Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alimentatie raw vegana + rezultate hemoleucograma

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

 pacopaco1967, on 28 martie 2013 - 17:13, said:

Da copii cum se simt ? Daca sunt plini de vitalitate  e super , nu te uita la toti care recomanda carne , nici elefantul, girafa , caprioara nu consuma carne ,  consulta si medici care recomanda dieta vegana  sa compari parerile ca pe aici toti ne dam cu parerea .
Chiar daca analizele nu au iesit bune?

#20
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 xeleron, on 28 martie 2013 - 17:20, said:

N-am o tinta anume,dar as urmari in special nivelul proteic din sange,calcemia si rapoartele cu privire la procentele sistemului imunitar in sange.Nu cred sa fie foarte scumpe analizele,parca is 40 de lei p-acol.Vezi,nu merge cu raceli si chestii d-astea care pot altera rezultatele,ca nu facem nimic.A,si nu bea cafea(in caz ca bei).

Mai beau cafea. Am sa caut un laborator si am sa merg saptamana viitoare. Ar trebui ceva legat de B12 si proteine.

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 catalina1, on 28 martie 2013 - 17:21, said:

Chiar daca analizele nu au iesit bune?
Eh,Cata,daca afectiunea e asimptomatica, a trecut,d-asta algocalminul e tata pentru romani.

 unrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 17:21, said:


Mai beau cafea. Am sa caut un laborator si am sa merg saptamana viitoare. Ar trebui ceva legat de B12 si proteine.
Totusi,unele completari,nu obliga copilul la analize etc etc doar pentru ca ne ofticam noi asa pe forum,mai ales daca e genul cu frica de doctori/ace.N-as vrea sa stiu ca traumatizam pe cineva doar ca sa ne satisfacem orgoliul.

#22
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 xeleron, on 28 martie 2013 - 17:24, said:

Totusi,unele completari,nu obliga copilul la analize etc etc doar pentru ca ne ofticam noi asa pe forum,mai ales daca e genul cu frica de doctori/ace.N-as vrea sa stiu ca traumatizam pe cineva doar ca sa ne satisfacem orgoliul.

Ii fac analize anual si nu are probleme cu doctorii, l-am dus si la dentist unde i-a scos 2 dinti de lapte :)

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Eu sunt curioasa de o treaba: de ce a ajuns copilul ala la analize?
Intreb asta pentru ca in general e super ok modul asta de gandire: daca un copil e plin de vitalitate si n-ai nici un motiv sa banuiesti ca e ceva neinregula cu el, il lasi in pace, nu-l plimbi pe la doctori aiurea.

#24
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 catalina1, on 28 martie 2013 - 17:28, said:

Eu sunt curioasa de o treaba: de ce a ajuns copilul ala la analize?
Intreb asta pentru ca in general e super ok modul asta de gandire: daca un copil e plin de vitalitate si n-ai nici un motiv sa banuiesti ca e ceva neinregula cu el, il lasi in pace, nu-l plimbi pe la doctori aiurea.

Analize anuale probabil...si al meu le face :)

#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Eu stiam ca nu se recomanda asta in cazul copiilor mici. Poate ma insel.

#26
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 unrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 17:27, said:


Ii fac analize anual si nu are probleme cu doctorii, l-am dus si la dentist unde i-a scos 2 dinti de lapte Posted Image
Ce sport si cite sporturi face?Ce rezistenta are la maraton?

#27
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Groaznic.
Le iei sansa la normalitate!
Creste-i cum au crescut miile de oameni pana acum si lasa-i pe ei la varsta majoratului sa aleaga.

Groaznic, ma repet!

Sa iti condamni copilul fara putinta de a refuza !

Poti sa-ti descrii copiii? Au tonus? Sunt plini de viata? Au asa zisa'' roseata in obrajori"? Dar dezvoltarea fizica e normala pentru varsta lor? Tu nu-i cresti, ii tii in stare de supravietuire.

Of!

#28
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Fi`miu dupa ce vine de la innot,chiar suntem obligati sa-i dam carne(snitele de porc -pentru ca-s prajite in ulei si au calorii multe).Bine, si legume/fructe/lapte sau iaurt.

#29
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Bietii copii, victime ale nevoii parintilor de a fi altfel.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 xeleron, on 28 martie 2013 - 17:13, said:

N-as vrea sa stiu metoda de educare aplicata...ai putea sa ii faci si pruncului tau o analiza de sange ca cele de mai sus si sa ne pui o poza?Defapt,fa-ti si tie,tare as vrea sa vad starea de sanatate a unui raw-vegan.
@Pacopaco...tocmai am avut un epic facepalm.Faptul ca un animal poate ingera o anumita hrana nu inseamna ca si tu poti manca asa ceva fara probleme.Evolutia(sau Creatia,cum vreti) a avut grija ca organismele erbivore sa sufere anumite adaptari ale tractului digestiv pentru a digera celuloza/etc.
De cativa ani am urmat dieta vegana si sincer mi-sa imbunatatit sanatatea chiar ma simt foarte bine fata de perioada cand consumam carne si atunci foarte rar , organismul se adapteaza rapid la noul regim , si in principiu organismul nostru isi fabrica din proteinele vegetale asimilate restul proteinelor . Carnea mai mult contine hormoni de crestere injectati plus alte substante (mizerii) , nu mai risc sa bag in mine mortaciuni .

Edited by pacopaco1967, 28 March 2013 - 17:43.


#31
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 Ulpiatraiana, on 28 martie 2013 - 17:31, said:

Ce sport si cite sporturi face?Ce rezistenta are la maraton?

Face schi si munte de la 2 ani. Crezi ca are rezistenta ?

 Corina2009, on 28 martie 2013 - 17:36, said:

Groaznic.
Le iei sansa la normalitate!
Creste-i cum au crescut miile de oameni pana acum si lasa-i pe ei la varsta majoratului sa aleaga.

Groaznic, ma repet!

Sa iti condamni copilul fara putinta de a refuza !

Poti sa-ti descrii copiii? Au tonus? Sunt plini de viata? Au asa zisa'' roseata in obrajori"? Dar dezvoltarea fizica e normala pentru varsta lor? Tu nu-i cresti, ii tii in stare de supravietuire.

Of!

Esti absurda.

 River_Song, on 28 martie 2013 - 17:40, said:

Bietii copii, victime ale nevoii parintilor de a fi altfel.

La fel de absurd.

 Ulpiatraiana, on 28 martie 2013 - 17:38, said:

Fi`miu dupa ce vine de la innot,chiar suntem obligati sa-i dam carne(snitele de porc -pentru ca-s prajite in ulei si au calorii multe).Bine, si legume/fructe/lapte sau iaurt.

Pentru ca ii place carnea. Al meu nu vrea carne si inainte de veganism mereu ii dadeam cu forta.

 catalina1, on 28 martie 2013 - 17:31, said:

Eu stiam ca nu se recomanda asta in cazul copiilor mici. Poate ma insel.

Analizele se recomanda la orice varsta.

#32
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 Corina2009, on 28 martie 2013 - 17:36, said:

Groaznic.
Le iei sansa la normalitate!
Creste-i cum au crescut miile de oameni pana acum si lasa-i pe ei la varsta majoratului sa aleaga.
Groaznic, ma repet!
Sa iti condamni copilul fara putinta de a refuza !
Poti sa-ti descrii copiii? Au tonus? Sunt plini de viata? Au asa zisa'' roseata in obrajori"? Dar dezvoltarea fizica e normala pentru varsta lor? Tu nu-i cresti, ii tii in stare de supravietuire.
Of!
De ce e groaznic? Pentru ca nu e traditional? Aouleu, te pomenesti ca nu-i duce nici la sfanta biserica! Or fi sectanti...
Dieta clasica ti se pare perfecta? Daca ar fi asa, nu ar exista copii cu boli de nutritie. Poate fi malnutrit indiferent de tipul de dieta.

#33
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 pacopaco1967, on 28 martie 2013 - 17:42, said:

De cativa ani am urmat dieta vegana si sincer mi-sa imbunatatit sanatatea chiar ma simt foarte bine fata de perioada cand consumam carne si atunci foarte rar , organismul se adapteaza rapid la noul regim , si in principiu organismul nostru isi fabrica din proteinele vegetale asimilate restul proteinelor . Carnea mai mult contine hormoni de crestere injectati plus alte substante (mizerii) , nu mai risc sa bag in mine mortaciuni .

Foarte bine. Si eu mananc cam 95% vegetal si 70% raw vegan.

 EXIT, on 28 martie 2013 - 17:47, said:

De ce e groaznic? Pentru ca nu e traditional? Aouleu, te pomenesti ca nu-i duce nici la sfanta biserica! Or fi sectanti...
Dieta clasica ti se pare perfecta? Daca ar fi asa, nu ar exista copii cu boli de nutritie. Poate fi malnutrit indiferent de tipul de dieta.

In general tot ce iese din tiparul "normal" este vazut ca groaznic, anormal, etc.

#34
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 unrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 17:44, said:


Face schi si munte de la 2 ani. Crezi ca are rezistenta ?



Esti absurda.



La fel de absurd.



Pentru ca ii place carnea. Al meu nu vrea carne si inainte de veganism mereu ii dadeam cu forta.



Analizele se recomanda la orice varsta.
Da-i peste.
Si eu sint mai mult vegetariana.Ma feresc de carne/tocanuri etc.Dar copiilor le dau.
Prefer iberiko/branza de aia care pute/fripturica mica de vaca si cu vin.Cind am chef asa..
100% vegana,nu.Pina si instructorii de yoga nu ne recomanda asa ceva.

#35
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Si ei sunt veganizati de mici ?
Adica de la lapte au trecut direct pe seminte sau au mancat normal pana ai decis ca veganizarea e buna ca nevaeganizarea e rea

#36
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Fi`miu primeste masa de pranz la scoala si fi`mea la gradi.Sint stimulati sa pape tot ce li se pune pe masa din bucataria japoneza/ italiana/chinezeasca/coreeana/frantuzeasca etc..E foarte important pentru echilibru psihic.

Edited by Ulpiatraiana, 28 March 2013 - 18:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate