Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monitor fara sistem de prindere perete

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mihai7221

mihai7221

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2013
Salut,

Am un monitor Samsung SyncMaster 2032BW care dupa cum spune si titlul topicului nu are sistem de prindere, exista vreo modalitate pe care o stii voi sau eventual ati si aplicat-o sa il prind de perete? Eu as fi cel mai fericit daca as putea sa-l leg de birou sau chiar si de perete cu un suport cu brat mobil, ar fi perfect.

Nu am de ce sa-mi iau un monitor nou pentru ca sunt foarte multumit de el pentru ce il folosesc, doar ca-mi ocupa loc pe birou si de multe ori il vreau in alta pozitie, asta prea putin conteaza.

Am gasit o varianta cu un suport pentru TV, clasic, dar e foarte posibil sa cada de pe el.

Multumsec pentru raspunsuri.

#2
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Pai, daca eram in locul tau faceama asa: iei o placa de lemn( ceva de marimea vesa,10/10 sau cum ai tu suportul) si o lipesti cu superglue/lipici industrial de spatele monitorului. Apoi poti prinde suportul de monitor cu niste suruburi, prin placa de lemn.
Asta daca vrei neaparat sa-l pui la perete.

#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Lolopoco, on 29 ianuarie 2013 - 03:43, said:

Pai, daca eram in locul tau faceama asa: iei o placa de lemn( ceva de marimea vesa,10/10 sau cum ai tu suportul) si o lipesti cu superglue/lipici industrial de spatele monitorului. Apoi poti prinde suportul de monitor cu niste suruburi, prin placa de lemn.
Asta daca vrei neaparat sa-l pui la perete.
si la un momentdat o sa se rupa carcasa de plastic si adio.

@mihai - chiar nu are alea 4 gauri in spate? nu am mai vazut pana acum monitor sau tv lcd fara alea.
LE: m-am uitat la poze pe google si chiar nu are. aiurea.

daca vrei sa faci ceva calumea, mergi la un "blacksmith" Posted Image si spune-i sa-ti faca un adaptor de fier care sa se prinda in locul piciorului si care sa-l pui pe perete.
asta daca piciorul e prins cu suruburi pe un suport de fier... daca nu, mai nasol...

ar putea sa-i faca 2 suporti (de forma unui C) care sa-i prinda pe spate si putin in fata cat are carcasa, ceva de genu:
Attached File  00547334.jpg   123.96K   19 downloads

Edited by shmu, 29 January 2013 - 10:03.


#4
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Ceva de genul asta dar banuiesc ca este mai ieftin sa cumperi alt monitor. Posted Image
Sau ceva manufacturat

Edited by xymzar, 29 January 2013 - 18:29.


#5
mihai7221

mihai7221

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2013
Multumesc pentru raspunsuri, cu placa de lemn nu vreau, e prea urata treaba si cu acele C-uri, da, ar merge, e o varianta.

Nu stiam ca le zice VESA si non-VESA, asa am dat un mic search si am gasit ceva de genul: [ http://images9.okr.ro/auctions/2009/04/14/238453249-192116-215_300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma gandeam sa pun niste bureti in margini si sa-l strang bine, dar e cam riscant, o sa merg dupa minunata sesiune pe la ceva magazine sa le vad real.
Poate gasesc si cu brat mobil, mai mult de 100 de lei nu as da oricum, nu are rost :)


Multumesc tare mult de raspunsuri.

#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Uite o idee mai buna, te folosesti de suportul existent, nu pare greu si cu putina indemanare cred ca iese.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate