Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sunteti de acord cu donarea de organe dupa moarte ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Teoretic, stiu si eu, dar practic nu pot.

As dona, insa, celor dragi, si in timpul vietii ce se poate (un rinichi, niste ficat).

#56
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Nu. Explicatii n-am chef sa dau acum.

#57
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Eu tot aștept o explicație cat de cat logica din partea celor ce răspund NU.
PS : dacă se încumeta cineva, mi-ar plăcea sa răspundă si la întrebarea : esti de acord ca in cazul in care ai nevoie sa-ti fie transplantat un organ donat de altcineva?

#58
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 cielo, on 10 februarie 2013 - 08:53, said:

Eu tot aștept o explicație cat de cat logica din partea celor ce răspund NU.
PS : dacă se încumeta cineva, mi-ar plăcea sa răspundă si la întrebarea : esti de acord ca in cazul in care ai nevoie sa-ti fie transplantat un organ donat de altcineva?

In primul rand mie mi-e frica de operatie foarte tare, orice operatie. Stiu ca ma doare si mi-e foarte tare frica. Dar, daca cumva sa zicem, na, nu ai de ales. Sa speram ca ne ajuta Cel de sus pe toti sa nu avem nevoie vreodata.

#59
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Pai fa-mă sa înțeleg : nu ti-ai dona organele pentru ca ti-e frica de operație? Pai esti mort/a dpdv medical in momentul in care esti considerat posibil donator si prin urmare mi-e greu sa cred ca simți ceva.
Nu este corect din nici un punct de vedere sa accepti sa-ti fie donat un organ dar la rându-ti nu ai dona.

LE : Aici un text despre tema topicului

#60
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

 NASTYPRIMUL, on 09 februarie 2013 - 14:35, said:

Nu voi da un raspuns transant la intrebare. Mai ales ca nu se stie ce e dupa.....
Asta cu transplanturile vin de la acel doctor din Africa de Sud, ce i-a reusit primul transplant de inima.
Sa nu uitam ca sint perioade de timp relativ mici, cu organe de la altii, pe care le mai traiesc cei primitori.
Si mai e ceva, unii asteapta ca altii sa moara cu organe bune. Daca asta e moral.....
Deja se lucreaza la cresterea unor organe in exterior sau in paralel pe bolnav, sau e in studiu, nu stiu exact. Ce se vor transplanta fara sa fie nevoie de a muri cineva.
Si la dinti s-a reusit ceva cu cresterea unor dinti in exterior, cu tot cu radacina.
Viitorul e mai promitator decit prezentul pe care ne certam.
S-ar putea si incercarea de clonare a organelor sau ma rog ar fi posibila.
Nu se stie ce ne rezerva viitorul.

#61
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 cielo, on 10 februarie 2013 - 08:53, said:

Eu tot aștept o explicație cat de cat logica din partea celor ce răspund NU.
A zis ceva Nastyprimul, cred.  Ca nu este sigur ce este "dincolo".
Cu alte cuvinte, cum sa se duca el "dincolo" fara... ficat, sa zicem.  Un rahat de motiv la care, din pacate, o mare contributie o are, dupa parerea mea, BOR.   :death:

#62
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 Krisler12, on 10 februarie 2013 - 09:53, said:

In primul rand mie mi-e frica de operatie foarte tare, orice operatie. Stiu ca ma doare si mi-e foarte tare frica. Dar, daca cumva sa zicem, na, nu ai de ales. Sa speram ca ne ajuta Cel de sus pe toti sa nu avem nevoie vreodata.

3 operatii am facut pana acum.
Alea de la masele nu le-am socotit.
Nu am murit, nu am patit nimic, dar bine m-am facut.
Cel de Sus nu stiu unde era, dar medicii cu siguranta erau acolo.

 lostmyhope, on 10 februarie 2013 - 10:39, said:

S-ar putea si incercarea de clonare a organelor sau ma rog ar fi posibila.
Nu se stie ce ne rezerva viitorul.

Domnu Gaby, clonarea organelor a inceput si se afla in stadiu de cercetare.
Da` e pe bani grei si nu merge cu donatu`.
Daca ai banii lu` Abramovici, poti da o comanda din timp de o juma` de ficat, daca nu, io zic sa te pui pe lista de asteptare( mai avem pana gasim la supermarket rinichi uman gata de transplant).
Si sa te rogi la Dios sa nu dai de unu ca tine sau Gonthar, ca nu te mai salveaza nici Sfanta zi de luni-marti-miercuri-joi-vineri-sambata-duminica.

#63
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

 -Diana-, on 10 februarie 2013 - 13:17, said:


3 operatii am facut pana acum.
Alea de la masele nu le-am socotit.
Nu am murit, nu am patit nimic, dar bine m-am facut.
Cel de Sus nu stiu unde era, dar medicii cu siguranta erau acolo.



Domnu Gaby, clonarea organelor a inceput si se afla in stadiu de cercetare.
Da` e pe bani grei si nu merge cu donatu`.
Daca ai banii lu` Abramovici, poti da o comanda din timp de o juma` de ficat, daca nu, io zic sa te pui pe lista de asteptare( mai avem pana gasim la supermarket rinichi uman gata de transplant).
Si sa te rogi la Dios sa nu dai de unu ca tine sau Gonthar, ca nu te mai salveaza nici Sfanta zi de luni-marti-miercuri-joi-vineri-sambata-duminica.
Diana...stiam eu ca te-ai suparat ca am spus atunci ca eu unul nu sunt de acord...
Nu vreau sa donez pentru ca vreau sa mor asa cum m-am nascut cu toate organele intacte.
Nu vreau sa ma cioparteasca vreun medic, corpul uman este un templu si nu e frumos sa-ti bati joc de el.
Plus ca nu am avut si inca nu am o parere buna despre medicii din Romania.
Sper ca ma intelegi Diana, astea sunt motivele mele.

#64
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Iarta ca sa fii iertat, bine bre, daca vrei te iert.
Da ce conteaza iertarea mea?

Acum sa revenim la exemplu> daca tu ai avea nevoie sa zicem de niste maduva( doamne-fere), ai vrea sa ti se ofere, ori ba?

#65
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 lostmyhope, on 10 februarie 2013 - 13:25, said:

Nu vreau sa donez pentru ca vreau sa mor asa cum m-am nascut cu toate organele intacte.
Nu vreau sa ma cioparteasca vreun medic, corpul uman este un templu si nu e frumos sa-ti bati joc de el.
Precum spuneam, motivatie inspirata de BOR, care spune acelasi rahat cand interzice incinerarea.
Este ca esti credincios ?


 lostmyhope, on 10 februarie 2013 - 13:25, said:

Plus ca nu am avut si inca nu am o parere buna despre medicii din Romania.
Sper ca ma intelegi Diana, astea sunt motivele mele.
Nici eu.  Sau poate ar fi mai corect sa spun "sistemul medical din Romania".  Cu ceva (doar o idee) mai multa incredere in medici decat in sistem.

Dar, ghici ce !
Ai cuvantul meu ca nici n-o sa te doara, nici n-ai sa pleci de pe masa de operatie cu vreo infectie sau boala noua, nici n-o sa te jeneze penseta (sau, parca, alora chirurgicale le zice "pense") uitata in tine de vreo asistenta.
Asta-i o operatie care, cel putin pt tine, n-are cum sa nu reuseasca.

Daca ai sa te simti rau dupa operatie, ai permisiunea mea sa te intorci si sa ma bantui.   Posted Image

Edited by Barboso, 10 February 2013 - 13:56.


#66
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 lostmyhope, on 10 februarie 2013 - 10:39, said:

S-ar putea si incercarea de clonare a organelor sau ma rog ar fi posibila.
Nu se stie ce ne rezerva viitorul.
Dublarea organelor in propriul corp. Prin cresterea lor. 1-2 ani.

 Barboso, on 10 februarie 2013 - 13:06, said:

A zis ceva Nastyprimul, cred.  Ca nu este sigur ce este "dincolo".
Cu alte cuvinte, cum sa se duca el "dincolo" fara... ficat, sa zicem.  Un rahat de motiv la care, din pacate, o mare contributie o are, dupa parerea mea, BOR.   Posted Image
Ai inteles un ....ai scris si singur ce intelegere ai..

Edited by NASTYPRIMUL, 10 February 2013 - 14:55.


#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
OK, zi tu atunci, mai clar, ce-ai vrut sa spui prin:

 NASTYPRIMUL, on 09 februarie 2013 - 14:35, said:

Nu voi da un raspuns transant la intrebare. Mai ales ca nu se stie ce e dupa.....


#68
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 lostmyhope, on 10 februarie 2013 - 13:25, said:

Diana...stiam eu ca te-ai suparat ca am spus atunci ca eu unul nu sunt de acord...
Nu vreau sa donez pentru ca vreau sa mor asa cum m-am nascut cu toate organele intacte.
Nu vreau sa ma cioparteasca vreun medic, corpul uman este un templu si nu e frumos sa-ti bati joc de el.
Plus ca nu am avut si inca nu am o parere buna despre medicii din Romania.
Sper ca ma intelegi Diana, astea sunt motivele mele.
Templu este modul cum iti traiesti viata, nu corpul in care majoritatea bagam vinuri, bere, carnitza si alte chestii disponibile in supermarket.
Eu m-as duce linistita "dincolo" fara un rinichi sau fara inima, dar stiind ca mi-am trait viata fara sa fac rau intentionat, stiind ca am ajutat alte persoane cand mi-a stat in putinta, stiind ca mi-am respectat parintii si stiind ca am trait frumos la modul general.

#69
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

 noha_1508, on 10 februarie 2013 - 15:34, said:

Templu este modul cum iti traiesti viata, nu corpul in care majoritatea bagam vinuri, bere, carnitza si alte chestii disponibile in supermarket.
Eu m-as duce linistita "dincolo" fara un rinichi sau fara inima, dar stiind ca mi-am trait viata fara sa fac rau intentionat, stiind ca am ajutat alte persoane cand mi-a stat in putinta, stiind ca mi-am respectat parintii si stiind ca am trait frumos la modul general.
Cine a spus supermarket ? natural tata :)

#70
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Barboso, on 10 februarie 2013 - 15:10, said:

OK, zi tu atunci, mai clar, ce-ai vrut sa spui prin:
[/size]
Exact ce am spus. Nu se stie ce e dupa. daca iti mai iei ceva energetic din corp, cit dureaza. Chiar daca nu simti nimic.
E posibil sa nu mai fie nimic, dupa.
Corpul sa nu mai reprezinte decit un gunoi. Nu stie nimeni nimic.
Sint adeptul cresterii de organe pe animale, sau pe oameni in paralel.
Si eu as vrea un transplant, dar sint constient ca nu voi avea parte niciodata de asa ceva, la nevoie.
Stiu ce ma asteapta, ceea ce ii asteapta pe 99,9999 din oameni, asa ca.....

#71
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Pentru cei care au spus daca ar fi sa am nevoie eu de un transplant...
Raspunsul este nu.
Accept moartea, nu prea imi este frica de ea.

#72
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 NASTYPRIMUL, on 10 februarie 2013 - 16:40, said:

Exact ce am spus. Nu se stie ce e dupa. daca iti mai iei ceva energetic din corp, cit dureaza. Chiar daca nu simti nimic.

Adica ce-am spus si eu.  Ca ti-e frica sa nu ajungi incomplet pe lumea cealalta / in viata de apoi / viata vesnica / intr-un univers paralel etc, si sa constati acolo ca aveai nevoie si de organul donat.

OK, poate ca esti de alta religie (deci fara legatura cu BOR), poate ca ai gandit independent, nu preluand ideea de la popa, dar nu poti desparti de (o) religie, oricare-ar fi aia, respectivele concepte. Cel putin primele trei.

Edited by Barboso, 10 February 2013 - 17:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate