Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Dupa cat timp cainele uita stapanul?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Dupa cum spune si titlul subiectului, m-ar interesa sa stiu dupa cat timp un caine sau pisica isi uita unul din stapani?
Daca plecam o perioada mai mare in....strainatate(de exemplu) un an, doi, la intoarcere e posibil ca, cainele sa nu ne mai recunoasca si sa ne considere intrusi sau pisica sa considere ca ne-ar sta mai bine cu niste zgaraieturi pe maini.
E doar o curiozitate....nea` goagal n-a vrut sa ma ajute! :)

#2
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Nu stiu cat de mult timp te poate tine minte un caine, dar pot sa-ti spun sigur ca nu te uita intr-un an sau doi!!
De pisica nu stiu ce sa-ti spun, dar nici ele nu cred ca te uite asa repede.

Edited by Enigel, 13 March 2013 - 16:53.


#3
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Doar o idee , am 3 perusi , dupa o luna tot m-au recunoscut, mai mult n-am incercat Posted Image... In prima saptamana au fost foarte suparati.

Edited by AEROAQUA, 13 March 2013 - 16:53.


#4
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Pisica te uita si dupa o sapatamana :))

#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Stai relax,o sa te recunoasca si dupa ani de zile.Probabil toata viata.Mirosul tau e ca o amprenta pentru un caine.Daca hainele il mai pot deruta,in momentul in care ti-a simtit mirosul stie cine esti.
Uite ceva emotionant (nu e chiar pisica...e doar una mai mare ;) )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A71WDPSR66Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut_blue, 13 March 2013 - 16:56.


#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
sigur nu te uita intr-un an sau doi iar pe o perioada mai mare de timp  depinde de  ce amprenta emotionala i-ai intiparit in inima . nu cum fac majoritatea vecinilor mei , numai cu parul .................Posted Image

#7
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
in japonia un caine  a venit dupa moartea stapanului sau in  gara la aceiasi ora in fiecare zi  pana cand si acesta a  murit

#8
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdxdx, on 13 martie 2013 - 16:51, said:

Pisica te uita si dupa o sapatamana Posted Image)


Nu te uita nici pisica dupa o saptamana, doar ca se manifesta altfel decat o face un caine si ar putea sa-ti dea impresia ca te-a uitat.

#9
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
valabil la catei ,pisici nu am avut si nici nu doresc

Edited by beku111, 13 March 2013 - 16:55.


#10
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View PostEv1L, on 13 martie 2013 - 16:53, said:

in japonia un caine  a venit dupa moartea stapanului sau in  gara la aceiasi ora in fiecare zi  pana cand si acesta a  murit
Hachiko :)

Câinele bunicilor mei de la ţară cu care mi-am petrecut cam două veri când eram mic m-a ţinut minte şi timp de 2-3 ani cât nu m-a văzut. Am venit noaptea (el fiind în curte fără lumină, sigur nu mă vedea) şi doar cât l-am strigat şi-a dat seama cine sunt. Sunt sigur de asta pentru că era foarte rău cu necunoscuţii şi mereu îi lătra, dar când m-a auzit pe mine era deja cu burta-n sus tăvălindu-se.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostAEROAQUA, on 13 martie 2013 - 16:51, said:

Doar o idee , am 3 perusi , dupa o luna tot m-au recunoscut, mai mult n-am incercat Posted Image... In prima saptamana au fost foarte suparati.

Am avut doi caini si dupa doua luni m-au recunoscut. De aceea m-am referit la ani.

View PostEv1L, on 13 martie 2013 - 16:53, said:

in japonia un caine  a venit dupa moartea stapanului sau in  gara la aceiasi ora in fiecare zi  pana cand si acesta a  murit
Da stiu, mi-a placut filmul. Dar cat de adevarat e....

Edited by ccf_cristi, 13 March 2013 - 16:59.


#12
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

View Postm0rpheus, on 13 martie 2013 - 16:58, said:

Hachiko Posted Image

Câinele bunicilor mei de la ţară cu care mi-am petrecut cam două veri când eram mic m-a ţinut minte şi timp de 2-3 ani cât nu m-a văzut. Am venit noaptea (el fiind în curte fără lumină, sigur nu mă vedea) şi doar cât l-am strigat şi-a dat seama cine sunt. Sunt sigur de asta pentru că era foarte rău cu necunoscuţii şi mereu îi lătra, dar când m-a auzit pe mine era deja cu burta-n sus tăvălindu-se.

da si exact ce zice si morpheus cu cainii de la tara , asa e si la mine daca e dezlegat cand vorbesc cu el isi da seama cine e si deschid singur portile de la curte sa bag masina etc.....

#13
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
cainele din Japonia care venea la aceeasi ora la biserica asa cum venea cu stapana lui este adevarat .  am vazut acum ceva timp la stiri caut articolul si va arat

nu stiu de film ......

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Am avut pui de ciobanesc. Unii au plecat mai repde dar ultimii doi i-am dat dupa ce au facut 2 ani si ceva.

La aproape 8 ani am trecut intamplator prin zona unde era actualul proprietar. Am discutat una alta si am zis sa vad daca ma mai recunosc cateii. Cand m-au vazut au inceput sa latre si sa se agite in cusca, tipic cum au fost dresati la aparitia unui strain, m-am apropiat de cusca sa imi simta mirosul si s-au potolit nitel dar mai latrau, cand am vorbit cu ei in urmatoarele 10-15 secunde au inceput sa latre de bucurie, cred, ca era schimbata tonalitatea si sa sara in sus pe gard. Le-a dat drumul din cusca si ne-am jucat putin asa cum erau ei invatati.

#15
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
am gasit articolul de care va spuneam : LECTIE DE LOIALITATE !!!!!!!



http://stirileprotv....-de-2-luni.html

animalele iubesc curat si dezinteresat in comparatie cu oamenii care te-ar vinde pe  o bere .................dar nu toti au acest dar Posted Image

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Un caine nu te uita prea repede.

Din experienta proprie:
Cand eram copil, am avut o catelusa la bunici. O vedeam doar in vacante. Dupa ce au murit bunicii, catelusa am dat-o unei cunostinte, din alt sat.
La vre-o 3-4 ani distanta am fost in vizita la respectivul. Nu pot descrie modul in care s-a bucurat catelusa sa ma vada !!!!

Catelusa mea, inainte de sterilizare, a avut doi puiuti.
Au stat la mine cca. 9 saptamani inainte sa plece la noii stapani.
La peste un an distanta, m-am intalnit cu stapanul unuia dintre catei.
Catelul (era dulau de-acum) m-a recunoscut imediat ce i-am strigat numele si s-a repezit la mine ca si atunci cand era puiut ...

Si ultima:
Tot in copilarie, mergeam in fiecare vara, cca. o saptamana, la o matusa din alt oras.
Aveau in dulau pe care l-am prins in primele lui zile la casa lor.
Cainele lor ne recunostea imediat, de fiecare data, in fiecare an !

Prin urmare, nu-ti fa griji. Mai degraba-l uiti tu, decat sa te uite el pe tine !

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am un exemplu în celălalt sens. Probabil că depinde și de câine, iar cazuri ca al meu sunt mai rare.

Am primit de la un prieten Rottweiller-ul meu(care a murit acum câțiva ani). Un câine excelent pentru pază.

El îl luase de pui de la o canisă ungurească. Exemplarul, foarte frumos, mare. Când a crescut, era cam nașpa cu el în apartament, mai ales că avea și 2 copii mici, iar el era un câine destul de imprevizibil și capricios, l-a dus la țară, unde acolo s-a dat la găini.

Soacră-sa i-a spus să-l ducă de acolo și mi l-a oferit mie, care tocmai luasem un teren și aveam casa în construcție. Eu m-am bucurat, pentru că aveam un paznic de nădejde, Lord fiind foarte bun în acest sens.

Deci prietenul meu l-a ținut vreo doi ani.

A venit în vizită prietenul meu după vreo 3 sau 4 ani, Lord fiind închis în țarc, iar când s-a apropiat de împrejmuire, câinele făcea urât ca la orice străin. a încercat să vorbească cu el și nimic, nu l-a mai recunoscut.

E singurul câine la care am văzut un astfel de comportament, majoritatea te recunosc chiar după mai mult timp.
Adevărul că a și avut o viață relativ stresată, schimbând trei stâpâni, plus că era de felul lui foarte agresiv.

#18
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Cainele nu te uita niciodata. Nici pisica nu prea, insa sa nu astepti de la ea recunostinta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate