Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Evolio Aria Mini 3G

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#1
Bobo123

Bobo123

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.09.2007
Am vazut ca a fost lansata recent in doua versiuni cu sau fara 3G.
Specificatiile pe hartie ar fi:

Sistem Operare  Android 4.1 Jelly Bean
Procesor  Rockchip RK3066
Model procesor  Dual Core
Frecventa Procesor  1,5 GHz
Tip Ecran  IPS Capacitiv Multitouch
Diagonala Ecran  8 inch
Rezolutie Ecran  1024 x 768 px
Dimensiuni  199 x 154 x 9,5 mm; 460 g
Camera  front 0,3 Mpx; back 2 Mpx
Memorie interna  8 GB
Memorie RAM  1 GB
Memorie externa  MicroSD pana la 32 GB
Baterie  4500 mAh
Conexiuni  Bluetooth, 3G, Wi Fi
GPS  Receptor GPS
Porturi  Jack, Micro USB, Mini HDMI
Multimedia  Redare Audio, Redare Foto, Redare Video

De la cei care ati cumparat-o sau o veti cumpara as fi interesat de calitatea constructiei, functionare, autonomia bateriei si daca versiunea cu 3G poate indeplini si functie de telefon. Multumesc,

#2
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Eu cred ca cea cu 3G nu poate indeplini functie de telefon,acum cine stie..,poate o sa cumpere cineva cu 3G si ne lamureste...am inteles ca pe 4 martie apare in magazine(cea cu 3G)

#3
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Si crezi ca este cineva amator de voce pe o tableta de 8 inci?

#4
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
Atu-urile sunt bluetooth si GPS. La 800ron ofera mai multe decat concurenta locala. Mai multe vom afla la finalizarea review-urilor ce se afla in desfasurare. Primele impresii vorbesc si de o buna durata a beteriei, ceea ce ar fi si un mai mare +.
Versiunea cu 3G inclus e pentru cei ce chiar vor asta - net mobil, fara stickuri de operator, tethering etc.

#5
Bobo123

Bobo123

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.09.2007

View Postprisonbreak, on 26 februarie 2013 - 23:45, said:

Si crezi ca este cineva amator de voce pe o tableta de 8 inci?
Cu o pereche de casti cred ca ar merge, nu ma intind prea mult la discutii pe telefon. Tabletele cu 3g si functie de telefon presupun ca ar trebui sa aiba mufa jack cu 4 pini sa suporte casti cu microfon. Exista note 2 dar visez la ceva ieftin si bun cu baterie decenta care sa tina loc de telefon si tableta sa nu umblu cu punga de incarcatoare si cabluri dupa mine, sa nu am de gestionat aplicatii si pe telefon si pe tableta, sa incarc ba una ba alta. Problema la tablete e autonomia bateriei, ca sa mai asigure si stand by pentru telefon intr-adevar e o utopie, cer prea mult. 3G e bun cand ai un sim de date pentru net, wi-fi deschis pe la noi nu prea exista. Astept review-urile, dar pentru mine mai relevante in decizia de cumparate sunt parerile utilizatorilor.

#6
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011
Am vorbit cu cei de la Evolio si raspunsul e:
"...Evolioshop.com
puteti introduce orice sim de date in Aria Mini 3G si aveti conexiune la internet
nu functioneaza ca telefon..."

#7
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Adevaratele atu-uri:
- procesorul Rockchip RK3066 - 1,5Ghz. Procesorul asta merge nativ la 1,6 se deblocheaza folosind CM10 (cand va fi portat) sau cu antutu cpu master.
- display IPS
- garantia de 5 ani

#8
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Buna seara, doresc sa fac unele precizari legate de tableta aria mini, atat aspecte pozitive cat si negative. Doresc sa precizez ca o detin de o saptamana timp in care  mi-am facut o parere. In primul rand vreau sa spun ca am studiat putin ofertele magazinelor si m-am oprit asupra mai multor modele studiind atat tabletele de 7' cat si cele de 8'. Prima data am vazut o tableta de 8' eboda X80 o tableta care m-a impresionat prin ecranul generos cat si prin fluiditate atata timp cat am putut sa o manevrez intr-un showroom.Apoi mi-a aras atentia vonino speedstar o tableta de 7' deosebit de versatila si cu ecran foarte luminos. Apropo de luminozitate un lucru pe care nu il mentioneaza nimeni este ca in showroom-uri toate sant setate cu luminozitatatea la maxim din cauza ca lasa foarte mult de dorit la acest capitol.Singurele cu ecran foarte luminos atat cat am vazut eu erau vonino speedstar si aria mini, in rest niste 'prastii' pe care nu se merita sa arunci banii, poate doar daca sunt furati.De exemplu allview city sau eboda e300 care desi are ecran  ips cu luminozitatea la maxim abia se zareste ceva pe ea.Am vazut in fuga si tabletele allview si ma gandeam la aldro speed duo cea cu ecan ips pe care nu am testat-o.Citind reviewuri am constatat ca mai toate marcile enumerate au probleme diverse si ca un sfat nu va lasati inselati de faptul ca toate au specificatii aproape identice ci mergeti si le vedeti cu ochii vostrii inainte de a da banii si incercati sa va faceti o perere.
Acum plusuri la aria mini : -in primul rand ecranul foarte luminos si clar cu tehnologie ips si unghiuri de vizibilitate decente, poate o idee mai luminos este cel de la vonino speedstar pe care sincer nu am ales-o datorita calitatii indoielnice si a faptului ca utilizatorii au raportat pixeli morti sau alte probleme pe care le puteti citi pe forumuri;
-in al doilea rand m-a impresionat calitatea materialelor si finisajele la aria mini;
-in al treilea rand aria mini are fata de concurenta receptor gps integrat, bluetooth si nu in ultimul rand o baterie mai mare de 4500 mah;
-in al patrulea rand a obtinut punctaje foarte bune in teste si pot sa va confirm ca jocurile ruleaza fluent ex. real race 3 un joc care nu il poti juca pe orice tableta si ma refer aici la cele mentionate anterior sau need for speed most wanted care la fel ruleaza excelent.
-in al cincelea si nu in ultimul rand mi-a placut atentia care s-a dat la detalii de la ambalaj la accesorii.
Ce nu mi-a placut :
-lipsa suportului de la evolio, am trimis un email acum o saptamana in legatura cu bateria la care nu s-au obosit sa raspunda, rusinica domnilor de la evolio !
-capacul spate care e din plastic si vibreaza jenant;
-bateria care tine putin 4-5 ore si care se incarca ciudat in 2,5 ore ajunge la 99% si sta asa mult si bine si nu se intampla nimic, insa dupa cateva cicluri de incarcare descarcare si cu ajutorul unor aplicatii care monitorizeaza bateria a ajuns la 100%.
-capacul spate partea de jos se incalzeste in jocuri iar bateria se consuma vazand cu ochii apreciez ca in jocuri nu tine mai mult de 2 ore.
- jackul de alimentare joaca in mufa nu exista un contact ferm iar incarcatorul are un cablu scurt si rigid, mentionez ca nu se incarca pe usb are alimentare separata dar cu toate astea conectat la pc apare ca se incarca, nu stiu ce sa mai zic.
-accesoriile au niste preturi nesimtite pe siteul evolio.
-camerele sunt de toata jena.
-displayul nu era perfect fixat apasand in dreptul butoanelor de volum s-a miscat in jos o fractiune de milimetru iar pentru pretentiosi in dreapta jos centru se observa dintr-un anumit unghi sursa de iluminare.
Cam astea ar fi as mai mentiona ca avantaj si androidul 4.1.1 astfel ca nu mai e cazul sa faci upgradeuri ricand sa o brickuiesti desi stabila si fluenta in uz se mai poate bloca in multitasking de ex. la dezarhivare fisiere rar sau zip cand dai alte comenzi se poate bloca iar o data chiar a restartat.
In concluzie tableta merita fiecare banut e o tableta moderna eleganta ca design vezi marginile de pe display foarte subtiri  si forma capacului si textura care asigura o priza foarte buna, performantele sunt de invidiat si o consider o tableta de cinci stele cu cinci ani garantie, acum ramane de vazut cat e de fiabila si ce e cu garantia de la evolio care nu catadicsesc sa raspunda la un email.Sper ca v-am fost de folos in hotararea voastra de a alege o tableta asa ca am insirat informatiile pe care mi-ar fi placut mie sa le citesc pe net inainte de a o cumpara.Repet tableta e foarte buna ofera un raport pret calitate excelent si cred ca va fi un best buy, este varful de gama al evolio si nu regret ca am achizitionato.
Daca o sa mai constat alte aspecte am sa revin.Scuze pentru erorile de tastare am tastat de pe tableta si m-am grabit.

Edited by johnny72, 25 March 2013 - 22:34.


#9
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
sa nu uit e cam grea, faci tendinita, asa ca un suport e must have !

#10
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
johnny72
Chestiunea cu luminozitatea (mare sau mica) e subiectiva. Luminozitatea oferita de setari e controlata de niste valori inscrise in firmware. Considera un avantaj faptul ca poti reduce luminozitatea cat mai mult. Am vazut firmware cu luminozitate redusa extrem, nu mai vedeai nimic pe ecran :)

Autonomia: din cate spui, e una buna pentru o tableta de dimensiunea asta.Trebuie sa faci niste calibrari. Sunt programe cu duiumul in market

#11
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Mda...am avut si eu o tableta AllView inainte si "suferea" de aceasi boala cu "ecran detasabil" si cand am sunat la AllView Service mi-au spus ca nu se poate Dnl-le ca mint / exagerez. Asta pana cand m-am dus acolo cu tableta a carei ecran se mai tinea de restul tabletei in 3 fire...literalmente.
Atunci au avut nesimtirea sa pretinda ca am jucat eu fotbal cu ea! Bine ca aveau ceva lume acolo si poate nu ar fi dat bine daca ma apucam serios sa fac scandal, altfel nu cred ca nu mi-ar fi schimbat-o nici acum si, in loc de tableta, as fi avut...tablete.

Edited by toderascuA, 26 March 2013 - 15:03.


#12
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Inca ceva in favoarea Aria mini procesorul grafic este cu 4 nuclee fata de 2 la eboda si allview deci un plus in jocuri.

#13
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
Toate tabletele cu rk3066 au mali cu 4 nuclee, indiferent ca se numesc evolio, allview, eboda, itab, etcTab :) e drept, allview nu au nici una pana acum cu rk3066 :)

#14
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
ma gandeam la tabletele de 8 inches in speta allview aldro 2 speed duo si eboda x80 cand am spus ca aria mini are avantajul ca e quad core fata de dual core la celelalte.

#15
Bobo123

Bobo123

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.09.2007
Bun review johnny72. Am testat si eu tableta intr-un magazin altex. Ecranul de 8 inchi e un plus pentru paginile web. Are in plus bluetooth. Detin o tableta evolio fun si momentan nu cred ca fac pasul spre alta. In posturile anterioare vorbeam de tableta cu functie de telefon. Ei bine exista PNI HD76 dar din review-uri se pare ca e din aceeasi categorie cu evolio, allview.

#16
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Tablete care vor putea fi folosite ca si telefon o sa apara, zic eu, cat de curand. As indrazni sa cred ca acestea vor inlocui smart-phone-urile, singurul inconvenient va fi dimensiunea tabletelor...dar hai sa fim seriosi ca nici telefoanele nu mai sunt gandite minimalist demult.
Doar ca sper sa nu scoata doar/primii AllView acest tip de tablete. Nu de alta dar chiar m-ar interesa o astfel de tableta...numai AllView sa nu fie deoarece am jurat ca nu am sa mai pun mana pe un AllView in viata mea.

Edited by toderascuA, 27 March 2013 - 10:38.


#17
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Sa te vad cum stai jumatate de ora cu o tableta de 7 inci la ureche si cu ea continuu in priza

#18
Bobo123

Bobo123

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.09.2007
pentru ceva mai de firma exista note 2, dar e din alt segment de pret. Un set de casti rezolva problema dimensiunii. Singura problema ramane autonomia si faptul ca la tablete nu poti schimba usor bateria precum la telefoane. Poate le adauga o manivela ca pe lanternele cu leduri pentru a da un telefon in situatii de urgenta sau macar daca vor avea capac si baterie detasabila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate