Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

as vrea sa cumpar o locuinta in brazilia

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
htrpl

htrpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.02.2011
as vrea sa cumpar o locuinta in brazilia. m-ar interesa  niste sfaturi de la cei care locuiesc deja acolo.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
De ce ai ales Brazilia ?

#3
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Intreaba-l pe mazare,radu mazare!

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Cere niște sfaturi de la familia Reghe.

#5
htrpl

htrpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.02.2011
Am ales brazilia pentru ca imi place tara aceea.

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Intreaba la Ambasada Braziliei despre cadrul legal din acea tara, anume: Impozite, restrictii asupra proprietatii, daca strainii pot detine proprietati, etc.

#7
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008

View Posthtrpl, on 23 ianuarie 2013 - 16:42, said:

as vrea sa cumpar o locuinta in brazilia. m-ar interesa  niste sfaturi de la cei care locuiesc deja acolo.


In primul rand ar trebui sa te orientezi spre alta tara daca vrei sa achizitionezi "secondary home".
Motive? Doar cateva:
-desi ai fost pe acolo si poate te ai simtit in siguranta, Brazilia are un nivel foarte ridicat de criminalitate(aici nu inseamna neaparat omoruri, ci furturi,distrugeri,etc)
-taxele variaza foarte mult, desi toate casele de avocatura afirma ca taxa genereala pentru proprietati este de 1% din valoare(IPTU), fiecare consiliu local isi stabileste taxele dupa hotararile interne, sunt zone unde se plateste si 6% din valoarea imobilului, imobilele se reevalueaza odata la 5 ani
-probabil ca daca vei achizitiona o casa intr o zona sigura(pazita cu personal uman si armata) vei avea cheltuieli administrative lunare de cel putin 300 dolari/luna)
-Brazilia e pe un trend ascendent in ceea ce priveste economia, asa ca de acum inainte poti s ate astepti ca in urmatorii 2-3 ani costurile sa se apropie de europa, in Sao Paolo sau in Rio in zonele rezidentiale au trecut de mult
-daca vrei sa ti duci copii la scoala , sau sa ti  duci nevasta la cumparaturi iti va trebui un sofer cu masina(sofer-bodyguard)

Dar, fiecare stie ce e mai bine pentrufiecare si ce ii place.
Dar daca ma intrebi pe mine , si iti place o destinatie exotica ar fi variante mult mai atragatoare decat Brazilia:
-Indonezia in Bali, stiu ca e zona turistica ,dar guvernul ar face rice sa pastreze linistea in Bali, castiga destul de mult din Turism
-Noua Zeelanda ( my favorite), ai tot ce vrei de la ski la plaja pe niste distante foarte scurte(atentie la cutremure, e valabil si ptr Indonezia)
-SUA, da o sa mi sara in cap toti antiamericanii, dar nivelul de siguranta din anumite zone  este dus la extrem( anumite zone din nordul Floridei, nu au avut nici un incident de peste 10 ani
-Partea de Nord a Argentinei

#8
htrpl

htrpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.02.2011
In partea de sud ( regiunea parana sau santa katarina ) ar fi infractionalitatea mult mai mica.

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Dorinta fundamentala a romanului. Sa fie proprietar de cat mai multe proprietati.

Cat ai de gand sa locuiesti in Brazilia intr-un an?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
I call this BS

#11
htrpl

htrpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.02.2011

View Posthtrpl, on 25 ianuarie 2013 - 03:10, said:

In partea de sud ( regiunea parana sau santa katarina ) ar fi infractionalitatea mult mai mica.
sunt necasatorit. m-as casatori acolo. am inteles de la cei casatoriti acolo ca trebuie multa hartogarie si ca e destul de complicat.
nu vreau sa locuiesc intr-o zona cu criminalitate ridicata, sa-mi fie frica sa ies din casa.
m-ar interesa o zona cu infractionalitate redusa ca in sud.
partea proasta ca in sud sunt 4 anotimpuri. de iarna sunt satul  de aici.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai fost in Brazilia vreodata ?

Eu zic ca e troll :

#13
htrpl

htrpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.02.2011

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2013 - 16:03, said:

Ai fost in Brazilia vreodata ?

Eu zic ca e troll :
in brazilia as prefera o zona mai calduta si cu un nivel de criminalitate mai scazut (ca-n sud).
daca gasesc ceva ma mut acolo.
poate posteaza impresii cineva care deja locuieste acolo.
stiu ca e nivelul de criminalitate foarte ridicat.poate e o zona mai calduta (cu 2 anotimpuri ) unde esti mai in siguranta ( ca-n sud).
daca nu gasesc nimic mai sunt si alte optiuni: argentina,spania franta.

#14
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Posthtrpl, on 27 ianuarie 2013 - 02:02, said:


in brazilia as prefera o zona mai calduta si cu un nivel de criminalitate mai scazut (ca-n sud).
daca gasesc ceva ma mut acolo.
poate posteaza impresii cineva care deja locuieste acolo.
stiu ca e nivelul de criminalitate foarte ridicat.poate e o zona mai calduta (cu 2 anotimpuri ) unde esti mai in siguranta ( ca-n sud).
daca nu gasesc nimic mai sunt si alte optiuni: argentina,spania franta.

Iti recomand Mauritius. Foarte multi englezi si francezi s-au mutat acolo, iar siguranta e la ea acasa. Am fost surprins de curatenia si frumusetea acestei insule, iar limbile oficiale sunt engleza, franceza si creola.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthtrpl, on 27 ianuarie 2013 - 02:02, said:

in brazilia as prefera o zona mai calduta si cu un nivel de criminalitate mai scazut (ca-n sud).
daca gasesc ceva ma mut acolo.
poate posteaza impresii cineva care deja locuieste acolo.
stiu ca e nivelul de criminalitate foarte ridicat.poate e o zona mai calduta (cu 2 anotimpuri ) unde esti mai in siguranta ( ca-n sud).
daca nu gasesc nimic mai sunt si alte optiuni: argentina,spania franta.

Pe ce baza alegi tarile mentionate mai sus ? In Argentina ai fost ? Bariera lingvistica nu e o problema ?

#16
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
trolling at it's best :)

#17
htrpl

htrpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.02.2011

View Postrazvanait99, on 27 ianuarie 2013 - 10:12, said:



Iti recomand Mauritius. Foarte multi englezi si francezi s-au mutat acolo, iar siguranta e la ea acasa. Am fost surprins de curatenia si frumusetea acestei insule, iar limbile oficiale sunt engleza, franceza si creola.
De mauritius nu stiu prea multe. ai fost acolo?

View PostMembruAnonim, on 27 ianuarie 2013 - 15:43, said:



Pe ce baza alegi tarile mentionate mai sus ? In Argentina ai fost ? Bariera lingvistica nu e o problema ?
vorbesc spaniola.


#18
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Posthtrpl, on 28 ianuarie 2013 - 03:32, said:


De mauritius nu stiu prea multe. ai fost acolo?


vorbesc spaniola.

Eu nu vorbesc in necunostinta de cauza. Am fost in noiembrie si mi-a placut foarte mult ca si locatie unde te-ai putea retrage la batranete. Un apartament costa 150,000 euro si aveai plaja la 2 pasi. Malluri, supermarketuri, multe insulite unde sa iti petreci week-endul si nu numai (Gabriel, Cerf), hiking pe munte, plimbat cu leii, oameni primitori, mix de religii (hindusi, musulmani, crestini), gradina botanica, plantatii de ceai si super destinatii la o aruncatura de bat (Seychelles, Madagascar, Reunion, Kenya, Tanzania, Africa de Sud, Mozambic, Botswana).
Am scris si aproape jumatate de review pe topicul de Mauritius...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate