Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai buna facultate privata din bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 -Diana-, on 28 februarie 2013 - 22:04, said:

Hai ca stii si tu ca oamenii buni se ridica singuri de jos cu conditia sa beneficieze de un manager bun si cu cap.
Asta-i alta mancare de peste. Vorbeam strict de profilul in cauza. Putea sa absolve cu totul altceva si sa ajunga in acele pozitii. Dar aici analizam strict din perspectiva specializarii data de facultate si a sanselor de angajare (cand chiar si invata ceva) pe acel domeniu.

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2013 - 22:10.


#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Daca esti la uman si nu stii matematica adio stiinte eco la stat. Pai cum dracu vei pricepe integralele de la analiza matematica si matematicile financiare? Cum pricepi finantele contabilitatea si programarea? Si toate astea cot la cot cu spuma si elita liceelor de profil real. Poate la privat.

Daca esti la uman si nu stii matematica adio stiinte eco la stat. Pai cum dracu vei pricepe integralele de la analiza matematica si matematicile financiare? Cum pricepi finantele contabilitatea si programarea? Si toate astea cot la cot cu spuma si elita liceelor de profil real. Poate la privat.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 popascu, on 28 februarie 2013 - 22:18, said:

Pai cum dracu vei pricepe integralele de la analiza matematica si matematicile financiare?
De parca-i singurul care trece... Poate pofta vine mancand. Dar in principiu iti dau dreptate.

#40
ThugMuzik

ThugMuzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.10.2010

 popascu, on 28 februarie 2013 - 22:18, said:

.... Si toate astea cot la cot cu spuma si elita liceelor de profil real. Poate la privat.


SigurPosted Image

#41
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
E timp, baga niste matematica de clasa 11 si 12 vezi daca merge. Tot dai admitere. Eventual niste explicatii de la vreunul care e student sau altcineva. O solutie ar fi sa stai un an acasa sa inveti. Sa stai la camin si sa dai si taxa nu e cam mult ban? La privat la aia slabi posibil sa se treaca cu turma fara invatat la analiza si d-alea mai asa

#42
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
1. Nu exista facultati bune in Romania, fie private, fie de stat.
2. Majoritatea covarsitoare a economistilor sunt someri sau lucreaza intr-un alt domeniu sau lucreaza pe posturi pe care le-ar face si fara "notiunile acumulate" in "facultati", colegi de functii cu unii care n-au facut facultate de profil.
Nu mai vorbesc de absolventii domeniilor exotice gen relatii internationale si stiinte politice.
Nu mai dati exemple de cativa care s-au angajat si o duc bine. Cu o floare nu se face primavara. Cei care au facut relatii internationale si o duc bine, o duc bine pentru ca stiu limbi straine (2,3), lucru FOARTE important in ziua de azi in orice domeniu.
Si eu stiu 2 limbi straine si nu le-am invatat la facultate. Nu stiu economie dar cred ca intr-o jumatate de an pot sa ajung singur la nivel mediu care inseamna MULT peste 95% din absolventii de facultate din Ro. Deci de ce as pierde vremea minim 3 ani intr-o facultate?

Ca fapt divers, daca vreti studii si diplome valabile intr-un anumit domeniu, interesati-va de cursuri facute de marile companii de renume din acel domeniu. Cursurile si studiile sunt recunoscute international (diplomele facultatilor romanesti NU sunt recunoscute, pana si in Romania nici nu mai conteaza).
De exemplu in domeniul retelisticii exista CISCO. Ca astia trebuie sa fie si in domeniul economiei sau alte domenii. Cred ca asta e de departe cea mai eficienta si calitativa metoda de invatamant la ora actuala.

#43
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Universitatea "Titu Maiorescu" s-ar zice că e cea mai bună universitate particulară românească.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 01:35, said:

1. Nu exista facultati bune in Romania, fie private, fie de stat.
Asa poti sa spui ca nicaieri nu sunt bune. Mai ales cand nu se intelege rolul lor (nu facultatea iti pune meseria in brate, doar iti indica cum sa ti-o pui in brate).

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 01:35, said:

2. Majoritatea covarsitoare a economistilor sunt someri sau lucreaza intr-un alt domeniu sau lucreaza pe posturi pe care le-ar face si fara "notiunile acumulate" in "facultati", colegi de functii cu unii care n-au facut facultate de profil.
Daca ne raportam la nr. absolventilor din alte domenii tot cam pe acolo ajungem. Insa nu conteaza acestia, care nu au fost interesati de viitorul lor.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 01:35, said:

Deci de ce as pierde vremea minim 3 ani intr-o facultate?
Pentru diploma, care de multe ori e necesara dar nu suficienta. Pentru a se te lumina, nu toti stiu sa caute ce isi doresc, nu-s autodidacti, au nevoie de indrumarea initiala.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 01:35, said:

diplomele facultatilor romanesti NU sunt recunoscute
Ba sunt la fel de recunoscute, din punct de vedere juridic.

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2013 - 07:31.


#45
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2013 - 07:25, said:

Asa poti sa spui ca nicaieri nu sunt bune. Mai ales cand nu se intelege rolul lor (nu facultatea iti pune meseria in brate, doar iti indica cum sa ti-o pui in brate).
Nu iti indica nimic. Faptul ca nu avem nici o facultate in top 500, ba chiar suntem pe acelasi loc cu congo, spune totul.

Daca ne raportam la nr. absolventilor din alte domenii tot cam pe acolo ajungem. Insa nu conteaza acestia, care nu au fost interesati de viitorul lor.
Cum nu au fost interesati de viitorul lor?

Ba sunt la fel de recunoscute, din punct de vedere juridic.
Teoretic, practic sunt recunoscute doar in Serbia si cred ca si Bulgaria. ATAT, pentru restul tarilor fie si UE trebuie sa umbli minim 10 luni sa strangi o groaza de hartii ca sa iti echivalezi diploma.
In ro majoritatea patronilor nu dai doi bani pe diplome. Cunosc programatori care nu au facut facultatea si sunt mai buni decat aia cu masterate/doctorate in acelasi domeniu, au aceleasi functii, dar sunt platiti mai bine.

Ok, cine vrea sa faca facultatea, sa faca, dar se poate trai la fel de bine si fara. Studiile cu valoare se fac in alta parte nu la facultate.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 08:02, said:

Faptul ca nu avem nici o facultate in top 500, ba chiar suntem pe acelasi loc cu congo, spune totul.
Egal cu zero acel top. Crezi ca daca-ti vine unul cu o hartie obtinuta acolo nu-l pui la teste ? Asa ca hartia e necesara dar nu suficienta.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 08:02, said:

Cum nu au fost interesati de viitorul lor?
Pai daca erau interesati aveau o idee despre economia tarii, ce se cauta si ce nu, invatau extrascolar si nu doar la cursurile facultatii (de asta e acolo bibliografie indicata) s.a.m.d. Cine vrea sa acumuleze o poate face, nu doar copiind dupa dictare de la cursuri.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 08:02, said:

Teoretic, practic sunt recunoscute doar in Serbia si cred ca si Bulgaria. ATAT, pentru restul tarilor fie si UE trebuie sa umbli minim 10 luni sa strangi o groaza de hartii ca sa iti echivalezi diploma.
Noul sistem Bologna e recunoscut in toata Europa. Sunt atatea exemple de romani ce lucreaza pe alte meleaguri si nu au avut problema recunoasterii studiilor.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 08:02, said:

In ro majoritatea patronilor nu dai doi bani pe diplome.
Nici nu am spus vreodata ca o simpla diploma aduce ceva. Dar se intampla sa te impiedici de ea cand ti se cere.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 08:02, said:

Cunosc programatori care nu au facut facultatea si sunt mai buni decat aia cu masterate/doctorate in acelasi domeniu, au aceleasi functii, dar sunt platiti mai bine.
Si eu cunosc dar nu putem generaliza ca asta-i calea de urmat pentru tinerii de azi. Exceptiile le tratam ca atare.

 Tipiric, on 01 martie 2013 - 08:02, said:

Ok, cine vrea sa faca facultatea, sa faca, dar se poate trai la fel de bine si fara. Studiile cu valoare se fac in alta parte nu la facultate.
Da. Depinde de meserie.
Oricum si dupa absolvire te lovesti de necesitatea acumularii de informatii. Ce faci, te intorci la "entitatile specializate" sa ti le dea ? Nu. Ai trecut prin facultate, stii bazele, stii sa cauti documentatie, cum sa o interpretezi si spor la studiu. Facultatea e doar o etapa unde cei mai multi invata bazele dar nu si meseria (in integralitatea ei) din viata sa. Cine nu intelege ca facultatea nu-i scoala de meserii si asteapta de la ea ca de la o scoala de soferi/bucatari/etc. va plange toata viata ca sistemul e de vina.

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2013 - 08:32.


#47
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007

 ThugMuzik, on 28 februarie 2013 - 20:20, said:

Sunt la Uman deci matematica,tind spre zero.Chiar si asa,o medie de admitere de 6.5 as scoate,dar nu stiu daca e suficient.Posted Image
Ideea e ca din ce research am facut pe internet si prin cunostinte,la Romano-americana se duc fitosii,la cantemir adultii,la nicolae titulescu baieti care inoata in dunare*pesti*,iar maiorescu...le-am trimis 2 emailuri si dupa 2 luni n-au raspuns,deci papa

Un sfat "batranesc" venit de la o persoana aflata la a 2-a facultate: inainte sa iei decizia scapa de prejudecatile astea. Prima facultate am facut-o la stat si am fost printre primii si la admitere (12 candidati pe loc) si in timpul studiilor. Apoi am trecut prin ASE la un masterat. Am scris bine am trecut. Si acum sunt la a treia universitate din enumerarea ta. La inceput in primul an eram 150 de studenti. Acum, dupa 2 ani, suntem mai putin de jumatate. Dupa primul an foarte multi si-au dat seama ca nu pot face faca nivelului ridicat si exigentei profesorilor. Profesorii de la stat predau aici pentru un venit in plus si pe buna dreptate nu coboara deloc stacheta. Din acest motiv si multi dintre absolventii de aici ajung notari, magistrati si avocati in firme mari de avocatura. Nu de putine ori la examenul scris ti se ia foaia din fata si esti intrebat despre ce ai scris in ea pentru a vedea daca ai scris din propria memorie sau din memoria cine stie carui gadget.  Nu stiu cum sta treaba la stiinte economice aici, eu vorbesc de stiinte juridice. Daca nu era asa institutia de invatamant nu mai primea calificativul ARACIS de "grad de incredere ridicat". Recunosc ca facultatea pe care o urmez acum mi se pare cea mai grea.

Pentru a concluziona iti spun sa lasi prejudecatile deoparte. Iti doresc sa intri la ASE fiindca este de stat si faci economie de bani daca intri la buget. Daca ai intrat la taxa e jale. Iti va fi foarte usor in ASE sa termini. Restul depinde numai de tine, de vointa si determinarea ta de a invatat si de norocul tau dupa absolvire.
Succes!

PS: Mi-as dori sa port o discutie tete-a-tete cu persoana care se intreba daca studentii stiu cate ceva despre personalitatea al carei nume il poarta universitatea. Multi studenti intr-adevar poate nu stiu dar nu ne bagati pe toti in aceiasi oala ca nu e frumos. Sunt romani care nu stiu ce reprezinta Ziua Nationala a Romaniei asa ca...

Edited by nerva, 01 March 2013 - 12:08.


#48
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Conteaza studiile universitare in domeniu f mult. Sunt exceptii programatorii fara studii sau au eventual liceu de informatica. Faza cu cisco si evaluari d-alea e pt cei care lucreaza deja in domeniu si nu pt un tanar de 18 ani care cauta loc de munca si practic stie ceva din materia de info din liceu si 2-3 chestii facute de el pe acasa. Uitati-va ca in vanzari se cauta exclusiv oameni cunoscatori de economie. Sunt si economisti someri pt ca sunt f multi. Dar cu studii de economic sunt sanse imense sa lucreze si party time ca eco sau contabil sau in vanzari.

Tocmai cel care spune de abandonul in masa la o facultate indruma spre ea. Cum naiba ? Pai au abandonat aia cu taxa pt ca erau incapabili dar nu si cei bugetati. Pt inceput ar trebui sa se interested initiator daca e admitere si cam care e media ultima. Daca e admitere si media ultima e 9 nu e sansa de loc bugetat pt unul de la uman.

E o diferenta intre ala care face o facultate la 19 ani si ala care face 5 facultati cu taxe, fara frecv si cu echivalari pe la 35 ani. 3 facultati? ia sa mai fac si eu atunci ca am timp.

#49
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 TVWLTOOZ, on 28 februarie 2013 - 20:59, said:

Vezi că la spiru s-a ”împuțit” treaba. Au băgat ăștia examene parțiale, examene scrise și licență scrisă. Până acu era pe computer. Posted Image

Diana, legat de ASE eu îți spun că am trecut ca prin brânză prin el. Am muncit pe aproape toată perioada facultății și din 3 ani eu nu cred că am mers cumulat 1 an pe la cursuri. N-aveam note mari, evident, dar n-am știut ce e aia restanță!
Faptul că e o universitate serioasă e un mit.
Depinde la ce facultate esti.La marketing , rei sau management treci ca "branza" prin ele.La celelalte se cam strica treaba

 popascu, on 28 februarie 2013 - 22:18, said:

Daca esti la uman si nu stii matematica adio stiinte eco la stat. Pai cum dracu vei pricepe integralele de la analiza matematica si matematicile financiare? Cum pricepi finantele contabilitatea si programarea? Si toate astea cot la cot cu spuma si elita liceelor de profil real. Poate la privat.


Se pot pricepe.Cu ceva pregatire am trecut primul semestru de mate (analiza).Mai am unul , cu mate fin .Aici insa vreau sa reusesc fara pregatire
Contabilitatea nu e grea, iar programare se face doar la CSIE(unde da , nu recomand niciunul elev de uman sa  intre pt ca e greu fara mate).In rest , e ok :)




Una peste alta , daca vrei in domeniul economic , de ce nu faci pregatire la mate?! Pt examen, de pe acum?

Crede-ma ca pentru a trece examenul din sesiune tot vei avea nevoie de meditatii.

#50
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007

 popascu, on 01 martie 2013 - 12:36, said:

Uitati-va ca in vanzari se cauta exclusiv oameni cunoscatori de economie. Sunt si economisti someri pt ca sunt f multi. Dar cu studii de economic sunt sanse imense sa lucreze si party time ca eco sau contabil sau in vanzari.

Eu nu-i doresc sa lucreze in vanzari in perioada asta. In vanzari nu-i salariu fix, in general remuneratia fiind axata pe comision in functie de atingerea target-ului. In vanzari lucreaza persoane cu studii absolvite in domenii variate nu doar economisti., chiar si persoane cu studii medii. Nu stiu din ce oras esti dar in capitala s-au restructurat si inca se restructureaza la greu companiile din domeniul vanzarilor (in special cele axate pe vanzari auto). Ce inseamna sa lucrezi party-time? Sa organizezi party-uri probabil...Posted Image Daca te referi la part-time, astfel de job-uri sunt pentru studenti nu pentru un absolvent care vrea sa-si construiasca o cariera.

 popascu, on 01 martie 2013 - 12:36, said:

Tocmai cel care spune de abandonul in masa la o facultate indruma spre ea. Cum naiba ? Pai au abandonat aia cu taxa pt ca erau incapabili dar nu si cei bugetati. Pt inceput ar trebui sa se interested initiator daca e admitere si cam care e media ultima. Daca e admitere si media ultima e 9 nu e sansa de loc bugetat pt unul de la uman.

Gigi, fara suparare, dar tu chiar nimic n-ai inteles. Sa facem analiza pe text:
1. Abandonul in masa este al celor care nu pot face fata invatatului sustinut, este optiunea celor care doreau sa obtina in mod facil o diploma. Oamenii seriosi au ramas, invata pe branci si acumuleaza cunostinte care sa le foloseasca la examenele de admitere in barou, INM etc. Astia care au ramas chiar lupta pentru o cariera in domeniul ales. Ca sa intelegi si tu: laoazele au abandonat, nu studentii muncitori si seriosi.
2. Eu vorbesc de o universitate particulara iar tu bati campii cu succes despre locuri bugetate Posted Image . Ai auzit tu de locuri bugetate la universitati particulare? Daca ai informatii in acest sens eu zic sa ni le impartasesti, initiatorul topic-ului fiind cu siguranta interesat.

 popascu, on 01 martie 2013 - 12:36, said:

E o diferenta intre ala care face o facultate la 19 ani si ala care face 5 facultati cu taxe, fara frecv si cu echivalari pe la 35 ani. 3 facultati? ia sa mai fac si eu atunci ca am timp.

Cand spun ca tu nu ai inteles nimic chiar zic adevarul. Eu nu am facut 3 facultati ci doar una si acum o termin pe a doua. Prima am facut-o la stat pe loc bugetat. Acum m-am dus la facultate particulara din motive financiare taxele fiind mai mici la particulara decat la stat (paradoxal nu?). Materia e aceasi, profesorii aceasi ca la stat iar eu acelasi om serios si studios. Ca sa te minunezi si mai mult sa stii ca mai si lucrez in acelasi timp si am si familie.
Daca tu nu ai inteles ca formarea continua este un must pentru secolul XXI si mai ales pentru vremurile tulburi pe care le traversam nu e problema mea. Formarea continua nu inseamna numai studii de licenta dar si cursuri de limbi straine, cursuri postuniversitare, cursuri de formare profesionala.

#51
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2013 - 08:26, said:

Oricum si dupa absolvire te lovesti de necesitatea acumularii de informatii. Ce faci, te intorci la "entitatile specializate" sa ti le dea ? Nu. Ai trecut prin facultate, stii bazele, stii sa cauti documentatie, cum sa o interpretezi si spor la studiu. Facultatea e doar o etapa unde cei mai multi invata bazele dar nu si meseria (in integralitatea ei) din viata sa. Cine nu intelege ca facultatea nu-i scoala de meserii si asteapta de la ea ca de la o scoala de soferi/bucatari/etc. va plange toata viata ca sistemul e de vina.
Minim 3 ani in facultate doar ca inveti bazele... Posted Image In campul muncii daca te tii de treaba in minim 3 ani deja depasesti bine gradul de junior si esti la senior, adica ai cunostinte cel putin medii in domeniu.
Dupa minim 15 ani de scoala absolventii nu stiu sa faca nimic practic, de la un timp de vreme nici macar nu stiu sa scrie corect. Angajatii noi sunt luati complet de la zero atunci cand intra in campul muncii, culmea, multi au si masterat/doctorat cum e la moda acum. Rasul curcilor, dar nu e vina sistemului, e vina vitei ca s-a lasat pe mana sistemului.

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2013 - 08:26, said:

Sunt atatea exemple de romani ce lucreaza pe alte meleaguri si nu au avut problema recunoasterii studiilor.
Ca sa li se recunoasca studiile, diplomele romanesti trebuiesc echivalate, ceea ce inseamna mult timp si multa alergatura, pe la institutiile statului roman, ale statului in care vrei sa te angajezi si la Bruxelles.
Recunoscuta iti este diploma cand o pui pe masa si primesti direct raspunsul Da, e buna!. Cand incep sa mustaceasca si te trimit sa aduci hartii, stampile, aprobari, avize, etc, etc. insemana ca diploma NU iti este recunoscuta, iar ca sa iti fie recunoscuta trebuie sa aduci hartii doveditoare in plus.

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2013 - 08:26, said:

Pai daca erau interesati aveau o idee despre economia tarii, ce se cauta si ce nu, invatau extrascolar si nu doar la cursurile facultatii (de asta e acolo bibliografie indicata) s.a.m.d.
Ai fi surprins sa afli ca majoritatea chiar asa fac, dar isi iau teapa. Trendurile se schimba rapid, cererea de specialisti se umple repede cu cei deja existenti pe piata.
Exemple sunt foarte multe. Cele mai concludente:
- economisti: 1999-2000, o data cu inmultirea bancilor a aparut pe piata muncii cerere mare de economisti. Multi s-au dus la facultati de economie pentru ca asta se cerea. Dupa 4 ani cand au terminat ei studiile greu se mai gaseau locuri libere in banci (chiar si la firme private dar bancile au fost principalii angajatori de economisti), iar locurile alea se ocupau pe pile solide. Deci teapa!
- constructii: in 2002 a explodat piata constructiilor si implicit si angajarile in domeniu. Multi s-au dus la facultati de constructii ca asta se cauta cel mai mult in piata. Dupa 5 ani de facultate (minim 2008), ce sa vezi, a venit criza imobiliara, deci ciuciu constructii, deci teapa!
Piata muncii angajeaza atat cat are nevoie, atunci cand are nevoie, nu asteapta dupa nimeni.

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2013 - 08:26, said:

Cine vrea sa acumuleze o poate face, nu doar copiind dupa dictare de la cursuri.
Ha? Stai putin, la facultate se fac scrieri dupa dictare?!? WTF, ce facultati sunt alea? Eu din clasa a 4-a nu mai faceam scrieri dupa dictare!

Nene, esti batran, te citesc de la o posta, toti ganditi la fel ca dupa tipar. Credeti-ma pe mine ca din 2000 s-a schimbat sistemul foarte mult in rau, nu mai e ala caldicel pe care l-ati facut voi. Acum e praf pulbere fina. Eu, la politehnica (nu bucuresti), facultate de stat, "serioasa", aveam decan de la automatica si calculatoare pe unul, profesor de peste 25 de ani, care nu stia sa foloseasca un computer (DELOC!) si mai si preda materii de programare si SO. Posted Image Si asta e doar un exemplu.
E drept, nu sistemul e de vina ci vitele care se ingramadesc acolo crezand ca e mare scula sa faci o facultate in ziua de azi, chiar si dupa atatea generatii care si-au luat teapa.

Edited by Tipiric, 02 March 2013 - 10:39.


#52
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 nerva, on 02 martie 2013 - 10:04, said:


Acum m-am dus la facultate particulara din motive financiare taxele fiind mai mici la particulara decat la stat (paradoxal nu?). Materia e aceasi, profesorii aceasi ca la stat iar eu acelasi om serios si studios. Ca sa te minunezi si mai mult sa stii ca mai si lucrez in acelasi timp si am si familie.
Daca tu nu ai inteles ca formarea continua este un must pentru secolul XXI si mai ales pentru vremurile tulburi pe care le traversam nu e problema mea. Formarea continua nu inseamna numai studii de licenta dar si cursuri de limbi straine, cursuri postuniversitare, cursuri de formare profesionala.

Ai pus punctul pe i :)
Si eu m-am mirat de multe ori de ce locurile la facultatile private sunt mai putin costisitoare decat la facultatile de Stat. La Stat, un loc costa de cca 2 ori mai mult...in fine, nu gasesc un rationament logic pentru asta.

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Tipiric, on 02 martie 2013 - 10:32, said:

Rasul curcilor, dar nu e vina sistemului, e vina vitei ca s-a lasat pe mana sistemului.
E "vina vitei" ca nu a inteles ce trebuie sa faca in acei ani de scoala.
Tu sustii ca facultatea nu te ajuta ! Eu nu cred ca asta-i calea buna recomandata tinerilor.
Da, eu am terminat demult, in facultate am invatat sa-mi iau zborul in meserie si pe urma singur l-am perfectionat.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2013 - 10:56.


#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Un articol cu preturile facultatilor, din 2011 ce-i drept :)

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/cele-mai-scumpe-universitati-din-romania-149980.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate