Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Automatizari si dispozitive electronice in agricultura

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1427 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Eu raman de moda veche, comparatorul este sfant pentru mine, 1/2 h am gata termostatul iar pretul componentelor este derizoriu.

Edited by pufarin, 09 February 2013 - 12:24.


#20
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

 pufarin, on 10 februarie 2013 - 10:26, said:

Am fost azi prin targ si am cumparat rezistenta "minune" Are 1600 W, cam dublu fata decat am nevoie dar de 800W nu aveau. Acum o sa vad daca o folosesc asa sau ii reduc tensiunea.


P.S. Anul trecut vazusem unele mai groase si din ce imi aduc aminte aveau si senzorul de temperatura integrat.
Incearcă să legi două rezistențe în serie. Vei avea la bornele fiecărei rezistențe aproximativ 110V, iar cele două rezistențe vor disipa împreună 800W.
P=UxU/R; R=UxU/P=30,25 Ohmi; Rezultă că o nouă rezistență, alimentată la 110V, va disipa P=(110x110) Volți/30,25 Ohmi= 400W.

Attached Files



#21
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

 qwertysecret, on 10 februarie 2013 - 09:35, said:

E un inceput bun! Odata ce ne insusim aceste cunostinte, mai reflectam inca o data asupra "o rezistenta de putere mai mica in mod sigur are sentiunea mai mic". Daca nuci acum nu ne-am dat seama unde gresim, atunci mai facem un experiment (lasam ala cu becu' ca ar putea sa ne duca in confuzie, caci tre' sa produca lumina, nu caldura): se ia montajul de taiat polistirenul prezentat in paginile anterioare (ne intoarcem la bine-cunoscuta nichelina Posted Image si se incearca conectarea intre cele 2 tije de alimentare o nichelina de sctiune mai mare. Daca nu gasim, mai adaugam o nichelina imediat sub prima nichelina, astfel simuland experimantul cu nichelina dubla sectiune. Daca dracia tot mai taie, mai adaugam o nichelina, prin urmare sectiunea devine si mai mare.

Mai reusim sa taiem polistirenul? Nu? Ce s-a intamplat cu sectiunea, a crescut? Ce s-a intamplat cu puterea, nu cumva a scazut? Deci nu cumva este exact invers decat cele afirmate anterior, si anume, o rezistenta de putere mai mica in mod sigur are sectiunea mai mare.

Am tinut sa precizez pnetru ca sunt "unii" care cred ca "altii" vorbesc doar asa, in contradictoriu .. daca nu ne pasa de calitatea informatiilor prezentate in acest subiect, atunci da, pot fi de acord, vorbesc doar asa .. in contradictoriu ...(asta dovedeste si ce atentie au avut "unii" citind paginile acestui topic cand au generalizat ca sunt altii care vorbesc doar in contradictoriu Posted Image
Poate oi fi la început de drum în agricultură, nu la fizică. Experimentul tău, de mai sus, se referă la un grup de rezistori legați în paralel. Dacă păstrezi tensiunea de la bornele rezistorilor, va crește consumul de curent (măsurat în amperi) din circuit, la bornele de alimentare, însă "nichelinele" se vor încălzi la fel. Deci, puterea totală va crește. Afirmația "o rezistenta de putere mai mică în mod sigur are sentiunea mai mică" este valabilă, în contextul menținat de mine. Poate ați dorit să faceți o legătură cu formula: P=UxU/R, însă eu nu la asta m-am referit. Eu am vrut să spun doar că, la modul concret, dacă o persoană de pe acest forum sparge cu ciocanul două nicheline, una de 800W și una de 1600W, o să observe că nichelina la cea de 1600W va fi mai groasă.
Cred că ar fi bine să ne mutăm pe aria http://forum.softped...-in-agricultura , menționată de un moderator, dacă tot ai impresia că ai dreptate. Mie nu-mi plac oamenii care se cred că au dreptate.

#22
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

 ciudin, on 11 februarie 2013 - 10:58, said:

Incearcă să legi două rezistențe în serie. Vei avea la bornele fiecărei rezistențe aproximativ 110V, iar cele două rezistențe vor disipa împreună 800W.
P=UxU/R; R=UxU/P=30,25 Ohmi; Rezultă că o nouă rezistență, alimentată la 110V, va disipa P=(110x110) Volți/30,25 Ohmi= 400W.
Eu prefer totusi triacul, decat sa inseriez 200m de rezistenta. Uite si o ghicitoare

#23
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006

 ciudin, on 11 februarie 2013 - 10:58, said:

Incearcă să legi două rezistențe în serie. Vei avea la bornele fiecărei rezistențe aproximativ 110V, iar cele două rezistențe vor disipa împreună 800W.
P=UxU/R; R=UxU/P=30,25 Ohmi; Rezultă că o nouă rezistență, alimentată la 110V, va disipa P=(110x110) Volți/30,25 Ohmi= 400W.

Mai simplu! Leaga o dioda corespunzatoare in serie cu rezistenta de 1600W.

#24
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

 pufarin, on 11 februarie 2013 - 20:16, said:

Am luat o plasa de zile mari. Dupa ce am tait scanduri si le-am facut crestaturi, aproximativ 250 de taieturi ca sa stea "matul" albastru rectiliniu uniform si paralel, insirat cei 100 m de rezistenta in 4,5 mp si am carat 5 roabe de nisip (fara paine), montat termostatul si bagat in priza. In momentul ala am avut o surpriza tare neplacuta si sentimentul muncii in zadar, ghiciti ce sa intamplat. Dau cadou 10 rasaduri de Tolin celui care ghiceste.

ai observat ca e arsa rezistenta. Nu-mi zice ca nu ai probat-o

Edited by macaz2006, 11 February 2013 - 20:47.


#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nu este arsa si intradevar nu am probat-o inainte.

Edited by pufarin, 11 February 2013 - 20:51.


#26
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 pufarin, on 11 februarie 2013 - 20:16, said:

...montat termostatul si bagat in priza. In momentul ala am avut o surpriza tare neplacuta si sentimentul muncii in zadar...
Ai pus dițu' și ai aflat că ți-au tras-o piețarii ?
Io' când ți-am zis să nu cumperi dacă n-are TVA [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/tongue.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La's că-l pui la paralel...

#27
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Trebuie sa schimbi priza sau instalatia pana la tablou.

#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

 berty_a, on 11 februarie 2013 - 20:41, said:

Mai simplu! Leaga o dioda corespunzatoare in serie cu rezistenta de 1600W.
Este o solutie simpla si corecta, dar prefer un variator simplu cu triac pentru un reglaj mai precis.

#29
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

 pufarin, on 11 februarie 2013 - 20:24, said:

Eu prefer totusi triacul, decat sa inseriez 200m de rezistenta. Uite si o ghicitoare
Termostat defect, s-a topit polistirenul (dacă ai folosit), ai uitat de senzorul de temperatură, ce trebuia montat în nisip...Nu ai termometru de măsurarea și reglarea temperaturii. Posted Image

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Bag seama ca vrei sa imi ei rosiile. :) Termostatul merge, am folosit polisitren dar slabe sanse sa se topeasca, senzorul este in termostat si am termometru cu sonda care memoreaza minimul si maximul temperaturi masurate.

#31
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nu este cazul. Instalatia electrica a casei este facuta de mana mea si am facut-o ca la carte.

#32
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
S-a ars siguranta la tablou. In loc de nichelina, era conductor electric normal.

#33
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
pufarine, las-o asa, n-o mai chinui, ca te mai vrem pe-acilisea.

Oricat de rau ar merge lucrurile, nu uitati, ca rosii are si la alimentara !

#34
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Am și eu câteva idei pentru a construi o incintă în care să fie menținută o temperatură constantă:
1. Un incubator de ouă, cumpărat din comerț; Aș modifica schema electronică, pentru a obține temperatura dorită.
2. Mi-aș construi un montaj simplu, din trei  tranzistori, primul amplificator cu divizor la intrare format dintr-un rezistor și un termistor, iar ceilalți doi în montaj trigger-schmitt, care să-mi comande un releu. Aș evita triacul sau tiristorul, pentru că în incintă este umiditate.
3. Aș cumpăra niște bucăți de nichelină, care nu sunt scumpe și am văzut chiar și azi că se găsesc, aș căuta să le bag într-un tub izolant și care să reziste la temperatură, după care aș regla empiric lungimea nichelinei spiralate în așa fel, încât să-mi disipe căldura care cred eu că este necesară.

Anul ăsta nu vreau să-ți iau roșiile. Poate la anul.Posted Image

#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu înţeleg de ce nu poate fi ansamblul în exteriorul acelei incinte.
Consideri că releul suportă umiditatea mai uşor ?
S-au inventat lacuri de protecţie de mult.

ps: vrei să fermentezi tabac şi nouă nu ne spui ? Posted Image

#36
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nici eu nu am probat-o. Am facut pana acum detoate.  Dar cred ca a-si fi nebun sa ma duc noaptea, la ora zece in solar, sa incep cu firele pe acolo. Dar...parca, parca nu pot sa dorm linistit. Acum 10 minute am iesit din baie.
pufarineeeeeeeeee, ma ai pe constinta!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate