Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Beton amprentat

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 petre69, on 28 martie 2013 - 22:09, said:

Eu am locuit in america 15 ani si acolo am avut
Posted Image...ma gandeam eu ca ceva nu se potriveste Posted Image...da vezi ca sunt si in tara firme care fac beton colorat cu acizi...sau cel putin asa am vazut pe net pe site-urile lor de prezentare...nu e greu de facut,numai ca daca vrei niste modele mai speciale n-am vazut la noi asa ceva...alea se fac cu niste autocolante si la firmele din ro n-am vazut.....

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Nu sun in tara
Am sunat eu la cativa si au zic ca au aia pe site ca ar vrea sa faca numai ca nu au comenzi si nu fac
Bulibaseala tipic romaneasca

#21
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 petre69, on 28 martie 2013 - 22:28, said:

Nu sun in tara
Am sunat eu la cativa si au zic ca au aia pe site ca ar vrea sa faca numai ca nu au comenzi si nu fac
Bulibaseala tipic romaneasca
:) nu au comenzi....pai daca cer o gramada de bani cum sa aiba?ar trebui sa faca si ei cateva lucrari la pret mai mic,sa le vada lumea ...si nu e greu de loc de facut...aici prima data am facut cu niste materiale din italia...da erau cam scumpe de adus de acolo...pe urma am lucrat cu culoare alba pentru beton amprentat....si le-am colorat imprastiat,fara nici o noima(nu am facut cu modele) ...si intr-un loc am continuat si pe perete.....si date cu lac ies frumos tare...

#22
bambostar

bambostar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2013
Intra aici si ai sa vezi o lucrare facuta cu acizi in Romania-Dr.Tr.Severin [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nfNwM2l-oXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
Problema cu acizii este ca sunt foarte scumpi si pregatirea suportului pentru a fi gata de acidat si modelele care de fiecare data sunt unicat ,ridica pretul acestui pavaj.

#23
bambostar

bambostar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2013
Va salut ... La rindul meu am lucrat in Grecia din 1996 pina in 2010 numai in scest domeniu de 3 ani sunt in tara  si a fost foarte greu primul an.Am lucrat pe mai nimic ca sa pot arata clientilor ceea ce fac si diferenta intre un beton amprentat bine facut si unul de genul <<multi vad putini cunosc>>Secretul in Romania este folosirea latexului in compozitia betonului cca 1 litru la mc si a aditivilor plastifianti 0,5 litri la mc si neaparat fibra de polipropilena 600gr la mc si nu in ultimul rind folosirea lacului pe baza de apa ca prim strat (cel alb ca laptele) diluat 1:1 cu apa si nu 1:4 cum fac altii sau nu dau deloc acest lac care este foarte important pentru stabilizarea vopselei de stratul suport (beton) dupa care urmeaza lacul acrilic pe baza de solventi special creat pentru clima din Romania.Aceste materiale automat ridica pretul de realizare a betonului amprentat si aici intervine METEAHNA romanilor care in 99 la suta din cazuri cauta solutii mai ieftine care se regasesc intotdeauna in calitatea materialelor folosite sau nefolosirea lor.
Au trecut 3 ani si pot sa spun ca lucrez cu 15-20 de lei mai scump decit concurenta si nu ma pling de lucrari pentru ca lumea a inceput sa vada diferenta si sa inteleaga ca nu intotdeauna ce este ieftin este si bun si de durata,am lucrari de 3 ani la care am fost sa le curat si sa dau o mina de lac si sunt in perfecta stare si de cele mai multe ori am luat lucrari la vecinii carora au lucrari facute cu concurenta.
    addy_doi anul doi a fost bine dar anul 3 foarte bine asa ca nu dispera iao incet si daca faci calitate vei reusi...
Eu sunt Bambo Concrete Art Designer - www.bamboconcreteart.ro

#24
VLMG

VLMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.03.2009
Care este grosimea minima pentru betonul amprentat? Se poate turna peste o terasa deja realizata din beton sau peste temelia si stalpii unui gard, in plan vertical?

Edited by vasiliugeo, 04 March 2014 - 19:26.


#25
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2011
Eu stiam ca grosimea minima este de 3cm, se poate turna peste o terasa deja realizata iar pentru stalpi sau temelii se face o pasta numita monocapa in spania si are acelasi efect numai ca nu contine piatra.

#26
catalinradu23

catalinradu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
intrebare pentru look :
Citeam un post anterior, e adevarat ca e facuta praf lucrarea de la tg jiu de beton amprentat, ca chiar vroiam sa iau echipa aceea sa imi faca si mie o lucrarea. Si chiar se laudau cu poze si au pus si pe site poze cu ce au facut ei acolo. Tu stii ce s-a intamplat acolo, sau cum ai aflat?
eu sunt din Bucuresti..
uite asta e site-ul lor : http://betonamprenta...jare-targu-jiu/
mersi
Catalin

#27
Bogdan2014

Bogdan2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2014

 catalinradu23, on 17 martie 2014 - 17:51, said:

intrebare pentru look :
Citeam un post anterior, e adevarat ca e facuta praf lucrarea de la tg jiu de beton amprentat, ca chiar vroiam sa iau echipa aceea sa imi faca si mie o lucrarea. Si chiar se laudau cu poze si au pus si pe site poze cu ce au facut ei acolo. Tu stii ce s-a intamplat acolo, sau cum ai aflat?
eu sunt din Bucuresti..
uite asta e site-ul lor : http://betonamprenta...jare-targu-jiu/
mersi
Catalin
Salut , Catalin !!! Firma respectiva , care a executat lucrarea si-au produs ei colorantul intaritor !!! Lucrarea a ajuns asa din cauza materialelor foarte proaste !!! Betonul amprentat tine foarte bine si in Romania, doar ca trebuiesc materiale de calitate !!! Conteaza mult si modul de executie !!! Trebuiesc respectati anumiti factori ! Prima rasina este be baza de apa, care astupa porii betonului, a doua este pe baza de solvent si trebuie aplicata 10 zile mai tarziu sau chiar mai mult,deoarece masa de beton este inca cruda! Multi aplicatori , dau acesta rasina a doua zi , pentru asi lua banii de la client !  Daca doresti o firma serioasa apeleaza la www.pavaj-betonamprentat.ro. Suna si vei prii informatii exacte !!!

 DJ37KLA, on 06 martie 2014 - 19:52, said:

Eu stiam ca grosimea minima este de 3cm, se poate turna peste o terasa deja realizata iar pentru stalpi sau temelii se face o pasta numita monocapa in spania si are acelasi efect numai ca nu contine piatra.
Este un material colorat in masa armata cu fibra polipropilena, se aplica apoi se amprenteaza !!!

#28
alamare

alamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.04.2014
Poate ma ajuta cineva cu o informatie. Mi-am pus in curte beton amprentat - am facut o alee de vreo 5m latime, pe vreo 20 m lungime. Problema e ca in cei 5 ani scursi de la realizarea lucrarii, timp in care s-a si lipsit de de-acasa vreo 4 dintre ei, au aparut cateva crapaturi iar pe alocuri s-a exfoliat, s-a "cojit". Cum pot repara? Cu ce lac as putea da betonul amprentat pentru protectie? Exista vreun lac sau vreu tip de vopsea cu care sa maschez exfolierile alea?
Multumesc!

#29
Bogdan2014

Bogdan2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2014

 alamare, on 24 aprilie 2014 - 19:08, said:

Poate ma ajuta cineva cu o informatie. Mi-am pus in curte beton amprentat - am facut o alee de vreo 5m latime, pe vreo 20 m lungime. Problema e ca in cei 5 ani scursi de la realizarea lucrarii, timp in care s-a si lipsit de de-acasa vreo 4 dintre ei, au aparut cateva crapaturi iar pe alocuri s-a exfoliat, s-a "cojit". Cum pot repara? Cu ce lac as putea da betonul amprentat pentru protectie? Exista vreun lac sau vreu tip de vopsea cu care sa maschez exfolierile alea?
Multumesc!

Sunați la 0731 365 996 si spun ce trebuie sa faceți!

#30
campionul

campionul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 14.01.2007
Salutare am si eu cam aceleasi probleme la Oradea. Beton aplican anul trecut deja nu mai are luciu. Am chemat firma executanta sa refaca , au dat cu un tip de lac aplicat cu pompa(probabil pe baza de apa) si au plecat. Dupa 1 luna e la fel de mat ca inainte de operatiune. Rog ajutor, ce fel de lac, marca, mod aplicare sa iau ca sa-l dau singur. Poate asa iese ceva. Multumesc

Edited by campionul, 22 May 2014 - 07:07.


#31
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009
Salut,

Eu am lucrat cu acesti baieti http://formiplanim.r...ti-preturi.html si sunt super multumit de ce a iesit. La  fel ca si tine mi l-a pus prima data o firma si dupa ceva timp a inceput sa se curete luciul, am apelat la baietii de mai sus si au rezolvat problema. Are deja 1 an si jumatate si inca arata foarte bine. Oricum mi-au zis ca o data la 3 ani trebuie dat iar cu lac ...

#32
Cementus

Cementus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2015
Buna Ziua,

Mai sunt si in tara sculptori in ciment care fac toata gama de lucrari care se gasesc si in strainatate, la acelasi nivel, sau chiar mai inalt.

Uitati un exemplu mai jos:

https://www.facebook.../DesignThematic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate