Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sunteti de acord cu donarea de organe dupa moarte ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
@chaosss, relax. Dacă ai ceva de spus la subiect fa-o,  altfel, încearcă sa te abtii de la a fi un mare justitiar pe topicul asta, teoriile tale cu figuri de stil si expresii nu stau in picioare.
Ce mi-ar plăcea este ca fiecare persoana 18+ sa fie intrebata de optiunile vis-a-vis de aceasta situație, toate aceste răspunsuri sa fie centralizate iar cand o persoana care a răspuns cu "NU" are nevoie de transplant, sa fie trecut la sfârșitul listei de asteptare. Ca așa-i corect : nu este dispus sa faci un lucru mare, atunci nu poți avea pretenții.
Astia plini de frici ca ajungeti masa de transare, priviti problematica asta si din alta optica : daca voi sau persoanele dragi voua ar avea nevoie de transplant v-ar placea sa moara din simplul motiv ca nu exista donatori?

#38
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu voi da un raspuns transant la intrebare. Mai ales ca nu se stie ce e dupa.....
Asta cu transplanturile vin de la acel doctor din Africa de Sud, ce i-a reusit primul transplant de inima.
Sa nu uitam ca sint perioade de timp relativ mici, cu organe de la altii, pe care le mai traiesc cei primitori.
Si mai e ceva, unii asteapta ca altii sa moara cu organe bune. Daca asta e moral.....
Deja se lucreaza la cresterea unor organe in exterior sau in paralel pe bolnav, sau e in studiu, nu stiu exact. Ce se vor transplanta fara sa fie nevoie de a muri cineva.
Si la dinti s-a reusit ceva cu cresterea unor dinti in exterior, cu tot cu radacina.
Viitorul e mai promitator decit prezentul pe care ne certam.

#39
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Poate unii nu cunosc metodele de prelevare : persoana donatoare este moarta deja,  deci nu trebuie sa moara cineva pentru a dona organe, respectiva persoana este deja moarta indiferent de donează ori nu organe.

#40
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Mai e până la crearea unui ficat că e complex din cauza arhitecturi fibrelor reticulate pe care se organizează celulele hepatice în cordoane Remak cu 2 input-uri exterioare, un output exterior și 1 output central. Nu poți să iei pur și simplu o mână de celule și o arunci acolo să crească cum vrea ea: ar ieși ceva de genul noduli cirotici care sunt pur și simplu nefuncționali, ocupă spațiu și mai consumă și energie.

Mai e...

#41
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu mi-as dona organele fara regrete.
Stiu si un caz in care o persoana era in coma de gr IV cu 13 traumatisme craniene (28 de ani). Medicii au propus parintilor deconectarea de la aparate si donarea organelor dupa vreo 3 luni de coma, dar acestia au refuzat. Dupa mai multe luni si-a revenit, dar de 3 ani este ca o leguma cu respiratie. (nu vorbeste, nu cunoaste nimic, scoate uneori sunete animalice, se musca, se raneste singura etc.)

#42
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Eu sunt de acord cu donatul organelor după moarte. Oricum n-am ce face cu ele.

Edited by driftking91, 09 February 2013 - 15:14.


#43
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postnoha_1508, on 09 februarie 2013 - 15:10, said:

Stiu si un caz in care o persoana era in coma de gr IV cu 13 traumatisme craniene (28 de ani). Medicii au propus parintilor deconectarea de la aparate si donarea organelor dupa vreo 3 luni de coma, dar acestia au refuzat. Dupa mai multe luni si-a revenit, dar de 3 ani este ca o leguma cu respiratie. (nu vorbeste, nu cunoaste nimic, scoate uneori sunete animalice, se musca, se raneste singura etc.)
N-as vrea sa fiu in locul părinților ce au insistat pentru pastrarea in viața a tânărului/tinerei. Este cumva vorba de familia din Brăila?

#44
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Nu, este o familie din Brasov.

#45
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Sarmanii, din păcate am trăit pe propria piele : existe chestii mult mai nasoale decat moartea. Sa le ajute Dzeu sa se impace cu alegerea făcută.

#46
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcielo, on 09 februarie 2013 - 15:28, said:

N-as vrea sa fiu in locul părinților ce au insistat pentru pastrarea in viața a tânărului/tinerei. Este cumva vorba de familia din Brăila?

Si nici in locul respectivului/respectivei.  Aia nu-i viata.

#47
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Si eu sper sa se impace cu alegerea . Eu personal as fi ales invers si daca as fi ajuns intr-o astfel de situatie medicala dificila mi-as fi rugat apropiatii sa ma deconecteze fara sa stea pe ganduri . A zis bine cine a zis mai sus ca moartea nu e cel mai rau lucru care ni se poate intampla .

#48
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
@Barboso, in mod evident părerea de rău cea mai mare este pentru tânăr/tânara - insa am presupus ca pentru aceasta lucrurile sunt mai "simple" fiind intr-un fel de coma si nu constientizeaza (asta am presupus, necunoscand cazul acesta)
@jeffy86able, din păcate lucrurile nu-s așa simple. Aparatele nu se opresc cand vrei tu...societatea îmi preroga acest drept. Au existat diverse tentative ale unor persoane de a-si "câștiga" dreptul sa moara, majoritatea fara o finalitate favorabilă celor bolnavi

#49
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Stiu , stiu . Eu nu pot impune nimanui nimic , doar imi exprim punctul de vedere si , evident , motivez .

Edited by jeffy86able, 09 February 2013 - 17:48.


#50
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcielo, on 09 februarie 2013 - 14:25, said:

@chaosss, relax. Dacă ai ceva de spus la subiect fa-o,  altfel, încearcă sa te abtii de la a fi un mare justitiar pe topicul asta, teoriile tale cu figuri de stil si expresii nu stau in picioare.
Ce mi-ar plăcea este ca fiecare persoana 18+ sa fie intrebata de optiunile vis-a-vis de aceasta situație, toate aceste răspunsuri sa fie centralizate iar cand o persoana care a răspuns cu "NU" are nevoie de transplant, sa fie trecut la sfârșitul listei de asteptare. Ca așa-i corect : nu este dispus sa faci un lucru mare, atunci nu poți avea pretenții.
Astia plini de frici ca ajungeti masa de transare, priviti problematica asta si din alta optica : daca voi sau persoanele dragi voua ar avea nevoie de transplant v-ar placea sa moara din simplul motiv ca nu exista donatori?
Stai calm, sunt poate foarte multi care sunt de acord cu transplantul de organe si ar fi dat si ei la randul lor si tot la sfarsitul listei de asteptare sunt. De ce ? Fiindca nu sunt donatori.
Dar o intrebare ramane totusi in picioare:
Cum se face ca pentru nu stiu care solist exista ficat de donat si desi poate nu a donat niciodata nimic si poate nici nu e de acord cu asta, el il primeste imediat si nu este lasat sa astepte ? Cum de unii asteapta si altii nu ?
Mai era nu stiu ce cantaret intrat si prin politica si avea nevoie de o inima. Pac ! S-a si gasit inima. Nu, vai de mine, dar cum sa fie lasat sa astepte ca ceilalti muritori.
Si totusi unii asteapta, ca deh... nu sunt organe, dar ptr. unii cum de se gaseste automat organul de care au ei nevoie ?

Ganditi-va ce mafie ar fi si cu organele astea, daca nu cumva chiar si exista deja.
Stiti voi cum se zice, banu' vorbeste.

Ca sa se gaseasca in timp util un donator se vor face si baze de date ca asa e, daca nu ma insel, in SUA si tarile civilizate. Baza de date la care au acces doar doctorii. Dar doctorii sunt si ei oameni si oamenilor le mai e si frica, le mai place si banul, oamenii au multe slabiciuni care pot fi exploatate in detrimentul celor care sunt compatibili si au acceptat donarea de organe. Ai informatia care iti trebuie, stii cu cine esti compatibil, tot ce mai trebuie este un "mic accident" de masina, ca e la moda acuma de cand cu Huidu, tu mori, ala iti ia organul de care are nevoie, soferul nici nu face puscarie, toata lumea e fericita, inclusiv cel care si-a donat organele ca doar asta a vrut si, in plus, unii din cate vad sunt in stare sa si le dea de vii.
Multa bafta !

#51
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din cunostintele mele in România nu se poate sa faci o hârtie Notariala prin care sa-ti exprimi aceasta opțiune; la americani exista "living will", astfel deciziile grele de genul oprim sau nu aparatele sa nu revină familiei ci reprezintă strict vointa bolnavului.

@Krisler, da-mi voie sa te contrazic in rationamentul asta al tau : cu cat populația este mai informata iar numarul de donatori (dintre cei viabili), sau mai bine zis familiile indurerare,  este mai mare, șansele ca astfel de derapaja sa aibă loc sunt mai mici. Cu cat oferta, dacă îmi permis termenul, de organe este mai mare, șansele unor astfel de fapte de corupție sunt mai mici.
Oricum, de curând a fost pe ProTv, cred ca la România, te iubesc o întreaga ediție legată de acest fenomen la noi in tara. Din păcate nici aici, ca mai peste tot, lucrurile nu stau deloc bine, unul din lucrurile ce mi-au rămas in minte a fost ca exista doar câțiva medici in toată tara, ce primesc câteva milioane lunar, ce sunt specializati si pot prelevra organe de la donatori.
Accidentul lui Huidu nu înțeleg ce caută in aceasta discuție : cele 3 persoane, sa le fie tarana ușoară, ce au murit in accident nu erau donatori viabili pentru ca eu murit pe loc, la locul accidentului.

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

Krisler12 said:

Cum se face ca pentru nu stiu care solist exista ficat de donat si desi poate nu a donat niciodata nimic si poate nici nu e de acord cu asta, el il primeste imediat si nu este lasat sa astepte ? Cum de unii asteapta si altii nu ?
Daca te referi la Cristi Minculescu, sa stii ca sotia i-a donat o parte din ficat. Sunt anumite transplanturi pentru care donatorul nu trebuie sa fie neaparat mort (alte exemple, donarea unui rinichi sau a maduvei osoase).

On: sunt de acord sa mi se preleve organele. In acel punct oricum nu m-ar interesa daca ajung la un sfant sau la un pacatos.

#53
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Nu, am eu o chichita pe creier cu asta. Stiu rational, ca nu mai am nevoie de ele dupa moarte, dar nu pot sa accept emotional sa ma despart de ochii mei, sa zicem. Pur si simplu nu pot.

#54
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Pai nu o sa mai fii constienta si nici nu te vei putea uita in oglinda.
Eu nu as putea dona, de exemplu un rinichi, in timpul vietii, desi daca cineva foarte drag ar avea nevoie de el...nu stiu cum as reactiona.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate