Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

AJUTOR! Problema configurare DNS W2003

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
salutare...am un server pe windows 2003 ...server care functioneaza si ca router pe ICS...vreau sa-l fac server de mail pop3 si web hosting...am domeniile (2) cumparate...am un IP public de la ISP...acum..pe acest server am 2 placi de retea intr-una imi intra netul de isp in cealalta imi iese netul catre reteaua mea locala...la rnc am inreg 2 name servere unul la mine ns.domeniu.ro pe ip-ul public si celalalt la ISP...la mine pe server instalez dns , forward lookup zone --> primary zone = domeniu.ro -->dupa next-uri imi si finish imi apre in dreapta imi seteaza el automat SOA, NS si 2 A records 1--> NAME=ns ; TYPE = Host(A) ; DATA = ip local ; 2--> NAME=ns ; TYPE=HOST(A) ; DATA = ip public...am restartat serverul si nimic..local imi merge dns-ul pe ip-ul 192... insa pe ip public nu....in urma testului de pe www.dnsreport.com imi da eroare ca nu imi raspunde serverul...de la ce sa fie oare ?

va multumesc anticipat pt ajutor...pls help me camai am putin si ma impusc

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
1. foloseste NAT din RRAS in loc de ICS, ai control mai bun asa.

2. Buba de access din exterior este data, probabil, de firewall. Trebuie sa deschizi porturile necesare pentru external access to local DNS server (UDP local port 53).

si - evident - asigura-te ca DNS Server este binduit pe ambele interfete (DNS Management Console - SERVER_NAME - Properties - Interfaces - Listen on: ....

3. Trebuie sa ai grija la transferul zonelor - catre cine permiti acest transfer (cel mai bine, in cazul tau, catre nimeni).

Inteleg ca nu e si Domain Controller, ca situatia devenea mai complicata in cazul respectiv.

Succes!

#3
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002

View PostTyby, on Nov 19 2005, 12:06, said:

1. foloseste NAT din RRAS in loc de ICS, ai control mai bun asa.

2. Buba de access din exterior este data, probabil, de firewall. Trebuie sa deschizi porturile necesare pentru external access to local DNS server (UDP local port 53).

si - evident - asigura-te ca DNS Server este binduit pe ambele interfete (DNS Management Console - SERVER_NAME - Properties - Interfaces - Listen on: ....

3. Trebuie sa ai grija la transferul zonelor - catre cine permiti acest transfer (cel mai bine, in cazul tau, catre nimeni).

Inteleg ca nu e si Domain Controller, ca situatia devenea mai complicata in cazul respectiv.

Succes!

nu am AD...in urma sfaturilor tale se pare ca a inceput dnsreport sa imi recunoasca serverul totusi mai am niste pb..revin cu detalii

Edited by Pac-Man, 19 November 2005 - 14:03.


#4
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
in urma testelor de pe dnsreport.com se pare ca totul e ok mai putin reverse zone care trebuie facut de ISP , pt serverul de mail..dar desi totul pare in regula acolo eu inca nu pot accesa websiteul meu sau conturile de mail desi sunt configurate bine (zic eu)...website-urile sunt pe IIS6 iar mailul (deocamdata) e pe POP3 din w2k3...tyby daca ai putin timp sa te uiti pe dnsreport.com la raportul pt domeniul meu ti-as fi recunascator ...daca e ok anunta-ma si iti trimit pe prv numele domeniul meu...multumesc anticipat  :)

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
lasa domain pe privat.

#6
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
se pare ca pot sa primesc mail pe server dar nu pot trimite...de la ce sa fie oare ?

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
1. nu ai trecut in DNS nameserver-ul secundar. Ar fi bine sa rezolvi asta.

2. pentru ns.domeniu.tld ai doua inregistrari, din care una catre 192.168.x.x ... Scoate-o pe cea din clasa privata, poate produce confuzii / disfunctionalitati.

3. ce inseamna ca NU POTI TRIMITE? Erori, loguri, ceva?

#8
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
ti-am dat pm cu eroarea pe care mi-o da la trmitere de mail...mersi mult de ajutor

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View PostPac-Man, on Nov 20 2005, 19:23, said:

ti-am dat pm cu eroarea pe care mi-o da la trmitere de mail...mersi mult de ajutor


eroarea este:

0x800CCC79


Quote

How to deal with error number 0x800CCC79

When you try to send email messages you may receive an error message that your email cannot be sent due to SMTP relay blocking. The exact error message may vary, but it will be something similar to the following. The message could not be sent because one of the recipients was rejected by the server. The rejected e-mail address was '<someone@some_domain.com>'. Subject: '<Test or anything>', Account: '<Test>', Server: '<remotesmtp.wyith.net>', Protocol: SMTP, Server Response: '550 <someone@some_domain.com>... Relaying Denied', Port: 25, Secure (SSL): No, Server Error: 550, Error Number: 0x800CCC79

The cause of this error is due to the fact that all our SMTP servers require authentication. Please consult the "SMTP authentication settings" and "special settings for MSN, AT&T, AOL.com or Cox.com users" section in the domain manager.

Ai probleme cu relaying & / OR authentication. Trebuie sa faci setarile corecte in server-ul de mail.

Ce SMTP folosesti? Cel din Win2k3 ?

#10
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
deocamdata da...pe cel din w2k3 il folosesc...

#11
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
se pare ca am rezolvat si pb cu trimisul dar acum am alte pb...ba trimite e-mail..ba nu...sau ba primesc ba nu primesc...de la ce sa fie oare ?...mie outlookul imi arata ca totul e in ordine.

#12
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
am mai observat ceva ...mailurile imi sosesc pe server dar nu mi le directioneaza catre casute...hmm

#13
lsn_ro

lsn_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2006
Am si eu o problema asemanatoare...
mi-am luat o clasa de ip 8 din care pot sa folosesc 6....
Am un domeniu inregistrat la rnc la care am pus ns1.domeniu.ro (un ip din clasa)
am instalat win 2003 server l-am facut domeniu.ro dar nu stiu cum sa configurez dns.
daca accesez comp-ul din internet pe ip se vede.
va rog sa ma ajutati!


Multumesc,
Lucian

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Man, pentru chestiile de ordin general, citeste cu atentie help-ul windoz-ului.

Revin cu un link maine, ca am explicat undeva despre DNS si rezolvarea numelor.

#15
lsn_ro

lsn_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2006

View PostTyby, on Jan 17 2006, 02:50, said:

Man, pentru chestiile de ordin general, citeste cu atentie help-ul windoz-ului.

Revin cu un link maine, ca am explicat undeva despre DNS si rezolvarea numelor.

l-am instalat!
din local merge www.domeniul.ro din internet nu se vede.
Am intrat si pe DNSreport.com si la NS = FAIL "A timeout occurred getting the NS records from your nameservers"
nu mai stiu ce sa-i mai fac....

help pls.  :worthy:

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
adauga un host www pentru domeniul respectiv

#17
lsn_ro

lsn_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2006

View PostTyby, on Jan 17 2006, 12:01, said:

adauga un host www pentru domeniul respectiv

am host www adaugat.
in Forward Lookup Zones > domeniu.ro an
_msdcs		
_sites		
_tcp		
_udp		
DomainDnsZones		
ForestDnsZones		
(same as parent folder)	Start of Authority (SOA)	[88], theone.domeniu.ro., hostmaster.
(same as parent folder)	Name Server (NS)	ns2.domeniu.ro.
(same as parent folder)	Name Server (NS)	theone.domeniu.ro.
(same as parent folder)	Name Server (NS)	ns1.domeniu.ro.
(same as parent folder)	Host (A)	xx.xxx.xxx.100
(same as parent folder)	Mail Exchanger (MX)	[10]  mail.domeniu.ro.
ftp	Alias (CNAME)	www.domeniu.ro.
ns1	Host (A)	xx.xxx.xxx.100
ns2	Host (A)	xx.xxx.xxx.101
theone	Host (A)	xx.xxx.xxx.100
www	Host (A)	xx.xxx.xxx.100

lipseste ceva?

#18
lsn_ro

lsn_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2006
daca deschid in browser pe server http://ipserver/ se vede
daca deschid in browser pe server http://www.domeniu.ro se vede
daca incerc de pe alta statie http://ipserver/ nu se vede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate