Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Beton amprentat

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013
Buna...Lucrez in Grecia in acest domeniu de vreo 6-7 ani...si as vrea sa vin in tara sa fac asta pe cont propriu.Am toate sculele necesare si vreo 6 seturi de matrite si cateva matrite pt beton amprentat vertical...si mai cunosc si retetele de fabricare a culorilor si a prafului antilipire(asta mi-ar permite sa lucrez la niste preturi mai mici decat concurenta)...DAR...imi dau seama ca imi trebuie niste relatii,cineva care sa ma ajute eventual cu niste lucrari(contra comision,desigur),pt ca e foarte mult de umblat,de cautat,bani pt publicitate....si banii sunt intotdeauna o problema:)...Daca ma poate ajuta cineva,email-ul meu e [email protected],iar id-ul de mes addy_doi...

Pe langa beton amprentat as vrea sa fac si sa montez si pavele si piatra artificiala,dar toate la timpul lor(tot din cauza banilor)....Astept pareri...multumesc

Edited by addy_doi, 13 March 2013 - 23:27.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Exista in tara firme specializate pe beton amprentat.

Sunt de asemenea si lucrari cunoscute in diverse orase.

Se fac praf foarte repede, in anul urmator aratand deja oribil.

Rezistenta scazuta, este cauzata nu doar de:
- calitatea proasta a betonului, lipsa de aditivi speciali pt. marirea tenacitatii si elasticitatii, respectiv rasini speciale pt. beton, a caror utilizare nici macar nu este luata in calcul, si se face o confuzie extrem de grava cu aditivii de uscare - care au efect total opus, distructiv pt. rezistenta,
- dar si de clima din zona, apa care ingheata iarna in pori si sparge betonul, nisipul si sarea utilizata pt. curatare si dezghet, materiale puternic abrazive si care ataca inclusiv chimic pavimentul.
- cat si de tocurile cui ale pitipoancelor de toate zilele....

Sunt de asemenea foarte-foarte-foarte multi, care se asteapta sa-i vada impuscati !!!, atat pe cei care au facut lucrarile, cat si pe cei care le-au contractat pt. locuri publice, fara contracte cu clauze de calitate si garantie.

Sunt mai multe astfel de "opere celebre", insa macar doua se pot aminti:
- trotuarul din fata Zepter din Bucuresti, o zona nu foarte vasta, dar totusi vizibila,
- centru in Targu Jiu, o zona mult mai vasta, de unde si catastrofa mult mai mare...

Edited by loock, 13 March 2013 - 23:45.


#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
e destul de greu sa razbesti...poti incerca sa te angajezi la o firma care presteaza chestia asta,in felul asta vezi cum sta treaba,potentialii clienti,etc iti formezi o parere mai obiectiva si ajungi sa cunosti si celelalte firme care dau lucrari astora mai mici...intelegi la ce ma refer...si incet,incet faci pasii aia mici si decisivi.

#4
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 loock, on 13 martie 2013 - 23:38, said:



Sunt mai multe astfel de "opere celebre", insa macar doua se pot aminti:
- trotuarul din fata Zepter din Bucuresti, o zona nu foarte vasta, dar totusi vizibila,
- centru in Targu Jiu, o zona mult mai vasta, de unde si catastrofa mult mai mare...
Daaaa......stiu si eu una....chiar mare de tot....vreo 5-6000 m patrati,in Botosani....da am auzit ca acolo s-a furat pe rupte....de fapt sunt sigur de asta,pt ca s-a distrus complet in nici un an si asa ceva nu e posibil,nu se poate intampla asta....mai ales ca erau trotuare...deci motivul ca s-ar fi stricat din cauza masinilor nu tine...si nici zapada nu ar trebui sa fie o problema,pt ca si aici am turnat beton in zone in care e chiar multa zapada iarna si nu are nimic,iar daca e intretinut cum trebuie arata chiar bine....deci singura explicatie ar fi ca au furat la materiale,incepand de la calitatea betonului si pana la culoare,lac etc...

 loock, on 13 martie 2013 - 23:38, said:

Sunt de asemenea foarte-foarte-foarte multi, care se asteapta sa-i vada impuscati !!!, atat pe cei care au facut lucrarile, cat si pe cei care le-au contractat pt. locuri publice, fara contracte cu clauze de calitate si garantie.

Posted Image.....clar....inseamna ca am slabe sanse....Posted Image....e greu cu garantia,nu prea imi dau seama cum as putea asigura asta....

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
la "clima" de la noi rezista maxim o iarna
clima = spaga, furt, coruptie, smenuri si altele asemenea
"multe succese" dar nu merge la noi decat daca te incadrezi "climateric" in zona politica favorabila

Edited by sandu bogdan, 15 March 2013 - 22:17.


#6
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 knauf75, on 14 martie 2013 - 15:16, said:

e destul de greu sa razbesti...poti incerca sa te angajezi la o firma care presteaza chestia asta,in felul asta vezi cum sta treaba,potentialii clienti,etc iti formezi o parere mai obiectiva si ajungi sa cunosti si celelalte firme care dau lucrari astora mai mici...intelegi la ce ma refer...si incet,incet faci pasii aia mici si decisivi.
:)....asta am inceput de vreun an sa fac si pe aici....daca vine cineva si ne intreaba de lucrari,preturi,nici nu mai dau nr de la firma,vorbesc cu ei,las la pret si le dau nr meu de telefon....mai cade din cand in cand cate o lucrare....pana acu un an mai mergeau treburile pe aici,da acum e greu tare....si m-am si saturat sa stau pe aici si sa muncesc mai mult pt altii(pt ca noi nu castigam cine stie ce....)....de asta am si zis sa vin acasa si sa incerc pe cont propriu....cred ca totusi ar merita incercat...

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
in Ro merita numai daca ai smenuri cu politica sa te bage la furat de la stat, altfel e greu tare, mai ales ca domeniul tau nu e foarte la moda pentru persoane fizice

#8
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 sandu bogdan, on 15 martie 2013 - 22:15, said:

la "clima" de la noi rezista maxim o iarna
clima = spaga, furt, coruptie, smenuri si altele asemenea
"multe succese" dar nu merge la noi decat daca te incadrezi "climateric" in zona politica favorabila
daaa....de mult regret ca nu m-am incadrat intr-o zona politica(oricare era calduroasa....)....acu sigur eram asigurat din punct de vedere material :)...da e cam tarziu acum...

 sandu bogdan, on 15 martie 2013 - 22:26, said:

in Ro merita numai daca ai smenuri cu politica sa te bage la furat de la stat, altfel e greu tare, mai ales ca domeniul tau nu e foarte la moda pentru persoane fizice
asa e.....da nu numai in Romania,se fura si la astia pe rupte....intr-adevar,pe aici se face beton amprentat de vreo 15-20 de ani,la noi e mai nou totusi....da ma gandeam ca oricine isi face o casa,la un moment dat trebuie sa-si aranjeze si curtea,sa-si faca niste alei,trotuare...si la noi nu prea sunt multe solutii:ori beton simplu,ori pavele sau mai nou beton amprentat...(gresia nu prea se foloseste la noi )...de asta am zis ca as combina betonul amp cu fabricarea si montarea de pavele(dar niste modele mai deosebite)....cred ca as avea mai multe sanse...

#9
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2011
salutare addy_doi, si eu am lucrat beton amprentat dar in spania timp de 2 ani si ceva, acum m-am retras in romania, la noi in tara merge foarte greu betonu amprentat, sunt deja firme care au pile pe la primarii, prefecturi etc si cam acapareaza tot. In spania cat am lucrat mai mult turnam beton la persoane fizice, la noi in tara nu prea se toarna la locuitori. si cum este si criza asta acum nu le convine preturile..........intr-un orasel din sudul tarii este un sac de culoare 10 euro, iar desmoldean (praful ala facut sa nu se lipeasca de matrita) tot cam acelasi ret are.

#10
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
ba se face beton amprentat si la persoane fizice...de ex la mine pe strada si-au facut trotuare amprentate aprox 75% din case! E adevarat ca lucrarea a fost facuta cam de mintuiala acolo unde nu a fost cine sa stea cu ochii pe baieti! (apropos, si aia erau "calificati" prin Spania si Italia!). Eu am stat cu ochii pe ei si deja au trecut 2 ierni cu zapada peste ele si inca tin...e drept ca am dat si eu o mina de lac de piatra peste ele!

PS: pretul negociat a fost parca 50 lei/mp...pt cantitate mare (~80mp) altfel era ~ 55

Edited by ThePuiu, 27 March 2013 - 21:12.


#11
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 ThePuiu, on 27 martie 2013 - 21:11, said:

Eu am stat cu ochii pe ei si deja au trecut 2 ierni cu zapada peste ele si inca tin...e drept ca am dat si eu o mina de lac de piatra peste ele!


o veste buna...:) ...chiar imi faceam probleme auzind numai de lucrari "bine" facute....deci,daca sunt facute ca lumea, nu sunt probleme...Spui ca ai mai dat tu o mana de lac...ei cate ti-au dat? 2?si tu ai dat-o pe a treia?

#12
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
bine ar fi fost! ei au dat o mana de lac cu o bidinea! (ceva lac pe baza de apa, care dupa prima ploaie mai buna a inceput sa se inmoaie si sa se albeasca - din transparent). Intr-o zi insorita am mers la Brico si am luat un bidon deala mare de Oskar (nu fac reclama, doar sa inteleaga omu mai bine) si cu o pensula lata l-am dat intr-o jumatate de zi tot! Am pus lac sa fie ca nu e chiar asa de scump (nu mi-a ajuns un bidon). Acum arata f bine. Dar vezi ca se aluneca in disperare iarna pe el :))

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Si eu vreau sa-mi fac beton amprentat
Vreau in casa un profil asa ca si gresia plus terasa si parcarea
Pacat ca nu sunt oameni in ro care sa faca si beton spalat cu acizi

#14
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 ThePuiu, on 28 martie 2013 - 21:35, said:

bine ar fi fost! ei au dat o mana de lac cu o bidinea! (ceva lac pe baza de apa, care dupa prima ploaie mai buna a inceput sa se inmoaie si sa se albeasca - din transparent).
de asta am intrebat...ca stiu ca in tara trebuie dat de 2 ori cu lac...unu pe baza de apa(pe care cu cat il diluiezi mai putin cu atat mai bine) si un lac normal....inseamna ca tu ai dat practic lacul pe care trebuiau sa-l dea ei...stiu ca aluneca,da aici ,cand vrea proprietarul,ii bagam o solutie in lac si nu mai este asa alunecos....

 petre69, on 28 martie 2013 - 21:43, said:

Si eu vreau sa-mi fac beton amprentat
Vreau in casa un profil asa ca si gresia plus terasa si parcarea
Pacat ca nu sunt oameni in ro care sa faca si beton spalat cu acizi
vezi ca sunt modele care merg bine si in casa....sunt si modele cum spui tu tip gresie,dar mai sunt si unele tip parchet,se vad si urme de cuie,sunt frumoase tare...si daca le mai combini si cu alte modele si culori poate iesi ceva deosebit....ce vrei sa spui prin beton spalat cu acizi?ala care il dai cu o substanta si dupa spalare se vede piatra din beton sau ala pe care il colorezi cu acizi?

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ala colorat cu acizi
Eu am avut si amprentat si si colorat cu acizi si nu am avut niciodata probleme cu ele
Parcarea era din amprentat

#16
addy_doi

addy_doi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2013

 petre69, on 28 martie 2013 - 21:57, said:

Ala colorat cu acizi
Eu am avut si amprentat si si colorat cu acizi si nu am avut niciodata probleme cu ele
Parcarea era din amprentat
si acu vrei sa-ti faci beton amp in alt loc?daca spui "pacat ca nu sunt in ro  oameni ce fac beton colorat cu acizi" de ce nu iei legatura cu aia care ti-au mai facut?sau vrei ceva modele mai deosebite?

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Eu am locuit in america 15 ani si acolo am avut


#18
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003

 petre69, on 28 martie 2013 - 22:09, said:

Eu am locuit in america 15 ani si acolo am avut

si de ce Doamne iarta-ma te-ai intors???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate