Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2899
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
schemele ... sunt scheme
este greu sa gasesti ceva universal, depinde ce tomate ai, in ce zona esti, este un an ploios sau unul secetos, ai avut mana sau plosnite anul trecut etc.

pe o schema universala poti sa umpli rosiile de chimicale inutile si in acelasi timp sa nu stropesti pentru daunatorii care exista in realitate pe rosii

sunt altii mult mai priceputi pe forum si vor veni cu pareri mai pertinente, dar ce am invatat  eu este ca daca nu esti cu ochii pe frunze in cateva zile poti pierde munca de un sezon, indiferent cate stropiri faci
ca sa previii toate bolile posibile trebuie sa stropesti in nestire cu de toate ... mai sanatos cumperi de la mall

#2900
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.11.2004
Si … incepem. Rasadul de ardei cumparat din piata,  a produs, o saptamana mai tarziu, musculita alba. Stiu ca e al naibii de greu de scapat de ea, cu ce dau?

Edited by dionescux, 22 May 2022 - 19:34.


#2901
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 hamangia, on 17 mai 2022 - 22:02, said:

schemele ... sunt scheme
este greu sa gasesti ceva universal, depinde ce tomate ai, in ce zona esti, este un an ploios sau unul secetos, ai avut mana sau plosnite anul trecut etc.

pe o schema universala poti sa umpli rosiile de chimicale inutile si in acelasi timp sa nu stropesti pentru daunatorii care exista in realitate pe rosii

sunt altii mult mai priceputi pe forum si vor veni cu pareri mai pertinente, dar ce am invatat  eu este ca daca nu esti cu ochii pe frunze in cateva zile poti pierde munca de un sezon, indiferent cate stropiri faci
ca sa previii toate bolile posibile trebuie sa stropesti in nestire cu de toate ... mai sanatos cumperi de la mall

Ce e sigur e sigur ca de la mall sigur au de toate (ma refer la chimicale)

#2902
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Vă spun sincer că sunt disperat.  M-am procopsit cu acarieni la tomate, cel mai probabil din pământul folosit pentru răsaduri,  și nu scap de ei. Mai e un pic și deja nu mai pot folosi tratament chimic pentru că devine riscant. Am încercat cu varii combinații de milbeknock, vertimec și nissorun, ultima oară am plusat și mospilan, totul în zadar... aștept să vină coletul cu Requiem, dar nu îmi fac mari speranțe... acarienilor văd că le merge excelent, căci au început să facă și ouă...

Singura mea concluzie este că trebuie să măresc doza, dar nu știu "how much is too much"... ce ma sfătuiți?

Attached Files



#2903
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
Ati folosit insecticidul Minecto Alpha?
Producatorul spune ca are actiune impotriva la trips, musculita alba si tuta absoluta. Recomandat sa fie aplicat prin banda de picurare sau foliar, insa timpul de pauza este destul de mare, 8 - 14 zile.

#2904
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Nu-i bai, ca eu nu intru pe productie mai devreme de iulie, deci am minim o luna. Vad ca nu e omologat pentru acarieni, dar fiind sistemic imi imaginez ca ii  afecteaza.

#2905
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
Scuze daca am fost inteles gresit. Intrebarea mea era pusa la modul general, pentru colegii care au folosit noul insecticid Minecto Alpha.
Merita sau nu cumparat?

#2906
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

 CRG, on 31 mai 2022 - 08:08, said:

Vă spun sincer că sunt disperat.  M-am procopsit cu acarieni la tomate, cel mai probabil din pământul folosit pentru răsaduri,  și nu scap de ei. Mai e un pic și deja nu mai pot folosi tratament chimic pentru că devine riscant. Am încercat cu varii combinații de milbeknock, vertimec și nissorun, ultima oară am plusat și mospilan, totul în zadar... aștept să vină coletul cu Requiem, dar nu îmi fac mari speranțe... acarienilor văd că le merge excelent, căci au început să facă și ouă...

Singura mea concluzie este că trebuie să măresc doza, dar nu știu "how much is too much"... ce ma sfătuiți?

De unde ai tras tu concluzia ca ai acarieni?
Mai exact care acarieni ca sunt mai mulți.
Eu nu vad acolo semne de acarieni, nu soun ca nu sunt da4 nu vad eu.
În orice caz răsucirea aia a vârfurilor nu știu sa aiba legătură cu acarienii, asa la modul general asemenea manifestări de obicei au treaba cu virusurile.

Cauta și tu "tomato leaf roll/curl" și "curly top" și probabil vei găsi răspunsuri la întrebările tale.



#2907
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
PS. https://backbonevall...eaf-curl-2/amp/

Parca seamana imaginea.





Altfel, în afara de viroza, în afara de unele erbicide folosite în doze slabe sau pentru stimulare, în afara de diverse produse cu fitohormoni în doze aberante sau cine știe ce zeama făcută aiurea acasa(deși eu nu cunosc zemuri d'astea atât de tari), manifestări similare poți întâlni la unele soiuri(în general bălării la moda altfel, Bulgarisme de regula mari, gigante, extragigante, darurile lu peste prăjit șamd), pe fondul unui exces de fertilizare în special cu azot în sol(adică ai scăpat găinat ul cu lopata pe acolo) pot sa apară niște răsuciri ale vârfurilor când ai și căldură și umiditate.

E drept ca nu am văzut asa ceva ca la tine, plante altfel prăpădite, când e vorba de răsuciri d'astea fiziologice și planta e mai va joasa cu totul.
Dar nah, exclus nune nici asta.


Tu știi ce ai pe acolo, ce ai făcut, ce ai băgat, as zice sa fii cu băgare de seama sa nu întinzi viroza prin tot solarul, multe viroze se transmit foarte foarte ușor, la modul ca treci și te freci de o planta bolnava apoi te freci de una sănătoasă și e de ajuns.

Dacă e viroza, se impune scoaterea imediata a tuturor plantelor afectate și a celor care dau semne, arunci atele de palisare, tot...
Am văzut împrăștiat viroza și nu în solar ci în gradina, după un legat și un stropit pana s-a lămurit mamaia ca e virus deja dăduse leapsa la  3/4 din cultura..
Bine, nu avea ce face ca avea araci și dracu știe câți erau cu mizerii pe ei... Dar unncopilit și un legat având câteva plante deja cu simptome clare au făcut gradina zob.



#2908
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

 CRG, on 31 mai 2022 - 08:08, said:

Vă spun sincer că sunt disperat.  M-am procopsit cu acarieni la tomate, cel mai probabil din pământul folosit pentru răsaduri,  și nu scap de ei.

Hristos a Înviat! Încercați cu acest insecto-fungicid: https://www.norofert...o-fungicid.html . Ce am cumpărat de la ei, s-a dovedit a fi eficient, până în prezent...

Edited by Solar-1, 31 May 2022 - 14:42.


#2909
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Sa tratezi asa aiurea fără sa ai diagnostic e superb.
Si produsele astea bune și pentru cancer și pentru bube dulci.. la fel.
Nu spun ca drăcia aia nu e buna la ceva si ea, sunt chiar convins ca e buna la fel cum sunt o groaza de alte produse care au ca baza melasa ori algele, totuși una e una și doua sunt mai multe.

Dar fiecare face cum crede.


#2910
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Ai dat cu erbicid cu sare DMA prin zona ?

#2911
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Salutare !
In ziua de 10 mai am vazut un nor urias de insecte zburatoare si am crezut ca sunt lacuste. A doua zi am vazut prin alveolele cu rasaduri care erau afara la calit cateva insecte si am crezut ca sunt tantarii aia mari de balta. M-am inselat a doua oara. Pe 13 cand am pus rasadurile in pamant am observat la un fir de castravete, la mai multe salate verzi si niste iarba efectul la musca miniera. Sursa mustelor este un loc din gradina unde am crescut pui anul trecut si am depozitat mai multe snopuri de crengi taiate. Am jumulit salata, am curatat locul de iarba dar nu am mai apucat sa dau cu ierbicid si sa dau foc la acele lemne. Am o adevarata colonie de muste miniere in acele crengi taiate. In gradina de legume am stropit Vertimec. Dupa ce dau foc la lemne, ma va ajuta cu ceva daca stropesc cu Vertab acea zona de depozitare si solul unde am taiat (jumulit) iarba ? Orice sfat este bine venit. Am facut o obsesie din aceste muste si nu am observat cum fainarea a pus stapanire pe dovlecei si castraveti.
O zi buna tuturor !

Attached Files



#2912
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Mulțumesc părintele. Nu prea cred ca e BCTV din 2 motive: boala era deja prezenta în rasad (Bctv nu se transmite prin semințe) și implicit nu avea cum să mă viziteze vreun purtător asimptomatic în casă (cicadele). Anul trecut însă am avut câteva fire care prezentau aceleași simptome. Anul ăsta aproape toate sunt asa... rotația culturii nu am cum sa o fac, la 50mp solar si 50mp grădină cât am eu. Ulterior, toate rasadurile sănătoase cumpărate s-au îmbolnăvit și ele în decurs de maxim 1 săptămână.  Simultan cu acaricid am aplicat și aliette,  care pare să ajute o parte din fire. Măcar am scăpat de bacterioza care începuse să dea semne după frigul de la începutul lunii mai... nu am exagerat cu fertilizatori, de fapt folosesc doar organic. În schimb mi-a dat de gândit ce ai spus legat de soiuri. Majoritatea sunt bulgărești de la Florian (Medelina, lacrimile fetei, de grădină, )... ce e foarte ciudat e că rasadurile puse de mine și îmbolnăvite primele erau Rugantino F1, rezistente la tswv...

Edited by CRG, 01 June 2022 - 06:02.


#2913
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022
Buna dimineat,
din pacate nu reusesc sa scap de problema la rasadurile mele.Ceva gaureste frunzele intr-un hal fara de hal.
Sambata am plantat niste vinete si azi arata ca asa.Habar nu am cu ce ma lupt.Asa arata si cativa din ardeii plantati recent si la lubenita si castraveti am la fel.Problema mea e ca nu stiu ce provoaca aceste pagube si nu stiu cu ce as putea sa stropesc...s-a mai confruntat cineva cu asa problema?

Attached Files



#2914
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Hristos S-a Înălțat! Aplicați acest produs: https://www.biosel.r...jRoCqJgQAvD_BwE .

#2915
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022

 Solar-1, on 02 iunie 2022 - 13:19, said:

Hristos S-a Înălțat! Aplicați acest produs: https://www.biosel.r...jRoCqJgQAvD_BwE .

Buna dimineata,
Am pus deja granule pentru melci deci nu cred sa fie de la ei problema si nici nu am vazut deloc urme cleioase de la ei.Pur si simplu ciuruie ceva frunzele.In urma cu 2 saptamani am stropit cu vertimec...mai departe nu stiu ce sa fac 😕

#2916
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Aplicați produsul Bactospeine DF, atunci. Este și ecologic. Ar trebui să se rezolve. Nu știam că ați aplicat deja pentru melci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate