Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rothenburg ob der Tauber

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Ne bate gandul sa ne oprim aici pentru cateva ore in vacanta noastra de la vara.
Intrebare: se poate parcurge oraselul cu caruciorul pentru copii? Dar turul zidurilor orasului?

Multumesc!

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
In mod cert poti sa vizitezi orasul cu caruciorul pt. copii. E cam ca centrul vechi al Sibiului sau Brasovului, cu un zid de cetate de jur-imprejur. Din pacate, desi am trecut de mai multe ori, n-am fost niciodata cu carucior pentru copii pe ziduri, asa ca nu-mi amintesc daca s-ar putea urca sau nu cu carucior. Cu copil mic, care mergea singur, am fost fara probleme, inclusiv pe ziduri sau pana sus in turn.
N-o sa poti intra cu masina in orasul vechi, dar sunt locuri mari de parcare inainte de a intra, n-am avut niciodata probleme cu parcarea. Inauntru gasesti de toate, de la magazine, pana la baruri sau restaurante. Celebre sunt magazinele cu decoratiuni de Craciun, in care ne bagam si noi mereu, pentru ca sunt deschise tot timpul anului. Au niste preturi bomba, dar mai gasesti si ceva la 1 EURO ca sa ai o amintire pe care s-o poti pune in brad de sarbatori. :)
Merita sa mergi cateva ore de cate ori ai drum prin zona, sau sa faci si un ocol ca sa-l vizitezi. Mie imi face placere de fiecare data, e un orasel de basm!

#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc mult!
In Sighisoara, asta vara, m-am cam chinuit cu caruciorul pt ca era multa piatra cubica si cu denivelari cam mari.

Edited by mdt, 28 March 2013 - 20:28.


#4
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009
Buna alegere! Rothenburg o.d. Tauber e ceva unic si sigur veti ramane cu imagini frumoase de acolo. Nu m-as avanta cu caruciorul pe ziduri...

#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmdt, on 28 martie 2013 - 14:11, said:

Ne bate gandul sa ne oprim aici pentru cateva ore in vacanta noastra de la vara.
Intrebare: se poate parcurge oraselul cu caruciorul pentru copii? Dar turul zidurilor orasului?
Multumesc!

<mdt>, sper ca vacanta dumneavoastra inca nu a inceput!
Nu am observat acest subiect de la inceput, dar as dori sa contribui si eu la rezolvarea problemei “carucior pentru copii pe zidurile orasului”.

Eu as incerca sa parcurg o portiune a zidurilor cu caruciorul. Nu este de nerealizat. Atasez doua imagini care va vor arata suficient de bine care sunt conditiile, inclusiv “denivelarile”:

Attached File  1.JPG   206.59K   39 downloads  Attached File  2.jpg   245.86K   40 downloads

Dupa parerea mea ar fi doua probleme (asta daca trebuie sa cautam si greutati!):
- scarile de acces
- intalnirea cu alti turisti
si ambele pot fi rezolvate foarte usor: copil in brate + carut strans pana sus / pana trec ceilalti turisti. Cel putin la momentul excursiei noastre, nu s-ar fi putut vorbi de aglomeratie la plimbarea pe zidurile orasului: nu am intalnit vreun grup mare, ci numai vreo doua-trei perechi.

Vacanta placuta!

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc mult, o_dor. Pe 10 august plecam abia. Sunt multe scari in genul ala? Caruciorul e sport, destul de ingust, iar fiind cu sotul nici ridicarea nu va fi asa o problema pentru mine. :)

Avem si un rucsac din acela cu cadru in care se cara copilasii si sigur il vom ua cu noi in Germania pentru zona Berchtesgaden. Poate luam si aici rucsacul in loc de carucior. Copilul va avea 1 an si 3 luni.

Edited by mdt, 09 June 2013 - 21:07.


#7
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Da, sunt destule scari, poate la vreo 200m una de alta. Veti putea oricand cobori daca doriti.

Pe zid sunt si portiuni mai inguste, sunt unele colturi de zid care ingusteaza drumul. Noi am fotografiat o scara si o portiune de zid gandindu-ne nu la copii de un an (sa va traiasca!), ci la batrani; ati vazut ca scara este destul de abrupta. Marele avantaj: plimbarea pe ziduri se poate face foarte bine si atunci cand ploua.

Carucior sau rucsac? Nu stiu ce ar fi mai comod pentru copil, este vorba de aproape o zi de plimbare. In Rothenburg o.d. Tauber strazile sunt pavate, aleile din parc sunt acoperite cu pietris foarte marunt. Am cautat cateva fotografii ca sa puteti vedea cum arata pavajul:

Attached File  3.jpg   65.33K   22 downloads Attached File  4.jpg   200.77K   23 downloads


As vrea sa nu fac eu planuri pentru dumneavoastra, dar daca oricum veti avea in masina si caruciorul si rucsacul, atunci ati putea verifica conditiile de plimbare pe zid cu ochii dumneavoastra si luati pentru Rothenburg ce vi se pare mai potrivit. Venind dinspre Bad Mergentheim, noi am parcat in partea de nord a orasului, chiar langa zid, intr-un minut va lamuriti ce trebuie sa luati din masina.

Edited by o_dor, 10 June 2013 - 09:30.


#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc mult pentru poze si detalii, cred ca asa vom face, vom parca masina langa ziduri si vom avea atat caruciorul cat si rucsacul la noi. Chiar ieri am inaugurat rucsacul la o drumetie de vreo ora si cea mica a si adormit in el dupa ce la inceput a fost foarte incantata de privelistea de sus.

#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Ne-am intors. A fost frumos Rothemburgul dar am ajuns acolo la sfarsit de concediu cand deja nu ne-a mai impresionat asa de tare pentru ca seamana si cu alte orase germane.

Am parcat in exteriorul zidurilor. Am luat caruciorul. Pe piatra cubica a mers mai greut, mai ales cand era la deal dar i l-am mai pasat sotului :) si a fost OK, lui nu i-a fost asa greu. Pe ziduri pana la urma nu m-am mai urcat si eu, au urcat doar restul familiei, eu am ramas cu micuta cu caruciorul jos. Nu am mai facut turul complet al zidurilor din lipsa de timp, am avut vreo 3-4 ore pentru toata vizita inclusiv pranz.

#10
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Rothenburg ob der Tauber este cel mai frumos orãșel medieval locuit din Germania.

Edited by max_01, 15 February 2022 - 21:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate