Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Discutii aiurea 4:3/16:9/2.35:1 ....

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Adevarat discutii aiurea si nu e primul topic in care dai cu plugul.
Sa-ti mai spun un pont care au omis altii sa ti-l spuna.Degeaba ai tu rezolutie mare pe un panou de dimensiuni mici pentru ca te vei uita cu lupa dupa text.Nu stiu daca ai inteles ca Laptopurile de 15 la 1920 x1080 ori telefonele la rezolutii mari sunt cam degeaba.In functie de distanta de vizulizare exista o densitate de pixeli optima.Raportat la distanta de vizualizare de 70-90cm(pentru ca asta e in lucrul cu PC-ul) un monitor de 24" 16/10 cu 1920 x 1200 este de vis atat in compozitie si editare foto/video cat si in lucrul cu text, programare,jocuri, etc.
16/10 iarasi este extrem de util pentru ca poti avea task-barul alaturi de diferite bare de instrumente ale programelor in timp ce iti ramane fereastra principala la 1920X1080(poti vedea de ex. filme fullHD la rezolutia nativa si ai in acelasi timp si barele de butoane a playerului)
Si da pentru aplicatii speciale monitoarele se pot roti la 90 pentru lucrul in portret.
Iar referitor strict la rata de de aspect formatul WIDE este mult mai bine adaptat campului vizual uman(a spus cineva mai sus ca nu avem ochii unul peste altul dar tu cred ca ai si mintea in colturi nu numa ochii) si confortul de vizualizare este mult sporit.Eu lucrez editare si compozitie video in modul multimonitor pe 2 si chiar 3 monitoare alaturate (DELL u2410 16/10 de 24") si tin pe cel din dreapta program preview-ul, pe cel din mijloc Main Timeline-ul + FX Timeline-ul,barale de instrumente, evertual multicamera monitorul cand am nevoie de el iar pe cel din stanga Source monitorul,media browserul, panoul cu Fx-uri si pluginuri si editorul text cand am nevoie de el.Tot ansamblul asta este echivalent cu ultrawide 24/5 si poate chiar mai mult un pic tinand cont de ramele monitorelor si nu ma deranjeaza de loc cand lucrez si 12 ore pe zi, zile la randul cand e nevoie.Daca le punem unul peste altul cu suporti pe perete undeva cred ca nu rezistam nici jumatate de ora si le aruncam afara dar pentru tine cred ca erau de vis puse in modul span mai ales daca le roteai si la 90.iti dai seama 5760 pe verticala vedeai 6 pagini deodata si dadeai din cap ca atunci cand speli renaultul(imi cer scuze si te rog sa nu o iei personal dar mi-a venit in minte si nu ma putem abtine ce mai........Posted Image) ;cred ca nu ai nici biroul atat de lat sa mergi cu soarecele de sus pana jos dintr-o bucata.Posted Image

Sper sa t fi luminat un pic sa-ti dai si tu seama cat de aiurea ai putut sa pui problema.

Attached Files

  • Attached File  ex.jpg   449.16K   17 downloads


#56
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Uite si pozele cu lucrul eficient in multimonitor.

Attached Files



#57
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postcephalophodes, on 14 februarie 2013 - 12:55, said:

bine, vreau sa cumpar un monitor cu rezolutie full hd de 18,5 inchi sau 19 inchi...te rog sa-mi dai un link de unde pot cumpara..

Monitorul de 18,5 e un monitor de 15 latit. Si stii si tu la fel de bine ca noi ca monitoarele de 15 LCD de vreo 10 ani se mai gasesc doar la categoria pielea... pardon, entry-level si au rezolutii de cacat.

Monitor de 17 latit => monitor de 21,5. Aici gasesti FHD.

#58
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
pai exact ce-am vrut sa zic.....adica ni se impune sa cumparam de la 21 inchi in sus ca sa avem full HD.....ba e atat de greu de inteles??
DA, 4/3 era si NU era de rahat....dar 16/9 este si mai de rahat..16/10 este OK....e atat de greu de priceput???
aici atasez niste poze...in poza 1 mi se pare ceva normal.....asa trebuia sa fie, si asa este, dar numai peste 21 inchi...
in poza 2 arata ca, ca sa ajung la imagine completa a unui 4/3 vechi, imi trebuie un lcd wide mai mare....respectiv 32 inchi in cazul de fata...

View Postgeo123, on 15 februarie 2013 - 12:57, said:

Adevarat discutii aiurea si nu e primul topic in care dai cu plugul.
Sa-ti mai spun un pont care au omis altii sa ti-l spuna.Degeaba ai tu rezolutie mare pe un panou de dimensiuni mici pentru ca te vei uita cu lupa dupa text.Nu stiu daca ai inteles ca Laptopurile de 15 la 1920 x1080 ori telefonele la rezolutii mari sunt cam degeaba.In functie de distanta de vizulizare exista o densitate de pixeli optima.Raportat la distanta de vizualizare de 70-90cm(pentru ca asta e in lucrul cu PC-ul) un monitor de 24" 16/10 cu 1920 x 1200 este de vis atat in compozitie si editare foto/video cat si in lucrul cu text, programare,jocuri, etc.
16/10 iarasi este extrem de util pentru ca poti avea task-barul alaturi de diferite bare de instrumente ale programelor in timp ce iti ramane fereastra principala la 1920X1080(poti vedea de ex. filme fullHD la rezolutia nativa si ai in acelasi timp si barele de butoane a playerului)
Si da pentru aplicatii speciale monitoarele se pot roti la 90 pentru lucrul in portret.
Iar referitor strict la rata de de aspect formatul WIDE este mult mai bine adaptat campului vizual uman(a spus cineva mai sus ca nu avem ochii unul peste altul dar tu cred ca ai si mintea in colturi nu numa ochii) si confortul de vizualizare este mult sporit.Eu lucrez editare si compozitie video in modul multimonitor pe 2 si chiar 3 monitoare alaturate (DELL u2410 16/10 de 24") si tin pe cel din dreapta program preview-ul, pe cel din mijloc Main Timeline-ul + FX Timeline-ul,barale de instrumente, evertual multicamera monitorul cand am nevoie de el iar pe cel din stanga Source monitorul,media browserul, panoul cu Fx-uri si pluginuri si editorul text cand am nevoie de el.Tot ansamblul asta este echivalent cu ultrawide 24/5 si poate chiar mai mult un pic tinand cont de ramele monitorelor si nu ma deranjeaza de loc cand lucrez si 12 ore pe zi, zile la randul cand e nevoie.Daca le punem unul peste altul cu suporti pe perete undeva cred ca nu rezistam nici jumatate de ora si le aruncam afara dar pentru tine cred ca erau de vis puse in modul span mai ales daca le roteai si la 90.iti dai seama 5760 pe verticala vedeai 6 pagini deodata si dadeai din cap ca atunci cand speli renaultul(imi cer scuze si te rog sa nu o iei personal dar mi-a venit in minte si nu ma putem abtine ce mai........Posted Image) ;cred ca nu ai nici biroul atat de lat sa mergi cu soarecele de sus pana jos dintr-o bucata.Posted Image

Sper sa t fi luminat un pic sa-ti dai si tu seama cat de aiurea ai putut sa pui problema.

evindent ca ala care are mintea-n colturi esti TU....ti-am zis eu de editat video bai georgica?? mai bine te abtineai....
sa-mi rotesc monitorul?? sa mi-l pun pe perete?? sa fac 10 lucruri pentru a putea vedea 1 pagina de word...ba, da esti incredibil......bag de seama ca nu aveai unde te lauda cu "dotarile" tale IT...
nu era mai simplu sa existe o rezolutie care sa-ti permita sa vizualizezi si o pagina word full??
am zis de 16/9 ca e turtit, si nu 16/10...n-am zis ca modul panoramic este ineficient, ci modul 16/9 este prea turtit la un monitor pana-n 19 inchi...
ai citi tot ce s-a scris in topic??
sa ma uit cu lupa?? DECE? nu-s ma chior.....tu pe un laptop de 15,6 inchi full HD te uiti cu lupa?? ti-as zice ceva de dulce, dar evident ma cobor prea mult....

(si eu imi cer scuze si te rog sa nu o iei personal dar mi-a venit in minte si nu ma putem abtine ce mai........Posted Image)

Attached Files


Edited by _DelSte_, 15 February 2013 - 19:10.
-SCOS CITAT INUTIL-


#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am prins ideea! Mai greu dar pana la urma am prins-o! De fapt asta vrei tu! Sa iti intelegem of-ul si sa te batem prieteneste pe umar!

Solutia se gaseste la mine pe birou:
[ http://farm9.staticflickr.com/8111/8475303709_e2d63f0796_c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
IN ULTIMA POZA AM DESENAT LIPSA PIXELILOR....deci daca la vechiul LCD de 17 inchi aveam un numar de 1.310.000 pixeli...normal era ca si la cel wide sa am indiferent de rezolutie tot 1.310.000, si nu 1.010.000 cat am la actualul...deci acei pixeli trebuiau inglobati intr-o densitate mai mare a pixelilor pe formatul wide...
daca nici acum nu m-am facut intele, eu am o problema.....repet...peste 21 inchi aceasta problema nu exista....si nici la formatul 16/10 sub 21 inchi...
ULTIMA POZA

deci acea banda portocalie lipseste la monitoarele care nu-s de minim 21 inchi...
asadar, ne-au pacatit la densitatea pixelilor, dandu-ne  marimea in inchi...

Attached Files

  • Attached File  f.jpg   52.65K   11 downloads


#61
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ai dreptate la o singura chestie, ca monitoarele de sub 20 de inch nu trebuiau sa se mai produca DELOC, fiind foarte inguste ca inaltime. Mai mult, apar toti cretinii sa le comenteze de rau, ca ei pe 19 inch 4:3 vedeau mai mult ecran decat pe 19 inch 16:9, hotii, huoo. :wacko:

#62
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
asta-i raspuns de moderator?? cred ca, cretini sunt aia care trebuie sa le desenez ca sa inteleaga, si nu eu..

View PostBursul, on 15 februarie 2013 - 16:25, said:

Am prins ideea! Mai greu dar pana la urma am prins-o! De fapt asta vrei tu! Sa iti intelegem of-ul si sa te batem prieteneste pe umar!
Solutia se gaseste la mine pe birou:
spune-mi ce rezolutii native au acele 2 monitoare...

Edited by _DelSte_, 15 February 2013 - 19:08.
-SCOS CITAT INUTIL-


#63
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am inteles ce vrei tu, tu nu intelegi ce ne racim noi aici tastatura de pomana.

#64
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
pai v-ati racit tastatura ca n-ati inteles de la bun inceput ce-am vrut sa zic....
si NU, nu este corect sa zici ca monitoarele sub 21 inchi sa nu se fabrice deloc...ci este corect spus sa le faca pe toate 16/10 cu o rezolutie egala cu 1.310.000 pixeli, indiferent de marimea in inchi..

Edited by _DelSte_, 15 February 2013 - 19:07.
-SCOS CITAT INUTIL-


#65
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
cephalophodes esti irecuperabil! O pagina de word full o vezi pe orice display idiferent de format si/sau rezolutie totul tine de scara(sau zoom cum vrei tu sa ii spui) si orcum o pagina a4 nu are rata de aspect 4/3 ci 2/3 asa ca oricum nu se fit-ueste cu ecranul nici in full screen daramite si cu barele de instrumente asa ca lasa-ne in pace ca ne-ai plictisit cu prostiile tale.N-ai bani de monitor wide cu cel putin 1080linii stai la 4/3 si nu te mai agita atata.Nu-i devina tenologia ca ai tu picioarele la cap(nu degeaba iti spune  cephalophodes)
Altii fac editatre grafica pe CRT de  17-19"(ca nu au bani de IPS-uri de 24) si nu se mai fac atata gargara cum face pentru o panarama de text,ca nu vezi tu pagina toata la nu stiu ce scara (de parca ai fi asa de mototol de nu-ti aduci aminte ce ai scris 2 randuri mai sus sau nu s-a inventat scrolul pe strada ta)

PS: Vad ca esti deacord cu 16/10 dar 16/9 care e aproape acelasi lucru cu 16/10 e o porcarie pentu tine Posted Image

Edited by geo123, 15 February 2013 - 16:56.


#66
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
si aceea care sustin ca (monitorul este mai folositor 16/9 ca editez eu video si poze mai bine)....un monitor trebuie sa fie perfect din toate punctele de vedere, si sa multumeasca toti userii, indiferent de iditare video, office, games..etc..parerea mea...

View Postgeo123, on 15 februarie 2013 - 16:51, said:

Altii fac editatre grafica pe CRT de  17-19"(ca nu au bani de IPS-uri de 24) si nu se mai fac atata gargara cum face pentru o panarama de text
bai georgica...te-am citit din prima...nu e vorba de bani, de achizitii, de ce monitoare ai tu si eu....off....nu te mai agita atata sa nu-ti plezneasca vreo vena...

problema era de formatul 4/3 si 16/9.....si ziceam ca ar trebui ca un monitor de minim 16 inchi sa stie full hd.....si ca pixelii vechiului 4/3 trebuiau sa se regaseasca si-n noul wide, ca aceasta trecere inseamna o latime a imaginii si nu eliminarea a unui numar de pixeli..
ca sa inteleaga toti "papagalii":
daca acum 5 ani tinei 12 mere intr-un castron "patrat", si vine unu recent care-ti propune schimbarea castronului patrat cu unul "dreptunghiular" (ca ar fi mai avantajos), in acel dreptunghi trebuie sa incapa/si sa ai, acelasi numar de mere....(mere=pixeli)
deci nu e vorba ca cine are bani sau nu de un castron de aur sau unul de tinichea...(asa cum spune unul ca georgica).....

re/geo123
PS: Vad ca esti deacord cu 16/10 dar 16/9 care e aproape acelasi lucru cu 16/10 e o porcarie pentu tine Posted Image
====Vad ca esti de acord cu 16/10 dar 16/9 care e aproape acelasi lucru cu 16/10.....===

mai bine te limitezi la editari video georgica, ca-n rest....

#67
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
cephalophodes, urmatoarea mistocareala gen "georgica", "papagali", "ai mintea in colturi" sau alte citate inutile cu care ai umplut topicul asta, fiind nevoit sa stau mereu dupa tine, vor fi taxate. Fara alte comentarii. Nu te obosi cu replica, e fara rost.

#68
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
cephalophodes, ti-ai expus problema cu 10 ani  intarziere. Ca iti place sau nu, ca si in Romania de zi cu zi, nu se mai poate schimba nimic. Raul a fost deja facut ;). Singura alegere pe care esti "liber" sa o faci acum, este 16:9 (16:10).

#69
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Să încerce un monitor pe 27 de la Apple cu rezoluţie 2560x1440. Poate aşa îşi dă seama de diferenţele faţă e un 4/3.

#70
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postpif_foto, on 15 februarie 2013 - 22:55, said:

cephalophodes, ti-ai expus problema cu 10 ani  intarziere. Ca iti place sau nu, ca si in Romania de zi cu zi, nu se mai poate schimba nimic. Raul a fost deja facut Posted Image. Singura alegere pe care esti "liber" sa o faci acum, este 16:9 (16:10).

sunt constient de asta...oricum...daca-ti convine bine, daca nu esti liber sa nu cumperi...insa acest marketing ma enerveaza si nu-mi place...

am inteles ca formatul wide este mai folositor in ziua de azi....dar n-am inteles dece sa-mi ia din claritate, adica din densitatea pixelilor.......posibil ca si pretul este motivul....

n-are rost sa mai "discutam aiurea"...evident ca, daca-ti convine cumperi, daca nu NU..corect?

View Postvgabi, on 16 februarie 2013 - 12:37, said:

Să încerce un monitor pe 27 de la Apple cu rezoluţie 2560x1440. Poate aşa îşi dă seama de diferenţele faţă e un 4/3.

eu n-am zis de cele de peste 21 inchi ca au aceasta problema, pentru ca acelea stiu full hd...

era vorba si faceam referire la cele de sub 19 inchi care nu stiu fullHD...adica daca la laptop se poate, dece nu se poate si la monitoare desktop??

#71
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007

View Postcephalophodes, on 16 februarie 2013 - 14:07, said:

era vorba si faceam referire la cele de sub 19 inchi care nu stiu fullHD...adica daca la laptop se poate, dece nu se poate si la monitoare desktop??
Pentru ca nimeni nu investeste in amaratele alea, cine in afara de tine ar vrea un monitor sub 19", defat 22"...
Poate sa fie el UHD (7680 × 4320) nimeni nu-l cumpara, toata lumea prefera cat mai mare, fie el monitor fie TV.

La laptop-uri este alta treaba si anume : portabilitate.

View PostAlexIP, on 15 februarie 2013 - 15:26, said:

mai gasesc doar la categoria pielea... pardon, entry-level si au rezolutii de cacat.


#72
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
doar in spirit de gluma, pentru scopuri profesionale se mai produc 4:3, gen EIZO 21" S2100

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate