Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2957 replies to this topic

#1
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Asa cum spune si numele, Waze e o aplicatie care te ajuta in trafic in timp real. E disponibila pe iOS, Android si Windows Phone.


- Hartile sunt create 100% de utilizatori!
- din 2015 Waze importa date de trafic/viteza de deplasare din Google Maps.
- Google Maps importa unele alerte din Waze.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e_4hHhKGgWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Romania numarul utilizatorilor creste vertiginos!
Vedeti aici statistica utilizatorilor online in real time.

Poate fi folosit in mod anonim, dar e de dorit sa va faceti cont, daca doriti sa va pastrati punctele si daca doriti sa editati harta.

Programul poate fi folosit doar daca aveti activat serviciul de date, nu e o aplicatie Offline, gen iGO sau Here maps!

Alertele sunt semnalate realtime de catre orice utilizator!
Datele de trafic sunt capatate de la ceilalti utilizatori de Waze, DAR si de la orice telefon Android (care trimite info anonim catre serverele Google).

Cât internet consumă Waze?

Citat

Pe scurt, Waze consumă în medie 1 MB / 100 km.
Spun în medie pentru că Waze poate consuma mai mult sau mai puțin, depinde cum îl folosești și ce faci.
Sau în jur între 50 și 200 MB / lună, folosit zilnic.

Numar de utilizatori activi realtime

Forum Waze Romania

Waze Map Editor


How to Edit a Map

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HVksbb1Z4SQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Harta Live - Romania

Edited by Adm, 15 September 2016 - 12:40.


#2
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
In orasele mai mari unde sunt totusi cativa utilizatori e destul de ok. Eu o folosesc de putin timp dar deja m-a ajutat de cateva ori. De exemplu am scapat de un politist care statea la panda :)
De asemenea aplicatia incearca sa iti arate cel mai rapid traseu in functie de ce viteza medie au avut utilizatorii Waze pe segmentele respective de drum.
Eu sper sa se stranga mai multi utilizatori si in Romania. Aplicatia are nevoie de date permanent dar in 2013 cred si sper sa nu existe smartphone fara o conexiune de date.

#3
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Interesanta aplicatia. Am sa mi-o instalez si eu.

Edited by Dau, 03 February 2013 - 17:55.


#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
super! are si navigare gps?

#5
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Are :) E o aplicatie de navigatie in primul rand.

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am luat-o si eu. imi place.
daca avea meniu si voce in lb romana era si mai bine. ii mai lipseste o busola sa-mi dau seama unde este nordul. cateva probleme cu zoomul, nu-si da seama de prima data. in rest pare ok.

#7
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Eu m-am obisnuit cu meniurile in engleza si cred ca mi-ar fi chiar mai greu in Romana.
Vezi ca daca apesi pe harta si iti apar cele trei icoane cu sageata, + si - , daca apesi pe sageata ar trebui sa ai o alta icoana tot cu sageata dar si cu N. E modul de a-ti arata harta tot timpul harta cu directia Nord.
Cat despre Zoom, nu stiu exact la ce te referi. La mine merge perfect zoom-ul.

#8
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

Vizualizare mesajdlh, pe 03 februarie 2013 - 17:30, a scris:

. Eu o folosesc de putin timp dar deja m-a ajutat de cateva ori. De exemplu am scapat de un politist care statea la panda Posted image

Asta e cel mai bun exemplu in care waze te'a ajutat pe care il poti da ? E clar, inseamna ca nu a progresat prea mult in ultimii 2 ani. Nu ma mai obosesc.

Citat

Aplicatia are nevoie de date permanent dar in 2013 cred si sper sa nu existe smartphone fara o conexiune de date.

Smartphonuri sunt. Conexiune la date au,insa marea masa a utilizatorilor mirotici se opresc la aplicatia FB, sau instaleazxa Whatapp si cred ca l'au gasit pe Dumnezeu. :(

#9
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Am vrut sa subliniez cuvantul "pândă". Doar la noi politia sta la pândă in adevaratul sens al cuvantului. L-am folosit in special in Timisoara si de multe am vazut ca ma duce pe un trasee mai putin cunoscute dar care au o viteza medie mai mare in Waze. Astfel am economisit si timp si nervi.
Eu zic ca progresat mult. Dupa cum spunea, in Romania sunt inca prea putini utilizatori ca aplicatia sa aiba un efect foarte mare. Dar e destul de folositoare zic eu mai ales pentru cei care se plimba mult. Si cum tuturor le place si partea de "social", Waze are si asa ceva.

#10
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Se pare ca merge si pe Windows Mobile si Symbian : http://world.waze.com/download/
Si exista si o versiune pentru BlackBerry dar e beta.

Edited by dlh, 03 February 2013 - 19:21.


#11
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

Vizualizare mesajrasistu, pe 03 februarie 2013 - 18:04, a scris:

am luat-o si eu. imi place.
daca avea meniu si voce in lb romana era si mai bine.
Are si meniu in romana si in curand o sa aiba si voce.

#12
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
De altfel, cativa colegi de pe forumul Waze au gasit o metoda sa puna deja voce in limba romana inainte de a aparea ceva oficial : http://world.waze.co...p?f=120&t=32532

#13
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

Vizualizare mesajdlh, pe 03 februarie 2013 - 18:15, a scris:

L-am folosit in special in Timisoara si de multe am vazut ca ma duce pe un trasee mai putin cunoscute dar care au o viteza medie mai mare in Waze. Astfel am economisit si timp si nervi.
Eu zic ca progresat mult. Dupa cum spunea, in Romania sunt inca prea putini utilizatori ca aplicatia sa aiba un efect foarte mare. Dar e destul de folositoare zic eu mai ales pentru cei care se plimba mult. Si cum tuturor le place si partea de "social", Waze are si asa ceva.

Hmm... bine, si cum mai sta la acoperirea pt Romania, ca ala e primul lucru care ma intereseazza la el si care m'a facut sa il dezinstalez. Nu avea mare lucru pentru Bucuresti. Strazi noi ? Strazi vechi - sensuri unice ?

Si cum se face cartarea ? Adica daca vreau sa introduc niste strazi noi / corectez, cum se face ?

#14
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Vezi sa nu faci aceeasi greseala pe care am facut-o si eu cand l-am instalat prima data. De fapt eu m-am uitat online pe www.waze.com si am vazut ca in Live Map in Romania nu sunt decat drumurile principale. Am citit apoi pagina lor de Wiki si am descoperit ca de fapt aceea pagina e doar pt America de Nord, userii internationali folosesc world.waze.com
Ei bine, aici deja harta era mult mai ok.

In Timisoara orasul e aproape complet. Mai lipsesc cateva stradute mici pe care inca nu a apucat nimeni sa circule pe ele. Pot fi adaugate prin editorul online care foloseste imagini satelitare de la Bing. In Bucuresti din cate am vazut eu e destul de complet. Acolo sunt de fapt si marea majoritate a userilor Waze din Romania.

Sfatul meu e sa citesti prima oara pagina de Wiki : http://world.waze.co...dex.php/Romania
Ai acolo raspunsul cam la toate intrebarile.
Bafta

#15
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
exista cumva si versiune mai putin intrusiva ? fara permisiunea read contacts - nu ii vad vreun rost strict necesar.

#16
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu cred ca exista.
E nevoie de aceasta permisiune pentru ca aplicatia e capabila sa navigheze spre un contact. Daca ai la contacte trecute si adresele atunci Waze poate sa te duca la acestea fara a mai fi nevoie sa ma tastezi tot timpul adresel respective.

#17
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Imi place aplicatia dar nu pot edita harta pe net nu merge butonul Save.

#18
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Ce browser folosesti? Eu am editat si de pe Chrome si de pe Firefox si merge ok. Chiar acum 10 minute am editat cateva strazi si totul a functionat OK. Incearca sa-ti stergi cache-ul browserului si sa mai incerci. Nu uita si faptul ca nu poti edita decat in zonele pe unde ai circulat cu aplicatia waze deschisa si conectata la internet. E o masura de protectie ca sa nu se trezeasca cineva din Constanta sa modifice strazi prin Timisoara decat daca a circulat pe ele si cunoaste situatia. Aria de editare este de 1 mila in jurul ariei pe unde ai circulat efectiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate