Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am fost ... Spart...

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Buna seara forumisti !
Am si eu o problema mare , cea mai mare fiind rana din orgoliul meu .
Acum ceva timp gasind un scam-page de tip facebok pe un forum de cs16 , am facut pariu cu un prieten ca desi o sa imi ia parola la ambele emailuri si Steam , eu o sa le recuperez, zis si facut ,  in 3 zile miam recuperat si emailurile si steamul ... Insa astazi , de plictiseala am zis , hai sa ma joc si eu putin, si jucand am dat de asa zisi hackeri care mi-au spart emailurile , si mai in gluma mai in serios leam zis ca nu au cum sa mi le sparga din nou ,,, eu ala cu gura mare .... Finca aveam o oarecare convingere ca avastul detecteaza keyloageri si scam-page pe care no sa imi mai trec datele si nu o sa mai intru...dar se pare ca nu a facuto ... si hacker-ashul , sa uitat putin in istoricu meu si mi-schimbat parolele in 20 de minute , chinuiduma sa le recuperez leam si blocat , .... Si acum am urmatoarele intrebari :
Cum de este un keyloager in calculatorul meu , daca eu nu am descarcat nimic, de pe acel scam page ?  
Pot recupra emailurile facand plangere la yahoo , stiind si data spargeri si singurele parole pe care leau avut acele emailuri... ?
PS. Eu am pus si numarul meu de telefon , stiu si intrebarile secrete , dar cred ca au fost schimbate  , se poate sa schimbe nr. de telefon fara sa aiva aces la telefon ? eu nu credeam....
Si acum ..detectarea keyloagerului  :
Am gasit 2 programe la start up foarte suspecte , si anume unul pur si simplu invizibil si unu dumprep 0 -k ... La dumprep asta scrie comanda dar la cel invizibil nu... Cum pot gasi fisierul / keyloageru in sine , pentru a prinde hakeru ?
vreau sa incerc sa intru in el cu programe gen cheat engine si sa ii aflu ip , adresa la care primeste date , asta in cazul unei plangeri la politie , sa le fac toata treaba dinainte .. zic plangere la politie deoarece am rude acolo si treaba poate fi grabita imediat , pentru aflarea Hotului...care se lauda cu 200 de conturi steam si emailuri sparte ...

Sincer eu nu am nimic cu el .. e bun , dar ma ranit in orgoliu asa ca ma tin de capu lui , ori imi da emailu si steamu inapoi , ori ma duc la politie ... iar in cazul politiei , sa fi vecin cu un procuror general cred ca am ceva sanse sal prinda repede ... in 2 saptamani e si vedeta la tv. si in arest .. Insa idea este , ca nu vreau sa se ajunga la politie , pentru ..niste prosti ... SCUZATIMI LIMBAJU MESSENGER-IST , sunt obosit si nevos , ca aproape termin un liceu de mate-info , si am un profesor asa idiot , incat ma imi spune ca nu mai exista keyloageri nedetectabili de antivirus ... si nervos pe mine , ca nu stiu si eu sa fac deastea ...

Edited by Could_Fire, 12 March 2013 - 02:25.


#2
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 02:10, said:

sa fi vecin cu un procuror general cred ca am ceva sanse sal prinda repede ... in 2 saptamani e si vedeta la tv. si in arest ..
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Culca-te ma copilu, ca e tarziu. N-ai maine scoala?

#3
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Oi fi prost ... in cazul asta ..dar copil nu ... Mai am putin si termin a 12- a .... si acum vad ca degeaba ... nu inteleg de ce am numai, 10 WTF ?
Iar faza cu vecinu e adevarata , il cunoaste taicameu, oricum nu e asta caz de ajuns la procuror general , dar violarea secretului corespondentei este ... si se pedepseste cu inchisoare de la 5 ani daca este dovedit . Iar eu cred ca poate fi dovedit de cineva bun, in 2 ore , plus ca exista posibilitatea sa aiba antecedente foarte mari cu alte persoane ... E bunicel ...parea mea ... a avut profesor de informatica mai bun ca al meuPosted Image

Edited by Could_Fire, 12 March 2013 - 02:33.


#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006

Quote

si unu dumprep 0 -k
Ce ai acolo este normal. Sistemul de operare a avut o problema si si-a facut dump la memoria ram. Poti sa-l dezactivezi. Cat despre celelalte probleme ale tale, cred ca te plictisesti tare.

Edited by A_L_E_X, 12 March 2013 - 02:42.


#5
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Iar procesul invizibil ?
Si am sanse sa imi recuperez emailul ... contactand yahoo .. Cred ca stiu si ce intrebari secrete am avut , si ultima parola , iar imediat dupa ce mi la spart lam recuperat si am trecut si numar de telefon in procesul de acela de activare , putea sa imi schimbe numarul de telefon ?

#6
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007
Inteleg ca esti la 'mate-info' dar asta nu e motiv sa neglijezi gramatica limbii romane, mai ales daca se apropie examene importante (din cate am inteles, esti matur pentru ca termini a 12-a).

In alta ordine de idei, nu doar cu ajutorul unui keylogger ti se pot lua informatii. Daca intr-adevar a folosit un keylogger, tu acum cauti acul in carul cu fan, mai ales ca majoritatea nu sunt afisati ca procese. Daca ai noroc, este redenumit intr-un proces care 'inspira' incredere dar asta inseamna ca trebuie sa iei la mana toate procesele care iti ruleaza. Asta e vestea buna. Vestea proasta este ca daca a folosit orice alta metoda, tu cauti ceva ce de fapt nu exista.

Prin proces invizibil presupun ca te referi la un proces caruia nu-i vezi denumirea (este un rand gol). Daca asa e, iti sugerez sa incepi cu lista de startup cel mai probabil vei avea un rand asemanator... Daca asa e, verifica daca are vreo comanda atasata si daca si acolo e gol atunci poti sa-l ignori (procesul respectiv nu face nimic).

Important: S-ar putea sa fie nevoie sa editezi registrii. Nu recomand sa modifici nimic daca nu stii exact ce faci.

Numai bine.

#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Deh...te-a ramat clestele sa-i provoci...Posted Image

#8
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Old story...
Avast = piece of shit slows down the system for free
Windows piratat fara licenta = no updates = gauri de securitate cat casa in sistem = poarta de intrare pentru virusi si troieni

La Yahoo ai posibilitatea sa adaugi un numar de telefon acum si asa vei putea sa-ti recuperezi contul oricand desi e putin cam tarziu.

Oricum titlul topicului e putin homoerotic...

Edited by JayBird, 12 March 2013 - 03:43.


#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
deci ca sa intelegem , la inceput te-ai dat mare si tare ca esti nus ce mare expert si ca esti mai bun ca acel hacker si prima data ti-a luat parolele si le-ai recuperat deci a fost 1-1. Pe urma ai vrut un rematch si te-a facut KO tehnic si acum vrei sa fugi sa te plangi la politie ca ala e mai bun ca tine si ameninti ca ai pile. Tipic romanesc , P&R (adica pile si relatii) . Daca esti asa bun de ce fugi plangand la politie ? Nu e ca si cum nu ti-ai cautat-o , tu l-ai provocat. Recupereaza din nou parolele ca sa fie 2-2. E ca si cum te-ai duce intr-un bar cu bikeri si provoci pe unu la bataie (de 2x) si dupa ce iesi cu nasul spart dai fuga la politie ca ti-ai luat-o. Da cine te-a pus sa intri acolo si sa te iei de ei?

Edited by chilly willy, 12 March 2013 - 07:44.


#10
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
1. Pune mana pe gramatica - ca acu' dai spaga sa intri la vreun liceu de fitze si n-ai auzit de cratima...
2. Cand am vazut titlul, m-am gandit la asocierea intre cuvintele "spart" si "rozeta"
3. vezi ca informatica nu se ia ca purecii care sar de pe un caine pe altul. Se invata din carti si la cursuri, de la bajeti care "le are" sau "e bazati pa' calculatoare"
4. Daca tot vrei sa te simti razbunat, plateste doi mardeiasi sa-i umfle aluia ochii. Si sa-i sopteasca duios la sfarsit" "Tara te vrea fragezit bine... hachere...."

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008

View Postchilly willy, on 12 martie 2013 - 07:42, said:

deci ca sa intelegem , la inceput te-ai dat mare si tare ca esti nus ce mare expert si ca esti mai bun ca acel hacker si prima data ti-a luat parolele si le-ai recuperat deci a fost 1-1. Pe urma ai vrut un rematch si te-a facut KO tehnic si acum vrei sa fugi sa te plangi la politie ca ala e mai bun ca tine si ameninti ca ai pile. Tipic romanesc , P&R (adica pile si relatii) . Daca esti asa bun de ce fugi plangand la politie ? Nu e ca si cum nu ti-ai cautat-o , tu l-ai provocat. Recupereaza din nou parolele ca sa fie 2-2. E ca si cum te-ai duce intr-un bar cu bikeri si provoci pe unu la bataie (de 2x) si dupa ce iesi cu nasul spart dai fuga la politie ca ti-ai luat-o. Da cine te-a pus sa intri acolo si sa te iei de ei?
"Ori suntem golani ori nu mai suntem????!!!" vorba unui clasic din Ferentexas!

#12
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
ceva imi zice ca autorul e rrom care a ajuns in clasa 12 cu rezerva pentru etnii minoritare

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
daca aveai pe langa Avast si firewallu de la Comodo acu' nu plangeai dupa contu de yahoo si Steam ...
ca sa fiu in ton cu threadu  - cand te manca , te manca;  da tu te-ai scarpinat cam rau!

#14
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Securitatea IT nu e un moft si nici nu este "eftina". Dar nici exorbitanta: un antivirus CU LICENTA de 1 an variaza intre 1 si 2,5 bulioane (pachetele internet security, care au inclusiv firewall). In plus, un mic router intre conexiunea de internet si calculator, configurat corect, te scapa de multe griji, indiferent prin ce site-uri slinoase cotrobai. Un astfel de router il gasesti la preturi intre 1 si 5-6 bulioane. Daca esti paranoic, iti poti instala si un mic firewall software, daca te pricepi sa-l configurezi corect.

De vreo 6 ani lucrez in tandem- Kaspersky Internet security si un router SMC (inlocuit ulterior cu un Belkin cu firless) si nu am avut absolut nici un fel de probleme. Chiar daca am circulat prin cele mai infecte colturi de net. Posted Image

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 02:10, said:

vreau sa incerc sa intru in el cu programe gen cheat engine si sa ii aflu ip , adresa la care primeste date
Beton.
Cred ca cel mai bine iti iei un ipad.

#16
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009
La titlul asta m-am gandit la unul dependent de heroina, chiar eram curios daca ia trecut si ce sfaturi are.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostCould_Fire, on 12 martie 2013 - 02:10, said:

Cum de este un keyloager in calculatorul meu , daca eu nu am descarcat nimic, de pe acel scam page ?
Simplu a venit odata cu pagina.

#18
Could_Fire

Could_Fire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 03.10.2010
Da am cam intles , stiu ca am fost prost , dar am un motiv, profesori mei sunt niste idioti care miau dat note degeaba si nu mau invatat nimic, acum vad si eu . De invatat sa iau bacu pot ...tocesc pana crap ... bani la liceu nu am dat nici la fondu clasei... Dar un liceu din Eforie  nu te invata prea multe , la romana ne jucam carti ... asa ca scuze de limba romana .......si da acum e 2-1 pentru hacker. Acum sa revin la oile mele , eu sincer la liceu am invatat ca nu prea mai merge treaba cu scam-page si keyloaggeri , dar se pare ca profesorul meu de informatica traieste in alta lume. Iar despre acea linie goala : este "Ceva" care lam gasit in msconfig la start-up , nu are comanda insa are o anumita locatie : ceva cu HKLM la inceput ... acum dupa ce iam dat disable si un restart nu mai apare ... Dar va rog  sa ma ajutati sa il gasesc , iau fiecare registru in parte fara sa il modific , dar dupa ce ar trebui sa ma uit ?
Si dupa deblocare pot sa imi recuperez emailul cu nr. de telefon ? acest numar poate fi schimbat , daca are aces la parola ,dar nu la telefon ?

PS. Ca securitate am win. XP , licentiat , cu update la zi , avasti internet security tot cu update la zi .... Din cate am vorbit cu hackeru a luat codul sursa dupa net si la modificat substantial , deci daca nu il da la tovarasi si il foloseste doar el .. greu de detectat .... Iar la potlitie o sa ma duc de oftica ca sunt mai slab ca el Posted Image) ... asta daca nu reusesc sa imi recuperez macar emailul ... finca bani nu am, de meditatii ,poate e baiat de treaba hackeru asta si ma mediteaza si pe mine ....ma ia ucenic Posted Image) .....macar sa stiu de unde si ce trebuie sa invat ...
PS. baieti stiu ca am fost prost , dar informatica nu se pupa cu limba romana, iar  devina pentru educatia mea  e societatea care plateste impozite sa aiba senatori vile si vacante in strainatate  , nu profesori care sa invete "copii viitoru tari", eu sincer chiar sunt foarte pasionat de informatica , dar nu am de la cine invata , cel putin aici la mine   ... Si daca este cineva care se pricepe cu adevarat eu o sa ii fiu recunoscator , ca desi am 19 ani pot sa zic ca am potential si vreau sa le fac pe toate chiar daca nu imi ies , oricum la varsta asta cred ca este o ralizare sa traiesc pe munca mea si sa imi si ajut parinti care mau ajutat pana acum , incat la varsta asta am si eu o firma si un bar care produc ceva ... imi pare rau ca nu am avut timp pana acum sa invat cea ce ma pasioneaza cu adevarat ,adica informatica Posted Image

Edited by Could_Fire, 12 March 2013 - 11:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate