Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PFA in IT - obligat sa fiu platitor de TVA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalinescoo, on 17 februarie 2013 - 20:21, said:

- am tot citit si am inteles, ca nu as fi obligat sa platesc contributia la pensii pentru venitul de care il voi declara (undeva la brut de 1000 EUR).
Daca mai ai un contract de munca undeva nu platesti pensii sau daca ai la final de an o cifra de afaceri sub 35% x salariul mediu brut (2117 lei pe anul 2012, rezulta 741 lei/luna). Altfel platesti la o suma declarata de tine (nu poate fi sub acel prag). Detalii aici: http://static.anaf.r...013.htm#a296e21

View Postalinescoo, on 17 februarie 2013 - 20:21, said:

- am o nedumerire legata de plata contributiilor la casa de asigurari de sanatate
Tot in link-ul de mai sus ai modul de calcul si la sanatate. La final de an nu poti avea o contributie aplicata la o valoare sub salariul minim.

View Postalinescoo, on 17 februarie 2013 - 20:21, said:

- pot sa imi fac pensie privata in detrimentul celei de stat ?
Nu in detrimentul celei de stat daca te incadrezi conform celor de mai sus.

#38
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc mult Laurentiu pentru informatii. Azi am fost la finante sa ma ia in evidenta, ducand niste copii de pe acte + declaratia 220. Mi-au spus ca trebuie sa depun si declaratia 600 nefiind angajat intr-un alt loc. Eu am dedus din codul fiscal ca initial nu trebuie sa platesc, deoarece nu am venit estimat mai mare de 741 lei pe luna declarat. Dar se pare ca primul an trebuie sa depun, si abia al doilea an daca nu am venit mai mare de 741 lei, pot opta sa nu mai platesc.

Am luat cazierul azi si mai trebuie sa merg sa ma inscriu in scopuri de TVA + inregistare in ROI si gata... in sfarsit am terminat cu hartogaria. Azi am facut stampila si maine merg la banca sa fac conturile. Am vrut sa imi fac azi, dar fara stampila nu se poate...  

Multumesc tuturor celor care mi-ati fost alaturi cu sfaturi.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalinescoo, on 18 februarie 2013 - 19:22, said:

in sfarsit am terminat cu hartogaria
Asta-i cea mai simpla operatiune. Sa-ti mearga afacerea e cea mai mare provocare Posted Image

#40
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postalinescoo, on 18 februarie 2013 - 19:22, said:

... gata... in sfarsit am terminat cu hartogaria.


Da' expertu' contabil ce zice? :)

#41
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
:) Sincer nici nu l-am mai cautat. Am vazut ce sfaturi mi-a dat si m-am convins.

#42
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Scriu la un topic vechi de 3 ani.
SRL neplatitor de tva, recent inscris in ROI. Prestari servicii informatice.
Am intampinat urmatoarele cazuri:

1) factura catre persoana neimpozabila din UE: facturez cu codul fiscal initial, si nu fac mentiuni referitoare la TVA pe factura (  conform art 133 (3) locul prestarii este Romania ) ?
2) factura catre persoana impozabila neplatitoare de TVA din UE: cum facturez?
3) factura catre persoana impozabila platitoare de TVA din UE: facturez cu codul TVA obtinut pentru inscriere in ROI, si scriu taxare inversa?

Edited by tudosecos, 21 March 2016 - 21:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate