Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Modele si experiente printare 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Vreau sa printez 3D niste obiecte. Din cate vad, exista furnizori de astfel de servicii si in Bucuresti

Cum nu am modelat 3D decat in sketchup acum mult timp; adica practic zero, as dori sa stiu unde gasesc modele gratis, pregatite pentru printat.

Daca are cineva experienta in acest domeniu, destul de nou in Romania, il rog sa o impartaseasca.




Eu am nevoie de niste modele din zona de transport. Voi face practica pedagogica(educatie tehnologica),  iar printarea 3d se potriveste din multe puncte de vedere.

Din cate am cautat pana acum, sunt doua firme care ofera asa ceva.
Nu stiu exact, nici la ce costuri sa ma astept. In plus taxarea la volum nu imi este foarte clara, si nici nu ma astept sa fac estimari corecte.

Edited by hesu152, 28 March 2013 - 20:18.


#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
cauta cu google si gasesti piese de arme ( firma din US ), si nu mai spune printare 3D, de fapt este o depunere de straturi suscesive de rasini ( sau materiale plastice ) si sitemul este utilizat de ceva vreme pentru fabricarea prototipurilor de forma.

#3
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Multumesc!


Dar cu parere de rau iti zic ca nu ai adus nici un element util sau nou.
Toate aspectele mentionate de tine imi erau cunoscute.


LE:Apropo, imi recomanzi sa nu mai folosesc termenul de printare 3D. OK. Care-i termenul?

"depunere de straturi suscesive de rasini ( sau materiale plastice )"  Posted Image

Edited by hesu152, 28 March 2013 - 23:58.


#4
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Dati si voi niste linkuri sa vedem si noi.

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

 hesu152, on 28 martie 2013 - 23:54, said:

Multumesc!


Dar cu parere de rau iti zic ca nu ai adus nici un element util sau nou.
Toate aspectele mentionate de tine imi erau cunoscute.


LE:Apropo, imi recomanzi sa nu mai folosesc termenul de printare 3D. OK. Care-i termenul?

"depunere de straturi suscesive de rasini ( sau materiale plastice )"  Posted Image


nu ai precizat ca modelele recomandate ar fi cunoscute de tine. imi pare rau, pe viitor formuleaza cerintele tale mai clar.
este o conditie de baza pentru un proiectant. (TEMA DE PROIECTARE ) - daca ai auzit de asa ceva.

#6
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013

 NASTYPRIMUL, on 29 martie 2013 - 03:50, said:

Dati si voi niste linkuri sa vedem si noi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jQ-aWFYT_SU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 andu2006, on 29 martie 2013 - 07:03, said:

nu ai precizat ca modelele recomandate ar fi cunoscute de tine. imi pare rau, pe viitor formuleaza cerintele tale mai clar.
este o conditie de baza pentru un proiectant. (TEMA DE PROIECTARE ) - daca ai auzit de asa ceva.
Nu stiu ce-ai fumat...


Am scris foarte clar:Am nevoie de niste modele din zona de transport. Pentru practica pedagogica.
Adica ma voi duce la niste copii de clasa a VIIa si le voi preda. Cum masa-mare sa iau modele de arme? Tu gandesti?

-Uitati copii, cu tehnologia aceasta va puteti face arme acasa.
-Domn' profesor dar capitolul era despre transporturi.
-Bineinteles. Cu aceasta tehnologie va puteti transporta oriunde, tot ce trebuie sa faceti este sa va duceti la sofer/vatman/pilot si sa ii spuneti: "Du-ma la Oradea" in timp ce agitati arma abia depusa in straturi suscesive de rasini ( sau materiale plastice ).


Apropro, nu ai raspuns care-i termenul corect in loc de imprimare 3D? Posted Image

Edited by hesu152, 29 March 2013 - 10:37.


#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Spuneti ca e noua.
Daca e cea care am vazut-o eu prin 85-89, sau pe acolo, nu e atit de noua.
E bine pusa la punct acum.
Cea care o stiu eu, era cu un bazin de rasini sintetice, ce se raceau sub razele unor lasere. Ce formau obiectul. Prin retragerea masei de rasina, si ramine obiectul in spatiu.
Se pot face obiecte ce nu se pot executa prin nici o alta metoda.

Edited by NASTYPRIMUL, 29 March 2013 - 13:51.


#8
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Ok. Multumesc pentru timpul acordat.

#9
sap7e

sap7e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2009
Locurile de unde să downloadezi obiecte deja creeate sau chiar pregătite pentru printare sunt astea: - Thingiverse
- Galeria Google
- GrabCAD
- 3Diva
Și cu siguranță mai sunt dar nu mi le mai amintesc acum.
Ai găsit persoane care să-ți printeze modelele? Sunt câțiva care au imprimante 3D pe la noi și mai sunt în București câteva companii care pot să facă asta, dar taxează cam piperat.

#10
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Firme am gasit si eu. Am vorbit inainte de Paste cu un reprezentat la telefon. Si m-a invitat sa trec pe la ei sa vad cateva modele, si sa-mi dau seama cat ma va costa.

In locul modelelor 3d, am folosit o aplicatie android. Deci problema nu mai arde. Insa tot voi face un test pentru a-mi satisface curiozitatea.

Multumim de linkuri. Asa ceva cautam, modele deja testate/printate.

#11
sap7e

sap7e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2009
Poți să intri pe www.m3dusa.ro - este site-ul meu și ofer servicii de printare 3D în ABS sau PLA. Folosesc un Mendel90, una dintre cele mai bune imprimante RepRap. Mă găsești și pe Facebook
Baftă.

#12
car3less

car3less

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2014
Salut!
Poate nu mai este de actualitate cererea insa poti apela si la serviciile noastre de printare 3d/ modelare 3d.
Site-ul nostru se cheama Print 3d Bucurestisi putem executa obiecte din plastic, tehnologia FDM si din rasina fotopolimerica la o calitate mai fina.
Va invitam sa descoperiti o selectie din portofoliul nostru cu obiecte din plastic
Succes !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate