Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Botezul cu Duhul Sfant

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1502 replies to this topic

#1441
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Adevaru' e ca i-a trantit Dorel niste replici lu' Dark de a bagat-o sub masa. Posted Image

In rest, vorba Sfantului, fiecare cu stolu' lui. Dar atata timp cat avem o minte deschisa, apar si oportunitatile de a invata si de a ne corecta unii pe altii. Dorel mai are de lucru la acele "repere" ortodoxe nefericite si contradictorii cu Scriptura, da cu timpul... rezolvam. Posted Image

Tu in schimb, frate Dude, trebe sa-ti bagi mintile in cap si sa renunti la a mai vorbi de rau pe mai marii tai. Posted Image  Sa nu te mai prind...

#1442
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 29 ianuarie 2019 - 11:27, said:

Tu in schimb, frate Dude, trebe sa-ti bagi mintile in cap si sa renunti la a mai vorbi de rau pe mai marii tai. Posted Image  Sa nu te mai prind...
despre cine vorbesti? despre slugile Cornului Mic? Posted Image pai ce-am zis eu rau de ele?Posted Image  intotdeauna am avut numa cuvinte de lauda, ca si Stapanu lor care îi pupă-n bot si le ia tot. :)

#1443
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica fiara are coarne, se ridica unu' mic si tu zici ca e ceva fizic, o tara sau niste nenea care joaca sport...... Tare!
In spiritul asta interlocutorii tai care te aproba o sa se uite dupa fo Godzilla.

Dar, la topic, tot nu vad s afi raspuns cineva cate duhuri sunt in om? Bine, nu pe Logic, ca la el sunt sterse din Biblie versurile unde scrie de duh.

Edited by zexelica, 31 January 2019 - 16:14.


#1444
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,512
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSilika, on 29 ianuarie 2019 - 11:27, said:

In rest, vorba Sfantului, fiecare cu stolu' lui

Tu crezi că creștinii se împart în 2 ”stoluri”, botezați cu Duhul sfânt și nebotezați cu Duhul sfânt?
Cum explici cazul biblic, al evanghelistului Filip care, făcând minuni mari, exorcizări și vindecări, printre samariteni, totuși nu a putut să le dea Duhul și a fost nevoie de 2 apostoli care să vină și să-și pună mâinile. Vezi, exact ce discutam cu penticostalul zilele trecute, punerea mâinilor pentru a primi botezul în Duhul se putea face numai de către apostoli.
Atenție, nu emit aici decât o supoziție, o idee, nu afirm o concluzie irevocabilă, datorită faptului că nu avem suficiente texte biblice pentru a susține faptul că botezul cu Duhul se făcea numai prin mâinile apostolilor, alții neputând să transmită botezul cu Duhul prin mâini.

Dacă nu ar fi existat relatarea umplerii cu Duhul a apostolului Pavel, prin fratele Anania, un ucenic, atunci aș fi tras concluzia de mai sus, cu toată determinarea.Posted Image

#1445
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Pei daca singur ai gasit proba contrara (cu Pavel si Anania), atunci e stabilit: supozitia ta nu sta in picioare.

#1446
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,512
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSilika, on 31 ianuarie 2019 - 16:29, said:

Pei daca singur ai gasit proba contrara (cu Pavel si Anania), atunci e stabilit: supozitia ta nu sta in picioare.
Nu stă în picioare, dar totuși se clatină, fiindcă textul nu spune că atunci Pavel a fost botezat cu Duhul sfânt, deși, se poate să se fi întâmplat chiar asta! Textul spune numai că a fost umplut și vindecat. O umplere nu înseamnă neapărat botez.

#1447
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ce draguta e domnisoara Dark atunci debitează nastupenii de zor iar dupe aia se cotonogeste singura și demonstreaza ca ceea ce tocmai a spus e... floricele pe campii :)

Bey Darkule, tu esti oaia neagra a forumului... Posted Image

View Postdark, on 31 ianuarie 2019 - 16:32, said:

Nu stă în picioare, dar totuși se clatină
Exact asta voiam sa spunem si noi dar nu stiam s-o exprimam asa poetic...

#1448
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,512
  • Înscris: 16.03.2004
Rămâne atunci întrebarea: de ce Filip evanghelistul nu le-a dat botezul cu Duhul acelor samariteni vindecați și exorcizați?

#1449
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
A fost si un context istoric special acolo, Darkule.
Trebe sa-ti zic acest adevar, macar ca stiu ca tu vrei sa intinzi o capcana.

Dar si sora Gratiela are dreptate.

Edited by penticostalul, 31 January 2019 - 16:57.


#1450
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,479
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 31 ianuarie 2019 - 16:35, said:

Rămâne atunci întrebarea: de ce Filip evanghelistul nu le-a dat botezul cu Duhul acelor samariteni vindecați și exorcizați?
cred ca gasim raspunsul la intrebare daca citim Efeseni 4 Posted Image

dupa ce spune ca:
4. Este un singur trup, un singur Duh, dupa cum si voi ati fost chemati la o singura nadejde a chemarii voastre.
5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.
6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti.
zice ca:
7. Dar fiecaruia din noi harul i-a fost dat dupa masura darului lui Hristos.

11. Si El a dat pe unii apostoli; pe altii, proroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori,
cu scopul:
12. pentru desavarsirea sfintilor, in vederea lucrarii de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos,
13. pana vom ajunge toti la unirea credintei si a cunostintei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos;
14. ca sa nu mai fim copii, plutind incoace si incolo, purtati de orice vant de invatatura, prin viclenia oamenilor si prin siretenia lor in mijloacele de amagire;
15. ci, credinciosi adevarului, in dragoste, sa crestem in toate privintele, ca sa ajungem la Cel ce este Capul, Hristos.
16. Din El tot trupul, bine inchegat si strans legat, prin ceea ce da fiecare incheietura, isi primeste cresterea, potrivit cu lucrarea fiecarei parti in masura ei, si se zideste in dragoste.

exprimand ideea ca fiecare lucreaza in Biserica potrivit harului pe care l-a primit in vederea zidirii Posted Image
este frumos. Posted Image

View Postpenticostalul, on 31 ianuarie 2019 - 16:35, said:

Bey Darkule, tu esti oaia neagra a forumului... Posted Image
am observat ca uneori in locul interjectiei "bă"  zici "bah"...si acum "bey".
eu nu inteleg de ce trebuie sa folosesti acest limbaj in discutiile pe forum. cumva nu se potriveste si devine deja f. deranjant  ca o repeti aproape in fiecare postare.( nu e frumos fiindca suna f. badaran, mai ales din partea cuiva care se declara crestin)

Edited by GRATEFUL, 31 January 2019 - 17:09.


#1451
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostGRATEFUL, on 31 ianuarie 2019 - 17:07, said:

am observat ca uneori in locul interjectiei "bă"  zici "bah"...si acum "bey".
eu nu inteleg de ce trebuie sa folosesti acest limbaj in discutiile pe forum. cumva nu se potriveste si devine deja f. deranjant  ca o repeti aproape in fiecare postare.
Multumesc mult pentru aceasta blanda mustrare, sora Gratiela, ma pocaiesc si promit sa nu mai folosesc niciodata aceste neavenite interjectii: "bă", "bah"...si  "bey" Posted Image

Edited by penticostalul, 31 January 2019 - 17:12.


#1452
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postpenticostalul, on 31 ianuarie 2019 - 17:11, said:


Multumesc mult pentru aceasta blanda mustrare, sora Gratiela, ma pocaiesc si promit sa nu mai folosesc niciodata aceste neavenite interjectii: "bă", "bah"...si  "bey" Posted Image

S-a dus tot farmecu'...

#1453
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,512
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 31 ianuarie 2019 - 17:07, said:

cred ca gasim raspunsul la intrebare daca citim Efeseni 4 Posted Image

Din acel text nu rezultă că doar unii, respectiv apostolii, aveau harul de a putea boteza cu Duhul sfânt.
Discuția era în jurul ideii dacă toți creștinii (majoritatea), puteau pune mâinile pentru a da Duhul, sau doar apostolii au avut acest har.
Fiindcă dacă este adevărată varianta a 2-a, atunci astăzi nimeni nu mai poate pune mâinile în acest sens (pentru botezul cu Duhul sfânt), grupul celor 12 apostoli dispărând prin anii 110- 120 e.n.

Edited by dark, 31 January 2019 - 18:43.


#1454
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 31 ianuarie 2019 - 18:36, said:

Din acel text nu rezultă că doar unii, respectiv apostolii, aveau harul de a putea boteza cu Duhul sfânt.
Apostolii nu au avut si nu au harul de a boteza cu Duhul Sfant.
Singurul care are acest har este Mantuitorul Hristos.
Apostolii au avut harul punerii mainilor. Atunci când ei au facut-o, Hristos a botezat.

View Postdark, on 31 ianuarie 2019 - 18:36, said:

Discuția era în jurul ideii dacă toți creștinii (majoritatea), puteau pune mâinile pentru a da Duhul, sau doar apostolii au avut acest har.
Punerea mainilor se face pentru diferite slujiri: vindecare, botez cu Duhul Sfant, hirotonire, etc.
Singurele cazuri in care cei care-si pun mainile trebuie sa fie prezbiterii, este la rugaciunea pentru bolnavi cu ungere cu undelemn si la hirotonie.
In rest, orice crestin matur spiritual are dreptul, atunci cand este indemnat de Duhul, de a se ruga pentru bolnavi sau pentru botez cu Duhul Sfant cu punerea mainilor.

View Postdark, on 31 ianuarie 2019 - 18:36, said:

grupul celor 12 apostoli dispărând prin anii 110- 120 e.n.
Grupul celor doisprezece apostoli a disparut inainte de invierea lui Isus.
Ca Iuda atunci s-a spanzurat. Si a ramas grupul celor unsprezece apostoli.
Si, macar ca ei l-au ales pe Matia, foarte putin mai tarziu Iacov a fost decapitat.
Iar apostolul Pavel NU era din grupul celor doisprezece. Iar apostolul Andronic nici atat.
Ca sa putem intelege ca apostolii nu au disparut niciodata. Si sunt si astazi printre noi.

#1455
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,512
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 01 februarie 2019 - 10:48, said:

Apostolii nu au avut si nu au harul de a boteza cu Duhul Sfant.
Nu ei, apostolii, botează cu Duhul, dar este o exprimare mai pe direct, folosită de mine în mod grăbit și neinspirat. M-am gândit că este permis, așa cum și Pavel zicea că-i mântuiește pe unii. Nu el mântuia, ci Isus. În fine...
Problema este alta...
Așa cum capacitatea de a hipnotiza trece de la maestru la învățăceii săi, la fel, toate aceste fenomene oculte care au loc la penticostali, inclusiv falsul botez cu Duhul sfânt, se transmit prin simpla prezență la adunarea celor deja contaminați. Nu trebuie să stăruiești tu însuți după moda penticostală, uneori, este suficient să asiști la câteva întruniri penticostale. Influența mediumistică vine și asupra ta. Așa se face că, multe surori baptiste sau creștine după evanghelie, care vizitează penticostalii, ajung să vorbească în limbi. De ce mă refer la surori...fiindcă acestea sunt vase mai slabe și ușor de influențat de diavol. De ce am zis de...baptiste și creștine după evanghelie...pentru că Alianța evanghelică din România este formată de membrii acestor 3 culte, care se vizitează reciproc, excluzând adventiștii, aceștia nefiind în ”alianța” de care vorbesc.
Din păcate aceste duhuri rele atacă și copiii, există cazuri de puberi vorbitori în limbi, despre care penticostalii cred că au fost botezați cu Duhul sfânt, deși ei nici să scrie/citească nu știu!
Surorile sunt ușor de prins în capcană. Acestea de obicei, sunt foarte rele, bârfitoare, invidioase, se dușmănesc, de aceea, demonii intră ușor în ele. Din această cauză, numărul de vorbitoare în limbi și chiar prorocițe este dublu față de cel al vorbitorilor în limbi. Da, majoritatea prorocițelor de la penticostali sunt de o răutate ieșită din comun, se uită urât la fetele mai tinere, le poartă ranchiună, sunt înfumurate datorită ”darului” lor de a proroci, clevetesc toată ziua, sunt puturoase, iscoditoare, trădătoare, fără cuvânt, limbute etc.

#1456
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 01 februarie 2019 - 19:16, said:

Surorile sunt ușor de prins Ăźn capcană.
Acestea de obicei, sunt foarte rele, bĂąrfitoare, invidioase, se dușmănesc...
Daca e sa analizăm felul cum te comporti, cum scrii despre penticostali si despre toti ceilalti crestini, n-am putea sa te contrazicem foarte vehement, sora Dark... Posted Image

Edited by penticostalul, 01 February 2019 - 20:07.


#1457
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 01 februarie 2019 - 19:16, said:

Da, majoritatea prorocițelor de la penticostali sunt de o răutate ieșită din comun, se uită urât la fetele mai tinere, le poartă ranchiună, sunt înfumurate datorită ”darului” lor de a proroci, clevetesc toată ziua, sunt puturoase, iscoditoare, trădătoare, fără cuvânt, limbute etc.

Eu sunt foarte curios cum a extras Dark aceasta concluzie... A facut un studiu serios, are in vedere o majoritate covarsitoare de cazuri particulare, sau este doar o concluzie... MEDIUMISTICA?

#1458
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,512
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 01 februarie 2019 - 19:46, said:

Daca e sa analizăm felul cum te comporti, cum scrii despre penticostali si despre toti ceilalti crestini, n-am putea sa te contrazicem foarte vehement, sora Dark... Posted Image

Ai o explicație pentru asta, sau te faci că nu vezi? Prorocițe care vorbesc în limbi, pretinzând că sunt botezate cu Duhul sfânt, deci făcând parte din eșalonul superior al creștinilor, rele, invidioase, bârfitoare, iar martiri morți prin beciurile securității comuniste, care nu L-au trădat pe Cristos, nu au vorbit în limbi, nu au prorocit (dar au crezut în Profeți și au demonstrat asta prin martiriul lor! sic!), aceștia, fiind, după definiția penticostalilor, ”creștini fără daruri”, adică din eșalonul inferior, care nu au primit Botezul cu Duhul (acel upgrade al vieții de credință despre care am vorbit anterior).
Cât de orbi spiritual puteți fi??!!

[ https://i.imgflip.com/2smpyu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgflip.com/2smq7l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate