Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Alungare pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Am deschis un topic relativ tampit, as dori o metoda umana de a alunga pisicile, sunt vreo 5-6 animalute care isi fac veacul in curte si de care nu pot scapa.
I-am interzis bunicii sa le hraneasca, dar cred ca sunt acum in perioada aia nenorocita si imi vine sa le omor.
Nu m-ar deranja prezenta lor daca nu ar mirosi ingrozitor urina, am ajuns acasa in urma cu cateva ore si mai sa vomit de la miros.
Isi fac nevoile presupun in curte, pe scari, pe presuri, etc. si chestia asta ma dispera.
Evit achizitionarea unui caine, deoarece bunica este surda si destul de in varsta si nu as vrea sa "ajunga pe drumuri" catelul.
Alternativa pe care o folosesc idiotii prin jur este otravirea animalelor, sunt om si nici prin cap nu-mi trece o asemenea tampenie, de aceea as dori sa stiu daca exista o alta metoda de a le alunga in afara de a lua un catel.
Exclus deasemenea impadurirea curtii cu sarma ghimpata, cioburi si alte asemenea taranisme.
Ma gandeam la aparate cu ultrasunete (stiu ca sunt dispozitive de alungat cainii), dar nu stiu preturile si nici ce dispozitiv mi-ar trebui pt a acoperi ~500 mp.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.roinsect....imal-chaser/100

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ia-ti un caine.

#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 xeleron, on 30 ianuarie 2013 - 22:58, said:

Ia-ti un caine.

Ar trebui sa fie adult, daca e mic, se invata cu ele, eu am al doilea lup care doarme cu vreo doua pisici, si nu pot sa spun ca e un caine prea bland, mai ales cu strainii.

#5
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Preventiv, pentru istetii care nu vor ezita sa dea navala cu sfaturi de-o "inteligenta" inspaimantatoare (se stiu ei care) : abtineti-va, altfel va "abtin" eu pe termen nelimitat.
Multumesc.

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Pisicile, ca si cainii, sunt animale domesticite si teritoriale. Nu ai cum sa le alungi mai ales printr-o metoda umana. Poti sa le fugaresti, se vor intoarce. Asa ca singura metoda ar fi sa le iei si sa le duci in cealalta parte a orasului poate vor gasi un camin mai bun.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005
Le prinzi intr-o cusca/capcana si le duci la un adapost.

#8
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Omul a spus, din păcate, că nu se pune problema să-și ia cățel. Și cum nu toate pisicile evită câinii de la mare distanță, măsura asta s-ar putea să ducă la scărmanarea felinelor respective (ceea ce omul nostru a zis din nou că vrea să evite).

Din dispozitivele acelea de care întrebai și spre care te-a îndrumat w21, pot să-ți „arăt” și eu câteva, AICI - cu prețuri. Habar n-am cât sunt de eficiente și dacă nu cumva au și efecte adverse pentru om dacă sunt folosite pe timp îndelungat (sunt însă aproape sigur că ar stresa ca naiba animalele de casă din vecini). Am mai auzit că și mirosul de lămâie/citrice reprezintă un repelent foarte bun pentru pisici (nu știu, ce-i drept, cât de eficient dacă este folosit afară, unde mirosul trece mai rapid, dar ai putea să încerci să dai cu puțin suc de lămâie prin locurile din curte unde se adună mai des mâțele, asta înainte să te arunci să cumperi aparatele acelea).

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Dai cu otet in locurile in care isi marcheaza motanii teritoriul. Le sperii des, arunci cu apa dupa ele.
In perioada asta toate pisicile o iau razna si cred ca o sa ignore multe dintre metodele astea.

#10
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
O chestie cu ultrasunete am avut la masina,sub capota.Cam un an,cat a functionat,nu am avut probleme cu matzele.Din pacate s-a stricat,nu stiu de ce...

Edited by D_FENS, 30 January 2013 - 23:57.


#11
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Ceva ce știu că se folosește dincolo e "Methyl nonyl ketone". Substanță lichidă sau cristale care se împrăștie prin locurile frecventate. E folosită împotriva mai multor animale, inclusiv câini și pisici.
O cunoștință și-a dat mașina cu așa ceva și a scăpat de noi zgârieturi de mâță pe capotă.

Câteva exemple:
http://www.amazon.co...stp_s2_edpp_url
http://www.amazon.co...59583653&sr=8-1

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Ți-l împrumut eu pe Max-mioritic, aprox 65-70 kg(din avatar). E foarte nervos pe ele, într-un minut se evaporă toate!

Deși e un pic grăsun, se mișcă ca o căprioară. Problema e că nici bunica nu o să mai iasă prin curte!

Edited by Digix, 31 January 2013 - 00:27.


#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Labradorul meu negru face orice mata sa dispara aproape instant. Ti-o imprumut pe Dița cateva zile, daca o iei de acasa. Doar sa ai tupeu sa o prinzi Posted Image. E mai firava, nu are decat vreo 35 de kile. Nu stiu cu viteza cum stai, ea se descurca foarte bine.

Nu a rupt niciodata vreo pisica, nu s-a apropiat niciuna suficient de catelusa mea, daca face "ham", dispar si motanii mei de curte, pe care ii stie inca de mici. Doar ca nu prea se impaca :D.

Edited by Lucian_M, 31 January 2013 - 00:28.


#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007

 Lucian_M, on 31 ianuarie 2013 - 00:27, said:

Doar sa ai tupeu sa o prinzi...

Tre' să fii ceva rudă cu Bolt să o prinzi!

Edited by Digix, 31 January 2013 - 00:30.


#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu nu. Nici Dița. La mine sta cand o chem, indiferent ca ii pun zgarda sau alt motiv.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
E clar că nu mă refeream la tine ci așa, în general!

Edited by Digix, 31 January 2013 - 00:33.


#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De fapt, tre' sa fii ruda cu Bolt ca sa... fugi de ea. Pe cine nu cunoaste... hmm, cam nasol, n-as vrea sa o scap libera.

In orice caz, si eu am diverse pisici care vin si mananca laolalta cu motanii mei, dar in afara de a tipa un pic la ele, nu am ce le face, ca daca dau drumul la caine, nu mai stau nici motanii personali in zona.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Poti lua de la vreun prieten un catel pentru o perioada determinata cat sa le alunge pe pisici. Dar sunt foarte smechere si cum vor simti ca nu mai e catelul, cum se vor intoarce. Matele au obiceiul sa tina un fel de sedinte in cate o curte unde stiu ca nu sunt caini. Se aseaza in cerc si stau nemiscate. Probabil comunica telepatic.Cred ca de aceea vin in curte la voi. Si nu cred ca un caine se va imprieteni cu o pisica ce nu face parte din familie. De exemplu cainele meu desi doarme cu pisicile mele, atunci cand a intrat o pisica straina in curte a prins-o si a omorat-o. La fel ar fi atacat si un caine sau un om strain. Alta metoda ar fi sa iei un motan. Sunt foarte teritoriali si nu lasa alte pisici in curtea lor. Dar un motan de maidan, nu vreun diafan din ala de rasa sa ti-l faca motanii ceilalti mop de sters pe jos. Are un prieten de-al meu un motanoi de vreo 7-8kg, nici pasarea nu intra in curtea aia, necum alte pisici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate