Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Am fost ... Spart...

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Nu este vorba de Steam, este vorba de email , care are niste date foarte importante pe el (pentru mine) Unul dintre email-uri este emailul firmei , pe care am si un cont de facebook cu aproximativ 3000 de prieteni . Pe acel facebook fac promovare si rezervari la cazare , iar domnul hacker" daca  a facut "rezervari". in locul meu ? De asemenea am acte , facturi pe acele emailuri . Codul penal , nu este doar o formatie de "hip-hop" ,violarea secretului corespondentei, chiar si in mod virtual , se pedepseste chiar si cu inchisoare.

View Postcosty_ytsoc, on 13 martie 2013 - 01:54, said:

multi mistocari, putini doritori sa ajute sau care sa aiba cunostiinte


#56
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

View PostCould_Fire, on 13 martie 2013 - 12:15, said:

Nu este vorba de Steam, este vorba de email , care are niste date foarte importante pe el (pentru mine) Unul dintre email-uri este emailul firmei , pe care am si un cont de facebook cu aproximativ 3000 de prieteni . Pe acel facebook fac promovare si rezervari la cazare , iar domnul hacker" daca  a facut "rezervari". in locul meu ? De asemenea am acte , facturi pe acele emailuri . Codul penal , nu este doar o formatie de "hip-hop" ,violarea secretului corespondentei, chiar si in mod virtual , se pedepseste chiar si cu inchisoare.

Mai citeste odata ce ai scris, dupa care mergi la primul post si mai citeste-l odata.
Faci o analiza si raspunzi la ce concluzie ai ajuns!

Ori esti troll, ori duci lipsa acuta de neuroni.

Edited by emillian, 13 March 2013 - 12:19.


#57
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010

View Postemillian, on 13 martie 2013 - 12:14, said:

Cumpara o carte de gramatica.
Dupa ce o citesti pe toata de cel putin 2 ori, downloadeaza si foloseste sysinternals ( http://technet.micro...US/sysinternals ).

Nu e o solutie automata (nu stiu ce antivirus/firewall/etc), ai cateva unelte care-ti vor fi de folos si pe viitor. Te las pe tine sa-ti dai seama ce ti-ar folosi sa detectezi ceva suspect in computer.

Daca esti mate-info (si in clasa a 12-a) ar fi trebuit sa stii deja cum sa iti verifici procesele, unde sa cauti si ce sa folosesti.
Am verificat conexiunile  in 'cmd' (cu netstat -onp)   si nu am gasit nici un 'PID' ,care sa nu aiba proces in "task manager"  . Nici in 'fisierele .ini ' nu am gasit nimic ne inregula.
Din cate am cautat pe internet , se ofera "coduri sursa" gratis la multi keylogger-i "nedetectabili" , daca cineva priceput ii schimba cred ca ii face si mai "nedetectabili" .
Imi crapa capu de nervi , cand vad "nedetectabil" , eu cred ca este detectabil daca stiu unde sa caut . Oricum , o sa fac update la IE , caruia nu iam facut ,finca credeam ca nu e necesar si o sa incerc toti antivirusi si anti keylogger-i posibili.
PS. Pe forum sunt logat automat .

#58
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Baga BackTrack si ataca-l :)


PS. Poate nu ai keyloger, ci posibil sa-ti fi aflat parolele din cookies.

#59
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 22:15, said:

Sa reinstalez , windowsul  nu pot ..Deoarece  nu am unde salva datele de pe el, care sunt foarte importante ...
Ma socheaza intotdeauna cind aud chestii de-astea cu date "foarte importante" dar care nu sint salvate pe un serviciu on-line (de la free pentru 5-10-25-50GB), DVD (nici nu mai stiu cred ca sub 1 leu bucata) sau daca e vorba de multe sute (sau eventual mii) de GB hdd-uri (care si-au mai revenit din socul din 2011 la pret). In cazul de fata datele vietuiesc pe un hdd virusat. Date "foarte importante" dar nici posesorul lor nu crede.

#60
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Acele date , chiar sunt importante , cam 100gb , de documente si programe cu documente , majoritatea din contabilitatea firmei mele .

xxvirusxx
Da la asta mam gandit si eu . Dar am sters toate cookies-urile , si tot degeaba. Sa vad si ce este BackTrack-ul ala , insa nu stiu daca o sa mearga ,deoarece am internet prin wireles si din cate stiu pentru astfel de "atacuri" trebuie o conexiune foarte stabila , la mine conexiunea la internet  trece prin modemul de la RDS apoi in router-ul wi-fi . Dar pana atunci oricum trebuie sa gasesc "adresa" lui .

Edited by Could_Fire, 13 March 2013 - 12:39.


#61
kAos

kAos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.12.2005
Eu zic sa iti iei gandul ca o sa gasesti pe cineva capabil sa te ajute cu un sfat pertinent, aici pe Trollpedia. Aici e plin de frustrati care nu stiu decat sa faca caterinca de cate unul din asta ca tine care, din pacate, le da si motive.
Cauta mai bine raspunsuri pe alte forumuri, specializate pe IT.
Bafta.

Edited by kAos, 13 March 2013 - 13:17.


#62
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ok, sa ma bag si eu in seama. in primul rand taie legaturile keyloggerul-ui. intra in all programms/accesibility si alege on screen keyboard. keyloggerul nu poate citi de pe ecran.

daca nu ai nevoie de net pt moment, deconecteaza si incepe scanarea intregului computer si verifica toate procesele ascunse, drivere, ad si spyware

mai departe uite ce sa faci si ce sa nu faci:

http://forums.spybot...hread.php?t=288

View Postxtremdriving, on 13 martie 2013 - 15:03, said:

ok, sa ma bag si eu in seama. in primul rand taie legaturile keyloggerul-ui. intra in all programms/accesibility si alege on screen keyboard. keyloggerul nu poate citi de pe ecran.

daca nu ai nevoie de net pt moment, deconecteaza si incepe scanarea intregului computer si verifica toate procesele ascunse, drivere, ad si spyware

mai departe uite ce sa faci si ce sa nu faci:

http://forums.spybot...hread.php?t=288

ca sa nu ai probleme folosesre on screen keyboard (scris de pe ea acum). lol

Edited by xtremdriving, 13 March 2013 - 15:12.


#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand daca acel keylogger e modificat si nu e raspandit, nu exista detectie ptr el in programele specializate. Daca mai e si camuflat intr-un program legitim, nu e identificabil.
Numai un expert care are acces fizic la calculatorul tau poate sa-l gaseasca. Sfaturi pot fi date multe, dar sunt inutile in acest caz.
Din ce scrii aici, tu nu esti nici macar la nivel mediu pe partea de IT, doar un simplu utilizator ceva mai avansat, deci NU vei avea posibilitatea sa il detectezi.

Pe de alta parte, Yahoo - daca mailurile tale sunt la ei a avut foarte multe atacuri in ultima luna, soldate cu spargerea a mii de conturi, sau cel putin atat au recunoscut.
De unde stii ca nu a fost si in cazul tau o astfel de situatie.

#64
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 02:10, said:

ca aproape termin un liceu de mate-info
Baiete, lasa-ma cu abureli de genul... Posted Image
Eu sunt la facultate la informatica (informatica, nu matematica-informatica), iar in anii I, II, III majoritatea sunt prastie... tufa de venetia... ghinde, sau cum le-ai mai zice...
pai cum dumnezeu un student de la informatica din anul 3 sa ramana mirat ca eu am doua monitoare la un calculator? sau sa nu stie ca se pot pune doua conditii intr-un if...
cu atat mai rau la liceu de mate-info. 95% dintre elevii la mate-info habar n-au o boaba... decat sa se joace prostia aia de joc numita CS in orele de info stiu.

Edited by AndyM, 13 March 2013 - 15:36.


#65
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Elevul din a XII-a (am scris asa ca poate nu intelege!) este nu numai semidoct, agramat si agresiv, dar ca orice ...  mai e si fudul!
Si incapatanat!

I se dau sfaturi competente, i se spune pas cu pas cum sa procedeze, iar el nu si nu, ca vrea sa gaseasca keylogeru'.

Da-le naibii de date importante: 100 Gb de date contabile!!!!! Ati mai auzit de asa o baza de date contabile?!
Baiatul are firma lui, are conturi de firma pe yahoo, si in loc sa faca bani, testeaza nervii unui alt debusolat, hacker-ul din vecini.

Mie-mi miroase a troll arogant si... stupid.

Could_fire (presupun ca ai vrut sa fii Cold Fire, dar deh, si gramatica engleza e grea), te rog sa nu te superi pe noi.
Iar ca o consolare, sa stii ca si noi am trecut prin teribilismul specific varstei tale; poate dupa un timp vei mai invata sa umbli pe computere/net, ca nu e chiar asa greu,
Cu bunul simt e mai complicat. Si cu gramatica...

Have fun!

Edited by dan_slack, 13 March 2013 - 16:29.


#66
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Multumesc de sfaturile competente .  Sa umblu pe "net" stiu , dar din cauza acestei realizar (acest topic de tot rasul ) , cred ca o sa ma pun cu burta pe informatica calumea, poate  atunci o sai pot ajuta cu adevarat , pe cei cu probleme de genu asta . Deh' eu vreau sa invat , dar nu prea am de la cine' .

#67
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007
Eu am o oarecare nedumerire... Daca pana in momentul de fata te-ai chinuit (fara succes) sa identifici keylogger-ul (daca intr-adevar este keylogger), te-ai gandit ca acel hacker vede tot ce tastezi tu pe forum (si probabil rade din toate balamalele)? Sau poate si mai interesant, acel hacker este unul din userii de aici care-ti dau 'sfaturi' Posted Image (eu unul asta as fi facut sincer).

Mai bine reinstalezi OS-ul. In ceea ce priveste mail-ul, data viitoare sa folosesti mail-ul companiei (care angajeaza liceeni in prag de examene) pentru chestii importante si nu-ti mai face cont de fb cu el. In ceea ce priveste contul de Steam, fa-ti altul. Ai salariu, poti sa-ti iei din nou jocurile.

Pentru viitor: nu mai provoca lumea aiurea, s-ar putea sa gasesti exact ceea ce cauti.

Edited by fr33pr0d, 13 March 2013 - 22:44.


#68
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

View Postfr33pr0d, on 13 martie 2013 - 22:36, said:

Eu am o oarecare nedumerire... Daca pana in momentul de fata te-ai chinuit (fara succes) sa identifici keylogger-ul (daca intr-adevar este keylogger), te-ai gandit ca acel hacker vede tot ce tastezi tu pe forum (si probabil rade din toate balamalele)? Sau poate si mai interesant, acel hacker este unul din userii de aici care-ti dau 'sfaturi' Posted Image (eu unul asta as fi facut sincer).

Mai bine reinstalezi OS-ul. In ceea ce priveste mail-ul, data viitoare sa folosesti mail-ul companiei (care angajeaza liceeni in prag de examene) pentru chestii importante si nu-ti mai face cont de fb cu el. In ceea ce priveste contul de Steam, fa-ti altul. Ai salariu, poti sa-ti iei din nou jocurile.

Pentru viitor: nu mai provoca lumea aiurea, s-ar putea sa gasesti exact ceea ce cauti.

Din cate am inteles eu, el e chiar patronu'

#69
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View PostCould_Fire, on 13 martie 2013 - 17:02, said:

Deh' eu vreau sa invat , dar nu prea am de la cine' .

Gasesti tot ce vrei pe net, daca stii ce/cum/unde sa cauti. Deci n-ai scuza ca nu ai de la cine invata.

#70
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postfr33pr0d, on 13 martie 2013 - 22:36, said:

In ceea ce priveste contul de Steam, fa-ti altul. Ai salariu, poti sa-ti iei din nou jocurile.
Daca ai platit jocuri sigur se poate recupera contul de steam.

View Postemillian, on 13 martie 2013 - 23:15, said:

Din cate am inteles eu, el e chiar patronu'
Patronul care nu are citeva zeci de lei pentru DVD-uri sau zeci de euro pentru un hdd ca sa-si salveze baza de date "foarte importanta" a companiei si o tine pe un hdd virusat in timp ce se lupta cu hackerul. Suna atit de la misto ca s-ar putea sa fie real.

#71
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Eu sunt curios totusi cum are loc discutia cu hackerul... ( prin ce program )

#72
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Conversatia a avut loc inainte , pe "cs" .
Am repetat in nenumarate randuri ca nu ma intereseaza contul de Steam , datele din laptop am pe ce sa le pun.
Dar scopul meu erea gasirea keylogger-ului , asta voiam , nu lecti de gramatica , imi dati numai sfaturi "destepte" dar care nu au nici o legatura cu lucrul pentru care cer ajutor, din atatia "destepti" doar cativa au dat un raspuns cu adevarat "destept" ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate