Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vaccinurile, preventie sau boala?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

Quote

Argumentele mele impotriva vaccinarii si legislatia in Romania
Apoi, unul dintre "parintii" industriei vaccinarii, Louis Pasteur, un chimist mediocru care a murit milionar, a fost demascat ca si-a falsificat experimentele, publicand doar rezultatele care-i conveneau lui (vezi cartea "The private science of Louis Pasteur" scrisa de prof. univ. Gerald L. Geison - o carte pe care am cumparat-o si am frunzarit-o in pasajele esentiale, vorba aia, daca facem research, pai research sa fie, ca nu luam eu asemenea decizii bazandu-ma pe ce zice nenea Schmidt macelarul din colt :-))))
Prof. Geison este cel mai reputat autor care l-a demascat pe Pasteur, dar nu este singurul.
In 1923, Ethel Douglas Hume a scris "Pasteur Exposed".
In 1942, R.B. Pearson a publicat "The Dream and Lie of Louis Pasteur".

Edited by NelsonMandela, 25 April 2013 - 13:14.


#56
Opran_Alexandru

Opran_Alexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 727
  • Înscris: 06.03.2013
Pentru cine are timp : http://www.unicef.or...edia_24017.html

#57
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpacopaco1967, on 13 martie 2013 - 00:56, said:

Vor  muri si din aia care in momentul cand vor face vaccinuri vor crede ca ei sunt in siguranta , am prieteni care an de an se vaccineaza impotriva gripei si culmea ei se imbolnavesc de cateva ori pe iarna iar eu care nu am facut nu m-am imbolnavit de ani buni de gripa , si acum spune tu ce valoare au acele vaccinuri pe care le fac prietenii mei daca tot se imbolnavesc ?

View Postxeleron, on 13 martie 2013 - 00:39, said:

Poate revezi si tu dragul meu coleg si milioanele care au murit inaintea aparitiei vreunui tratament eficace(nu ritualuri samanice gen trasul boilor cu carul de 3 ori in jurul satului sau pupatul bubelor cu broaste in cazul ciumei)

Daca tot e duminica si am putin timp liber hai sa imi dau si eu cu parerea desi medicina e chineza pentru mine :)
Aveti cred eu partial dreptate amandoi, acum 1000 de ani au fost oameni care au trait 99 ani si nu s-au vaccinat dar sa nu uitam ca durata medie de viata era cam de 25 ani pe vremea imperiului roman (e drept ca multi nu mureau din cauza bolilor ci din cauza ranilor).
Societatea umana isi regla populatia in trecut prin natalitatea ridicata care compensa rata ridicata de decese, in zilele noastre prin ceea ce se cheama "planning familial" se reduce natalitatea la 1-2 copii, practic se merge pe ideea de calitate si nu pe cantitate, decat sa am 10 copii needucati care sunt un potential balast negativ pentru societate, e mai bine sa am 1 sau 2 copii pe care sa ii educ cat mai superior cu putinta si care vor fi cu adevarat utili societatii.
Problema este ca doar o patura mica a societatii aplica aceasta filozofie in schimb o clasa "minoritar" majoritara as spune eu continua sa toarne copii fara numar numai buni de trimis la cersit si la jaf (cred ca stiti la ce minoritate ma refer), iar societatea noastra le acorda in continuare acces egal catre facilitatile de asigurari medicale (desii nu contribuie cu nimic la acestea) si in acest fel dezechilibreaza dinamica populatiei deoarece blocheaza selectia naturala care prin mortalitate ridicata ar trebuii sa compenseze natalitatea ridicata.
Analizand putin si stilul de viata al lor se observa si faptul interesant ca acestia au o imunitate naturala mai ridicata tocmai datorita stilului de viata precar pe care il duc, si uneori ma intreb daca faptul ca traim in conditii de igiena mai ridicata dar apelam la o imunitate artificiala cu ajutorul antibioticelor este oare ceva bun sau nu.
Credinta mea personala este ca divinitatea este de fapt o prezenta nonterestra care face un experiment cu civilizatia umana, si daca observam atent in jur cum sunt construite toate fiintele si relatiile dintre ele acestea par mai degraba un vast proiect genetic care mai are si imperfectiuni.
Uneori ma intreb daca nu cumva aceasta imperfectiune creata de amestecul unor grupuri de indivizi care inca traiesc in evul mediu nu este decat o posibilitate de reset lasata civilizatiei umane. Adica in caz de catastrofa majora planetara aceste grupuri au mai multe sanse sa se adapteze la noua situatie si sa refaca civilizatia umana.
Revenind la vaccinuri este foarte important de amintit doua probleme legate de folosirea lor pe scara larga, prima ar fi ca inca nu stim corect toate legaturile dintre corpul nostru si microorganisme si felul in care functioneaza aceasta simbioza si evident nu putem estima corect impactul avut de folosirea incorecta a vaccinurilor, al doilea aspect este si mai periculos si este datorat faptul ca sanatatea umana a devenit o afacere care trebuie sa produca bani si aceasta industrie nu are nevoie de oameni sanatosi, are nevoie de oameni care sa fie dependenti de ea ,si deci va proceda in consecinta.

#58
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostNelsonMandela, on 25 aprilie 2013 - 13:13, said:


Ehehe, cea mai beton chestie e sa te legi de vaccinul antirabic unde in primul rind totul e studiat extraordinar de bine (nu, nu studiat in sensul elucubratiilor nu stiu carei doctorite de la dispensarul studentesc publicata de nu stiu ce organizatie bisericoasa) si unde nu exista o vaccinare preventiva generalizata (adica nu ai de ce sa te plingi ca domle face copilul vaccinul fara sa trebuiasca).

Quote

"Vaccinul rabic este o suspensie 2% din creier virulent de soarece nou-nascut infectat cu virus fix Babes si inactivat cu betapropiolactona 1/5 000."  Numai descrierea asta si pariez ca va face un apetit de numa-numa, pariez ca toti parintii viseaza sa injecteze DNA din creier virulent de soarece in corpul copiilor lor!

Lasind la o parte ca citatul respectiv provine probabil din vreo lucrare din anii 70 publicata in Romania (vaccinul modern fiind total diferit) oricum nu prea conteaza exact CE e in el. Daca ti-a fost muscat copilul de un ciine turbat (care da, se intimpla in Romania) o sa moara in chinuri groaznice fara vaccin. Asta nu e o chestie discutabila sau mai putin studiata sau mai stiu eu ce; India are mii sau zeci de mii de decese umane anual (da, in fiecare an) din cauza turbarii!

Vaccinul e pur si simplu o (ma rog, citeva distribuite in timp) mica injectie cu un lichid transparent cu efecte secundare cit pentru orice injectie normala (adica cel mai probabil doar o mica intepatura locala, invizibila dupa citeva zile sau saptamini). Ce preferi: pac injectia sau sa-ti moara copilul in chinuri groaznice fara vaccin ca te-ai autosugestionat/autoscirbit ca vaccinul e facut din rahat de porumbei combinat cu balega de elefant?

Edited by f300, 02 May 2013 - 11:56.


#59
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Imi dau si eu cu parerea ca simplu sclav. Vaccinurile sunt de 2 feluri bune si rele. Alea bune sunt, parera mea, alea care se fac pana la 1 an. Asa zisa schema de vaccinare care e testata de zeci de ani si e ok. Bine acum depinde si de la cine cumperi vaccinul. Alea de gripa sunt periculoase. Alea de turbare "e" bune ca nu ai alta solutie.

PS: Ce o tot labariti ca acum 1000 de ani durata de viata in Imperiul galactic era de 25 de ani, acum 200 de ani oamenii traiau 40 de ani etc... Pai in mizeria in care traiau atunci daca venea unul si tragea o basina in piata mureau toti ca mustele. Aia mureu din cauza mizeriei in care traiau. Daca se taiau la deget mureau de septicemie. Incercati si voi sa traiti nespalati, sa mancati numai mamaliga cu ceapa si sa stati in frig. Pai cu toata tehnica actuala a epocii zborurilor interplanetare in care traim tot o sa crapati in cativa ani.

Edited by Clovis, 02 May 2013 - 12:48.


#60
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View PostClovis, on 02 mai 2013 - 12:39, said:

Asa zisa schema de vaccinare care e testata de zeci de ani si e ok. Bine acum depinde si de la cine cumperi vaccinul.

Tocmai aici e clenciul, faptul ca de zeci de ani se face vaccin contra bolii X nu inseamna nimic. Vaccinurile pentru aceiasi boala pot fi diferite si de la un an la altul, depinde de producator/reteta, nici o reteta unica nu cred ca este testata pe termen lung, asta insemnand pe toata perioada pe care ea poate sa produca efecte, adica zeci de ani.

Eu caut raspunsul la o intrebare si inca nu l-am primit. Se sustine sus si tare ca motivul pentru care au disparut bolile contagioase sau incidenta lor a fost puternic redusa datorita vaccinurilor. In cazul asta, vreau sa stiu de ce acele boli contagioase pentru care nu exista vaccin au disparut si ele (sau ma rog, incidenta lor a fost redusa cam in aceiasi masura cu bolile pentru care exista vaccin). Sa luam un exemplu concret, ciuma bubonica.
Ma intereseaza o discutie pertinenta, pe fapte medicale si nu pe argumente de 2 bani, emotionale. Fara suparare F300, pe alte topicuri se pare ca ne-am mai inteles, insa texte de genul "Ce preferi: pac injectia sau sa-ti moara copilul in chinuri groaznice fara vaccin ca te-ai autosugestionat/autoscirbit ca vaccinul e facut din rahat de porumbei combinat cu balega de elefant?" ma lasa rece. As prefera sa te abtii daca nu vii cu argumente rationale insotite de dovezi palpabile.

Edited by pisoiu2, 10 June 2013 - 09:47.


#61
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postxeleron, on 13 martie 2013 - 00:25, said:

Pacopaco as vrea sa folosesti pentru scurt timp ratiunea si nu inclinatiile religioase.Nu dovedesc ca sunt cult,doar ca am invatat microbiologia pana mi-a iesit pe ochi.Sunt de acord cu tine in privinta starii generale de sanatate a organismului,da,sistemul imunitar este suprimat in stari de stres,de depresie,de sedentarism sau dieta dezechilibrata,insa asta nu inseamna ca daca respecti aceste principii cu strictete devii inexpugnabil din punct de vedere imunitar.Nu poti combate genetica cu vointa.Dar,daca sustii cu atata vehementa acele principii,te invit la USAMV cluj,dai cu subsemnatul ca esti de acord sa ti se inoculeze o bacterie ce se stie ca e letala,sau foarte virulenta.Pentru tine as zice Holera.Daca in urma unei expuneri masive la agent nu manifesti niciun simptom,iti dau cuvantul meu de onoare ca dupa sesiunea de vara imi retrag dosarul de la facultate.

Ne explici te rog cum e cu eradicarea variolei?
Eventual vino si cu ceva date statistice de la facultate in care sa incluzi si vaccinarile.
Multumesc.

#62
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OmkXFDZ21H4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
Demetrius22

Demetrius22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.09.2008
http://www.activenews.ro/stiri-sanatate/Proiect-de-lege-TOTALITAR-in-privinta-vaccinarii.-Pentru-a-fi-inscrisi-la-scoala-sau-gradi-copiii-trebuie-sa-suporte-OPT-vaccinuri-obligatorii.-Parintii-considerati-INFRACTORI-daca-nu-si-vaccineaza-copiii-pana-la-3-ani-125162

#64
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015

View PostClovis, on 02 mai 2013 - 12:39, said:

Imi dau si eu cu parerea ca simplu sclav. Vaccinurile sunt de 2 feluri bune si rele. Alea bune sunt, parera mea, alea care se fac pana la 1 an. Asa zisa schema de vaccinare care e testata de zeci de ani si e ok. Bine acum depinde si de la cine cumperi vaccinul. Alea de gripa sunt periculoase. Alea de turbare "e" bune ca nu ai alta solutie.

PS: Ce o tot labariti ca acum 1000 de ani durata de viata in Imperiul galactic era de 25 de ani, acum 200 de ani oamenii traiau 40 de ani etc... Pai in mizeria in care traiau atunci daca venea unul si tragea o basina in piata mureau toti ca mustele. Aia mureu din cauza mizeriei in care traiau. Daca se taiau la deget mureau de septicemie. Incercati si voi sa traiti nespalati, sa mancati numai mamaliga cu ceapa si sa stati in frig. Pai cu toata tehnica actuala a epocii zborurilor interplanetare in care traim tot o sa crapati in cativa ani.

Foarte corect, ai facut o observatie pe care ar trebui sa o faca orice om nespalat pe creier si cu bun simt: speranta de viata a crescut enorm datorita progresului tehnologic; vaccinarea este o frauda imensa si la un moment dat se va afla.

In primul rand, avem apa curenta calda/rece, canalizare, ne spalam si noi/hainele/facem curat in casa, ne spalam pe maini dupa ce ne cacam/inainte sa mancam,  inainte vreme se traia intr-o mizerie de nedescris.

Nici medicii nu se spalau pe maini inainte de operatii, daca va vine sa credeti.

Dupa aia, am asanat baltile, mlastinile, am deratizat orasele, nu mai exista pureci/sobolani/gunoaie peste tot, avem caldura iarna, ne alimentam mult mai bine decat inainte ceea ce este esential pentru sistemul imunitar (acum si ultimul sarac are bani de mancare, nu traieste cu mamaliga si ceapa luni de zile), medicina a facut progrese enorme (trauma/chirurgia) samd.

Daca vreti sa stiti chestii despre vaccinare si alte mituri big-pharma, este o gramada de informatie pe net. Un blog exhaustiv care face traduceri in romana din articole aparute afara este asta.

Edited by gigifenomen, 29 September 2015 - 13:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate