Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#73
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

View Postsubway_guru, on 07 februarie 2015 - 00:03, said:

Eu am luat o cantitate mai modesta acum ceva ani buni de la Baneasa...
Sunt si la baneasa 0,60 banii, dar nu au nici un soi remontat, si totusi parca as vrea si niste stoloni remontati. . .

#74
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pe mine ma distrau fazele astea ce ti-am povestit, n-am reusit niciodata sa culeg tot ce crestea pe acolo alandala, dulceata nu fac (n-am voie zahar), din contra ma luptam sa nu-mi invadeze razoarele, sigurul lucru ce ma enerva la culme e ca mai erau unii golani care sareau gardul in gradina, nu se multumeau cu ce era 'moka'...
:(
Asa ca informare, o plantuta produce 3-5stoloni usor...pot fi replantati, ca genele se pastreaza (soiul), singura problema e ca daca se viruseaza...de virusi nu mai scapi!

Edited by subway_guru, 07 February 2015 - 00:22.


#75
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

View Postsubway_guru, on 07 februarie 2015 - 00:14, said:

Pe mine ma distrau fazele astea ce ti-am povestit, n-am reusit niciodata sa culeg tot ce crestea pe acolo alandala, dulceata nu fac (n-am voie zahar), din contra ma luptam sa nu-mi invadeze razoarele, sigurul lucru ce ma enerva la culme e ca mai erau unii golani care sareau gardul in gradina, nu se multumeau cu ce era 'moka'...
Posted Image
Hai ca acum iti citeam postarile despre gradina experimentala, in ce zona se afla?si noi locuim cam tot la 35 km de Bucuresti dar spre Targoviste.

#76
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Tot spre acolo...Butimanu

#77
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

View Postsubway_guru, on 07 februarie 2015 - 00:23, said:

Tot spre acolo...Butimanu
hei pe bune?Si noi tot la butimanu. in ce zona?

#78
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nord

#79
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Poate Bianca e chiar unul dintre "golani", s-a învățat la căpșuni și nu-i mai ajunge tarlaua (ta :)

#80
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Ha. Buna asta:))) este doar o coincidenta. Butimanu este destul de mare,terenul nostru este in curte nu la camp.Totusi ma bucur ca cineva cultiva si altceva prin zonele alea.

#81
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
@subway_guru cred ca in perioada aia  nu tragea deloc pestele in balta de la Butimanu si  s-au gandit sa pescuiasca in capsunii tai sa-si umple si ei juvelnicele cu ceva. :D

#82
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

View Postbilti, on 07 februarie 2015 - 09:05, said:

eu am albion. au gust foarte bun si sunt dulci.
Daca nu e cumva Secret de stat:))) imi poti spune de unde i.ai luat?

#83
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
i-am luat de la un tip de pe net. de prin braila sau galati parca. 1 leu bucata. gasesti pe google mai multi vanzatori.daca au pamant bun si fertilizare se fac uriase tufele.

#84
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
pe tocmai sau OLX am luat si eu tot Albion. Dupa primul an chiar am o parere pozitiva despre acestia. daca esti interesat da-mi un PM si na uit dupa linkul respectiv. de fapt cred ca am salvat si numarul de telefon al omului... Cred ca de prin Giurgiu era... Eu mi-am pus in ghivece pe balcon si chiar au fost o rasfatare pe timpul verii.

Am pus poze pe pagina trecuta la timplul potrivit

Attached Files


Edited by StudioOne, 13 February 2015 - 22:43.


#85
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Am la tara capsuni dar nu stiu exact ce soi, fac un singur rod anual, anu  trecut am cam avut probleme cu diverse buruieni asa ca anu asta sper sa pun folie, dar datorita dispunerii randurilor nu pot folosi acea folie  de mulcire de 1,5m latime neagra....ca in foto 6, 7
vreau sa folosesc folie de politiena  lata de 6m, care este cam latimea  randurilor iar lungimea e de 13m, iar in locurile unde sunt plantele voi face gauri de 5cm diametru cu un letcon sau un creion cu gaz.
Vreau sa mai incerc doua lucruri am luat niste capsuni  din aceeia congelati de la  auchan pe care i-am lasat sa se descompuna apoi le-am luat semintele, dar tot de acolo am mai gasit doua sortimente proaspete de capsuni  de prin spania cred ....primele poze, de la care am stat cu o penseta si am colectat toate semintele
cele inghetate stiu ca in magazin  sunt congelate la -20-22grade oare au vre-o sansa sa mai  iasa ceva din ele?

Attached Files



#86
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Nu are nimeni experienta cu,  cultivarea capsunilor din seminte?

#87
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
numai din citit. am inteles ca trebuie bagate in congelator inainte. problema e ca e foarte posibil sa nu iasa ca fructele originale. pentru mine a fost mai comod sa cumpar stoloni.

#88
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009
Nu cunosc ce avantaje ar aduce capsunii din samanta( in afara de liber de virusi) eu detin o suprafata de 1200 mp din soiul premial si,sunt f multumit, as vrea sa ma extind la 1 ha dar nu am momentan pamantul necesar, ca avantaj al acestei culturi pentru mine e unul singur piata de desfacere ( fiind fost cuktivator de legume in solarii am ales sa schimb cultura .cererea este mare iar oferta este inca mica .

#89
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
de cati ani te-ai "reprofilat"?

#90
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009

View PostStudioOne, on 24 februarie 2015 - 22:22, said:

de cati ani te-ai "reprofilat"?

Anul asta va fi al 4 an de productie, in care iti pot spune ca sunt foarte multumit .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate