Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Evanghelizarea agresivă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 tudorel666, on 25 martie 2013 - 22:31, said:

  • 2 păstoriţi turma lui Dumnezeu care este sub paza voastră, nu de silă, ci de bunăvoie, după voia lui Dumnezeu; nu pentru un câştig mârşav, ci cu lepădare de sine.  

Aici se refera la altceva.Se refera la un conducator al unei biserici(Pastor,Popa etc) si nu la orice om.Practic se refera ca un Pastor sau Popa al unei biserici sa aiba grija de membrii din biserica lui si sa nu isi bage nasul in treburile altei biserici, sa nu umble dupa bani si sa faca asta pentru slava lui Dumnezeu (mai greu cu astea doua din urma)...

#20
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 DaniJ90, on 25 martie 2013 - 22:35, said:

Aici se refera la altceva.Se refera la un conducator al unei biserici(Pastor,Popa etc) si nu la orice om.Practic se refera ca un Pastor sau Popa al unei biserici sa aiba grija de membrii din biserica lui si sa nu isi bage nasul in treburile altei biserici, sa nu umble dupa bani si sa faca asta pentru slava lui Dumnezeu (mai greu cu astea doua din urma)...

Păi practic pastorul își trimite oamenii să evanghelizeze. Iar ”oile” nu fac decât ce le spune păstorul lor, chiar și când nu le face plăcere activitatea, nu înțeleg motivele sau nu sunt de acord. Deci Pastorul nu poate fi absolvit de vină, că fură oile altora. Nu crezi?
Și chiar și tu ai fost să evanghelizezi, deși nu erai de acord cu o astfel de acțiune.

Edited by tudorel666, 25 March 2013 - 22:40.


#21
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 tudorel666, on 25 martie 2013 - 22:38, said:

Păi practic pastorul își trimite oamenii să evanghelizeze. Iar ”oile” nu fac decât ce le spune păstorul lor, chiar și când nu le face plăcere activitatea, nu înțeleg motivele sau nu sunt de acord. Deci Pastorul nu poate fi absolvit de vină, că fură oile altora. Nu crezi?
Și chiar și tu ai fost să evanghelizezi, deși nu erai de acord cu o astfel de acțiune.
Stai putin.Oile altora? Dumnezeu numeste "oi" pe cei ce sunt ai Lui, nu poti sa zici ca "fura" oile altora.Adica daca eu ma pun sa vorbesc cu un om care nu este pocait, orice religie ar avea el, si sa zicem ca dupa ce vorbeste cu mine se pocaieste, asta nu inseamna ca am  "furat" "oaia" cuiva, nu esti "oaia" lui Dumnezeu daca nu esti pocait.
Acolo zice: "Pastoriti TURMA LUI DUMNEZEU care este sub pavaza voastra" , adica, NU pastoriti TURMA LUI DUMNEZEU care nu este sub pavaza voastra, adica nu alta biserica POCAITA!!!
Nu poti sa ai "oi" musulmane, intelegi?

#22
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 DaniJ90, on 25 martie 2013 - 22:45, said:

Stai putin.Oile altora? Dumnezeu numeste "oi" pe cei ce sunt ai Lui, nu poti sa zici ca "fura" oile altora.Adica daca eu ma pun sa vorbesc cu un om care nu este pocait, orice religie ar avea el, si sa zicem ca dupa ce vorbeste cu mine se pocaieste, asta nu inseamna ca am  "furat" "oaia" cuiva, nu esti "oaia" lui Dumnezeu daca nu esti pocait.
Acolo zice: "Pastoriti TURMA LUI DUMNEZEU care este sub pavaza voastra" , adica, NU pastoriti TURMA LUI DUMNEZEU care nu este sub pavaza voastra, adica nu alta biserica POCAITA!!!
Nu poti sa ai "oi" musulmane, intelegi?

Eu cam văd că acolo spune ca nici un păstor să nu se bage peste turma altuia. Că nu sunt pocăiții singurii care păzesc turma lui Dumnezeu. Că toată lumea este turma lui Dumnezeu, indiferent de faptul că sunt creștini, musulmani, budiști sau atei.
Deci da, dacă tu determini un musulman să se facă pocăit, fără ca musulmanul să-ți fi cerut el înainte asta, atunci ești un hoț pocăit care fură oi de la musulmani.

#23
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 tudorel666, on 25 martie 2013 - 22:49, said:


Eu cam văd că acolo spune ca nici un păstor să nu se bage peste turma altuia. Că nu sunt pocăiții singurii care păzesc turma lui Dumnezeu. Că toată lumea este turma lui Dumnezeu, indiferent de faptul că sunt creștini, musulmani, budiști sau atei.
Deci da, dacă tu determini un musulman să se facă pocăit, fără ca musulmanul să-ți fi cerut el înainte asta, atunci ești un hoț pocăit care fură oi de la musulmani.
Nu poti sa pastoresti o turma care nu este a lui Dumnezeu, Dumnezeu nu zice ca poti sa ii vorbesti numai omului care iti cere asta, nu zice nici ca trebuie sa intrii la el in casa si sa nu mai pleci pana nu il convingi.Versetul ce l-ai dat tu nu este pentru toti, este pentru pastorii si popii bisericilor.Daca eu "fur" un suflet pentru Dumnezeu, acel suflet devine o "oaie" in turma Lui.

#24
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 DaniJ90, on 25 martie 2013 - 22:57, said:

Nu poti sa pastoresti o turma care nu este a lui Dumnezeu, Dumnezeu nu zice ca poti sa ii vorbesti numai omului care iti cere asta, nu zice nici ca trebuie sa intrii la el in casa si sa nu mai pleci pana nu il convingi.Versetul ce l-ai dat tu nu este pentru toti, este pentru pastorii si popii bisericilor.Daca eu "fur" un suflet pentru Dumnezeu, acel suflet devine o "oaie" in turma Lui.

Da, văd că tu pleci de la premisa că doar ”pocăiții” sunt poporul lui Dumnezeu. Dar vezi tu, au mai crezut și alții asta și au devenit așa de orbi că a venit Hristosul la ei și l-au răstignit. Și asta numai ca să se lecuiască de a se mai crede ”poporul ales”. Amu văd că s-a umplut lumea de ”popoare alese”. Ce crezi că le va face Dumnezeu când va veni? Nu va face ce a făcut și celui dintâi ”popor ales”?

Apropo, și cei doi martori ai lui Iehova ce m-au ”evanghelizat” au încercat din răsputeri să mă convingă că doar ei sunt ”poporul ales” și doar în căruța lor pot merge fără să-mi rup picioarele...

Îți spun și îți repet: toate popoarele aparțin lui Dumnezeu și toate popoarele sunt Turma Lui!

Edited by tudorel666, 25 March 2013 - 23:04.


#25
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Faptele Apostolilor 2 : 38 “Pocăiţi-vă”, le-a zis Petru, “şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.

Faptele Apostolilor 3 : 19 “Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare.”

Faptele Apostolilor 17 : 30, 31 “Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască; pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…”

Pocainta nu este religie, pocainta este legatura pe care o ai tu cu Dumnezeu.Tu amesteci multe lucruri aici, ai ceva habar dar le amesteci pe toate si nu prea e ok.
Asa ca idee, nu mai da drumul la toti nebunii in casa nu poti sti ce nebuni primesti in casa si ce au de gand...

#26
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 DaniJ90, on 25 martie 2013 - 23:11, said:

Faptele Apostolilor 2 : 38 “Pocăiţi-vă”, le-a zis Petru, “şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.

Faptele Apostolilor 3 : 19 “Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare.”

Faptele Apostolilor 17 : 30, 31 “Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască; pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…”

Pocainta nu este religie, pocainta este legatura pe care o ai tu cu Dumnezeu.Tu amesteci multe lucruri aici, ai ceva habar dar le amesteci pe toate si nu prea e ok.
Asa ca idee, nu mai da drumul la toti nebunii in casa nu poti sti ce nebuni primesti in casa si ce au de gand...

Ce treabă are pocăința cu evanghelizarea?

Cât privește pe cei pe care i-am primit în casă, singurul pericol era să-mi dea o durere de cap din cauza prostiilor pe care le-ar spune. Dar ai dreptate că nu ar trebui să primesc pe oricine în casă. Și întâmplarea de azi mi-a arătat că ar fi greșit să continui să fac așa ceva.

Edited by tudorel666, 25 March 2013 - 23:21.


#27
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Ti-am raspuns la asta: "Da, văd că tu pleci de la premisa că doar ”pocăiții” sunt poporul lui Dumnezeu. Dar vezi tu, au mai crezut și alții asta și au devenit așa de orbi că a venit Hristosul la ei și l-au răstignit. Și asta numai ca să se lecuiască de a se mai crede ”poporul ales”. Amu văd că s-a umplut lumea de ”popoare alese”. Ce crezi că le va face Dumnezeu când va veni? Nu va face ce a făcut și celui dintâi ”popor ales”?"
Legat de evanghelizare dupa cum ti-am zis, nici eu nu sunt de acord cu mersul asta din usa in usa.Cel mai fain e sa pui anunturi prin oras sau sat si sa zici ca o sa aiba loc evanghelizare in cutare loc.Cine vine acolo, vine sa asculte si nu e fortat, sta unde vrea si pleaca acasa cand doreste el.La cine ajunge mesajul care s-a spus cu siguranta o sa vina la omul care a vorbit si sa doreasca sa stie mai multe..Imi pare rau ca nu le spune nimeni si nici eu nu le-am spus (dar o sa o fac) ca Isus nu a fortat pe nimeni sa asculte si nici nu a umblat fizic din usa in usa cu pliante in mana recintand o "poezie" invatata la un studiu.

#28
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 DaniJ90, on 25 martie 2013 - 23:29, said:


Ti-am raspuns la asta: "Da, văd că tu pleci de la premisa că doar ”pocăiții” sunt poporul lui Dumnezeu. Dar vezi tu, au mai crezut și alții asta și au devenit așa de orbi că a venit Hristosul la ei și l-au răstignit. Și asta numai ca să se lecuiască de a se mai crede ”poporul ales”. Amu văd că s-a umplut lumea de ”popoare alese”. Ce crezi că le va face Dumnezeu când va veni? Nu va face ce a făcut și celui dintâi ”popor ales”?"


Nu am priceput unde și cum ai răspuns.

 DaniJ90, on 25 martie 2013 - 23:29, said:


Legat de evanghelizare dupa cum ti-am zis, nici eu nu sunt de acord cu mersul asta din usa in usa.Cel mai fain e sa pui anunturi prin oras sau sat si sa zici ca o sa aiba loc evanghelizare in cutare loc.Cine vine acolo, vine sa asculte si nu e fortat, sta unde vrea si pleaca acasa cand doreste el.La cine ajunge mesajul care s-a spus cu siguranta o sa vina la omul care a vorbit si sa doreasca sa stie mai multe..Imi pare rau ca nu le spune nimeni si nici eu nu le-am spus (dar o sa o fac) ca Isus nu a fortat pe nimeni sa asculte si nici nu a umblat fizic din usa in usa cu pliante in mana recintand o "poezie" invatata la un studiu.

Da, să zicem că aceasta ar fi mai puțin greșit, dar nu sunt sigur nici că ar fi corect.

#29
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Stimabililor, evanghelizarea de care tot pomeniti INCALCA LIBERUL ARBITRU lasat de Dumnezeu. Deci doar daca persoana VREA sa se mantuiasca va cauta CUVANTUL LUI DUMNEZEU, si nu INVERS!
Asa ca INDIFERENT ce zice oricine, cu referire la evanghelizare, incalca dreptul la liberul arbitru, incalcand LEGEA DIVINA!

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 SOCRATE_MMXII, on 26 martie 2013 - 22:32, said:

Stimabililor, evanghelizarea de care tot pomeniti INCALCA LIBERUL ARBITRU lasat de Dumnezeu. Deci doar daca persoana VREA sa se mantuiasca va cauta CUVANTUL LUI DUMNEZEU, si nu INVERS!
Asa ca INDIFERENT ce zice oricine, cu referire la evanghelizare, incalca dreptul la liberul arbitru, incalcand LEGEA DIVINA!

Ca asa intelei tu , cand vorbeste Scriptura .

Fii au liber arbitru si cand esti fiu respecrabile ? Dupa ce ai primit infierea= Duhul.

Inainte esti rob,mort,fara drept,prins de razboi. mare libertate aveai  acolo ?

Hristos ne-a izbavit ca sa fim slobozi. (Gal.4:31)
El ne-a izbavit de sub puterea intunericului si ne-a stramutat in Imparatia Fiului dragostei Lui, (Col.1:13)

Slobozenia sau liberul arbitru o ai dupa salvare.

Normal ca cine vorbeste ca el s-a eliberat si el a ales pe Dumnezeu este un mincinos.

Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. (Rom.9:16)
"Am fost gasit de cei ce nu Ma cautau; M-am facut cunoscut celor ce nu intrebau de Mine." (Rom.10:20)

Tot asa, si in vremea de fata, este o ramasita datorita unei alegeri prin har. (Rom.11:5)
6. Si daca este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altminteri, harul n-ar mai fi har. Si daca este prin fapte, nu mai este prin har; altminteri, fapta n-ar mai fi fapta.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Edited by husand, 27 March 2013 - 11:23.


#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
La mine nu mai vin.

#32
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 SOCRATE_MMXII, on 26 martie 2013 - 22:32, said:

Stimabililor, evanghelizarea de care tot pomeniti INCALCA LIBERUL ARBITRU lasat de Dumnezeu. Deci doar daca persoana VREA sa se mantuiasca va cauta CUVANTUL LUI DUMNEZEU, si nu INVERS!
Asa ca INDIFERENT ce zice oricine, cu referire la evanghelizare, incalca dreptul la liberul arbitru, incalcand LEGEA DIVINA!

SOCRATE, cu tot respectul, dar conform părerii tale Isus Cristos a încălcat flagrant liberul arbitru al oamenilor .... Posted Image

Sfintele Scripturi arată că atât el cât şi discipolii săi mergeau să-i caute pe cei sinceri, nu aşteptau ca oamenii să vină la ei.

(Marcu 6:56) Şi oriunde intra, în sate, în oraşe sau în cătune, îi puneau pe bolnavi în pieţe şi îl rugau insistent să-i lase să-i atingă măcar franjurii veşmântului. Şi toţi cei care îi atingeau se vindecau.

(Luca 19:5, 6) Când Isus a ajuns în locul acela, şi-a ridicat privirea şi i-a zis: „Zacheu, grăbeşte-te să cobori, căci astăzi voi rămâne în casa ta!“ 6 Atunci el s-a grăbit să coboare şi l-a primit cu bucurie ca oaspete.

(Luca 8:1, 2) La scurt timp după aceea, el mergea din oraş în oraş şi din sat în sat, predicând şi anunţând vestea bună despre regatul lui Dumnezeu. Cu el erau cei doisprezece 2 şi unele femei ...

#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@husand: liberul arbitru il ai intotdeauna. Si inainte si dupa mantuire, diferenta e ca inainte de mantuire omul urmeaza planurile sale, iar dupa - planurile Tatalui.
Chiar si mantuit, Tatal NU TE FORTEAZA sa-i urmezi planurile - dar Omul Mantuit realizeaza ca planurile sale sunt aceleasi cu ale Tatalui si le urmeaza de buna voie.

@Eugen3: imi pare rau despre tine, dar tu nu vezi padurea de copaci.
Daca citesti atent versetul pus de tine din Marcu, vei observa ca nu el chema bolnavii la El, ci bolnavii cereau sa fie vindecati. Deci Iisus Hristos nu incalca liberul arbitru precum afirmi tu.

Cat despre versetul din Luca 19:5-6, tu iar nu vezi padurea de copaci. Iisus Hristos il cunostea pe Zacheu si de aceea acesta s-a bucurat cand Hristos i-a spus ca va ramane in casa sa.

Referitor la versetul din Luca 8:1-2, Iisus zicea de vestea buna celor ce erau dispusi s-o asculte, exact ca-n predica de pe munte. Iisus Hristos NU FORTEAZA predica asupra omului, ci acesta merge SINGUR SI DE BUNA VOIE la Hristos.

Daca tu ai impresia ca Iisus Hristos agata oamenii pe strada sa le spuna Vestea Buna, te-nseli amarnic.

#34
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 SOCRATE_MMXII, on 27 martie 2013 - 15:10, said:

1)  Cat despre versetul din Luca 19:5-6, tu iar nu vezi padurea de copaci. Iisus Hristos il cunostea pe Zacheu si de aceea acesta s-a bucurat cand Hristos i-a spus ca va ramane in casa sa.

2)  Referitor la versetul din Luca 8:1-2, Iisus zicea de vestea buna celor ce erau dispusi s-o asculte, exact ca-n predica de pe munte. Iisus Hristos NU FORTEAZA predica asupra omului, ci acesta merge SINGUR SI DE BUNA VOIE la Hristos.

Daca tu ai impresia ca Iisus Hristos agata oamenii pe strada sa le spuna Vestea Buna, te-nseli amarnic.

1)  L-a invitat Zacheu pe Isus la el, sau Isus s-a autoinvitat?
Isus şi-a dat seama de faptul că Zacheu era interesat de adevăr din simplul fapt că s-a urcat în copac să-l vadă pe Isus.  Probabil că era mai mic de înălţime şi nu-l putea vedea bine pe Isus.

2) Cum îşi da seama Isus cine erau cei dispuşi să-l asculte dacă nu vorbea cu toţi?  
În plus, se pare că tu nu faci diferenţa între ce înseamnă faptul de "a forţa" pe cineva şi a-i vorbi ţinând cont de demnitatea lui şi de liberul arbitru.  Desigur, dacă cineva nu dorea să-l asculte, Isus nu-i predica cu forţa, îl lăsa în pace.

Ideile tale nu sunt în concordanţă cu relatările despre viaţa şi activitatea lui Isus.
Isus nu stătea acasă aşteptându-i pe oameni să vină la el, ci mergea el să-i caute pe cei interesaţi şi să le vorbească despre binecuvântările regatului.

(Luca 8:1, 2) 8 La scurt timp după aceea, el mergea din oraş în oraş şi din sat în sat, predicând şi anunţând vestea bună despre regatul lui Dumnezeu. Cu el erau cei doisprezece 2 şi unele femei.

În plus, Isus nu le-a spus discipolilor să-i aştepte pe oameni la ei acasă şi să le depună mărturie, ci le-a spus "duceţi-vă şi faceţi discipoli".

(Matei 28:19, 20) Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

Observă că Isus le-a poruncit "să meargă" la oamenii tuturor naţiunilor.

Într-o ocazie, Isus le spunea să meargă şi să "cerceteze cine este merituos", iar celor merituoşi să le vorbească despre scopul divin.

(Matei 10:11)În orice oraş sau sat intraţi, cercetaţi cine este merituos în locul acela şi rămâneţi acolo până veţi pleca.

Deci SOCRATE, cu tot respectul, una e să mergi şi să vorbeşti cu toţi oamenii, depunându-le mărturie acelora care doresc să afle adevărul, şi alta e să încerci să-i "forţezi" pe oameni să te asculte şi să facă ce le spui tu ....

 tudorel666, on 25 martie 2013 - 23:03, said:

Îți spun și îți repet: toate popoarele aparțin lui Dumnezeu și toate popoarele sunt Turma Lui!

Mai gândeşte-te în această privinţă, analizând cuvântul lui Dumnezeu cu atenţie ...

(Faptele 15:13–17) Iacov a răspuns, zicând: „Bărbaţilor, fraţilor, ascultaţi-mă! 14 Simeon a istorisit amănunţit cum, pentru prima oară, Dumnezeu şi-a îndreptat atenţia spre naţiuni ca să scoată din ele un popor pentru numele său. 15 Şi cu aceasta corespund cuvintele Profeţilor, după cum este scris: 16 «După aceste lucruri mă voi întoarce şi voi rezidi coliba căzută a lui David. Îi voi rezidi ruinele şi o voi ridica din nou, 17 pentru ca aceia care rămân dintre oameni să-l caute stăruitor pe Iehova, împreună cu oameni din toate naţiunile, oameni numiţi cu numele meu, spune Iehova, care face aceste lucruri,

Isus a susţinut cu totul altceva decât ceea ce spui tu.

(Matei 7:13, 14) Intraţi pe poarta cea strâmtă, căci largă şi spaţioasă este calea care duce la distrugere şi mulţi sunt cei ce intră pe ea, 14 în timp ce strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei ce o găsesc.

Edited by Eugen3, 27 March 2013 - 18:24.


#35
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Bine domnule, fie cum vrei tu.Posted Image

#36
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 SOCRATE_MMXII, on 27 martie 2013 - 15:10, said:

arbitru il ai intotdeauna. ...inainte de mantuire omul urmeaza planurile sale,


Caci fiecare este robul lucrului de care este biruit. (2Pet.2:19)

33. Ei I-au raspuns: "Noi suntem samanta lui Avraam si n-am fost niciodata robii nimanui; cum zici Tu: "Veti fi slobozi!"?"
34. "Adevarat, adevarat va spun", le-a raspuns Isus, "ca oricine traieste in pacat este rob al pacatului.
35. Si robul nu ramane pururi in casa; fiul, insa, ramane pururi.

Edited by husand, 27 March 2013 - 20:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate