Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

S-a dovedit stiintific: MOARTEA NU EXISTA!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostSocrate1970, on 25 ianuarie 2013 - 10:22, said:

Robert Lanza, cercetator la Advanced Cell Technology, a dovedit prin fizica cuantica faptul ca moartea nu exista. Cand trupul isi termina „bateriile”, mai raman 20 de wati de „energie informationala”.
...............
  Daca un corp este distrus intr-un univers, nucleul energetic de 20 de wati – masurat stiintific – care a facut creierul sa functioneze ca un computer nu se stinge odata cu trupul. Se stie de ani multi ca „energia nu se distruge, se transforma”, iar „fantana energo-informationala” a creierului, cum au numit cercetatorii cei 20 de wati, transcede intr-o nou univers.
.....
PFiiiUUUU! Ce simplu era sa deschizi portale in alte dimenisiuni ... 20 Wati? Cu o baterie de masina ce pot face?

Mai copii, mai puneti mana si pe carti adevarate (chiar si macar manuale scolare) si nu mai luati de bune orice articole sau carti care se pretind stiintifice, dar nimeni serios nu o ia in seama  ...
Acum, sincer ... Voi nu sesizati ca o luati, mai mereu, pe aratura din speculatie in speculatie, dar urlati din toti bojocii ca si cand am avea  dovezile chiar in fata? Posted Image

Edited by archaeus5, 25 January 2013 - 12:54.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 25 ianuarie 2013 - 10:59, said:

Au aflat copiii ca exista sex?
Si l-au denumit cip-cirip.Posted Image
Nu ma refer la cel ce a deschis topicul, ci la modul stiintific in care se demonstreaza ce este negat de aceeasi stiinta, ceea ce se stie de cind lumea.


Dar nici nu trebuie sa stie/inteleaga/creada toata lumea...

Nu ar mai exista diversitate in idei, ori pentru asta am venit ,,aici ''...

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSocrate1970, on 25 ianuarie 2013 - 10:22, said:

Robert Lanza, cercetator la Advanced Cell Technology, a dovedit prin fizica cuantica faptul ca moartea nu exista.
Prosteli Posted Image Lanza emite doar ipoteze precum articolul din 2007 "A New Theory of the Universe", la baza este biolog. Nimic nu este dovedit practic.

#22
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Poate dovedi cu un pistol spre capul lui ?

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSocrate1970, on 25 ianuarie 2013 - 11:19, said:

"Who is Robert Lanza
Robert Lanza, M. D. is considered one of the leading scientists in the world.
Nope, este doar biolog lucreaza pe celule stem si chestii conexe gen clonare tesuturi (acolo poate ca este printre lideri) iar in pauza emite ipoteze cu pretentii de teorii (fiind biocentrist), este preferatul hollistilor si celor care vitseaza suflete alta lume alt univers si altele...

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/Robert_Lanza_in_laboratory.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcrisstonne, on 25 ianuarie 2013 - 12:46, said:

Nu ar mai exista diversitate in idei, ori pentru asta am venit ,,aici ''...
Idei sunt multe si diverse, unele buen altele vise, problema e ca ele trebuie sa convearga catre intelegerea realitatii nu catre visare.

#24
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Orice structura contine o oarece forma de energie potentiala. Poti sa faci baterii din portocale sau cartofi, de exemplu ... La fel cum facem baterii din materiale inanimate ...
http://laughingsquid...-orange-wedges/

Edited by archaeus5, 25 January 2013 - 13:11.


#25
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View PostSocrate1970, on 25 ianuarie 2013 - 10:22, said:

„Multiversul” ne asteapta

autor: Adina Mutar - ziarul "National"

http://www.robertlan...eory-says-no-2/

...te aşteaptă pe dracu... Posted Image


Nu te aşteaptă nimeni, nicăieri.
Nu vei merge nicăieri altfel decât sub forma de atomi -la ce-ţi foloseşte ţie asta???

etc etc

Edited by eddingro, 25 January 2013 - 13:18.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteddingro, on 25 ianuarie 2013 - 13:12, said:

Nu te aşteaptă nimeni, nicăieri.
Nu vei merge nicăieri altfel decât sub forma de atomi -la ce-ţi foloseşte ţie asta???
La nimic pentru ca in momentul dezintegrarii tot ce te reprezinta inceteaza sa mai existe (personalitate, memorie).

#27
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 10.02.2011

View Postandreic, on 25 ianuarie 2013 - 13:36, said:

La nimic pentru ca in momentul dezintegrarii tot ce te reprezinta inceteaza sa mai existe (personalitate, memorie).
Fenomenele nu au cum sa inceteze sa mai EXISTE. Am existat( ca observatori cosmici ) si inainte de viata asta desi nu ne mai dam seama acum.
Creierul e o interfata intre universul vizibil, material si un alt fel de univers care nu poate fi descris prin legi fizice decit prin starea interioara a OBSERVATORULUI, adica CONSTIINTA DE SINE. Da, constiinta la nivel fundamental nu e o particularitate ci un intreg univers mental. Te-ai obisnuit atit de mult cu aceasta stare, incat tu ca observator pur si simplu uiti de ea, prin ea existi, gandesti si ai constiinta de sine. Te raportezi la exterior emitand ganduri si probleme logice, da sari peste starea asta, uiti de ea. Daca iti voi spune ca starea asta FUNDAMENTALA exista si inainte de a te naste, o sa tratezi superficial problema pentru ca automat tu te gandesti la perceptiile EU-LUI PARTICULAR, ca in timpul somnului nu avem constiinta de sine ( fals deoarece intre momentul in care te culci si momentul in care te trezesti trece un interval bun de timp - deci a existat un observator al TIMPULUI ), sau te gandesti ca dupa ce mori timpul nu mai exista in ''MINTEA'' OBSERVATORULUI ( fals ) deoarece nu exista singularitate ATEMPORALA la nivelul constiintei existentiale si nu stii ce e dupa ce mori chiar daca tu vezi ca persoana decedata nu mai misca, asta nu dovedeste ca partea subtila a observatorului din ea nu mai exista sau nu transcende intr-o alta stare ; ea continuua sa existe, doar ca transcende in alte dimensiuni superioare sau inferioare celor vizualizate de creierul acelei persoane in timpul vietii prin constructia lui ( de fapt celor vizualizate de MENTAL ) ;  Posted Image

Edited by Motanu13, 25 January 2013 - 15:16.


#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Tocmai asta e ideea din spatele științelor teoretice, să emită teorii și ipoteze cu privire la fenomene încă nereproductibile în laborator. Unele teorii din trecute s-au dovedit a fi fie exact, fie aproape de adevăr, altele inexacte.
Cred că mai avem mult pănă ce vom putea experimenta cu astfel de fenomene astfel încât să controlăm toți parametrii exact. Proiectul Stargate a dovedit, spre exemplu că fenomenele de transmitere a gândurilor chiar există. Și nici un om nu pune la îndoială aceste experimente, din punct de vedere statistic este imposibil să fie doar o coincidență. Problema este când vine vorba de replicabilitate și stabilitate (este și motivul pentru care s-a oprit).

#29
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostMotanu13, on 25 ianuarie 2013 - 15:10, said:

Fenomenele nu au cum sa inceteze sa mai EXISTE. Am existat( ca observatori cosmici ) si inainte de viata asta desi nu ne mai dam seama acum.
Creierul e o interfata intre universul vizibil, material si un alt fel de univers care nu poate fi descris prin legi fizice decit prin starea interioara a OBSERVATORULUI, adica CONSTIINTA DE SINE. Da, constiinta la nivel fundamental nu e o particularitate ci un intreg univers mental. Te-ai obisnuit atit de mult cu aceasta stare, incat tu ca observator pur si simplu uiti de ea, prin ea existi, gandesti si ai constiinta de sine. Te raportezi la exterior emitand ganduri si probleme logice, da sari peste starea asta, uiti de ea. Daca iti voi spune ca starea asta FUNDAMENTALA exista si inainte de a te naste, o sa tratezi superficial problema pentru ca automat tu te gandesti la perceptiile EU-LUI PARTICULAR, ca in timpul somnului nu avem constiinta de sine ( fals deoarece intre momentul in care te culci si momentul in care te trezesti trece un interval bun de timp - deci a existat un observator al TIMPULUI ), sau te gandesti ca dupa ce mori timpul nu mai exista in ''MINTEA'' OBSERVATORULUI ( fals ) deoarece nu exista singularitate ATEMPORALA la nivelul constiintei existentiale si nu stii ce e dupa ce mori chiar daca tu vezi ca persoana decedata nu mai misca, asta nu dovedeste ca partea subtila a observatorului din ea nu mai exista sau nu transcende intr-o alta stare ; ea continuua sa existe, doar ca transcende in alte dimensiuni superioare sau inferioare celor vizualizate de creierul acelei persoane in timpul vietii prin constructia lui ( de fapt celor vizualizate de MENTAL ) ;  Posted Image

Cu palavrageala ta fara nici un suport ne-ai convins sa aruncam toate metodologiile, teoriile, experimentele, observatiile si tehnologia care functioneaza pe baza lor ... Nici macar stiinta nu este la fel de categorica in privinta exactitatii lor, in ciuda atator date verificabile si rationamente coerente aflate in spatele lor, pe cat esti tu in privinta unor pure speculatii incoerente.
Ca sa te parafrazez: daca tu crezi ca ai scris ceva avand sens si descriind ceva real, asta nu dovedeste decat ca nu iti dai seama ce vorbesti.

Edited by archaeus5, 25 January 2013 - 17:05.


#30
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
eu vad cum fac,si-mi bag un USB la cur...cand mor,sa vina ala sa se conecteze...sa nu uit sa-i las parola.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMotanu13, on 25 ianuarie 2013 - 15:10, said:

Fenomenele nu au cum sa inceteze sa mai EXISTE. Am existat( ca observatori cosmici ) si inainte de viata asta desi nu ne mai dam seama acum.
Imi pare rau ca ai scris mult si fara rost, si culmea unii au apreciat (dupa like-uri) dar nu ma intereseaza fenomenele... ci persoana... ea inceteaza sa mai existe, clar, ea conteaza pentru mine Posted Image Degeaba ai caramizile unei case demolate... casa nu mai exista.
Poti sa te pui in ce perspectiva vrei (inclusiv a caramizii), sa visezi interfete... casa nu mai exista, intelegi ? Posted Image "Daca iti voi spune ca starea asta FUNDAMENTALA exista si inainte de a te naste" - iti voi spune ca nu exista. Cum ziceam faptul ca in jurul nostru sunt caramizi nu inseamna ca avem o casa mai mult nu exista predestinare... vezi si tu ca lumea cand trece pe trecerea strada in general se asigura :) Deci nimic nu e preexistent momentului nostru in timp exceptand caramizile... de care am vorbit mai sus.

View Postbenis, on 25 ianuarie 2013 - 15:19, said:

Proiectul Stargate a dovedit, spre exemplu că fenomenele de transmitere a gândurilor chiar există.
Nu a dovedit nimic, a incercat ceva, nu a iesit nimic.

View Postbenis, on 25 ianuarie 2013 - 15:19, said:

Și nici un om nu pune la îndoială aceste experimente, din punct de vedere statistic este imposibil să fie doar o coincidență. Problema este când vine vorba de replicabilitate și stabilitate (este și motivul pentru care s-a oprit).
Eu pun la indoiala si fara replicabilitate nu avem un caz sa discutam.

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreic, on 25 ianuarie 2013 - 18:54, said:


Nu a dovedit nimic, a incercat ceva, nu a iesit nimic.


Eu pun la indoiala si fara replicabilitate nu avem un caz sa discutam.
Păi a ieșit ceva, e de ajuns să consulți documentele americane desecretizate, toate arată clar că au existat porogrese, au reușit să vadă o unitate de producere de submarine în Rusia, informațiile erau foarte detaliate, forma submarinelor era detaliata. Când a fost pasat un document la constructori, au zis că așa ceva nu e posibil și, totuși, mai târziu au descoperit că era totul descris exact.
Și cei mai sceptici oameni de știință recunosc că nu putea fi o greșeală.
Replicabilitatea nu există întotdeauna pentru că există variabile care sunt diferite de la experiment la experiment. Neștiind încă exact ce se intâmplă, nu putem ști care sunt acele variabile.

#33
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postknauf75, on 25 ianuarie 2013 - 17:47, said:

eu vad cum fac,si-mi bag un USB la cur...cand mor,sa vina ala sa se conecteze...sa nu uit sa-i las parola.
This one makes much more sens ... Posted Image

#34
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandreic, on 25 ianuarie 2013 - 13:36, said:

La nimic pentru ca in momentul dezintegrarii tot ce te reprezinta inceteaza sa mai existe (personalitate, memorie).
Astea ce spin e posibil sa nu mai fie. Constiinta este eterna.

#35
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 10.02.2011

View Postandreic, on 25 ianuarie 2013 - 18:54, said:

nu ma intereseaza fenomenele... ci persoana...
Pai cand vorbim despre viata de dupa moarte, nu ne referim la persoana fizica andreic ci la natura fenomenelor cuantice care se petrec in constiinta lui andreic ; foarte rau ca nu te intereseaza fenomenele, o sa te trezesti dupa moarte ca plutesti intr-un univers ciudat de lumini si sunete chiar daca tu nu vrei, asta nu depinde de mine, de tine sau de dorinta ta de a muri ci de dorinta universului si a legilor fizicii ca tu sa existi mai departe si sa fi etern. Intelegi ?Posted Image

PS. Imi pare rau ca nu ai inteles nimic din explicatia cu timpul perceput de un observator dupa moarte, lucru care ar putea da mult de gandit in fizica cuantica. Daca ar disparea timpul dupa moarte din constiinta observatorului, s-ar da peste cap toata stiinta si ar aparea o serie de contradictii. La lucrurile astea voi nu va ganditi, de ce ? Exemplul meu e mai bun decit explicatia ta mecanicista cu caramizile si casa. Universul nu e o structura mecanicista ci una fluida, totul functioneaza ca un intreg inseparabil si interconexiunile chiar conteaza. Nu poti sa separi constiinta sau procesele realitatii, sa le pui deoparte intr-un sertar si sa spui : dupa moarte astea DISPAR in neant, se evapora, nu mai EXISTA DELOC, devin concepte abstracte scrise de mana pe o hartie, fizica cuantica nu permite asa ceva, e absurd. Eu am pus o problema simpla : ce e timpul din mintea observatorului ? si voi va faceti ca nu vedeti si nu auziti.

Dupa ce ''mori'' fizic, mai exista timp in mintea observatorului daca tu ''incetezi sa mai existi'' ?
Ce se intampla cu timpul ?

View Postandreic, on 25 ianuarie 2013 - 18:54, said:

Imi pare rau ca ai scris mult si fara rost, si culmea unii au apreciat (dupa like-uri)
Pai pe un forum poti sa scrii cat vrei, nu-i treaba nimanui sa dea indicatii.

#36
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View Postandreic, on 25 ianuarie 2013 - 18:54, said:

Imi pare rau ca ai scris mult si fara rost, si culmea unii au apreciat (dupa like-uri) dar nu ma intereseaza fenomenele... ci persoana... ea inceteaza sa mai existe, clar, ea conteaza pentru mine Posted Image Degeaba ai caramizile unei case demolate... casa nu mai exista.
Si ce, nu te poti muta in alta casa? Posted Image
Vezi?, de-asta i-am dat like lui Motanu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate