Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum sa investesc 50,000euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Marian_bihor

Marian_bihor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2013
Buna, eu ma ocup de drepturii litigioase,afacerea este foarte profitabila,nici nu trebuie sa investesti mult iar riscurile sunt minime, personal in romania nu prea se merita sa investesc intr-o afacere deoarece fiscalitatea e ridicata iar riscul de prabusire la cea mai mica greseala e mare.
Daca te tenteaza sa intri in astfel de afaceri scrie-mi pe [email protected] si iti voi spune in detaliu. Spor la treaba tuturor!

#56
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014
Cu suma asta poti pune pe picioare chiar 2 afacerii bunicele  din domenii diferite care sa se contracareze daca ceva se intampla pe piata si una intra in declin . Idei sunt ...dar banuiesc ca esti constient canimeni nu ti le va spune moka , fara sa oferi parte din afacere . Daca te-ar interesa ceva din domeniul turismului , ceva pe import export  sau pe partea de retail. Am pe fiecare domeniu cate un plan de afacerii conceput...poate ai gasi ceva simpatic si pe gustul tau . Succes in continuare`

#57
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

View Postpoadol, on 27 februarie 2013 - 17:54, said:

Invata regulile celor bogati
"V-am spus despre prima mea investitie, cea cu garsoniera pe care am inchiriat-o cu 120 $/luna, dupa ce am investit 9.000 $. Adica am realizat o rata a profitului de 16%/an si o amortizare a investitiei in 6,25 ani. La prima vedere ar fi ok, nu? Insa uitati-va ce am facut eu ca un urmator pas in evolutia financiara: ..."
Succes!

Prietene, garsoniera cu aprox. 8000 € gasesti din aia cat bucataria de 12-16 mp si nefinisata / dotata propice inchirierii. Daca mai pui si costurile aferente renovarii deja vorbim de alta suma ca sa nu mai vorbesc si de faptul ca aporx 100 € chirie pentru o cutie de chibrituri dintr-un camin obscur si insalubru ( cel mai probabil ) nu e usor de incasat mai ales sigur, constant...

Da zi-ne mai multe detalii poate nu e asa evident care este spilul...

Edited by asda, 11 February 2014 - 12:26.


#58
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postasda, on 11 februarie 2014 - 12:25, said:

Prietene, garsoniera cu aprox. 8000 € gasesti din aia cat bucataria de 12-16 mp si nefinisata / dotata propice inchirierii. Daca mai pui si costurile aferente renovarii deja vorbim de alta suma ca sa nu mai vorbesc si de faptul ca aporx 100 € chirie pentru o cutie de chibrituri dintr-un camin obscur si insalubru ( cel mai probabil ) nu e usor de incasat mai ales sigur, constant...

Da zi-ne mai multe detalii poate nu e asa evident care este spilul...

Stai relaxat, Poadol bate campii cu gratie. El crede ca poti inchiria o garsoniera timp de un an si nici o zi nu o sa fie goala, si nu tre sa bagi nici mobila in ea, si nici nu tre sa dai vreodata cu var. De aia ii iese lui 16% pe an. Si nici nu plateste impozit, ce afacerist de succes este el !

Sa mai continui: omul crede ca exista niste "reguli" ale celor bogati. Si ca e usor sa faci bani daca stii acele poezii (pe care oricine le stie deja). Si a mai si investit cateva luni de zile din timpul sau in un site la care ii tot face reclama mascata pe aici si adiminii se fac ca nu vad. Si limbajul de pe acel site, parca as fi la gradinita si doamna invatatoare vorbeste cu mine precum cu un idiot, asta ne arata care este targetul sau.

Edited by chiriasDezamagit2000, 12 February 2014 - 11:22.


#59
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006

View PostConradThomas, on 05 februarie 2014 - 16:13, said:

Cu suma asta poti pune pe picioare chiar 2 afacerii bunicele  din domenii diferite care sa se contracareze daca ceva se intampla pe piata si una intra in declin . Idei sunt ...dar banuiesc ca esti constient canimeni nu ti le va spune moka , fara sa oferi parte din afacere . Daca te-ar interesa ceva din domeniul turismului , ceva pe import export  sau pe partea de retail. Am pe fiecare domeniu cate un plan de afacerii conceput...poate ai gasi ceva simpatic si pe gustul tau . Succes in continuare`


Buna ideea dar macar sa demonstram ca avem si o pregatire la baza .
Altfel ne vom referi doar la camatari si trafic ilegal .

Edited by Bingo, 01 March 2014 - 20:36.


#60
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMarian_bihor, on 21 decembrie 2013 - 02:29, said:

Buna, eu ma ocup de drepturii litigioase,afacerea este foarte profitabila,nici nu trebuie sa investesti mult iar riscurile sunt minime, personal in romania nu prea se merita sa investesc intr-o afacere deoarece fiscalitatea e ridicata iar riscul de prabusire la cea mai mica greseala e mare.
Daca te tenteaza sa intri in astfel de afaceri scrie-mi pe [email protected] si iti voi spune in detaliu. Spor la treaba tuturor!


Riscurile sunt minime? Ya, right.

Afacere foarte profitabila? Si te-ai gandit sa bagi si pe altii, adica sa le faci un bine, asa-i?

Masini Zinger nu cumperi?

#61
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View Postfiatowner, on 27 februarie 2013 - 16:03, said:

Scuzati-ma ca din nou pun aceasi intrebare pusa de 100 de ori pe site dar chiar nu stiu ce sa fac...poate aveti vreo idee buna,daca nu,e ok si asa:)

Am venit recent din Canada (a doua oara) prima data am stat 4 ani,am venit in RO,tocat toti banii si mam dus inapoi si am stat 1.5ani,acum am 21 ani,adunat 50,000euro si vreau sa investesc in ceva firma sau imobiliare in Romania,CLuj-napoca mai bine zis.Eu vreau sa stau in Romania definitiv.

Prima data cind am venit am facut o pizzerie la 18 ani si a mers relativ ok(800e/luna) dar nu destul asa ca am inchiso si am mers inapoi in Canada.
Acum nu as vrea sa pierd banii astia pe o firma cu mare risc,de aceea parca mai bine as baga in 2 apartamente si sa iau chiria de ele 300-400euro/luna,si mai lucru pe undeva,mai scot 300e/luna.
Dar totusi daca as deschide o firma,pun la bataie 10-15000euro si poate scot 1000-2000euro

Ca idei de afaceri am :
-Sala de fitness
-Detailing auto,folie protectoare vopsea auto
-Spalatorie auto
-Adus masini hibride din Germania (prius,lexus,honda)
-Tractari auto e extrem de profitabil in Canada...nu stiu daca si in Romania,poate stiti voi.
(alimentari si fast food e prea multa bataie de cap)

Intrebare mea este:
-Ca sa fiu sigur si sa nu arunc banii pe geam,sa cumpar imobiliare sau sa deschid ceva afacere si sa risc?
Eu nu prea stiu cum sunt lucrurile prin Romania ca tot plecat am fost.
Germania, Austria, Elvetia, s.a. 50.000E cred ca iti ajung pentru inchirierea si amenajarea unui spatiu cu minim 5 camere. Nu am auzit ca BORDELURILE sa intre in faliment.

#62
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postredcamel, on 19 aprilie 2014 - 18:54, said:

Germania, Austria, Elvetia, s.a. 50.000E cred ca iti ajung pentru inchirierea si amenajarea unui spatiu cu minim 5 camere. Nu am auzit ca BORDELURILE sa intre in faliment.

Viziuni mioritice frate,de la cei care dau cu presupusu.Lucrez pe jumatate in bransa fiind sofer de taxi.Daca nu ai aprobarea cartelului din zona intr-o luna iti ia sandramaua foc cu curve cu tot.Au fost cazuri reale la noi.Asa ca mai lasati-o cu infloriturile de la ureche.

#63
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

View PostAirbag, on 22 aprilie 2014 - 19:51, said:



Viziuni mioritice frate,de la cei care dau cu presupusu.Lucrez pe jumatate in bransa fiind sofer de taxi.Daca nu ai aprobarea cartelului din zona intr-o luna iti ia sandramaua foc cu curve cu tot.Au fost cazuri reale la noi.Asa ca mai lasati-o cu infloriturile de la ureche.
@AIRBAG, ma bucur ca transmiti "live" de la fata locului(Austria)...in Italia vor sa legalizeze prostitutia, statul ar castiga 10mld de iepuroi, nu vor reusi ca la polul opus e Vaticanul, si arata bordeluri.de lux din Austria, bordelul castel, bordelurile f.mari precum welcum...sincer ma indoiam ca iti poti desfasura activitatea(patron de bordel) fara sa cotizezi.
Totusi daca tot am deschis subiectul, reusesti cu banii astia sa deschizi bordel, reusesti sa ramai pe.piata in ciuda competitiei milionarilor ce isi fac superbordeluri? excluzand "taxele".

#64
xIonut

xIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.03.2014
Stiu ca e vechi postul dar  de ce nu te mai duci 1,5 ani in Canada mai strangi 50 k e si vi  si bagi in agricultura ? Agricultura e numarul 1 in romania ! Iti infintezi o ferma de porci de exemplu iti cumperi 2-3 terenuri in care iti pui grau , porumb , floarea soarelui .

Eu cresc 10 porci pe an iau  peste 100 mil . Pe langa astea mai am si 5 vaci kg de branza e de 12 lei la mine  . 5 vitei pe an  vin iar peste 50 mil si de aici . Agricultura e forta in Romania .

De anul viitor m-am hotarat sa trec la 20 capete .

In cei 10 porci am 3 scroafe care imi dau in jur de 30 purcei  . Deci bani in purcei nu bag  plus de asta pe restul ii vand . Lasa apartamentele , shaormeriile si toate prostiile  si muta-te la tara . Eu am mai avut o casa primita mostenire am vandut-o pe 20.000 lei iar banii i-am investit in agricultura / ferma .

Edited by xIonut, 17 May 2014 - 14:41.


#65
fabytrans

fabytrans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.05.2014
daca mai e de actualitate iti propun eu o afacere simpla si din care poti sa faci usor cca.3-4000 euro pe luna.daca esti interesat ma poti contacta.bineinteles ca devenim parteneri.

#66
emil555

emil555

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.07.2010

View Postfabytrans, on 23 mai 2014 - 11:10, said:

daca mai e de actualitate iti propun eu o afacere simpla si din care poti sa faci usor cca.3-4000 euro pe luna.daca esti interesat ma poti contacta.bineinteles ca devenim parteneri.

daca impartiti in primul rand riscul si apoi profitul, e OK

#67
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postasda, on 11 februarie 2014 - 12:25, said:

Prietene, garsoniera cu aprox. 8000 € gasesti din aia cat bucataria de 12-16 mp si nefinisata / dotata propice inchirierii. Daca mai pui si costurile aferente renovarii deja vorbim de alta suma ca sa nu mai vorbesc si de faptul ca aporx 100 € chirie pentru o cutie de chibrituri dintr-un camin obscur si insalubru ( cel mai probabil ) nu e usor de incasat mai ales sigur, constant...

Da zi-ne mai multe detalii poate nu e asa evident care este spilul...
"V-am spus despre prima mea investitie, cea cu garsoniera pe care am inchiriat-o cu 120 $/luna, dupa ce am investit 9.000 $. Adica am realizat o rata a profitului de 16%/an si o amortizare a investitiei in 6,25 ani. La prima vedere ar fi ok, nu? " Sursa

Daca intr-adevar esti interesat de "problema" = Ce si cum sa faci ca sa obtii cei 16%, "in realitate aproape 30%", dar "vizibili pentru investitorii cu adevarat capabili":

"Simtiti diferenta dintre 16 si 20, este cam cu 25% mai mult. Un om normal asta ar vedea, un Investitor vede mai mult … ia sa va arat … Daca ne gandim ca acesti 100 EUR/luna nu-i platim noi, ci chiriasul, iar cu fiecare luna soldul de rambursat se micsoreaza cu rata tehnica platita (mai putin dobanda), este ca si cum cineva v-ar da acei 10.000 EUR, doar ca intr-o perioada de 15 ani, adica cate 55 EUR/luna. Deci, corect ar fi urmatorul calcul pentru rata profitului (110 + 55)/6.500 = 30 %. Deci, prin atragerea resurselor (capitalului) de la «alti oameni» prin intermediul bancii, am realizat o rata a profitului aproape dubla, fata de varianta in care nu foloseam banca. Puteti sa puneti voi la socoteala cresterea in valoare a acelui apartament si sa calculati rata profitului investitiei…" Sursa

contacteaza pe autorul acelor articole. Succes!

View PostchiriasDezamagit2000, on 12 februarie 2014 - 11:04, said:

Stai relaxat, Poadol bate campii cu gratie.
1. El crede ca poti inchiria o garsoniera timp de un an si nici o zi nu o sa fie goala, si nu tre sa bagi nici mobila in ea, si nici nu tre sa dai vreodata cu var. De aia ii iese lui 16% pe an. Si nici nu plateste impozit, ce afacerist de succes este el !

2. Sa mai continui: omul crede ca exista niste "reguli" ale celor bogati.
3. Si ca e usor sa faci bani daca stii acele poezii (pe care oricine le stie deja).
4. Si a mai si investit cateva luni de zile din timpul sau in un site la care ii tot face reclama mascata pe aici si adminii se fac ca nu vad. Si limbajul de pe acel site, parca as fi la gradinita si doamna invatatoare vorbeste cu mine precum cu un idiot, asta ne arata care este targetul sau.
1. Esti cumva un clarvazator de stii atatea lucruri despre ce crede sau nu crede 'poadol'?
2. Daca te referi la faptul ca exista anumite "*obiceiuri" care te fac sa fii sarac si alte "*obiceiuri" care te fac sa fii bogat ai dreptate. Posted Image

*obiceiuri - Deprindere individuală câștigată prin repetarea frecventă și îndelungată a aceleiași acțiuni;

3. Scrii prostii din obisnuinta sau din placere?
Cine ti-a "spus" asa ceva = "ca e usor sa faci bani daca stii acele poezii (pe care oricine le stie deja)" te-a luat drept fraier. Posted Image
Intr-adevar aplicand acele cunostinte in practica ai o sansa in plus sa reusesti,
cu precizarea ca nimic nu-i garantat pe lumea aceasta (evident cu referire la afaceri, investitii, bogatie). Posted Image
4. Este rusinos sa precizezi la care site fac reclama mascata? Nu de alta dar este cazul sa-i fac reclama pe fata, sa-l pun in semnatura, evident daca merita. Posted Image

#68
Twister87

Twister87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2014
Ideea cu tractarile depinde de ce mai e prin oras. La mine e o singura firma cu 2 masini luate sh inmatriculate pe Bulgaria care au niste tari exorbitante ca deh, au monopol, si merge foarte bine. Dar cum am spus, depinde ce mai e prin oras. In Brasov si Bucuresti de exemplu stiu ca sunt multe, inclusiv un serviceuri care au propria masina de tractat, deci piata e deja saturata. Oricum sa nu te astepti la venituri foarte mari si constante. In plus, cam trebuie sa te implici, nu stiu daca iti convine sa platesti doi baieti sa stea in alerta o luna si sa tracteze o masina pe saptamana sa zicem, ca pe ei nu-i intereseaza daca tracteaza zilnic sau niciodata, vor salariu. Poti eventual sa faci contracte cu serviceuri, sa le tractezi masini la ea un comision pe fiecare masina adusa si reparata la ei.

Tarife*
Mai multe serviceuri*

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate