Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Urzici, Urtica dioica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
cNNz

cNNz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2010
Salut. In gradina am numai urzici si se pare ca se si raspandesc foarte repede. Intrebare cum scap de ele, le-am smuls cu tot cu radacina dar degeaba, are cineva o idee mai buna?? Multumesc celor care raspund

#2
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
fa ceai de urzici e foarte sanatos sau urzici cu lapte (daca tot le ai ) ca sa scapi de ele incearca sa dai cu IERBICIDE cand sunt verzi

:D

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu prea pica de la erbicide. Are ca sa zic asa, o tulpina subterana, rizom. Asta se ramifica si la noduri ies plante noi. Prima data ca sa nu se extinda, va trebui sa izolezi zona. Se foloseste in general o banda de plastic care este bagata in pamant la vreo 15 cm adancime. Faci un prealabil o taietura cu o cazma. Dupa care sapi adanc, intorci brazda si culegi rizomii.

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostSuper Chief, on 07 martie 2013 - 20:35, said:

Nu prea pica de la erbicide. Are ca sa zic asa, o tulpina subterana, rizom. Asta se ramifica si la noduri ies plante noi. Prima data ca sa nu se extinda, va trebui sa izolezi zona. Se foloseste in general o banda de plastic care este bagata in pamant la vreo 15 cm adancime. Faci un prealabil o taietura cu o cazma. Dupa care sapi adanc, intorci brazda si culegi rizomii.

Glifosatul se duce si in perisorii absorbanti din radacina.
Asta omoara tot ce-i verde.

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ia-ti o vaca, aia rade toate urzicile...si tot ce ai verdeata prin batatura. Vaca da si  lapte, cu laptele poti face smantana si branza.

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Glifozat!
Cu o singura conditie...sa dai cu RoundUp pe plantele 'nedorite' doar atunci cand sunt in perioada de crestere vegetativa...

Edited by subway_guru, 07 March 2013 - 20:44.


#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsubway_guru, on 07 martie 2013 - 20:43, said:

Glifozat!
Cu o singura conditie...sa dai cu RoundUp pe plantele 'nedorite' doar atunci cand sunt in perioada de crestere vegetativa...


Tu comfunzi romanii cu americanii.
Numai la ei vezi specificatii de tipul:
Nu spalati copiii in masina de spalat rufe.
La semafor pentru pietoni scrie pe rosu stai si pe verde mergi si tot felul de lucruri de te buseste rasul.

Nu cred sa fie roman care sa dea cu ierbicid pe paie sau pe balarii uscate.
Parerea mea ca suntem o natie cu inteligenta nativa peste media umanitatii.

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Acum...cu UE...trebuie facuta specificatia completa...
Nu trebuie sa presupui ca eu presupun ca forumistii nostri n-ar avea un IQ corespunzator...peste media UE...dar mai stii???
Daca s-a ratacit totusi si un...tampit???
Filozoful Noica spunea o vorba mare...
In toata lumea, daca intrebi cine e 'intzeleptul' satului o sa-ti indice cu precizie o anumita persoana...
In Romania, doar daca intrebi cine e 'prostul' satului o sa ti se indice cu precizie o singura persoana...in rest, toti sunt tare 'dastepti'...
Considera deci ca 'precizarea' mea era pentru acel unic 'handicapat'...ca si el e om...si 'de-al nostru'...
In rest...iata inca un motiv pentru care Romania e 'altfel'...si nu neaparat in sensul bun!!!

Edited by subway_guru, 07 March 2013 - 21:47.


#9
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Ca tot veni vorba de urzica...e o belea, dar e si folositoare, asa ca sa povestim si des[re beneficiile ei, vreti? Eu tare as vrea sa aflu niste retete testate de macerat de urzica, pentru cele 3 utilizari ale sale in gradina: insecticid, fungicid si ingrasamant. Eu am folosit-o, dar mai mult dupa ureche iar retetele gasite pe net sunt oarecum diferite. Reteta mea spunea ca se pun 1kg de urzicila 10 L de apa, se lasa 10 zile la macerat si se foloseste ca atare.
Voi cum o folositi, in concentratii diferite pentru cele 3 moduri in care actioneaza asupra plantelor

#10
cNNz

cNNz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2010
M-am uitat si pe alte site-uri de specialitate si pentru a combate buruienile, ce-a mai buna metoda, ecologica, e maceratul de urzici sau otelul pus la radacina plantei, dar la cate urzici am in gradina(aproape 5m2) o sa am nevoie de o cantitate uriasa.

#11
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postclaudia313, on 07 martie 2013 - 21:47, said:

Ca tot veni vorba de urzica...e o belea, dar e si folositoare, asa ca sa povestim si des[re beneficiile ei, vreti? Eu tare as vrea sa aflu niste retete testate de macerat de urzica, pentru cele 3 utilizari ale sale in gradina: insecticid, fungicid si ingrasamant. Eu am folosit-o, dar mai mult dupa ureche iar retetele gasite pe net sunt oarecum diferite. Reteta mea spunea ca se pun 1kg de urzicila 10 L de apa, se lasa 10 zile la macerat si se foloseste ca atare.
Voi cum o folositi, in concentratii diferite pentru cele 3 moduri in care actioneaza asupra plantelor

Si eu fac la fel maceratul, dar ca nu-l las neaparat 10 zile, ci in functie de cat de cald e afara, mai mult sau mai putin. Apoi diluez acest concentrat intr-o proportie de 1 la 10 cu apa si apoi dau pe plante.

Tie nu ti-a ars plantele pe care ai dat ? Sau ai dat doar la radacina ? Eu am stropit si frunzele.

Despre alte utilizari ale urzicii, gasesti un articol bine documentat AICI

Au am plantat zilele astea intre urzici, bulbi de napi ( topinambur )...se pare ca sunt plante companion.

#12
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@happyhippie, eu l-am dat si nediluat, si pe frunze si la radacina si nu a ars...pe urma am gasit si eu ceva retete care recomanda dilutia, si m-am speriat si am diluat si eu...ochiometric Posted Image
Tocmai de-aia intrebam daca stie cineva ca e eficient si diluat, ca din moment ce la mine nu a ars...sau poate am avut noroc...
Am plantat si eu in toamna cativa napi, dar in gradina urzici nu am, doar pe langa gard, asa ca sa se descurce fara companie Posted Image

Edited by claudia313, 08 March 2013 - 21:43.


#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
se descurca napii si fara companie. sa aiba pamantul mai aerat ca in rest nici udare nu le trebe.

eu maceratul de urzici il fac absolut ochiometric: umplu un butoias cu urzici (nu le indes...prea tare), apoi pun apa (de ploaie), vara las 1 zi, maxim 2 si diluez tot ochiometric 1 la 10. naspa e ca la mie fiind fiecare spatiu utilizat la maxim, ca sa stea la soare butoiul sta pe o parte a casei, si pute ingrozitor...trebe sa iti tii respiratia cand treci pe langa el :)

anul trecut s-a convins si tata ca e eficient.

#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In limba romana termenul 'nap' e ceva extrem de imprecis...
Se refera fie la o planta 'familia compositae' (Heliantus Tuberosus)...o adevarata 'buruiana' (topinambur 'local', nap 'porcesc') fie la o serie de plante 'crucifere', 'brojbe' 'Brasicaceae'...turnip, swede...astia sunt adevaratii 'napi' de gradina...dar nu cred ca la ei va refereati...

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
se referea la napul porcesc.

#16
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da, la acestia m-am referit...am pus si link-ul in postarea mea precedenta, tocmai pentru a nu induce in eroare pe cineva !

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ca veni vorba de napi, sa nu ii mancati cruzi ca...nu mai sta nimeni pe langa voi :)

eu, dupa ce le-am descoperit problema, i-am folosit doar in mancare gatita (ghiveci sau ciorba) si i-am pus si la murat (in sare sau otet). despre muraturile de napi pot sa va spun ca-s absolut deosebite.

#18
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Pai si daca ii mancam in familie? O sa ne incalzim la gramada cu...bio-gaz :))))))))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate