Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sunteti de acord cu donarea de organe dupa moarte ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 cielo, on 10 februarie 2013 - 08:53, said:

Eu tot aștept o explicație cat de cat logica din partea celor ce răspund NU.
PS : dacă se încumeta cineva, mi-ar plăcea sa răspundă si la întrebarea : esti de acord ca in cazul in care ai nevoie sa-ti fie transplantat un organ donat de altcineva?

Pentru primul punct, explicatia mea nu e logica.
Pentru al doilea punct, as accepta numai daca as sti foarte, foarte bine de la cine provine organul respectiv. Barierele mele mentale ma impiedica sa accept organe donate de un criminal, un pedofil, un violator...

#74
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

 lostmyhope, on 10 februarie 2013 - 16:50, said:

Pentru cei care au spus daca ar fi sa am nevoie eu de un transplant...
Raspunsul este nu.
Accept moartea, nu prea imi este frica de ea.
Hehe, nu fi așa categoric si sigur ca asta are sa-ti fie reactia. Poate ti-ai mai dori sa trăiești măcar o ora, cine știe? Pentru multe lucruri din viața nu te poți pregăti / simula reacțiile.

#75
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 cielo, on 10 februarie 2013 - 18:52, said:

Hehe, nu fi așa categoric si sigur ca asta are sa-ti fie reactia. Poate ti-ai mai dori sa trăiești măcar o ora, cine știe? Pentru multe lucruri din viața nu te poți pregăti / simula reacțiile.

Fii indulgent cu el, e doar un copil.
Cand se va lovi un pic de pragul de sus sau va fi nevoit sa ceara tertilor indurare, se va cai pt toate cele spuse si gandite.


Din ce vad pe aici, multi se tem de durere, multi se tem de ei insisi, multi sufera de scenarita, multi sunt orgoliosi, multi sunt neinformati, putini sunt donatori.
Trist.
Romania lui 2013, in era internetului si a accesului la libera informatie.
De ce sa ne miram ca nu functioneaza nimic pe niciunde in tara asta?
Suntem o tara de lasi, de ignoranti.
Suntem o tara de lenesi, o tara de oameni care preferam sa bagam capul in nisip decat sa luptam pt noi si pt altii.

Cand spuneti NU transplantului, ganditi-va la cea mai dulce fiinta din viata noastra, ganditi-va apoi ca nu faceti nimic pt ea. Nimic. Nimic. Nimic.
Niciodata nu vei sti cand ea va avea nevoie de un donator.
Dar poate nu avea noroc, caci persoana compatibila a suferit la un momendat de durere, de teama, de scenarita, de orgoliu, de dezinformare.

Edited by -Diana-, 10 February 2013 - 19:04.


#76
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

 cielo, on 10 februarie 2013 - 18:52, said:

Hehe, nu fi așa categoric si sigur ca asta are sa-ti fie reactia. Poate ti-ai mai dori sa trăiești măcar o ora, cine știe? Pentru multe lucruri din viața nu te poți pregăti / simula reacțiile.
Te inseli amarnic prietene, nu ma cunosti.
Nu dau 2 bani pe viata...stiu viata in general e frumoasa si sunt de acord, dar a mea e mizerabila....tu chiar crezi ca imi pasa daca mor sau nu...nu cred ca ai vrea sa fi in pielea mea sa fi supus la toate porcariile...

#77
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 -Diana-, on 10 februarie 2013 - 19:04, said:

Cand spuneti NU transplantului, ganditi-va la cea mai dulce fiinta din viata noastra, ganditi-va apoi ca nu faceti nimic pt ea. Nimic. Nimic. Nimic.
Niciodata nu vei sti cand ea va avea nevoie de un donator.

  N-ai sa beneficiezi tu sau familia ta niciodata de un transplant copila saraca si naiva...Organele sunt rezervate celor puternici, celor care fac legea dupa cum vor in tara asta celor saraci le ramane doar iluzia ca au facut un bine.

Edited by Gonthar, 10 February 2013 - 19:24.


#78
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Gonthar, nu imi face placere sa discut cu tine.
Te rog sa nu ma mai citezi.

#79
torque_1000nm

torque_1000nm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2013
In mizeria asta de tara pana nu se pune la punct un sistem medical foarte eficient si permanent actualizat, degeaba vorbim de donatori. Trebuie intai ca fiecare dintre romani sa aiba o fisa a lui, cu analize, posibile boli, vicii (fumator, alcoolic) etc, abia apoi sa facem liste cu donatori. Ca nu cred ca vrea cineva ficatul vreunui alcoolic.

E complicat...

#80
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu cine esti `mneata, dar aici nu vorbim despre lista, ci despre acceptul sau neacceptul userilor SP legat de donarea organelor, nefolositoare de altfel dupa ce intri in moarte cerebrala.

Edited by -Diana-, 10 February 2013 - 19:51.


#81
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 -Diana-, on 10 februarie 2013 - 19:27, said:

Gonthar, nu imi face placere sa discut cu tine.
Te rog sa nu ma mai citezi.
Da' ce ti-am facut? De ce ai atitudinea asta agresiva fata de mine?

#82
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
De citit cu atentie >


Donarea de organe: Mitul numarul 1

Daca un doctor din spital stie ca vreau sa donez organe, el nu va incerca sa imi salveze viata. Fapt: Este foarte important de stiut ca echipa de medici care incerca sa iti salveze viata este complet separata de medicii pentru transplanturi. Chirurgii pentru transplanturi sunt chemati numai in cazurile autorizate de donare de organe atunci cand pacientul nu mai are nicio sansa, sau a decedat.

Donarea de organe: Mitul numarul 2

Unii oameni se pot trezi din moarte cerebrala. Fapt: In 90% din cazuri, niciun pacient nu isi mai revine din moarte cerebrala, dar se pot trezi din coma. Cele doua notiuni sunt foarte diferite. Moartea cerebrala este ireversibila.

Donarea de organe: Mitul numarul 3

Oamenii puternici si vedetele au prioritate pe lista de asteptare a donatorilor de organe. Fapt: Pacientii care primesc organe nu sunt alesi dupa gradul de notorietate sau dupa avere. Sistemul computerizat de potrivire a donatorilor si a beneficiarilor se face dupa tipul de tesut si sange, marimea organului, urgenta medicala, durata timpului de pe lista de asteptare, si localizare geografica.

Donarea de organe: Mitul numarul 4

Persoanele de varsta a treia sunt prea batrane sa doneze organe. Organele si tesuturile pot fi donate de orice persoana indiferent de varsta, de la nou-nascuti, la persoane in varsta. Cel mai important lucru in donarea de organe este conditia fizica, nu varsta.

Donarea de organe: Mitul numarul 5

Cheltuielile unei donari de organe sunt suportate de familia membrului care a donat organe. Fapt: Familia donatorului nu este responsabila pentru cheltuielile ale donatiei de organe. Ingrijirile medicale sau asigurarea medicala a beneficiarului suporta toate cheltuielile.

Donarea de organe: Mitul numarul 6

Corpul meu va fi desfigurat daca voi dona organe. Fapt: Orice interventie chirurgicala facuta in timp extragerii unui organ sau a unui tesut este intotdeauna finalizata prin inchiderea taieturii, astel incat corpul nu va fi desfigurat.

Plus http://www.ms.gov.ro...r_8816_6797.pdf

#83
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

 Gonthar, on 10 februarie 2013 - 19:41, said:

Da' ce ti-am facut? De ce ai atitudinea asta agresiva fata de mine?

Bah cum dreq te mai miri, dupa topicu' ala idiot al tau cu exterminarea batranilor!

#84
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Nu cred ca mitul numarul 3 e un mit;

#85
torque_1000nm

torque_1000nm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2013

 -Diana-, on 10 februarie 2013 - 19:39, said:

Domnu cu clona, nu stiu cine esti `mneata, dar aici nu vorbim despre lista, ci despre acceptul sau neacceptul userilor SP legat de donarea organelor, nefolositoare de altfel dupa ce intri in moarte cerebrala.
Well... Ti ai vrea sa primesti ficatul lui Puferiu, spre exemplu?

#86
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 torque_1000nm, on 10 februarie 2013 - 19:49, said:

Well... Ti ai vrea sa primesti ficatul lui Puferiu, spre exemplu?

Pai ficatul lui va muri inaintea proprietarului Posted Image

Ca sa nu mai zic ca nu iti transplanteaza ramasite de organe, ci organe sanatoase sau macar mult mai sanatoase decat ale tale.

#87
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 Deria_Leena26, on 10 februarie 2013 - 17:14, said:


Pentru primul punct, explicatia mea nu e logica.
Pentru al doilea punct, as accepta numai daca as sti foarte, foarte bine de la cine provine organul respectiv. Barierele mele mentale ma impiedica sa accept organe donate de un criminal, un pedofil, un violator...
Adica ai prefera sa mori din cauza unei prejudecati ?

#88
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 torque_1000nm, on 10 februarie 2013 - 19:34, said:

nu cred ca vrea cineva ficatul vreunui alcoolic.

Depinde cat se cramponeaza respectivul de viata.  Daca-i unica sansa, nu cred ca mai face mofturi.


 River_Song, on 10 februarie 2013 - 19:48, said:

Nu cred ca mitul numarul 3 e un mit;
Sincer, cred ca riscul ca tu si Bill Gates sa aveti nevoie de exact acelasi ficat cred ca-i destul de mic.  As zice ca poti sta linistit/a in privinta asta.

Edited by Barboso, 10 February 2013 - 20:31.


#89
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 jeffy86able, on 10 februarie 2013 - 19:56, said:

Adica ai prefera sa mori din cauza unei prejudecati ?

Da. Asa cum ma vad eu acum, nu ma vad traind cu gandul ca o parte din mine a facut, anterior, parte dintr-un individ care a facut rau altor indivizi. Am eu destule ale mele, nu-mi trebuie si ale altcuiva.

#90
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Pai nu iei creierul , presupunand ca ala e "mama tuturor rautatilor" si ca te-ai putea simti impinsa spre crime , violenta ,etc. Iei rinichii , de exemplu . E doar o rotita intr-un mecanism complex .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate