Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Trecere de la platitor TVA la neplatitor TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010
Buna,

     Am un SRL, activitate comert, platitor de TVA. Cifra de afaceri pe 2012 imi da dreptul sa trec la neplătitor. Va rog sa ma ajutati cu niste nelamuriri:

            1. Care este procedura?
            2. Ce se intampla cu stocul de marfa existent? Se face ceva ajustare de TVA. Ce inseamna aceasta, trebuie sa platesc ceva TVA pentru acest stoc de marfa, sau merge pur si simplu mai departe si se vinde fara TVA?
           .3. Ce altceva mai trebuie sa stiu despre aceasta procedura?

              Va multumesc.

#2
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Procedura nu este complicata dar trebuie sa platiti tva

La marfuri, plus  ce mai aveti dv in gestiune : obiecte de inventar , mijloace fixe partial amortizate etc

#3
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012

 crisGC, on 24 ianuarie 2013 - 13:44, said:

Buna,

Am un SRL, activitate comert, platitor de TVA. Cifra de afaceri pe 2012 imi da dreptul sa trec la neplătitor. Va rog sa ma ajutati cu niste nelamuriri:

1. Care este procedura?
2. Ce se intampla cu stocul de marfa existent? Se face ceva ajustare de TVA. Ce inseamna aceasta, trebuie sa platesc ceva TVA pentru acest stoc de marfa, sau merge pur si simplu mai departe si se vinde fara TVA?
   .3. Ce altceva mai trebuie sa stiu despre aceasta procedura?

  Va multumesc.
Procedura nu e prea complicata...:
- Depui la anaf o decl. model 096 pana la 10 ale lunii urmatoare incheierii perioadei fiscale in dublu exemplar impreuna cu codul fiscal primit de la ANAF(cel cu Ro), balanta de verificare la 31.12.2012 si jurnal de vanzari de la 01.01.2013 pana la data la care se solicita scoaterea de la TVA;
- Daca perioada fiscala la tva este trimestrul (mai mult ca sigur) trebuia sa depui aceste documente pana la 10 ianuarie, urmatoarea perioada fiind 10 aprilie;
  - La 15 ianuarie(in cazul meu) am primit o decizie de la anaf in care se confirma scoaterea de la tva, firma devenind neplatitoare de la 17 ianuarie(data in care am ridicat decizia de la ei, respectiv, data comunicarii);
  - Trebuie sa faci toate ajustarile de taxa, in princiupal la stocul de marfa( total valoare la pret de raft din care se scad adaosul comercial, cont 378, si TVA neexigibil 4428, valoarea se inmulteste cu 24 si se imparte la 124 si obtii ajustarea la stoc), mijloace fixe(cladiri, masini, etc.) la care se ia valoarea ramasa de amortizat si se inmulteste cu 24 si se imparte la 124.
  Toate acestea se declara in decontul de tva depus in luna urmatoare iesirii de la tva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate