Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#37
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Din DEX:

SCLAV ~ă ( ~i, ~e ) 1) (în sclavagism) Persoană lipsită de drepturi și de mijloace de producție, de munca și de viața căruia dispunea stăpânul; rob; serv. 2) fig. Persoană care se supune cu servilitate voinței altuia; rob. 3) fig. Persoană stăpânită de o patimă; rob. ~ul fumatului. /<lat. sclavus

Ce tot insirati dogme si povesti? Sclavul nu are drepturi, nu isi permite luxul unei morale, nu are proprietati (iPadul de pe care scrie l-a primit din cer de la Domnu')

Sclavul este un executant. Un sclav fidel este un executant fidel, dupa regula "Noi nu gandim, noi muncim" sau "Ordinele nu se discuta, se executa"

Baietii astia care se cred "sclavi", nu ar trebui sa fie in alta parte, executand niste ordine? Think about it

#38
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 danutz1, on 25 februarie 2013 - 22:41, said:

Comparand invataturile Bibiliei promovate de acest sclav in publicatii cu invataturile altor religii.

Numele propriu al lui Dumnezeu  nu are importanţă:„Folosirea unui nume propriu pentru singurul şi unicul Dumnezeu . . . nu-şi are locul în credinţa universală a Bisericii Creştine“  (Prefaţă la Revised Standard Version).

Isus s-a rugat ca numele lui Dumnezeu să fie sfinţit. Petru a spus: „Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“ (Faptele 2:21; Ioel 2:32; Matei 6:9; Exodul 6:3; Revelaţia 4:11; 15:3; 19:6).



Dumnezeu este o Trinitate: „Tatăl  este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu  şi Spiritul Sfânt este Dumnezeu, totuşi nu sunt trei Dumnezei, ci un singur Dumnezeu“ (The Catholic Encyclopedia, ediţia 1912)

Biblia spune că Iehova este mai mare decât Isus şi că este Dumnezeul şi Capul lui Cristos (Ioan 14:28; 20:17;) Spiritul sfânt este forţa activă a lui Dumnezeu (Matei 3:11; Luca 1:41; Faptele 2:4)



Sufletul omului este nemuritor: „Când omul moare, sufletul  lui se separă de corp. Sufletul însă nu moare“ (What Happens After Death, o lucrare romano-catolică).   

Omul este un suflet. La moarte, sufletul încetează să gândească sau să simtă şi se întoarce în ţărâna din care a fost făcut (Geneza 2:7; 3:19; Psalmul 146:3, 4; Eclesiastul 3:19, 20; 9:5, 10; Ezechiel 18:4, 20).



Cei răi sunt pedepsiţi după moarte în iad: „Potrivit credinţei creştine tradiţionale, iadul este un loc de nesfârşite chinuri şi suferinţe“ (The World Book Encyclopedia, ediţia 1987).  

Plata păcatului este moartea, nu viaţa în chinuri (Romani 6:23). Morţii, în stare de inconştienţă, se odihnesc în iad (Hades, Şeol), aşteptând învierea (Psalmul 89:48; Ioan 5:28, 29; 11:24, 25; Revelaţia 20:13, 14).



„Titlul de Mediatoare i se aplică Sfintei Fecioare“ (New Catholic Encyclopedia, ediţia 1967).

Singurul mediator între Dumnezeu şi oameni este Isus (Ioan 14:6; 1 Timotei 2:5; Evrei 9:15; 12:24).


  
Copiii trebuie botezaţi: „Chiar de la început, Biserica a prevăzut Sacramentul Botezului pentru copii. Această practică nu numai că a fost considerată legitimă, dar a fost şi declarată absolut necesară pentru salvare“ (New Catholic Encyclopedia, ediţia 1967).  

Botezul este pentru cei care au fost făcuţi discipoli şi care au fost învăţaţi să asculte de poruncile lui Isus. Pentru a îndeplini cerinţele referitoare la botez, o persoană trebuie să înţeleagă Cuvântul lui Dumnezeu şi să manifeste credinţă (Matei 28:19, 20; Luca 3:21-23; Faptele 8:35, 36).



Cele mai multe biserici sunt divizate într-o clasă laică şi o clasă clericală care le slujeşte laicilor. Clericilor    li se dă în mod obişnuit un salariu în schimbul serviciului lor şi sunt înălţaţi mai presus de laici prin titluri ca: „Reverend“, „Părinte“, „Eminenţa sa“.

Toţi creştinii din primul secol erau slujitori şi participau la predicarea veştii bune (Faptele 2:17, 18; Romani 10:10-13; 16:1). Un creştin trebuia ‘să dea fără plată’, nu pentru un salariu (Matei 10:7, 8). Isus a interzis cu desăvârşire folosirea de titluri religioase (Matei 6:2; 23:2-12; 1 Petru 5:1-3).



Folosirea în închinare a imaginilor, a icoanelor şi a crucilor: „Chipul . . . lui Cristos, al Maicii Domnului, sau Sfânta Fecioară, şi chipurile sfinţilor trebuie . . . păstrate în biserici  şi trebuie să li se dea onoarea cuvenită“ (Declaraţia Conciliului de la Trent [1545—1563]).

Creştinii trebuie să fugă de orice fel de idolatrie, inclusiv de aşa-zisa închinare relativă (Exodul 20:4, 5; 1 Corinteni 10:14; 1 Ioan 5:21). Ei se închină lui Dumnezeu nu prin vedere, ci cu spirit şi adevăr (Ioan 4:23, 24; 2 Corinteni 5:7).



Membrii bisericilor sunt  învăţaţi că scopurile lui Dumnezeu se vor realiza prin sistemul politic. Cardinalul Spellman, în prezent decedat a declarat: „Nu există decât o singură cale care duce la  pace . . ., calea democraţiei“. Presa dezvăluie amestecul  religiei în afacerile politice ale lumii (chiar şi în conflicte armate) şi sprijinul pe care  aceasta îl dă Organizaţie Naţiunilor Unite, pe care recomandă drept „ultima speranţa de armonie şi pace“.

Isus a predicat Regatul lui Dumnezeu drept speranţă a omenirii, nu vreun sistem politic (Matei 4:23; 6:9, 10). El a refuzat să se amestece în politică (Ioan 6:14, 15). Regatul său nu a făcut parte din această lume, de aceea, nici continuatorii săi nu trebuiau să facă parte din lume (Ioan 18:36; 17:16). Iacov a dat un avertisment privind prietenia cu lumea (Iacov 4:4).


Nu vei reusi niciodata sa faci diferenta dintre numele lui Dumnezeu si cel al Fiului sau daca pentru tine sunt una si aceeasi persoana.
(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

Isus inseamna Iehova este salvare.

Sa-i lasam pe catolici in problemele lor.
Tu ce crezi,in ziua de azi un om poate fi mantuit daca nu e martor?

#39
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 root_mit, on 25 februarie 2013 - 14:06, said:

Î. Dacă unul din Martorii lui Iehova ar fi adoptat singur punctul de vedere că profeţia ar fi greşită şi ar fi susţinut această optică, el ar fi fost exclus?

R. Da, dacă ar fi spus asta şi ar fi continuat să provoace tulburări, pentru că dacă întreaga organizaţie crede un anumit lucru, chiar dacă este eronat, şi altcineva începe să-şi promoveze propriile idei, se rupe unitate şi se creează tulburări; nu mai poate exista armonie şi marş în pas. Dacă vine o schimbare, ea trebuie să provină de la sursa potrivită, de la capul organizaţiei, corpul de guvernare, şi nu de jos în sus, pentru că altfel oricine ar avea idei proprii şi organizaţia s-ar dezintegra şi s-ar duce în mii de direcţii diferite. Scopul nostru este să avem unitate.

"Dacă vine o schimbare, ea trebuie să provină de la sursa potrivită, de la capul organizaţiei, corpul de guvernare, şi nu de jos în sus..." - deci iata cum se pozitioneaza "corpul de guvernare"! Sus. Iar restul crestinilor - jos. Unde gasim in biblie o astfel de structura ierarhica printre crestini?

"chiar dacă este eronat, ... Scopul nostru este să avem unitate" - eu cred ca scopul crestinilor e sa fie in adevar iar daca sunt in adevar va fi si unitate.

Cum poti sa cladesti un adevar pe baza unei minciuni? Cum poate sa fie unitate daca la baza stau minciuni?

#40
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 tanoit, on 26 februarie 2013 - 14:37, said:

Tu ce crezi,in ziua de azi un om poate fi mantuit daca nu e martor?
Dumnezeu îi salvează doar pe cei ce manifestă credinţă în jertfa de răscumpărare a lui Isus şi respectă îndeaproape învăţăturile lui (Faptele 4:10–12). Să analizăm trei cerinţe importante în vederea salvării, cerinţe consemnate în Cuvântul lui Dumnezeu.

1) „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“, le-a spus Isus discipolilor săi (Ioan 13:35). Dându-şi viaţa în folosul altora, Isus a scos în evidenţă cât de importantă este iubirea. Iubirea de semeni este o calitate esenţială salvării.

2) „Eu le-am făcut cunoscut numele tău“, a spus Isus într-o rugăciune adresată Tatălui său (Ioan 17:26). El ştia cât de important era pentru Dumnezeu să-i folosească numele, Iehova. Isus s-a rugat ca numele Tatălui său „să fie sfinţit“ (Matei 6:9). A sfinţi numele lui Dumnezeu înseamnă, printre altele, a-l cunoaşte şi a-l considera important şi sfânt. Asemenea lui Isus, cei ce vor să fie salvaţi trebuie să folosească numele lui Dumnezeu. Ei trebuie să le vorbească şi altora despre numele lui Dumnezeu şi despre calităţile sale (Matei 28:19, 20). De fapt, doar cei ce cheamă numele lui Dumnezeu vor fi salvaţi (Romani 10:13).

3) „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta“, i-a zis Isus lui Ponţiu Pilat (Ioan 18:36). În prezent, puţini îşi pun încrederea în Regatul lui Dumnezeu, guvernul condus de Regele Isus. Oamenii îşi pun, în general, încrederea în instituţii omeneşti. Spre deosebire de aceştia, cei ce vor fi salvaţi sprijină cu loialitate Regatul lui Dumnezeu şi îi învaţă pe alţii cum îi va elibera Regatul pe toţi cei fideli (Matei 4:17).

După ce au aflat care sunt unele cerinţe în vederea salvării, discipolii lui Isus au întrebat: „Atunci cine poate fi salvat?“. Isus a răspuns: „Ce este imposibil la oameni este posibil la Dumnezeu“ (Luca 18:18–30). Martorii lui Iehova se străduiesc să corespundă acestor cerinţe şi să-i ajute şi pe alţii să fie salvaţi.

Edited by danutz1, 26 February 2013 - 15:14.


#41
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 danutz1, on 26 februarie 2013 - 15:05, said:

(Ioan 3:16) Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.
(Faptele 2:21) Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat».
(2 Petru 3:9) Iehova nu este încet cu privire la promisiunea sa, cum consideră unii încetineala, ci este răbdător cu voi, fiindcă nu doreşte ca vreunul să fie distrus, ci doreşte ca toţi să ajungă la căinţă.
Deci ? Da sau Nu ?

Edited by kruger, 26 February 2013 - 15:11.


#42
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am editat postul, deci ai raspunsul mai sus.

#43
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 danutz1, on 26 februarie 2013 - 15:05, said:

Martorii lui Iehova se străduiesc să corespundă acestor cerinţe şi să-i ajute şi pe alţii să fie salvaţi.


Ajutorul imi vine de la Domnul, care a facut cerurile si pamantul. (Ps.121:2)


Asa vorbeste Domnul: "Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul! (Ier.17:5)



.

#44
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 danutz1, on 26 februarie 2013 - 15:05, said:

Dumnezeu îi salvează doar pe cei ce manifestă credinţă în jertfa de răscumpărare a lui Isus şi respectă îndeaproape învăţăturile lui (Faptele 4:10–12). Să analizăm trei cerinţe importante în vederea salvării, cerinţe consemnate în Cuvântul lui Dumnezeu.

1) „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“, le-a spus Isus discipolilor săi (Ioan 13:35). Dându-şi viaţa în folosul altora, Isus a scos în evidenţă cât de importantă este iubirea. Iubirea de semeni este o calitate esenţială salvării.

2) „Eu le-am făcut cunoscut numele tău“, a spus Isus într-o rugăciune adresată Tatălui său (Ioan 17:26). El ştia cât de important era pentru Dumnezeu să-i folosească numele, Iehova. Isus s-a rugat ca numele Tatălui său „să fie sfinţit“ (Matei 6:9). A sfinţi numele lui Dumnezeu înseamnă, printre altele, a-l cunoaşte şi a-l considera important şi sfânt. Asemenea lui Isus, cei ce vor să fie salvaţi trebuie să folosească numele lui Dumnezeu. Ei trebuie să le vorbească şi altora despre numele lui Dumnezeu şi despre calităţile sale (Matei 28:19, 20). De fapt, doar cei ce cheamă numele lui Dumnezeu vor fi salvaţi (Romani 10:13).

3) „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta“, i-a zis Isus lui Ponţiu Pilat (Ioan 18:36). În prezent, puţini îşi pun încrederea în Regatul lui Dumnezeu, guvernul condus de Regele Isus. Oamenii îşi pun, în general, încrederea în instituţii omeneşti. Spre deosebire de aceştia, cei ce vor fi salvaţi sprijină cu loialitate Regatul lui Dumnezeu şi îi învaţă pe alţii cum îi va elibera Regatul pe toţi cei fideli (Matei 4:17).

După ce au aflat care sunt unele cerinţe în vederea salvării, discipolii lui Isus au întrebat: „Atunci cine poate fi salvat?“. Isus a răspuns: „Ce este imposibil la oameni este posibil la Dumnezeu“ (Luca 18:18–30). Martorii lui Iehova se străduiesc să corespundă acestor cerinţe şi să-i ajute şi pe alţii să fie salvaţi.

1  Asa cred si eu.

2  Chestia asta cu numele sa fiu al naibii,daca o inteleg!

3  Fara suparare dar eu unul nu am priceput,se poate ajunge in rai fara sa fi martor, sau nu?

#45
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ce nu intelegi mai exact?

Nu trebuie sa fii Martor ca sa ai iubire fata de semeni, sa cunosti si sa le vorbesti altora despre numele lui Dumnezeu si sa iti pui increderea in Regatul lui Dumnezeu. Insa adevarul este ca putini dintre cei care nu sunt invatati si ajutati, ajung sa indeplineasca aceste cerinte.

Nu degeba Isus spune "duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor .......învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit.".

Edited by danutz1, 26 February 2013 - 15:48.


#46
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Cred ca martorii lui iehova au scos facatura aia cu mesajul lui Vrillon extraterestrul pacifist, care zice sa facem din arme pluguri. Ori biblia spune ca se vor face pluguri din arme, dar dupa ce vor fi folosite, adica dupa armaghedon. Martorii astia sunt asa de pacifisti, ca si pedeapsa vesnica au desfiintat-o, lupta pentru patria mumă, și așa de tare urasc sangele, incat prefera sa moara ca prostii decat sa-si faca o transfuzie, adica sa accepte sangele celor saraci, care l-au dat ca sa aibe ce manca 2 zile. Cat de ticalosi pot sa fie ei de fapt.
Ia intrebati un martor, ca toti cartesc impotriva lui Satan, dar toti se imbraca precum gherțoii, cocălarii și managerii, ți-ai da mă sângele pentru prietenul tău, sa-și faca transfuzie cu el? Va spun eu, raspunsul ar fi NU. Trageti concluzia. Il reprezinta ei pe Isus?

#47
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 danutz1, on 26 februarie 2013 - 15:45, said:

Ce nu intelegi mai exact?


Nu trebuie sa fii Martor ca sa ai iubire fata de semeni, sa cunosti si sa le vorbesti altora despre numele lui Dumnezeu si sa iti pui increderea in Regatul lui Dumnezeu. Insa adevarul este ca putini dintre cei care nu sunt invatati si ajutati, ajung sa indeplineasca aceste cerinte.


Cu iubirea semenilor sunt de acord cu tine.
Ioan 15'12  Aceasta este porunca Mea,sa va iubiti unii pe altii cum v am iubit eu.

Nu vreau sa fiu gica contra,dar cum interpretati voi versul;
1Ioan 3;23  Si porunca Lui este sa credem in Numele Fiului Sau Isus Hristos,si sa ne iubim unii pe altii,asa cum ne-a poruncit El.
Dupa cum observ voi aveti o obsesie cu numele Tatalui,dar Numele Fiului?
Inca ceva, Isus spune ;Eu sunt calea,adevarul si viata.............
De ce am eu senzatia ca il cam excludti pe Fiul din ecuatie!

#48
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Iubiții mei frați, dacă inima noastră nu ne condamnă, avem libertate de exprimare înaintea lui Dumnezeu 22 și orice lucru cerem primim de la el, pentru că respectăm poruncile sale și facem ce este plăcut în ochii săi. 23 De fapt, iată porunca lui: să credem în numele Fiului său Isus Cristos și să ne iubim unii pe alții, așa cum ne-a poruncit el.

Dupa cum observi, aceasta este o cerinta pentru cei care vor sa le fie ascultate rugaciunile.
Dacă vrem ca rugăciunile noastre să fie ascultate trebuie să respectăm porunca lui Dumnezeu cu privire la două cerințe:
(1) Trebuie să avem credință „în numele“ lui Isus, acceptînd răscumpărarea pe care el a oferit-o și recunoscînd autoritatea pe care i-a conferit-o Dumnezeu (Filipeni 2:9–11).
(2) Trebuie să ne ‘iubim unii pe alții’, așa cum a poruncit Isus (Ioan 15:12, 17).

 tanoit, on 26 februarie 2013 - 16:00, said:

De ce am eu senzatia ca il cam excludti pe Fiul din ecuatie!
Attached File  Untitled.jpg   148.28K   10 downloads

Edited by danutz1, 26 February 2013 - 16:16.


#49
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012
danutz1, nu polua topicul cu revistele sclavului rau si neprevazator. Si adventistii/baptistii/etc... au reviste.

Poti sa-mi spui cum ai ajuns la concluzia ca cei din Brooklyn sunt "sclavul fidel şi prevăzător" ?

 tanoit, on 26 februarie 2013 - 16:00, said:

De ce am eu senzatia ca il cam excludti pe Fiul din ecuatie!
L-au exclus ca mediator intre ei si Dumnezeu si au pus org. WTS in loc. Noul Testament tradus de ei sta ca marturie.

Edited by root_mit, 26 February 2013 - 16:32.


#50
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 danutz1, on 25 februarie 2013 - 22:41, said:



Nu vei reusi niciodata sa faci diferenta dintre numele lui Dumnezeu si cel al Fiului sau daca pentru tine sunt una si aceeasi persoana.
(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

Isus inseamna Iehova este salvare.

ma nu minti ca iti creste nasul ca la Pinochio.....
Ce Yehova.........,ce salvare....??
poate Yoshua ...cum il chema pe evreul facut mai tarziu fie de Dumnezeu....


Ia de-ti racoreste capul..
"Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; şi slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea idolilor ”

#51
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 abbulafia, on 26 februarie 2013 - 17:02, said:

ma nu minti ca iti creste nasul ca la Pinochio.....
Ia de-ti racoreste capul..
"Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; şi slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea idolilor ”
Nu vrei sa ti-l racoresti tu
ca sa nu mai minti ca-ti creste si tie nasul.
De fapt am uitat la tine-i doar prostie si rea intentie.
ח. אֲנִי יְהֹוָה הוּא שְׁמִי וּכְבוֹדִי לְאַחֵר לֹא אֶתֵּן
וּתְהִלָּתִי לַפְּסִילִים:

#52
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 ThinkAbout, on 26 februarie 2013 - 17:07, said:

Nu vrei sa ti-l racoresti tu
ca sa nu mai minti ca-ti creste si tie nasul.
De fapt am uitat la tine-i doar prostie si rea intentie.
ח. אֲנִי יְהֹוָה הוּא שְׁמִי וּכְבוֹדִי לְאַחֵר לֹא אֶתֵּן
וּתְהִלָּתִי לַפְּסִילִים:

crezi ca daca scri in idish impresionezi pe cineva...arati doar ca nu ai argumente,nu ai cunostiinte si arunci la deruta petarde de fum

#53
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Nu o mai dați după cireș.
Sclavul este în turn!!!!
Scriptura vorbește de un slujitor. Este cu totul alceva:

#54
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 abbulafia, on 26 februarie 2013 - 17:40, said:

crezi ca daca scri in idish impresionezi pe cineva...arati doar ca nu ai argumente,nu ai cunostiinte si arunci la deruta petarde de fum
analfabeta, scrii, este formula corecta.
in alta ordine de idei, idish-ul ala este ebraica.
insa daca nu ai avut suflatorul on line, o arzi ca baba vetaaaaaa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate