Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sunteti de acord cu donarea de organe dupa moarte ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Sunteti de acord sa vi se ia organele dupa moarte ?
Dar dupa moartea cuiva apropiat ?
De ce da, de ce nu ?

http://stirileprotv....transplant.html

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Fiindca raposatul/a nu mai are ce face cu ele?

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostKrisler12, on 09 februarie 2013 - 12:58, said:

Sunteti de acord sa vi se ia organele dupa moarte ?
Dar dupa moartea cuiva apropiat ?
De ce da, de ce nu ?

http://stirileprotv....transplant.html
Da, sunt de acord.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Da.

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Da . Bine , eu le-as da si pe ale mele , da' plamanii sunt la capacitate medie si ficatu' e gaurit . In rest n-am probleme . Dupa ce imi pregatesc hoitu' de vesmant din 4 scanduri , luati-va ce vreti . N-am ce face cu ele in pamant . Asa barem mai lungesc viata unuia de p-aici .

Edited by jeffy86able, 09 February 2013 - 13:04.


#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Doamne fereste! Cine iti garanteaza ca un doctor n-o sa iti grabeasca moartea cand te internezi in spital pentru ceva banal, ca sa servesti ca donator pentru un politician sau interlop? In Romania orice e posibil!

Va recomand sa fumati, sa beti si sa mancati ce va pofteste inima ca sa nu va calificati ca donator de organe.
Eventual asigurati-va ca in carnetul de sanatate sa fiti trecut cu hepatita ca sa fiti automat exclus ca donator.

Edited by Gonthar, 09 February 2013 - 13:06.


#7
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostKrisler12, on 09 februarie 2013 - 12:58, said:

Sunteti de acord sa vi se ia organele dupa moarte ?
Dar dupa moartea cuiva apropiat ?
De ce da, de ce nu ?

http://stirileprotv....transplant.html
Nu înțeleg atașamentul morbid al unora pentru organele defunctului care a fost în timpul vieții o persoană iubită. Personal consider că atâta timp cât defunctul nu specifică în timpul vieții că nu vrea să fie donator de organe după moartea sa atunci să fie socotit ca un posibil donator. Oricum treaba asta e valabilă numai pentru cei din accidente brutale la care s-a intervenit brusc sau pentru cei care mor în spitale în timp ce sunt monitorizați (comatoși, operații).

Salvezi cel puțin 1 viață cu un rinichi sau un sfert de ficat...În plus pentru un mort nu e niciun sacrificiu: e decedat...nu tre' să trăiască cu un rinichi lipsă care poate-poate face un colaps renal.

Paradoxal se poate ajunge la situația ca anumite persoane să fie mai utile societății după moarte decât în timpu vieții. Trist dar adevărat.

p.s. Personal nici nu vreau să aud de înmormântare în cazul meu...adică să mai taie un copac să facă coșciug și să mai poluez și pânza freatică cu nu știu ce E.coli din intestinele mele în putrefacție doar pentru a primi popa 2000 lei pe înmormântare la o cântare „din suflet”.

Edited by tzotzolyno, 09 February 2013 - 13:09.


#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
sa fie luat tot ce se poate din carcasa mea, iar carcasa sa fie aruncata la caini!

#9
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Conform stirii ProTv, eu pot sa inchei un act la notar prin care sa fiu de acord cu donarea de organe dar maica-mea sa spuna nu raspicat in fata medicilor care au nevoie de acordul ei.
Deci e fix pix actul ala. Rudele apropiate sunt cele care trebuie convinse.

Asadar, luati parintii de mana si explicati-le "mama, tata, eu cand mor, vreau sa.."

Edited by msmihai, 09 February 2013 - 13:11.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGonthar, on 09 februarie 2013 - 13:05, said:

Doamne fereste! Cine iti garanteaza ca un doctor n-o sa iti grabeasca moartea cand te internezi in spital pentru ceva banal, ca sa servesti ca donator pentru un politician sau interlop? In Romania orice e posibil!

http://akas.imdb.com...9201/?ref_=sr_1

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Agreed.

#12
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din cauza unora ca Gonthar România este printre codasele Europei la acest capitol. Am fost in situația de a-mi da acordul pentru așa ceva pentru cineva drag din familie. Am răspuns afirmativ si atunci si acum răspund la fel : DA, indiferent de-i vorba de mine sau pentru un membru al familiei.

#13
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Da, sunt de acord atâta timp cât consimțământul meu cu privire la donare este bine păstrat până în momentul morții. Cu alte cuvinte, să nu știe nimeni că vreau să donez până nu mor.

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
DA.

Da, pt ca daca mor, la ce naibii imi mai trebuie?

Dupa mine, potopul, in sens pozitiv :)

Edited by -Diana-, 09 February 2013 - 13:14.


#15
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostGonthar, on 09 februarie 2013 - 13:05, said:

Doamne fereste! Cine iti garanteaza ca un doctor n-o sa iti grabeasca moartea cand te internezi in spital pentru ceva banal, ca sa servesti ca donator pentru un politician sau interlop? In Romania orice e posibil!

Va recomand sa fumati, sa beti si sa mancati ce va pofteste inima ca sa nu va calificati ca donator de organe.
Eventual asigurati-va ca in carnetul de sanatate sa fiti trecut cu hepatita ca sa fiti automat exclus ca donator.
Sper din toata inima sa nu-ti donezi creeru' sau sa nu-l vrea nimeni . Noteaza-l cu "rebut" in carnetu' de sanatate .

#16
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
de ce nu?

#17
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
@Jeffy : se accepta "creer" in cazul de fata ;)


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
In surct timp se vor putea produce organe, asa ca discutia de fata nu ar putea genera decat o decizie cu efect pe termen scurt.
Pentru cel de mai sus care se temea ca va fi ucis pentru organe...eventual pe patul spitalului, se poate redacta un document, secret pana in momentul mortii,care sa prevada acest aspect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate