Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acoperis dublu-ventilat si economisire/pierdere de energie

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Salut,

Am cautat destul e mult pe forum (si pe internet in general) subiectul acesta, insa nu am gasit un raspuns edificator.

Casa o voi incepe prin Aprilie, proiectul este aprobat.
In ceea ce priveste acoperisul, la vremea cand proiectul s-a realizat, am optat pentru un acoperis dublu-ventilat (care cel putin atunci eu credeam ca sunt ultimul racnet). Din 2 motive: 1) asigura ventilarea sarpantei, difuzia vaporilor si 2) gandeam ca datorita celor 2 straturi de aer, asigura o foarte buna izolare termica. Desenul atasat, ca sa fie clar despre ce vorbim.
Attached File  Structura acoperis.jpg   68.56K   80 downloads

Sapand mai mult despre solutia asta, am dat de ceva informatii (dar cam "subtirele") despre faptul ca acoperisurile dublu-ventilate nu ar aduce un plus de izolare termica, ba din contra, ar fi mai "risipitoare" dpdv termic decat cele simplu-ventilate (cu spatiu ventilat doar intre sipci/tigla si astereala).
Si asta din cauza ca schimbul de aer din cele 2 spatii ventilate ar fi mare - ventilare prea agresiva. Stim ca aerul este cel mai bun izolator termic, dar cand este static doar.
Desigur, tot rationamentul trebuie facut luand in considerare toate anotimpurile. Mai exact, daca o ventilatie foarte buna ar fi benefica vara, nu la fel se poate spune iarna. Apoi anotimpurile "de tranzitie"...
Aveti mai multe infomatii despre acest aspect?

In stransa legatura cu problema asta, mai am una:
Invelitoarea aleasa este tigla de beton B..C. Sub coame, voi pune o folie care permite aerisirea, Fi...roll Plus, cu sectiune de ventilatie de 150 cm2/ml de coamă. Ventilarea acoperisului (vorbind de stratul intre tigla si astereala) se va face intre spatiul lasat liber la streasina si coama. Ventilarea celui de-al 2-lea strat (intre izolatia interioara dintre capriori si astereala) se face prin deschiderea corespunzatoare la streasina la un capat, iar la celalalt capat presupun prin spatiul ce se creaza de-a lungul coamei intre cele 2 ape facute de planurile asterelei (presupunand ca se doreste sa nu se imbine perfect). E adevarat?
In plus, sistemul propus de reprezentantul B..C include si 22 de tigle de aerisire - in catalog, se spune ca se pun min 10 tigle/100 mp de invelitoare - eu am aprox 230 mp. Pt aceasta tigla de aerisire n-am alte date decat "latimea activa de 30 cm" - asta oare se refera la latimea orificiului de aerisire? eu as fi dat mai degraba suprafata gurii de aerisirire, ma rog.
Problema mea este daca pe langa acea folie de aerisire de la coama, ar mai trebui sa prevad si aceste tigle de aerisire, care se monteaza in primul, al 2-lea sau al 3-lea rand de la coama.
Va spun parerea mea: aerul din stratul dintre tigla si astereala, va "gasi" prima data tiglele de aerisire (in drumul lui ascendent catre coama) si bineinteles ca pe acolo va iesi afara. Nu va ajunge, decat in foarte mica masura la folia mea speciala Fi...roll Plus. Mai mult decat atat, se va crea o depresiune in apropierea tiglelor de aerisire, care va crea un curent de aer care va absorbi aerul de afar, pe sub tigla de coama si probabil va refula tot prin tiglele de aerisire. Asadar, vor fi 2 circuite de aer: unul lung, de la streasina la tiglele de aerisire, si unul scurt, in sens invers, de la coama spre tiglele de aerisire.
In aceste conditii (folie de aerisire sub coame + tigle de aerisire in preajma coamei), parca sunt redundante tiglele de aerisire. In lipsa acestora din urma, curentul ascendent de aer va refula pe sub coama.

E corect rationamentul?
Acum referitor la cel de-al 2-lea circuit de ventilatie (intre astereala si izolatia dintre capriori), aerul va patrunde tot pe la streasina si probabil ca va iesi pe sub coama. Corect?

Date despre acoperis:
- panta 30 de grade
- capriorii de lungime 5.3 m

Multumesc!
Cristi

Edited by cristi-m, 14 March 2013 - 14:07.


#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
La prima vedere: e fel dpdv transfer termic intre solutia aleasa de tine si cea clasica cu un singur strat de ventilatie imediat sub tabla/tigle.

chiar as zice ca e mai sigur in ceea ce priveste difuzia vaporilor dinspre inauntru spre afara.

folia nici nu e nevoie sa fie de difuzie atat timp cat vaporii din inauntru au unde sa difuzeze inainte de ea, poate fi chiar o folie mai ieftina  hidroizolatoare si atat.

dar daca vrei sa te documentezi despre solutii state of art  vezi  ca rockwool au o vata bazaltica noua care se pune deasupra asterelii!!

aici: http://www.proidea.r...iori-6365.shtml

dupa mine asta ar fi cam cea mai tare solutie de invelitoare cu multe avantaje

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate