Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Utilitate Card European de Sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011
Am o oferta de job din Germania si ma gandeam ca inainte de a pleca de la firma actuala sa-mi obtin Cardul European de Sanatate.
El are o valabilitate de 6 luni. Ma intreb daca aceasta ar mai avea vreo utilitate cat timp n-as mai fi angajat in Romania in caz ca mi se intampla ceva si sunt nevoit sa apelez la el. Desigur, ca in Germania dupa angajare si inregistrare ma inscriu in sistemul sanitar german.

Credeti ca are rost sa ma mai agit pentru cardul european (pentru al obtine trebuie sa stau si la casa de sanatate la cozi pentru ca fostii angajatori nu mi-au inchis activitatea) sau mai bine imi fac o asigurare privata si am liniste?

#2
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Nu cred ca are vreo valoare daca nu mai platesti contributia la CAS, poate ma insel

#3
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011
draemi, multumesc!
daca cineva are sfaturi mai precise, apreciez raspunsul. :)

#4
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Cardul este valabil atata timp cat platesti asigurarile de sanatate in tara. Pentru eliberarea cardului , printre altele ,este nevoie de adeverinta de asigurat .
In eventualiatea unei probleme medicale, nu vei putea sa iti mai recuperezi banii pe interventie , chiar daca reprezinta o urgenta.
De recomandat o asigurare facultativa in Ro, dar intereseaza-te si de cand intra efectiv in vigoare asigurarea din Germania.
Stiu ca ,in unele tari din spatiul Schengen, asigurarea devine operationala dupa cateva luni de plata.

Edited by misuf, 24 January 2013 - 14:29.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cardul este zero.
Am vazut un reportaj acum cateva seri la nu stiu ce post tv.
Afara nu are nici o utilitate.
Au fost prezentate 2 cazuri de romani, unii cu un copil mic care au trebuit sa plateasca toate ingrijirile medicale( Suedia, Norvegia, nu mai stiu exact), si alt domn mai in varsta, nu stiu in ce alta tara.

#6
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011
Stimabililor, m-ati convins! :) Asigurare privata si am inchis subiectul...
Si cand ma gandesc cat de jegos se purta un individ de la care aveam nevoie de un formular european... versus cel de la asigurarea publica din Germania, care dupa un email in care-l intrebam de formular ma sunase sa lamureasca situatia, pentru a imi oferi informatii precise si clare... cred ca nu mai fac pureci prin tara. Din pacate, las foarte multe persoane dragi in tara dar trebuie sa-i fac copilului un viitor mai bun.

Multumesc!

#7
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
La inceput am crezut ca este o gluma, dar a devenit realitate.
Cardul s-a transformat intr-o hartie de culoare verde , avand formatul si continutul unei adeverinte.
Nu se mai trimit la domiciliul asiguratului , ci trebuie sa te deplasezi , mataluta , la sediul casei de asigurari. Pagina web a casei de asigurari  de sanatate nu mentioneaza sub nici-o forma , schimbarea de macaz.
O astfel de adeverinta editata doar in limba romana, sau documentul in sine , mai poate fi util, pentru o persoana ce calatoreste prin Europa ?

Edited by misuf, 26 February 2013 - 13:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate