Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#19
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Pe mine m-au lovit la fel de tare la tomate anul trecut....si la vinete am avut pierderi, dar parca mai multe la tomate. Oricum, nu aveam o suprafata mare plantata, deci nu pot sa generalizez daca au sau nu o preferinta anume. Cert este ca le plac tare mult rasadurile... Posted Image

Eu n-am folosit nici un tratament chimic...doar am inlocuit rasadurile distruse. Cumparasera ai mei acum cativa ani niste substante impotriva coropisnitelor(nu stiu exact ce) si dupa ce a citit tatal meu(inginer chimist) prospectele a renuntat sa le mai foloseasca...

Pentru cei ce sunt amatori de cultura organica, am auzit de un remediu "babesc" si anume se infige un bat de soc langa rasadul plantat. Am inteles ca socul ar avea efect repelent pentru coropisnite. N-am incercat metoda pana acum, dar o sa incerc anul asta.

Edited by nicoretro, 24 March 2013 - 00:38.


#20
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
pai daca fac mulcire cu folie neagra pot sa iau si farul de la Constanta sa intru in solar cu el pe post de lanterna noaptea caci coropisnite ioc, n-am cum sa vad.

Raman la preventie

#21
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Deficite minerale plante - Everris (in engleza, franceza, olandeza).

Alegeti tara (am ales UK) - Start -  si "Pot and bedding plants" adica plante in ghiveci si de gradina.


Sunt fotografii cu mentionarea posibilelor deficiente:


A. Decolorari frunza

- intre nervuri (deficit de zinc)
- intre nervurile frunzelor tinere (3 deficiente: fier, magneziu, mangan)
- decolorare completa a frunzelor tinere (3 deficiente: cupru, molibden, sulf)
- decolorarea frunzelor mature (2 deficiente: azot si fosfor)
- margini frunze (deficit de mangan)
- decolorare violet (deficit de fosfor)
- frunze tinere (2 deficiente: deficit de bor si calciu)


B. Tulburari de crestere

- la frunze (3 deficiente: bor, mangan, molibden)
- marimea plantei (2 deficiente: fosfor si potasiu)


C. Necroze

- pete pe frunza (deficit de cupru)
- varfurile frunzei (2 deficiente: de calciu si potasiu)
- frunza (deficit de fosfor)

Edited by jumborom, 02 April 2013 - 20:16.


#22
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Am primit de la un coleg de facultate cateva recomandari pentru stropirea pomilor fructiferi (mar, par, cires, visin, prun, piersic, cais). Sper sa va fie de ajutor.

Attached Files



#23
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
foarte bine structurat

Asa ceva ar fi bun si in legumicultura. Evident, exista, insa nu am gasit eu inca un asemenea tabel

#24
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
OK, mai caut si poate am noroc sa gasesc.

#25
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Organic Gardener's Handbook of Natural Insect and Disease Control

#26
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010

View Postanknic, on 11 martie 2013 - 07:46, said:

insecta aia depune oua in floarea de tomate.

cu ce si cum se trateaza?

#27
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
As vrea sa postez o schema de fertilizare pentru tomate dar mai intii am nevoie de acordul lui Scaiba pentru ca este compusa din produse comercializate de o singura firma.

#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Io' zic că nu ai nevoie de acordul nimănui.
Dacă pare o ofertă de vânzare mai mult decât un mers normal al topicului, atunci la bursă cu ea.

Io' speram că te-ai prins deja de faptul că nu mai sare nimeni pe tine, după atâta vechime pe forum şi cu intenţii din cele mai bune, care nu lasă loc de interpretări...

#29
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
O sa-mi calc pe inima de ecologista si cred ca voi face stropirea pomilor cu insiecticid, ca sa incerc sa protejez fructele de viermi. Imi recomandati un insecticid in acest scop care sa fie bland cu polenizatorii? Parca stiam de Calypso ca nu afecteaza albinele, dar zilele astea am citit pe-aici pe forum ca nu-i chiar asa...Voi ce stiti?

Edited by claudia313, 07 April 2013 - 16:23.


#30
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
M-am prins, dar mi s-a parut corect sa intreb totusi... Deci :

Schema cadru fertilizare tomate

1.  Fertilizare de baza - la infiintarea culturii

   -  Agroblen 20-10-10 + 4 MgO - incorporat in sol la o adincime de 5 cm si la o distanta de 5 cm de planta - 250 kg / ha
   -  Agroblen 15-8-16 + 5 MgO - incorporat in sol la o adincime de 5 cm si la o distanta de 5 cm de planta - 250 kg / ha

2.  La 6 - 8 zile dupa plantare - saptamina 2 + 3
  
  -  Solinure 12-36-12 + 2 MgO - fertirigare - 50 kg / ha / saptamina
   -  Can 17 - irigare - 6 kg / ha / saptamina
   -  Cropmax - foliar - 1 l / ha / saptamina

3.  Vegetatie, inflorire - saptamina 4 + 5

  -  Solinure 20-20-20 - fertirigare - 60 kg / ha / saptamina
  -  Can 17 - irigare - 6 kg / ha / saptamina
  -  Razormin - irigare - 2 l / ha / saptamina
  -  Agroleaf P 12-52-5 - foliar - 5 kg / ha / saptamina

4.  Vegetatie, legarea fructelor - saptamina 6 + 7

  -  Solinure 20-20-20 - fertirigare - 75 kg / ha / saptamina
  -  Can 17 - irigare - 6 kg / ha / saptamina
  -  Razormin - irigare - 2 l / ha / saptamina
  -  Cropmax - foliar - 1 l / ha / saptamina

5.  Fructificare - saptamina 8 + 9 + 10

-  Solinure 10-5-40 + 2MgO - fertirigare - 90 kg / ha / saptamina
-  Can 17 - irigare - 6 kg / ha / saptamina
-  Raykat Engorde - irigare - 2 l / ha / saptamina
-  Agroleaf Total 20-20-20 - foliar - 5 kg / ha / saptamina

6.  Fructificare - saptamina 11 - pina la sfirsitul recoltarii

   -  Solinure 20-20-20 - fertirigare - 90 kg / ha / saptamina
-  Raykat Engorde - irigare - 2 l / ha / saptamina
-  Agroleaf 15-10-31 - foliar - 5 kg / ha / saptamina

Cantitatile de ingrasaminte pot fi modificate in functie de starea de vegetatie a culturii la un moment dat, conditiile de mediu ( nebulozitate, temperatura, umiditate ), conditii fitosanitare.
Ingrasamintele pentru fertirigare se folosesc in concentratii de 1 - 1, 5 g / l apa.
Consumul zilnic de apa pe planta 0,5 - 2,5 l in functie de faza de vegetatie.

Edited by cxd, 07 April 2013 - 16:54.


#31
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Am o nelamurire si vreau sa o rezolv cu ajutorul cunoscatorilor. Am tot citit despre Cropmax, dar si despre Bionat. Amandoua par sa fie cam acelasi produs, dar de la firme diferite. Pe mai multe topicuri vad foarte des numele Cropmax. Poate cineva, din experienta personala, sa ne lamureasca atat pe mine cat si pe altii in situatia mea, care sunt diferentele intre ele, avantaje, dezavantaje ale fiecaruia? Diferenta de pret este destul de mare, insa, de multe ori, in cazuri similare, nu e nici o diferenta de calitate, sau e una foarte mica. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by andidani, 07 April 2013 - 17:02.


#32
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postclaudia313, on 07 aprilie 2013 - 16:22, said:

O sa-mi calc pe inima de ecologista si cred ca voi face stropirea pomilor cu insiecticid, ca sa incerc sa protejez fructele de viermi. Imi recomandati un insecticid in acest scop care sa fie bland cu polenizatorii? Parca stiam de Calypso ca nu afecteaza albinele, dar zilele astea am citit pe-aici pe forum ca nu-i chiar asa...Voi ce stiti?

Aceste insecticid e foarte prietenos cu albinele si bondarii,deci te sfatuiesc sa-l folosesti cu incredere pentru a scapa de viermi,afide si gargarite.

View Postandidani, on 07 aprilie 2013 - 17:02, said:

Am o nelamurire si vreau sa o rezolv cu ajutorul cunoscatorilor. Am tot citit despre Cropmax, dar si despre Bionat. Amandoua par sa fie cam acelasi produs, dar de la firme diferite. Pe mai multe topicuri vad foarte des numele Cropmax. Poate cineva, din experienta personala, sa ne lamureasca atat pe mine cat si pe altii in situatia mea, care sunt diferentele intre ele, avantaje, dezavantaje ale fiecaruia? Diferenta de pret este destul de mare, insa, de multe ori, in cazuri similare, nu e nici o diferenta de calitate, sau e una foarte mica. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mergi pe Cropmax.Dezavantaje nu au niciunul,dar Cropmax e avantajat de calitatea sa care se vede dupa cum zici si tu la bani.In legatura cu ce scrie pe etichetele lor..pai scrie pe vreun prospect ceva de rau?pe toate scrie cam acelasi lucru,dar nu toate sunt cum scrie pe prospect.La ce vrei sa administrezi cropmax ?Ca o paranteza,un duel egal puteai face intre Cropmax si Atonik :D

#33
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postzscf, on 07 aprilie 2013 - 21:23, said:

Mergi pe Cropmax.Dezavantaje nu au niciunul,dar Cropmax e avantajat de calitatea sa care se vede dupa cum zici si tu la bani.In legatura cu ce scrie pe etichetele lor..pai scrie pe vreun prospect ceva de rau?pe toate scrie cam acelasi lucru,dar nu toate sunt cum scrie pe prospect.La ce vrei sa administrezi cropmax ?Ca o paranteza,un duel egal puteai face intre Cropmax si Atonik Posted Image
Am inteles ca ar fi bune pentru legume. Nu am aprofundat subiectul intrucat as vrea sa am o gradina eco, dar am inteles ca astea ar fi obtinute din plante, deci OK.

#34
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postandidani, on 07 aprilie 2013 - 21:59, said:

Am inteles ca ar fi bune pentru legume. Nu am aprofundat subiectul intrucat as vrea sa am o gradina eco, dar am inteles ca astea ar fi obtinute din plante, deci OK.
Acelea nu stiu cat sunt de bio,dar daca vrei pentru gradina ta si consumul tau propriu cel mai bine fertilizezi cu gunoi de grajd(de preferat de pasare,in special gaina adulta) si numai administrezi niciun foliar si vei avea cu siguranta recolte bogate.

#35
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Balegar de vaca am bagat, iar maceratul de gainat este la butoi.

#36
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postcxd, on 07 aprilie 2013 - 16:01, said:

As vrea sa postez o schema de fertilizare pentru tomate dar mai intii am nevoie de acordul lui Scaiba pentru ca este compusa din produse comercializate de o singura firma.
Stiu ca esti si cultivator de pepeni, ai experiente cumva cu ingrasaminte organice tip  TERRA FERTIL ,ITALPOLINA, ORGEVIT,GUANITO s-au altele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate