Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Evolio Aria Mini 3G

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#19
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Bobo123
Castile anuleaza insasi motivul cumpararii caramizii: sa o afisezi, sa vada lumea cat de shmeker esti

#20
teodorovici

teodorovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.02.2013
Si eu am cumparat de citeva zile o aria mini.Imi place cum arata ,cum e finisata,se misca bine,cu toate ca s-a blocat de citeva ori pentru putin timp a inghetat.De fapt am returnat la Emag o vonino speed star hdmi, si am comandat o aria mini.M-a facut sa ma razgindesc gps-ul si displayul de 8 inchi al lui aria.Vonino era mai luminoasa dar mai slaba la wifi,si se misca foarte bine.Acum sunt multumit de aria ,finisata frumos,se aude bine,se misca bine ,fluent.Sunt intru totul de acord cu ceea ce a scria johnny 72 in comentariul lui care e foarte adevarat.Am incercat asphalt 6 pe aria si nu inteleg de ce e cam totul in verde cind intru in cursa nici cauciucurile la masini nu se vad.A mai patit cineva?Cred ca merita toti banii.O sa mai vad cum se comporta si o sa mai revin.Multumesc tuturor celor care posteaza aici'ca sa invatam unii de la altii.As avea nevoie de driverele lui Aria mini si am vazut ca pe siteul Evolio nu sint la download si nu mi se pare normal.O sa iau legatura cu ei sa vad ce spun,cu toate ca presimt ca nu multe.

#21
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
teodorovici te rog spune-ne mai multe despre vonino speed star comparativ cu aria mini pentru ca si eu am fost tentat de modelul asta. Spune-ne de ce ai returnat-o si care e calitatea materialelor cum se misca in aplicatii in jocuri. Eu am renuntat la ea pentru ca mi s-a parut mai grosolan lucrata si am citit ca au probleme cu pixeli morti, restarteaza si chiar nu mai functioneaza deloc si din ce spuneau cei care au luat-o e un fel de loterie asa ca am preferat sa merg pe un lucru sigur chiar daca e ceva mai scump. Apropo de pret asa cum evolueaza lucrurile in domeniul Android e o prostie sa dai o gramada de bani pe o tableta scumpa care in maxim un an e depasita in acest timp aparand doua versiuni ale sistemului de operare si de asemenea dublandu-se capatatea hardware a tabletelor nou aparute. Uite de exemplu la gallaxy tab II care e depasita si de aria mini care e aproape trei ori mai ieftina.

#22
teodorovici

teodorovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.02.2013
Am sa-ti raspund cu placere johnny 72,cu toate ca nu sint prea avizat in domeniul tablete.Vonino speed star asa dupa cum am spus se misca foarte bine chiar m-a surprins,mai luminoasa ca Aria mini,ceva mai prost realizata,nu am avut probleme cu displayul gen pixeli morti ,blocati,se vedea foarte bine,nu prea am reusit sa o blochez,cu toate ca am avut-o vreu trei saptamini.Jocurile mergeau bine,nu am instalat jocuri prea pretentioase.Nu s-a restartat niciodata.Dar am vazut ca a aparut Aria mini,cu gps,mai mare cu cinci ani garantie,cam tentant nu.La vonino tinea putin bateria,cam 3_4ore maxim si se incarca greu,iar wirelesul era cam slab,in rest m-a surprins placut.Si mi-am zis ca inca pentru un milion si vreo doua sute in plus pentru o Aria Mini se merita.E mai mare si se vede bine.Imi place pina acum.In legatura cu investitiile costisitoare sunt de acord cu tine.Sper sa nu fiu dezamagit de alegerea facuta.Sper ca ti-am fost de ajutor.Ne mai auzim si cu alte impresii.

#23
florinlin

florinlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.05.2005
Salut. Am si eu o aria mini de 3 zile. Tableta se misca foarte bine, are o autonomie de peste 6 ore pe internet wifi (cu luminozitate redusa, fara video sau jocuri), nu s-a intamplat sa se blocheze sau restarteze. Aspectul este de nota 10, finisajele sunt de calitate. Eu as dori sa-i fac o rootare dar nu am gasit drivere pentru win7 si aici m-am blocat. Fara drivere nu "o stie" pc-ul si mai departe poate ma ajuta cineva cu sugestii. Multumesc.

#24
teodorovici

teodorovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.02.2013
Si eu am cautat drivere pentru ea dar nu am gasit la Evolio.Oare cum putem rezolva asta.

#25
ursuciz

ursuciz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.01.2007
Salut am achizitionat si aceasta tableta si toate bune si frumoase ca puncte pozitive:se misca bine,ecranul e f ok,are unghiurile de vizualizare ff ok se simte bine in mana etc.Ca puncte negative parca se vad prea des pixelii pe ecran,e un bug la baterie ca imi afiseaza 99% o scot de la incarcat,blochez ecranu si imediat dupa imi arata 94...ma rog e din soft dar ca idee.

Acuma vine intrebarea mea si anume : cum naiba bag cardul microsd inauntru...il pun cum trebuie dar nu vrea sa ramana acolo sub nici o forma,iese imediat.

Precizez ca tableta vede cardul dar el nu vrea sa ramana in interior

#26
florinlin

florinlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.05.2005

 ursuciz, on 30 martie 2013 - 22:33, said:

Salut am achizitionat si aceasta tableta si toate bune si frumoase ca puncte pozitive:se misca bine,ecranul e f ok,are unghiurile de vizualizare ff ok se simte bine in mana etc.Ca puncte negative parca se vad prea des pixelii pe ecran,e un bug la baterie ca imi afiseaza 99% o scot de la incarcat,blochez ecranu si imediat dupa imi arata 94...ma rog e din soft dar ca idee.

Acuma vine intrebarea mea si anume : cum naiba bag cardul microsd inauntru...il pun cum trebuie dar nu vrea sa ramana acolo sub nici o forma,iese imediat. Daca afli cumva cum se poate face rootarea please share Posted Image.

Precizez ca tableta vede cardul dar el nu vrea sa ramana in interior

La inceput si mie imi arata 99%, dar dupa 3-4 cicluri de incarcare descarcare completa imi arata 100%. Cu cardul microsd nu am probleme, trebuie "'infipt" cu unghia pana face un clic si acolo ramane. Daca afli cumva cum se face rootarea please share :).

Edited by florinlin, 30 March 2013 - 23:33.


#27
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

 state, on 27 martie 2013 - 10:38, said:

Sa te vad cum stai jumatate de ora cu o tableta de 7 inci la ureche si cu ea continuu in priza

Posted Image State...te rog, nu subestima nici pentru o secunda snobismul cocalarului roman (cocalar snob = pleonasm??), care e in stare de orice doar sa fie el mai cu mot decat "fratiorii" lui, cu care stau in fata blocului si ingroasa covorul cojilor de seminte toata noaptea.
Singura problema in planul asta, cum ai spus si tu defapt, este ca bateria la jucarie nu o sa tina asa de mult, mai ales daca mai joaca si un Angry Birds sau ceva de genu (pentru ca sti...manelele or sa cante "fara numar" din acea scandura de gard). Posted Image

Edited by toderascuA, 01 April 2013 - 08:52.


#28
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
O veste buna pentru doritori, a scazut pretul pe siteul evolio, probabil o data cu lansarea aria mini 3G.

#29
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Revin cu precizari privind partitionarea memoriei la aria mini.Nu stiu cum e partitionata memoria la alte tablete in speta la vonino speedstar de ex. care are 16Gb, poate ne povesteste teodorovici, insa la aria mini lucrurile stau asa : din cei 8Gb., 2 ii ocupa sistemul de operare, pe inaca 2 se pot instala aplicatii iar restul de 4 sunt pentru stocare si pentru aplicatiile care pot fi mutate.Eu am achizitionat si un card de 16Gb. pe care poti doar sa stochezi date deci nu poti instala nimic.Inrebarea mea pentru cunoscatori este, daca la toate tabletele pe cardurile sd nu se pot instala aplicatii.Si aici ma refer la ROM uri standard, nu la cele customizate care presupun rootarea tabletei.

#30
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013

 johnny72, on 03 aprilie 2013 - 15:51, said:

Revin cu precizari privind partitionarea memoriei la aria mini.Nu stiu cum e partitionata memoria la alte tablete in speta la vonino speedstar de ex. care are 16Gb, poate ne povesteste teodorovici, insa la aria mini lucrurile stau asa : din cei 8Gb., 2 ii ocupa sistemul de operare, pe inaca 2 se pot instala aplicatii iar restul de 4 sunt pentru stocare si pentru aplicatiile care pot fi mutate.Eu am achizitionat si un card de 16Gb. pe care poti doar sa stochezi date deci nu poti instala nimic.Inrebarea mea pentru cunoscatori este, daca la toate tabletele pe cardurile sd nu se pot instala aplicatii.Si aici ma refer la ROM uri standard, nu la cele customizate care presupun rootarea tabletei.
Nu poti sa instalezi aplicatiile deoarece o parte din memoria tabletei (cred ca cei 4 gb) sunt vazuti ca sdcard,deci cardul poate fi folosit doar pentru stocarea datelor.

#31
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Vreau sa intreb pe posesorii de Aria Mini, pentru linistea mea sufleteasca, daca  si la ei se observa sistemul de iluminare de sub ecran asa numitul fenomen de light bleeding.La a mea se observa in partea dreapta centru jos.Nu e un fenomen deranjant in filme sau clipuri dar exista.Fenomenul nu afecteaza buna functionare a dispozitivului ci doar estetica si e prezent la case mult mai mari ex. apple la ipod mini asus la transformer pad etc, puteti vedea si voi pe you tube, sunt doar curios doar  daca la Aria Mini "asa face toate".

#32
zaber_al_arab

zaber_al_arab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.05.2007

 johnny72, on 13 aprilie 2013 - 09:17, said:

Vreau sa intreb pe posesorii de Aria Mini, pentru linistea mea sufleteasca, daca  si la ei se observa sistemul de iluminare de sub ecran asa numitul fenomen de light bleeding.La a mea se observa in partea dreapta centru jos.Nu e un fenomen deranjant in filme sau clipuri dar exista.Fenomenul nu afecteaza buna functionare a dispozitivului ci doar estetica si e prezent la case mult mai mari ex. apple la ipod mini asus la transformer pad etc, puteti vedea si voi pe you tube, sunt doar curios doar  daca la Aria Mini "asa face toate".

Da si eu detin una si exact aceeasi chestie de light bleed imi face. are un punct jenant acolo unde il ai si tu, am trimis mail la cei de la garantie sa vedem daca se poate rezolva cumva, banuiesc ca ceva in acea zona apasa mai mult decat trebuie pe display.In afara de asta tableta e exceptionala.

#33
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008
buna ziua!
am achizitionat si eu o aria mini acum 3 saptamani... primul lucru care m-a deranjat a fost faptul ca autonomia bateriei este jalnica, in plus se incalzeste destul de tare in partea de jos (pozitionata lanscape cu butoanele de control volum in partea de sus). atat de tare incat abia poti sa o tii in mana. ca sa va faceti o idee despre autonomie , azi dimineata dupa 20 de minute de citit presa on line, a scazut sub 50%. am fost cu ea la service, au resoftat-o, dar nu s-a schimbat nimic. am identificat si un pixel mort in partea stanga... ma pregatesc sa o duc din nou la service, dar astept un sfat din partea voastra. in rest e ok, se misca f bine, aplicatiile ruleaza ok... deci: o duc sau nu din nou la service?

#34
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
recul: e vorba de o tableta low-cost si probabilitatea sa nimeresti una mai "coapta" e mai mare decat la tabletele scumpe. Dar esti acoperit de garantie. Eu zic sa mergi cu ea la service si sa le spui ca dupa interventia lor nu s-a imbunatatit nimic. Ideal ar fi sa ti-o schimbe in speranta ca nimeresti una mai buna.  

Bafta

Robert

#35
florinlin

florinlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.05.2005

 recul, on 22 aprilie 2013 - 09:08, said:

buna ziua!
am achizitionat si eu o aria mini acum 3 saptamani... primul lucru care m-a deranjat a fost faptul ca autonomia bateriei
trebuie dusa inapoi......bateria tine peste 6 ore navigare pe internet

#36
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

 ERR, on 22 aprilie 2013 - 10:01, said:

recul: e vorba de o tableta low-cost si probabilitatea sa nimeresti una mai "coapta" e mai mare decat la tabletele scumpe. Dar esti acoperit de garantie. Eu zic sa mergi cu ea la service si sa le spui ca dupa interventia lor nu s-a imbunatatit nimic. Ideal ar fi sa ti-o schimbe in speranta ca nimeresti una mai buna.  

Bafta

Robert

Pai o sa aiba nevoie de bafta. Allview se tiganeste cu tine si pentru un schimb de baterie (cea ce e cel mai bun lucru care cred ca o sa-l vada @recul). Cat despre schimb...luati-va gandul. Cred ca astia prefera sa iti dea banii inapoi...o parte din ei ca deh tableta e folosita si nu pot sa-ti returneze 100% din suma. Asa ei raman cu o parte din banii tai, o tableta care o sa o vanda din nou (cel mai probabil de noua), iar tu cu nervi tocati si...mai putini bani.

Edited by toderascuA, 23 April 2013 - 17:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate