Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am fost ... Spart...

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Sa reinstalez , windowsul  nu pot ..Deoarece  nu am unde salva datele de pe el, care sunt foarte importante ... Stiu ca limba romana reprezinta o problema la mine , dar pe tot forumul nu sa gasit un singur om care sa imi spuna cum pot detecta un amarat de keyloager . Oricum e bine ca inca il mai am asa ma pot duce la politie . Sa fac gabori fericiti , ca au si ei un caz luna asta .
Pot detecta adresa la care pleaca datele din pc-ul meu cu un scaner de retea ,sau ceva de genu ? Poate asa gasesc si keyloggeru.

Vad , dar daca esti rautacios , inseamna ca esti si destept , ia zi ai o rezolvare ? daca tot te pricepi asa bine la dat sfaturi .. Zimi si mie, cum detectez keylogeru asta ?

Edited by Could_Fire, 12 March 2013 - 22:18.


#38
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Posted Image Mergi cu laptop-ul la politie?Posted Image

Dar si acolo ai nevoie de cunostinte vaste de lb. romana, ca politistii te vor pune sa dai o declaratie in scris Posted Image
Ah, sa nu uit, ai grija sa nu le spui "gabori", ca stiu ca nu prea le plac glumele Posted Image

PS. Ai hardul suficient de mare incat sa poti face doua partitii? Daca da, fa-ti un CD sau USB cu o distributie Linux live USB, creezi o partitie noua langa cea cu windows, copiezi fisierele importante acolo, reinstalezi win... Ma rog, nu-i chiar simplu, dar nici imposibil.

Edited by dan_slack, 12 March 2013 - 22:26.


#39
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Asta este cea mai simpla varianta . Insa eu vreau sa gasesc keylogeru. Nu imi vine sa cred , ca nu este detectat de acel program de "top" in detectarea virusilor de tip spyware. Iar acel hacker urmareste topicul cred , poate e curios cum de nu mia gasit si parola de la forum ...noroc ca e salvata parola :)

#40
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daca o iei pe calea paranoiei cu hackeri si keylogeri nu prea mai ai scapare. Ia si da o cautare pe google pe tema asta in engleza, si succes!
Nu, eu nu sunt suficient de destept incat sa-ti zic o rezolvare la indemnul tau politicos:

Quote

ia zi ai o rezolvare ? daca tot te pricepi asa bine la dat sfaturi .. Zimi si mie, cum detectez keylogeru asta ?

Edited by dan_slack, 12 March 2013 - 22:58.


#41
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Nu este nici o paranoia .. Am intrat acum o jumatate de ora pe messenger , iar acum nu mai e buna parola .

#42
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 22:15, said:

Pot detecta adresa la care pleaca datele din pc-ul meu cu un scaner de retea ,sau ceva de genu ? Poate asa gasesc si keyloggeru.

Incearca cu Wireshark, desi ma indoiesc ca o sa reusesti sa prinzi ceva.
PS. Mi-a placut titlul.

#43
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Mai aveti cumva sugesti , cum as putea sa gasesc keylogeru . Inca nu imi vine sa cred , ca niste hoti de Steam, pot face un keylogger asa de bun.

Am facut scanarea cu Wireshark in felul urmator : am intrat pe mail ,apoi am dar drumu la scaner si am inceput sa tastez in campul parola , aiurea ..
Iata rezultatul :

( Vi se pare ceva suspect ? )

Attached File  scrncap.JPG   204.83K   72 downloads

#44
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 23:43, said:

Mai aveti cumva sugesti , cum as putea sa gasesc keylogeru . Inca nu imi vine sa cred , ca niste hoti de Steam, pot face un keylogger asa de bun.

Am facut scanarea cu Wireshark in felul urmator : am intrat pe mail ,apoi am dar drumu la scaner si am inceput sa tastez in campul parola , aiurea ..
Iata rezultatul :

( Vi se pare ceva suspect ? )

Attachment scrncap.JPG

Scoate cbalu de net si nu o sa mai  ai nimic suspect in calculator.
Cel mai bun sfat pe care ti-l dau taie cablu de net, creeaza un + si un - si baga-l in priza, dar sa fie bagat in placa de retea.

#45
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Te rog , daca vrei sa iti etalezi cunostiintele , da un raspun inteligent ... Sar putea ca multi sa aiba acest keylogger fara sa isi dea seama ..

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 23:43, said:


( Vi se pare ceva suspect ? )

Attachment scrncap.JPG
Fa update la windows
Conexiune wireless?

#47
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
multi mistocari, putini doritori sa ajute sau care sa aiba cunostiinte

Edited by costy_ytsoc, 13 March 2013 - 02:05.


#48
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Ma mir de ce nu-ti schimba si parola la Softpedia, asa nu ai mai putea posta pe forum... Nu ai 2 partitii pe laptopul ala cu "date foarte importante"? Salveaza-le pe cealalta partitie si da format la prima. Oricum ai mintit cand ai zis ca aveai Windows updatat la zi. Prin Windows Update primesti si IE8 si tu nu-l ai. De asemenea Java e recunoscuta pentru gaurile de securitate asa ca daca ai instalat Java da-i update sau mai bine Uninstall de tot. A nu se confunda JAva (de la Sun) cu Javascript.

#49
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Instaleaza un firewall ( Comodo ) sau Kaspersky internet Security 2013  + AntiLogger ( Keystroke Encryption ):
http://www.zemana.co...ogger/overview/

Attached Files



#50
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Am citit cit am putut , ma abtin de la comentarii !
De fapt tu nu vrei sa "scapi" de keylogger , tu doresti sa-l gasesti !! Ca sa te "joci" cu alti , cum face acel tip cu tine !

Ce sa zic , ca sa scapi de el , Gmer -> http://www.gmer.net/   Malwarebytes anti rootkit -> http://www.malwareby.../products/mbar/   ComboFix ->  http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Incearca cu un live cd/dvd de antivirus ,  kaspersky , dr. web cureit , etc .

P.S. -Treci pe linux , ai timp sa inveti , mai ales ca esti tinar !! Lasa prostiile si "scandalurile" pi net , ca nu esti "pregatit" !!

Edited by tidicristi, 13 March 2013 - 08:41.


#51
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
1. Cumpara un HDD extern si muta-ti datele importante pa' dansul;
2. Reinstaleaza Windows-ul si pune-ti, asa cum ti s-a recomandat pe aici, un pachet internet security cu antikeylogger;  un firewall face minuni, daca stii cum sa-l setezi
3. Daca scopul tau este insa sa te razboiesti cu dujmanu', ai doua variante: fie pui mana si inveti, inclusiv stand sute de ore pe forumuri pe net, fie aplici metoda din batrani, aia contondenta: 2-3 bajeti platiti gras sa-i taie inamicului pofta de hecareala.Posted Image

#52
Bobyllee

Bobyllee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 11.09.2006

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 02:10, said:

vecin cu un procuror general cred ca am ceva sanse sal prinda repede
cred ca va sari in sus de bucurie cand va auzi ce caz senzational il asteapta. recuperarea unui cont virtual de jocuri online. good luck.

#53
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
E  mana lu' tacsu sa puna burta pe cartea de romana ca nu il asculta din Steam la BAC. Un chinez parca a platit pe unii sa nu il mai lase pe copchil sa se joace online.

L.E.
Cand il gaseste vecinu tactu' il ia Posted Image sa il felicite ca nu mai pierzi timpul cu joace si pui mana pe carte.

#54
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Cumpara o carte de gramatica.
Dupa ce o citesti pe toata de cel putin 2 ori, downloadeaza si foloseste sysinternals ( http://technet.micro...US/sysinternals ).

Nu e o solutie automata (nu stiu ce antivirus/firewall/etc), ai cateva unelte care-ti vor fi de folos si pe viitor. Te las pe tine sa-ti dai seama ce ti-ar folosi sa detectezi ceva suspect in computer.

Daca esti mate-info (si in clasa a 12-a) ar fi trebuit sa stii deja cum sa iti verifici procesele, unde sa cauti si ce sa folosesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate