Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bec economic care palpaie cand e stins

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 DanielD67, on 10 martie 2013 - 08:13, said:

Poate fi si o izolatie proasta a firelor sau un intrerupator defect, care nu asigura o izolatie buna intre cele doua contacte sau fire.

Este 100%, datorita intrerupatorului cu led, un intrerupator fara led, rezolva imediat problema.
Au fost expuse mai sus si alte solutii, dar initiatorul tread-ului doreste o solutie simpla, pe intelesul lui.
Posted Image

#20
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

 budrom, on 10 martie 2013 - 08:22, said:


Este 100%, datorita intrerupatorului cu led, un intrerupator fara led, rezolva imediat problema.
Au fost expuse mai sus si alte solutii, dar initiatorul tread-ului doreste o solutie simpla, pe intelesul lui.
Posted Image
In ultimul mesaj eu am raspuns cuiva care a zis ca nu are led si am presupus ca problema poate fi si de la intrerupator. Ori nu se mai vede luminita (poate s-a "ars"), ori are o alta problema.
Oricum, in prima faza trebuie verificat mai cu atentie intrerupatorul si eventual schimbat.

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Neoanele mai palpaie si tinute-n mana, daca ai o statie de emisie radio in zona.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Poate sa palpaie cu intrerupator fara led daca intrerupatorul este pe nul si nu pe faza.

#23
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

 Neaceasca85, on 10 martie 2013 - 13:57, said:

Poate sa palpaie cu intrerupator fara led daca intrerupatorul este pe nul si nu pe faza.

Corect, am intilnit foarte multe circuite de iluminat facute prost cu intrerupatorul pe nul, si asa se explica pilpiirea lampilor cu descarcare in gaz.

Edited by pb70, 10 March 2013 - 19:51.


#24
adrijaan

adrijaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.10.2013
Salut,
Am o aplica cu doua becuri economice.
Unul  din ele cand il aprind palpaie o data apoi sta aprins fara probleme. Cand am incercat curentul cu surubelnita am observat ca se aprinde becul de la surubelnita la ambele fire care intra in fasung. De fapt in fasung imi intra trei fire (doua pe o parte si unul pe cealalta parte). Il am asa de 7 ani. O fi de aici vreo problema? Cand am luat becul respectiv (Philips), nu facea asa.
Multumesc

#25
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Felicitari . M-ati luminat si pe mine ...

Mama lui de led  ! Am si eu aceeasi problema . am un intrerupator dublu cu 2 aplice in dormitor ...
Pe unul din canale totul e ok . pe celalalt insa .. ledul palpaie chiar daca intrerupatorul este pe "OFF "  . M-am intrebat o perioada ce mama ..... o a vea dar , nici decum nu m-am gandit la ledul cel mic si rosu .

Avand putina pricepere ... am sa desfac frumos carcasa becului economic de 85 w pe care il am si am sa pun serie pe alimentarea lui , o rezistenta de 100 k cum sa specificat mai sus :) . Sper sa incapa inauntru in cutiuta becului si acea rezistenta .  

Nu as vrea sa renunt la ledul din intrerupator , de dragul frumusetii si utilitatii lui .

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai bec economic de 85 de W ??
ce naiba faci cu atata lumina?

#27
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Crede-ma cred ca nu da lumina aceea .  
Este un bec chinezesc cred cumparat din bricostore ...
Are 45 w , imi cer scuze ...
Am sa pun ceva poze cu el .

Rezistenta e de ajuns daca o pun de 0,5 w ? am si de 0,25 dar cred ca e prea mica ....

Edited by Power211, 12 February 2014 - 17:28.


#28
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
Poate puterea echivalenta cu unul cu incadescenta, nu puterea efectiva a CFL-ului...

#29
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Puterea cfl - ului cred ca este . pe bec zicea ca echivaleaza cu 300w , asa ceva ... parca  pe cutia lui cad l-am cumparat .

Am dat i jur de 20 si ceva de lei pe el ....

#30
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 10.02.2007

 Power211, on 12 februarie 2014 - 16:08, said:

Felicitari . M-ati luminat si pe mine ...
...
Avand putina pricepere ... am sa desfac frumos carcasa becului economic de 85 w pe care il am si am sa pun serie pe alimentarea lui , o rezistenta de 100 k...
Nu cred ca te-ai luminat, daca ai inteles ca rezistenta aia se inseriaza cu becul.

#31
marin.p

marin.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 31.08.2006

 Power211, on 12 februarie 2014 - 16:08, said:

Felicitari . M-ati luminat si pe mine ...

Mama lui de led  ! Am si eu aceeasi problema . am un intrerupator dublu cu 2 aplice in dormitor ...
Pe unul din canale totul e ok . pe celalalt insa .. ledul palpaie chiar daca intrerupatorul este pe "OFF "  . M-am intrebat o perioada ce mama ..... o a vea dar , nici decum nu m-am gandit la ledul cel mic si rosu .

Avand putina pricepere ... am sa desfac frumos carcasa becului economic de 85 w pe care il am si am sa pun serie pe alimentarea lui , o rezistenta de 100 k cum sa specificat mai sus Posted Image . Sper sa incapa inauntru in cutiuta becului si acea rezistenta .  

Nu as vrea sa renunt la ledul din intrerupator , de dragul frumusetii si utilitatii lui .
rezistenta se pune in paralel cu becul  dar cred ca 100k este prea mare
Am desfacut multe intreruptoare si nu am gasit in ele LED-uri ci mici  becuri cu descarcare in gaze

#32
adrijaan

adrijaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.10.2013
Salut,
Am o aplica cu doua becuri economice.
Unul  din ele cand il aprind palpaie o data apoi sta aprins fara probleme. Cand am incercat curentul cu surubelnita am observat ca se aprinde becul de la surubelnita la ambele fire care intra in fasung. De fapt in fasung imi intra trei fire (doua pe o parte si unul pe cealalta parte). Il am asa de 7 ani. O fi de aici vreo problema? Cand am luat becul respectiv (Philips), nu facea asa.
Multumesc

#33
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 adrijaan, on 13 februarie 2014 - 23:08, said:

Salut,
Am o aplica cu doua becuri economice.
Unul  din ele cand il aprind palpaie o data apoi sta aprins fara probleme. Cand am incercat curentul cu surubelnita am observat ca se aprinde becul de la surubelnita la ambele fire care intra in fasung. De fapt in fasung imi intra trei fire (doua pe o parte si unul pe cealalta parte). Il am asa de 7 ani. O fi de aici vreo problema? Cand am luat becul respectiv (Philips), nu facea asa.
Multumesc
NU e nevoie sa te repeti . dublarea postului nu rezolva nimic .

Verifica intai legaturile facute in interiorul aplicii .

Tensiunea pe care o regasesti pe unul din becuri . in 2 locuri posibil sa vina prin filamentul altuia ,

Nu stiu exact cum sunt legate becurile intre ele acolo . Fa o schita cat de cat si tu .

#34
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,
Am un bec LED cu senzor de miscare integrat, ieftin, luat de pe ebay. Cand este aprins, este silentios. Cand se stinge, tiuie destul de deranjant. Pot sa-i fac ceva a.i. sa nu mai tiuie?
Merci,
Vicentiu.

P.S. Becul este acesta (http://www.ebay.com/...=item51b8d9e647).

#35
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ii scoti senzorul ca ala tiuie.

#36
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Pai tocmai pt asta l-am luat... as vrea sa-l folosesc intr-un hol, aproape de dormitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate