Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Preziceri false ale Martorilor lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
572 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 01 martie 2013 - 18:34, said:

Cine era musculosul din fostul tău avatar? Posted Image
Eu te-am intrebat primul.

#38
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

 kruger, on 01 martie 2013 - 11:46, said:

Degeaba incerc eu in fiecare zi sa respect poruncile lui Isus. Am pacate, fac pacate ... si ele m-ar duce in Iad, deci sfatul tau nu ma ajuta la nimic. Mai rau imi face, pentru ca in fiecare zi observ ca nu pot sa respect poruncile lui Isus in totalitate...mereu incalc cate una si daca singura solutie ar fi cea oferita de tine (cea pe care nu pot sa o implinesc), pai ar trebui sa disper.

Nu cumva e alta solutie?
ca sa poti pazi poruncile cat de cat trebuie sa consumi hrana spirituala.

@ Eugen, pentru mine este ca o manipulare ei stau deoparte de lumea asta pentru a nu pacatui si daca unul lipseste de la adunare imediat ceilalti il voi cauta sa-l salveze, ajute etc.nu spun ca sunt perfecti si ei fac greseli,pacatuiesc etc, ia spune-mi un lucreu ce grad ai tu? esti botezat? studiezi? proclamator?

Edited by gabriel1981, 01 March 2013 - 18:53.


#39
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Eugen3, on 01 martie 2013 - 18:29, said:

Să înţeleg că asta făcea Isus şi discipolii săi?  Îi manipulau pe oameni pentru că îi ajutau să-l cunoască pe Dumnezeu şi scopul său?
Nu, numai cei care ii ingradesc pe oameni si le spun ca Cristos nu a venit pentru ei.

 Eugen3, on 01 martie 2013 - 18:29, said:

(Matei 24:45–47) . . .Cine este sclavul fidel şi prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând aşa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale.
Reprezinta martorii sclavul fidel si prevazator? Cat de fidel a fost el? Vezi in primul post.

#40
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

 zexelica, on 01 martie 2013 - 18:41, said:

Eu te-am intrebat primul.
stiu eu cine este in poza din avatarul lui Eugen,dar trebuie sa-l respect chiar daca este iehovist este totusi fratele nostru.

#41
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu nu inteleg nimic din discutiile astea, trebuie sa fii ori sclav ori oaie... De ce? Pentru ca sa fii manat de la spate cu biciul de un pastor sau un stapan de sclavi. Deci asta inseamna orice religie, cei putini si destepti ii mana de la spate pe cei prosti si multi. Altfel nu-mi explic atatea referiri la turme de oi si sclavi...

#42
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 JayBird, on 02 martie 2013 - 03:25, said:

Eu nu inteleg nimic din discutiile astea, trebuie sa fii ori sclav ori oaie... De ce? Pentru ca sa fii manat de la spate cu biciul de un pastor sau un stapan de sclavi. Deci asta inseamna orice religie, cei putini si destepti ii mana de la spate pe cei prosti si multi. Altfel nu-mi explic atatea referiri la turme de oi si sclavi...

Pastorul adevarat nu biciueste oile sale, pe cand profetii falsi infiltrati printre crestini tocmai asta si fac

#43
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Un lucru bun pe care îl fac martorii e că atrag atenţia asupra Bibliei.

Dar lucrul rău pe care îl fac este că te fac să crezi că ei pot explica Biblia cum trebuie şi că Isus i-a ales în 1919 ca "sclav fidel şi prevăzător".

Totuşi istoria demonstrează că nu au fost un sclav fidel. Ei au pus nişte date (1925,1975) care nu au venit de la spiritul sfânt şi de la Isus şi s-au aşezat cu îngâmfare în locul de mediator al oamenilor cu Dumnezeu. Ei au instituit o nouă LEGE pe care TREBUIE să o facă oamenii ca să fie salvaţi.

Matei 23: Scribii şi fariseii s-au aşezat pe scaunul lui Moise. 3 De aceea, tot ce vă spun ei faceţi şi respectaţi, dar nu faceţi după faptele lor, căci ei zic, dar nu fac. 4 Ei leagă sarcini grele şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nu vor să le clintească nici măcar cu degetul.

Noi suntem oameni liberi în Cristos, numai să nu ne folosim de această libertate ca să fim răi şi să facem rele, ci trebuie să imităm exemplul Cristosului.

Matei 23 : 9 Mai mult decât atât, să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc. 10 Şi să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul. 11 Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru. 12 Cine se înalţă va fi umilit şi cine se umileşte va fi înălţat.

"Organizaţie Martorii lui Iehova" spune că ea este mama tuturor martorilor. Deci dacă ea e mama şi Iehova e Tatăl de Isus ce mai rămâne ?Pentru ei Isus este doar un "mijloc" prin care suntem salvaţi. În această concepţie e ca şi cum ai spune că Isus TREBUIA să-şi dea viaţa... Ce a făcut el acolo nu este de foarte mare importanţă dacă nu respecţi "legea Cristosului" a cărei mijlocitori (singurul canal de comunicare) sunt Organizaţia Martorilor lui Iehova.

#44
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Utanu, on 02 martie 2013 - 10:16, said:

Un lucru bun pe care îl fac martorii e că atrag atenţia asupra Bibliei.
Anume acest lucru nu il fac. Ei pun mai mare pret pe literatura WTS care le explica lor biblia. Dar dupa cum se vede explicatiile WTS au esuat de fiecare data

#45
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Ba da, atrag atenţia asupra Bibliei după cum şi fariseii atrăgeau atenţia asupra legii lui Moise. Posted Image Şi în plus mai puneau şi nişte legi grele de la ei, potrivit cu care oamenii să fie salvaţi dacă le făceau.

Edited by Utanu, 02 March 2013 - 10:33.


#46
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
am inteles ca cei ce vor spune unele lucruri si acestea nu se vor adeveri vor fi considerati profeti falsi dupa cum spune biblia, @Eugen care este explicatia voastra pentru ca in trecut ati gresit asa de mult. ? (biblia ne invata clar ca numai tatal va sti cand va veni apocalipsa)

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 root_mit, on 02 martie 2013 - 10:24, said:

Anume acest lucru nu il fac. Ei pun mai mare pret pe literatura WTS care le explica lor biblia. Dar dupa cum se vede explicatiile WTS au esuat de fiecare data

Cum si adventistii pun mai mare pret pe scrierile coanei mari, ortodocsii pe traditie+pateric, branhamistii pe cap de cauciuc, etc....... Orice biserica pune mai mare pret pe propria doctrina decat pe Scriptura.

#48
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 gabriel1981, on 02 martie 2013 - 11:23, said:

, @Eugen care este explicatia voastra pentru ca in trecut ati gresit asa de mult. ? (
O să-ți zică (,) că au învățat progresiv și au eliminat ce sa dovedit rău.
Habar nu ai ce tactică au.

#49
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pai imi pare foarte simplu cand biblia ne spune cum sa recunoastem profetii falsi?  dupa ce anume  sa-i recunoastem? ca au spus unele lucruri fara sa se adevereasca, este o greseala foarte mare sa afirmi ca stii cand va veni apocalipsa pe cand biblia spune clar ca numai tatal stie cand va fi.chiar ca sunt curios sa vad ce raspuns ne da Eugen. hai Eugene astept raspunsul tau sa vad daca recunoasteti greselile, sper ca nu ceri ajutorul unui batranel, inca nu ai raspuns la intrebarea mea,cum sa iti spun ce rang ai ? sa-i zicem asa.
ia da-mi si mie mai multe informatii ce e cu canalul acela pentru a comunica cu domnul?
ar mai fi ceva se pare ca Russel a fondat aceasta secta(religie) daca am vazut bine se pare ca la mormantul lui are cruce pe piramida.stiai lucrul asta? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GbgijPf8acQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] stiu ca pentru voi Isus nu a murit pe cruce.

Edited by gabriel1981, 02 March 2013 - 20:42.


#50
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 gabriel1981, on 02 martie 2013 - 11:23, said:

am inteles ca cei ce vor spune unele lucruri si acestea nu se vor adeveri vor fi considerati profeti falsi dupa cum spune biblia, @Eugen care este explicatia voastra pentru ca in trecut ati gresit asa de mult. ? (biblia ne invata clar ca numai tatal va sti cand va veni apocalipsa)
gabriel, să nu pierzi din vedere faptul că şi apostolii lui Isus au avut aşteptări greşite.  Dar asta nu a însemnat că au fost falşi.

Ei au întrebat: „Doamne, în acest timp vei restabili regatul lui Israel?“ (Fap. 1:6).

Din această întrebare reiese că apostolii aveau două idei eronate: prima, că Regatul lui Dumnezeu avea să fie restabilit pentru Israelul fizic, iar a doua, că domnia Regatului promis avea să înceapă chiar atunci, „în acest timp“.

Chiar dacă apostolii lui Isus au avut şi idei eronate, nu ar trebui nicidecum să-i privim cu mai puţin respect. Aceşti oameni cu o credinţă exemplară au acceptat cu umilinţă să fie corectaţi.

Scriptura arată clar că înţelegerea mai clară a adevărului urma să apară în zilele din urmă.

(Daniel 12:4) . . .Daniel, ţine ascunse aceste cuvinte şi sigilează cartea până la timpul sfârşitului. Mulţi vor umbla încoace şi încolo şi adevărata cunoştinţă va creşte“.

Edited by Eugen3, 03 March 2013 - 09:14.


#51
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 gabriel1981, on 02 martie 2013 - 20:33, said:


ar mai fi ceva se pare ca Russel a fondat aceasta secta(religie) daca am vazut bine se pare ca la mormantul lui are cruce pe piramida.stiai lucrul asta? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GbgijPf8acQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] stiu ca pentru voi Isus nu a murit pe cruce.
Ai văzut ce a răspuns?
Te umple de respect tehnica iehovistă. Știa de crucea de pe piramidă, da este în contradicție cu ce-i învață turnul. Deh. Au învățat progresiv, eliminînd ce nu le convine.

#52
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
ok, mai sunt multe lucruri pe care nu vreau sa le dezvalui, eu unul ma retrag de aici, dupa cum am spus biblia este o carte foarte greu de inteles si cu multe raspunsuri fiecare alege raspunsul pe care vrea,si care-i convine,nu merita sa stau pe aici sa pierd vremea, un sfat pentru toti paziti-va de hainele oilor si nu uitati ADEVARUL ESTE INTOTDEAUNA ALTUL.

#53
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 gabriel1981, on 03 martie 2013 - 13:09, said:

ADEVARUL ESTE INTOTDEAUNA ALTUL.

cine a spus asta? "gabriel1981"?

#54
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 blueday, on 03 martie 2013 - 13:13, said:


cine a spus asta? "gabriel1981"?
Poi el...Nu-i de ajuns?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate