Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

izolatie casa la exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
nicu52

nicu52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.12.2011
cu ce este mai bine sa izolez casa la exterior  cu polistiren  sau vata minerala  bazaltica  sau cu celuloza casa este situata in zona de deal  cine poate sa ma  ajute cu un sfat bun  cu bun respect

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Celuloza este ceva mai scumpa si se poate regla densitatea la injectare. Eu am izolat cu 10cm de polistiren cu densitate mai mare deoarece am deja peretii de 40cm ca as fi izolat cu 15cm. Si vata este buna dar eu nu as fi facut chit ca este mai naturala ca polistirenul. Acum vezi si cat costa fiecare pentru suprafata de izolat...

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
si io is in situatia de a izola vara asta.
si nu stiu pe ce sa optez. vata sau polistiren ?

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
Tot cu polistirenul ieși mai ieftin. Pune de 15- 20 cm. Tencuiala decorativă(de calitate) e scumpă. Dacă nu pui de la început gros și apoi constați că nu e suficient, mai trebuie să plătești încă odată decorativa. Diferența de preț între polistirenul de 10 și cel de 15 nu e atât de mare. La această operațiune, costurile principale sunt manopera (presupune schele) și tencuiala decorativă.

Edited by Digix, 06 February 2013 - 19:25.


#5
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Atentie cu polistirenul ca e inflamabil. Eu as alega vata minerala; e mai scump dar mai ieftin decat daca ia foc toata cosmelia.

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

View Postnicu52, on 06 februarie 2013 - 19:02, said:

cu ce este mai bine sa izolez casa la exterior  cu polistiren  sau vata minerala  bazaltica  sau cu celuloza casa este situata in zona de deal  cine poate sa ma  ajute cu un sfat bun  cu bun respect
Cred a ai gresit aria ! Poate intervin moderatorii. Tine de constructii.
Succes la izolarea casei ! Posted Image

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
Vreau să vă spun că eu am termoizolat cu polistiren, decorativa dată și ulterior am lipit niște carton pe soclul casei. Am folosit arzător cu gaz. Din neatenție, în mai multe locuri am "pârlit" pe dedesubt placa de polistiren(de 15 cm) destul de serios, s-a topit din el și cu toate astea nu a luat foc, deși la partea de dedesubt nu aveam decorativă dată, ci polistirenul gol.  

Practic nu a luat foc, cu toate că a fost supus la flacără deschisă. Polistirenul este expandat simplu de 15kg/mc, nu neopor, nu extrudat.

Edited by Digix, 06 February 2013 - 22:18.


#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postnicu52, on 06 februarie 2013 - 19:02, said:

cu ce este mai bine sa izolez casa la exterior  cu polistiren  sau vata minerala  bazaltica  sau cu celuloza casa este situata in zona de deal  cine poate sa ma  ajute cu un sfat bun  cu bun respect
Mai multe detalii te rog :
1. Unde este casa ?
2. Grosime si material perete exterior
Nu are nici un rost sa pui orice fel de izolatie fara un calcul termic prealabil...din acest motiv iti cer mai multe detalii... de ce sa faci termosistem de 10 sau 15 cand ar putea fi suficient de 5?

Apropo vad ca s-a discutat aici
http://forum.softped...-cu-polistiren/

Edited by brawnie, 07 February 2013 - 01:19.


#9
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Am auzit ca vata ar fii mai buna. Eu am izolat cu polistiren de 10 cm o casa facuta la Predeal. Investitia face toti banii. Consumul de gaz este mic. Am inteles ca tot ce trece de 5 cm la polistiren nu face diferenta pentru incalzire.

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

View Postvacantamijlocie, on 06 februarie 2013 - 20:54, said:

Cred a ai gresit aria ! Poate intervin moderatorii. Tine de constructii.
Succes la izolarea casei ! Posted Image
Revin:
Postarea este gresita !
Aria aceasta are titlul "Domeniul IMOBILIAR ca fenomen socio-economic".
Exista o alta arie dedicata acestor aspecte: " Cum sa construiesti o casa " !

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cu ce e mai bine de a izola?

raspuns: vata bazaltica de preferat cu dubla densitate, spre ext mai densa sa o poti tencui ca pe polistiren, in rest e acceasi tehnologie.

din pacate asa ceva costa cam 50lei/m2 la 10 cm in loc de 15-18 la eps

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007

View Postunrealgeb1978, on 07 februarie 2013 - 03:31, said:

Am inteles ca tot ce trece de 5 cm la polistiren nu face diferenta pentru incalzire.

Probabil că ai luat de bună afirmația cuiva, dar nu e adevărat. Se chinuie degeaba toți prin occident să pună polistiren de 20?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVV9ucuaczA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View Postunrealgeb1978, on 07 februarie 2013 - 03:31, said:

Am auzit ca vata ar fii mai buna. Eu am izolat cu polistiren de 10 cm o casa facuta la Predeal. Investitia face toti banii. Consumul de gaz este mic. Am inteles ca tot ce trece de 5 cm la polistiren nu face diferenta pentru incalzire.
Tot ce trece de 15cm nu aduce mare diferenta :)

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007
E un grafic în film care începe la 1:20. Din el reiese că dacă pui neopor de 12 cm, aceste va fi echivalent cu polistiren expandat de 24 mm. Deci e destulă diferență, chiar dublu.

Edited by Digix, 07 February 2013 - 17:51.


#15
alinvasile007

alinvasile007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2013
salut,
din discuţiile purtate cu un amic ( a lucrat în vacanţe la o firmă ce construieste imobile în Budapesta), mi-a recomandat ca şi izolaţie termică  produsul ROOCKWOOL (rockwool.ro),
spunea că ungurii îl aplicau pe zidărie ca şi pe polistiren ( strat de adeziv pentru lipirea direct pe cărămidă, plasă de fibră peste şi dibluri pentru armare  şi tencuiala )
Cunoaşteţi produsul ?, Ce părere aveţi despre sistemul de aplicare arătat mai sus, are rezistenţă în timp ?

Edited by alinvasile007, 07 February 2013 - 22:23.


#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
am izolat eu in felul asta cu vata de la ei, nu peste tot ca e f scump si pana acum nu am observat vreo diferenta majora fata de eps, mai astept cativa ani  Posted Image

dar eu am lipit cu spuma, nu adeziv la sac, pentru ca am considerat ca se lipeste mai bine si obtin si o izolare mai buna, spuma izoleaza in plus, adezivul nu, cu dibluri cu rozeta cu diametru mare speciale de vata ar trebui sa fie rezistente in timp

Edited by msn2, 07 February 2013 - 23:13.


#17
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostDigix, on 07 februarie 2013 - 16:52, said:

Probabil că ai luat de bună afirmația cuiva, dar nu e adevărat. Se chinuie degeaba toți prin occident să pună polistiren de 20?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVV9ucuaczA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Persoana in cauza este inginer constructor. Acum....

#18
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009
Diferenta intre izolarea cu polistiren si vata este in primul rand pretul si tot in primul rand este sanatatea. Casa cu polistiren respira ca un om cu o punga de plastic pe cap iar casa cu vata minerala respira ca un om cu punga de hartie pe cap.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate