Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alimentatie raw vegana + rezultate hemoleucograma

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
leongabi

leongabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2006
Salut, In limita cunostintelor avute de unii dintre voi, va rog sa-mi interpretati aceste analize si daca e cazul sa ma alarmez. sunt perfect constient ca sunt pe un forum si se dau opinii  insa mi-ar fi utile si acestea in momentul de fata. Rezultatele sunt ale copiilor mei, baiat cu varsta de 6 ani respectiv fata (2 ani).  Alimentatia este nepreparata termic, fara carne sau produse lactate, oua; Nu au urmat nici un tratament medicamentos in ultimul an si nu au avut nici o afectiune cronica sau acuta in acelasi interval de timp.
Multumesc anticipat
Attached File  1.jpg   2.05MB   137 downloadsAttached File  2.jpg   1.62MB   117 downloads

#2
Opran_Alexandru

Opran_Alexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 727
  • Înscris: 06.03.2013
Întrebare care nu are neapărat legătura cu analizele: Au la dispoziţie un supliment alimentar din care pot să îşi procure vitamina B12 ?

#3
leongabi

leongabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2006
da, spirulina in fiecare zi, polen proaspat,+ muraturi,

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Continua sa iti hranesti copii in stil raw vegan si poate ajungi sa hasurezi toata foaia hematologica.Da-le carne,ceea ce vezi tu acolo e grav!

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,134
  • Înscris: 22.05.2003
Omule, cand proteinele serice totale sunt scazute implica faptul ca sunt malnutriti!

Cu corpul tau faci ceea ce vrei, dar sa chinuiesti asa din proprie initiativa copii, e deja criminal!
Ai auzit de aminoacizi esentiali?

Aia nu se sintetizeaza, ci trebuie aport exogen!

Copii tai sunt tarati! E perioada de crestere, iar ei nu au resursele necesare!

Ai vazut un bonsai? Exact asta le faci tu copiilor tai si e CRIMINAL!

Nu stiu ce cretin te-a convins ca asa e calea catre rai, dar iti spun ca iti pedepsesti copii!

Ofera copiilor o alimentatie sanatoasa si DIVERSIFICATA (dinc are sa nu lipseasca lapte si ou +/- carnea)!
Aberatiile RAW implica pe langa aport scazut SI o absorbtie intestinala slaba.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Poate primesc report post pentru asta, poate nu. Dar parintii ce isi obliga copii sa tina un regim raw-vegan ar trebui impuscati!

@initiator: cum te-ai fi simtit daca atunci cand erai mic parintii ti-ar fi dat sa mananci niste legume oribile la gust, de care ajungeai dupa un timp sa te desgusti?

Edited by Hider141, 28 March 2013 - 16:55.


#7
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Isusee!Copii vegani?

#8
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postleongabi, on 28 martie 2013 - 16:21, said:

Salut, In limita cunostintelor avute de unii dintre voi, va rog sa-mi interpretati aceste analize si daca e cazul sa ma alarmez. sunt perfect constient ca sunt pe un forum si se dau opinii  insa mi-ar fi utile si acestea in momentul de fata. Rezultatele sunt ale copiilor mei, baiat cu varsta de 6 ani respectiv fata (2 ani).  Alimentatia este nepreparata termic, fara carne sau produse lactate, oua; Nu au urmat nici un tratament medicamentos in ultimul an si nu au avut nici o afectiune cronica sau acuta in acelasi interval de timp.
Multumesc anticipat
Attachment 1.jpgAttachment 2.jpg

Eu iti sugerez sa mergi la un doctor si sa ii ceri parerea.

View PostHider141, on 28 martie 2013 - 16:53, said:

Poate primesc report post pentru asta, poate nu. Dar parintii ce isi obliga copii sa tina un regim raw-vegan ar trebui impuscati!

Dar aia care isi obliga copii sa manance de la Mac, KFC sau alte produse animale desi nu vor ce ar trebui sa pateasca ? Sau parintii care au copii pe la 6 ani de sute de kg.

Edited by unrealgeb1978, 28 March 2013 - 17:03.


#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai deschis cutia Pandorei cu topicul asta. Eu unul, desi nu am inca proprii copiii, nu as risca in nici un fel integritatea/sanatatea acestora. Iar astfel de regimuri fac asta. Daca la un om deja format/adult, e altfel, la copii e absurd.

Doctorul ce a zis ? Sunt sigur ca a a avut ceva de comentat , nu ?

Pentru mine chestiile astea de gen raw sunt undeva, acolo, cu cultele religioase extreme, poate chiar mai sus cand vine vorba si de aplicarea aceluiasi tratament copiilor.

Cum poti sa-i faci asta unui copilas de 2 ani ? Posted Image Posted Image Posted Image

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,134
  • Înscris: 22.05.2003
Copil sau adult, daca mananci de la MAC/KFC sau de la mama de acasa, dar in EXCES caloric, te vei face cat usa!
Problema la MAC si Kfc este ca ofera f. multe calorii intr-un pachet volumetric mic.

Daca mananci un Happy Meal pe saptamana, nu o sa ai pe dracu.

#11
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postleongabi, on 28 martie 2013 - 16:42, said:

da, spirulina in fiecare zi, polen proaspat,+ muraturi,
Nici copiii celor de la templele budhiste nu sint vegani.Nici nu au cum,in scoli le ofera alimentatie echilibrata,/fructe/legume/carne/orez sau paine,urmatoarea e cu peste/fructe de mare/legume multefructe/orez/paine sau paste de ale lor. etc..A,si lapte sau iaurt.In gradinite e la fel.
Japonezii au devenit cei mai mari longevisiti/s-au inaltat de cind s-a introdus carnea si laptele.Bucataria lor bazata pe legume si tot ce vine din ocean+carne si lapte.Este interzis veganismul in cazul copiilor.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postunrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 17:02, said:

Eu iti sugerez sa mergi la un doctor si sa ii ceri parerea.


Dar aia care isi obliga copii sa manance de la Mac, KFC sau alte produse animale desi nu vor ce ar trebui sa pateasca ? Sau parintii care au copii pe la 6 ani de sute de kg.
La fel si aia tot la fel impuscati.Consumul de carne nu implica viziunea ta de fast food.
Edit:sunt foarte interesat de diagnosticul si propunerile medicului la care mergi.As fi foarte recunoscator daca ai putea posta aici si diagnosticul dansului/ei.

Edited by xeleron, 28 March 2013 - 17:08.


#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postunrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 17:02, said:

Dar aia care isi obliga copii sa manance de la Mac, KFC sau alte produse animale desi nu vor ce ar trebui sa pateasca ? Sau parintii care au copii pe la 6 ani de sute de kg.

daca ii pui in fata unui copil un sandvis/hamburger de la Mac sau niste chestii raw, stiu catre ce se va indrepta...

Oricum, una din situatie nu o scuza pe cealalta, amandoua sunt blamabile.

P.S. prima oara cand am tot vazut discutiile astea despre RAW pe aici am intrat crezand ca e vb de termenul din fotografie :D

#14
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postlawrence38, on 28 martie 2013 - 17:07, said:


daca ii pui in fata unui copil un sandvis/hamburger de la Mac sau niste chestii raw, stiu catre ce se va indrepta...

Oricum, una din situatie nu o scuza pe cealalta, amandoua sunt blamabile.

P.S. prima oara cand am tot vazut discutiile astea despre RAW pe aici am intrat crezand ca e vb de termenul din fotografie Posted Image

Depinde de copil. Al meu are 7 ani si daca il intreb de Mac imi spune ca este "gunoi". El nu prefera carnea desi este fortat sa o manance de bunci uneori.

View Postxeleron, on 28 martie 2013 - 17:06, said:

Edit:sunt foarte interesat de diagnosticul si propunerile medicului la care mergi.As fi foarte recunoscator daca ai putea posta aici si diagnosticul dansului/ei.

Eu sunt curios si de sursele de proteine. Ce mananca mai exact copii.

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Da copii cum se simt ? Daca sunt plini de vitalitate  e super , nu te uita la toti care recomanda carne , nici elefantul, girafa , caprioara nu consuma carne ,  consulta si medici care recomanda dieta vegana  sa compari parerile ca pe aici toti ne dam cu parerea .

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
N-as vrea sa stiu metoda de educare aplicata...ai putea sa ii faci si pruncului tau o analiza de sange ca cele de mai sus si sa ne pui o poza?Defapt,fa-ti si tie,tare as vrea sa vad starea de sanatate a unui raw-vegan.
@Pacopaco...tocmai am avut un epic facepalm.Faptul ca un animal poate ingera o anumita hrana nu inseamna ca si tu poti manca asa ceva fara probleme.Evolutia(sau Creatia,cum vreti) a avut grija ca organismele erbivore sa sufere anumite adaptari ale tractului digestiv pentru a digera celuloza/etc.

Edited by xeleron, 28 March 2013 - 17:15.


#17
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postxeleron, on 28 martie 2013 - 17:13, said:

N-as vrea sa stiu metoda de educare aplicata...ai putea sa ii faci si pruncului tau o analiza de sange ca cele de mai sus si sa ne pui o poza?Defapt,fa-ti si tie,tare as vrea sa vad starea de sanatate a unui raw-vegan.

Mda dupa tine daca esti vegan automat esti incult, prost incapabil sa iti cresti copilul. Nu au relevanta analizele pentru ca nu este nici macar vegetarian.

View Postxeleron, on 28 martie 2013 - 17:13, said:

N-as vrea sa stiu metoda de educare aplicata...ai putea sa ii faci si pruncului tau o analiza de sange ca cele de mai sus si sa ne pui o poza?Defapt,fa-ti si tie,tare as vrea sa vad starea de sanatate a unui raw-vegan.
@Pacopaco...tocmai am avut un epic facepalm.Faptul ca un animal poate ingera o anumita hrana nu inseamna ca si tu poti manca asa ceva fara probleme.Evolutia(sau Creatia,cum vreti) a avut grija ca organismele erbivore sa sufere anumite adaptari ale tractului digestiv pentru a digera celuloza/etc.

Am sa imi fac analize. Daca ai vreo sugestie, ce analize crezi ar trebui sa fac te rog sa mi-o scrii.

Edited by unrealgeb1978, 28 March 2013 - 17:17.


#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
N-am o tinta anume,dar as urmari in special nivelul proteic din sange,calcemia si rapoartele cu privire la procentele sistemului imunitar in sange.Nu cred sa fie foarte scumpe analizele,parca is 40 de lei p-acol.Vezi,nu merge cu raceli si chestii d-astea care pot altera rezultatele,ca nu facem nimic.A,si nu bea cafea(in caz ca bei).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate