Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Linux Mint 15 “Olivia”

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#1
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
http://blog.linuxmint.com/?p=2299
  • Cinnamon
  • MATE
  • KDE
  • Xfce
...undeva la sfarsit de Mai.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Vad ca se insista pe Cinnamon si Mate, prevad un nou fail marca Linux Mint.

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cinnamon (in special) si Mate sunt cele mai importante contributii aduse de cei ce fac Linux Mint.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cinnamon e plin de bug-uri iar MATE are zilele numarate.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cinnamon are si bug-uri (ce soft nu are?), dar a progresat foarte mult intr-un timp relativ scurt.

Mate e util in special pentru ca inca exista foarte multe PC-uri ce nu pot rula un DE care necesita accelerare grafica (stiu ca Mate nu e folosit doar in asemenea cazuri).

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Eu nu inteleg o chestie, nu vreau sa ma injurati dar, nu ar fi mai bine sa ramana mai putine interfete grafice, de exemplu KDE, Gnome si XCFE si sa se imbunatateasca acestea din ce in ce mai mult, decat sa se faca enspe mii de interfete si nici una finalizata cum trebuie ?

#7
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Cu noul classic mode ce va veni cu gnome 3.8, cinnamon e inutil.

http://blogs.gnome.o...e-halfway-mark/

[ http://blogs.gnome.org/mclasen/files/2013/01/classic-mode1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gh3r0m, 10 February 2013 - 13:44.


#8
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postgerbil, on 10 februarie 2013 - 13:29, said:

Eu nu inteleg o chestie, nu vreau sa ma injurati dar, nu ar fi mai bine sa ramana mai putine interfete grafice, de exemplu KDE, Gnome si XCFE si sa se imbunatateasca acestea din ce in ce mai mult, decat sa se faca enspe mii de interfete si nici una finalizata cum trebuie ?
Eu nu am inteles de ce, cei carora nu le-a placut de Gnome 3, nu au trecut pe Xfce, pt ca e mai mult sau mai putin Gnome 2.

Edited by tavitu, 10 February 2013 - 13:48.


#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu am trecut pe XFCE, dar din anumite puncte de vedere e un pas inapoi fata de Gnome 2. Un exemplu: drag and drop functioneaza diferit cand muti/copiezi un fisier intre doua foldere oarecare fata de cazul in care fisierul respectiv e pe Desktop. Si sunt multe detalii de genul asta, pe care le-am vazut rezolvate in Gnome 2 de-a lungul timpului, iar acum trebuie sa astept sa fie (re-)introduse treptat si in XFCE.

Edited by Seb, 10 February 2013 - 14:10.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgerbil, on 10 februarie 2013 - 13:29, said:

Eu nu inteleg o chestie, nu vreau sa ma injurati dar, nu ar fi mai bine sa ramana mai putine interfete grafice
Fiindca omu-i dracu'. Inclusiv popa, desigur.
Nu poti sa opresti pe nimeni cu licenta actuala, fiecare are libertatea de a utiliza, de a contribui la ceva existent sau a face de la zero o componenta. Toti au dreptate aici.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2013 - 14:14.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postgerbil, on 10 februarie 2013 - 13:29, said:

Eu nu inteleg o chestie, nu vreau sa ma injurati dar, nu ar fi mai bine sa ramana mai putine interfete grafice, de exemplu KDE, Gnome si XCFE si sa se imbunatateasca acestea din ce in ce mai mult, decat sa se faca enspe mii de interfete si nici una finalizata cum trebuie ?
asta incerc sa spun si eu peste tot, dar de fiecare data imi iau pumni in cap. aici e vorba de orgoliu personal.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postgerbil, on 10 februarie 2013 - 13:29, said:

Eu nu inteleg o chestie, nu vreau sa ma injurati dar, nu ar fi mai bine sa ramana mai putine interfete grafice, de exemplu KDE, Gnome si XCFE si sa se imbunatateasca acestea din ce in ce mai mult, decat sa se faca enspe mii de interfete si nici una finalizata cum trebuie ?
Zi-le lor. Eu as prefera sa se axeze pe dezvoltarea aplicatiilor, nu a DE-urilor sau sa scoata alta versiune a SO-ului odata la 6 luni. Politica e paguboasa. Microsoft nu se complica cu cate un windoze odata la cateva luni.

View PostGh3r0m, on 10 februarie 2013 - 13:43, said:

Cu noul classic mode ce va veni cu gnome 3.8, cinnamon e inutil.
Mie mi-a placut Mint cu MATE, dar am ales sa fac Ubuntu sa arate ca Mint. Si in classic-mode arata cam la fel. Oricum, sunt curios despre ce or sa mai faca in 3.7-3.8.

View Posttavitu, on 10 februarie 2013 - 13:48, said:

Eu nu am inteles de ce, cei carora nu le-a placut de Gnome 3, nu au trecut pe Xfce, pt ca e mai mult sau mai putin Gnome 2.
Pentru ca pana la urma trebuia sa instalez o multime de aplicatii gnome ca sa ajung la aceeasi functionalitate. Si asa imi instaleaza o multime de rahaturi KDE cand pun Krusader.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
http://www.omgubuntu...-in-gnome-shell

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mai incape si xfce-panel in dreapta. Posted Image

#15
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Puteți sa ziceți ce vreți, da' io tot Mate o sa folosesc ! Asta-mi place și gata !
Mi se pare cel mai funcțional DE, și le-am cam încercat pe toate astea mai importante ! Nu e perfect, dar e ok !

Deștepții aia de la gnome  de ce continua sa dezvolte un "classic mode" dacă gnome-ul 3.X e asa de bun și are asa multi adepți ?

Whatever, abia o aștept pe Olly, cu Mate desigur, deși o sa încerc și scorțișoara Posted Image  !

Edited by kodiak, 10 February 2013 - 21:56.


#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postkodiak, on 10 februarie 2013 - 21:49, said:

Deștepții aia de la gnome  de ce continua sa dezvolte un "classic mode" dacă gnome-ul 3.X e asa de bun și are asa multi adepți ?
Are din parti adepti. Ubuntistii sunt cu Unity, Mint-osii cu Mate sau Cinna. Astia de la Gnome si-au dat cu tesla in OO cu v3, au favorizat migrarea utilizatorilor gnome spre alte DE-uri, chiar daca acestea sunt derivate tot din gnome. Exista vreo statistica cu numarul utilizatorilor fiecarui DE?

#17
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Eu folosesc Gnome 3 si mi se pare foarte ok din toate punctele de vedere.

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fara gnome 3 nu ar exista nici cinnamon nici unity.
cei de la mint au facut treaba buna la mint 12 cand au adaugat niste extensii folositoare pentru gnome 3. trebuiau sa urmeze calea aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate