Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Protectie impotriva copierii CD/DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

View Postnexland, on Feb 21 2006, 02:08, said:

Nu poate fi copiat, e posibil sa nu poata fi nici vizionat!   B)   De ce nu faci niste experimente si sa ne anunti rezultatul?
Hai ca m-am apucat sa experimentez.
Am un filmulet  film.avi facut de mine de 700M. L-am pus pe un CD si am inceput sa fac puncte cu un ac ascutit ....
Mai intai 1, apoi 2, apoi 3, la exteriorul CD-ului. Nici o diferenta. Toate le-am copiat apoi pe HDD.
Am ajuns aproape la 1 mm spre interior pe zona "scrisa" dar degeaba.
Ori e prea "desteapta" unitatea optica, ori trebuie sa trec direct la gaurire cu burghiul sa fiu sigur ca nu-l mai copiaza nimeni  :w00t: (cine vrea sa incerce sa faca 2 gauri diametral opuse sa nu apara vibratii sau sa nu se descentreze)  :coolspeak:

Edited by dorin_2k, 23 February 2006 - 16:20.


#74
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
[Buna asta cu "gaurire cu burghiul ". Acum revenind la "cui", ma intrebam daca merge doar pentru filme sau merge si pentru protectia sa spunem, a mai multor programe scrise pe un DVD. Mai explicit, sa spunem ca am 3,4 fisiere scrise pe DVD si vreau sa copii 1 din ele, imi mai da eroare la acela?
                                                        Cu stima, Vlad

#75
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Nu

#76
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Multumesc sefu'.
                                    Cu stima, Vlad

#77
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
In concluzie: la un singur fisier/CD (film avi) se poate face ceva sa nu poata fi copiat prin metode "normale" pe calculator? Normale = copy/paste. Macar sa se chinuie putin. Am incercat sa fac fisierul la limita maxima ce incape pe un CD ca sa ii "incui" putin cu overburning la copierea CD->CD. Dar sa complic putin copierea unui CD pe HDD cum pot face? Chestia cu acul nu prea da rezultate. Un expert in aceasta operatie poate sa imi dea mai multe detalii? (pentru fisier avi de pe CD -> HDD)

#78
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Nu cred ca se poate.

#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

View Postnexland, on Feb 26 2006, 21:55, said:

Nu cred ca se poate.
Stiu ca o metoda infailibila in acest scop nu exista, dar macar un artificiu soft sau fizic ce se poate face?
A mai facut cineva asemenea teste? (Metoda "cuiul" ?). Daca nu zice nimeni nimic, promit ca voi incepe eu testele: diametru, adancime, nr de amprente, forta,  ... etc, exact ca in testele de duritate (gen HB sau HRC  :coolspeak:  ).
O curiozitate: "urma" respectiva daca o fac pe partea superioara a CD/DVD-ului (pe care scrie firma) nu are acelasi efect? (nu afecteaza direct stratul inscriptionat?)

#80
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Pai sa o gandim logic, daca e cu metoda asta "cuiul", trebuie sa intrerupem un anunit traseu"cerculet" de la inceput si/sau de la final. Pentru asta lasam 6-7 sec libere, la inceput (la final nu e obligatoriu/dar nu peste film) si pe prima portiune/ultima se facel punctulet.Acum, daca o facem pe partea inscriptionata, sigur da rezultate ... ERROR. Ma gandesc ca pe partea cealalta , e ca si cum ai vrea sa umblii la motor...prin capota. Acum, stau si ma gandesc, ca si asta se poate, avand in vedere ca am scris   :lol:  cu "pixul" ( destept eram) pe 2 CD-uri--rezultatul--- a influentat si partea scrisa, nu mai citea...sarea (dar ma gandesc ca nu i-am facut decat un val si nicidecum o intrerupere. Acum... nu luati in calcul ce am spus eu ca nu sunt as in asta, aici am invatat si eu, dar am gandit si eu putin, ce se poate intampla. Si trebuia sa ma gandesc logic, la intrebarea mea de mai sus...ca nu se poate.
                                                                                        Cu stima, Vlad

#81
verarex30

verarex30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.09.2003
Salut. Eu am stricat 10 DVD-uri (multe puncte de discuri  :deadtongue: ) tot incercind metoda cu acul si tot nu am reusit. Am facut multe gauri, in diverse zone (bineinteles ca la sfirsitul discului), am lasat si la montaj o zona neagra (5min. de film negru) la sfirsit in care sa pot intepa discul dar nu am reusit. DVD-romul copia tot pe HDD pina intram prea adinc in zona scrisa si atunci nu mai citea discul/viziona filmul incepind cu acel loc. Asta este, poate nu nimeresc unde trebuie, asa ca acum am luat o pauza cu gaurirea DVD-ului  -_- . Cind mai am citeva discuri in plus poate mai incerc  :D .

#82
icsuka

icsuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2006
Va salut pe toti
am citit cu atentie tot ce ati scris eu sunt mai nou dar am shi eu un
fix cu protectia cd-dvd shi cred ca ar fi una dintre soluti
un program .exe,  .bat care pus pe cd cu autorun.inf sa restarteze un calculator
cand se va incerca copiere (deci numai la copiere)Intr-un alt topic am citit de protectia cd-dvd. shi am ajuns
la concluzia ca ar fi una dintre solutii. acel exe sa dezactiveze shift-ul ptr.permiterea executari autorun
vreo idee ????
sau ceva legat de ip procesor shi atunci acel cd sau dvd va rula numai pe acel calc. but
daca schimba procesor atunci problema.
vreo idee ????
thanks

#83
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Cea mai sigura protectie: nu mai scrii CD/DVD, te uiti la el pe computer si pe urma il stergi. De ce vrei neaparat sa nu poata fi copiat ? Esti de la RIAA sau ai o "afacere" cu filme de vanzare si nu vrei sa-ti ia careva "marfa" ? Asa cum le iei si tu, asa le ia si altcineva. Cand ajungem la constiinta (si nivelul material) cerute, nu o sa le mai copieze nimeni, or sa le cumpere oficiale/originale.

#84
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
alo, domnu!
aici e vorba de materiale video facute de tine, care nu vrei sa fie copiate.

talciocul cu "soafte si joace mancati-ash!" e pe alta strada ....

#85
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
:naughty:

Quote

Cea mai sigura protectie: nu mai scrii CD/DVD, te uiti la el pe computer si pe urma il stergi. De ce vrei neaparat sa nu poata fi copiat ? Esti de la RIAA sau ai o "afacere" cu filme de vanzare si nu vrei sa-ti ia careva "marfa" ? Asa cum le iei si tu, asa le ia si altcineva. Cand ajungem la constiinta (si nivelul material) cerute, nu o sa le mai copieze nimeni, or sa le cumpere oficiale/originale.
pe ce lume traiesti...uite era constiinciosul :) A citit si el ultima fraza de aici si vine cu o solutie ... pe care o spunea si verisoara mea ... ( de 2 ani) :w00t:

#86
icsuka

icsuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2006
salut.
am citit cu atentie ce ati scris pe aici.Ptr.useri inceppator oooo solutie de ,,protectie,,
un fisier exe, bat, care pus pe cd\dvd cu autorun inf in momentul copieri vreunui
fisier de pe cd\dvd sa restarteze un calculator.daca ar fi posibil sa restarteze
shi in momentul copieri prin dif programe gen.nero,clonecd alcohol etc.
indicat sa anuleze tasta < shift >
merita incercat !nu am nici cea mai mica idee de programare!
un dvd sau cd playere vor citi datele dar cand merge pe calc restart

#87
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu mai insista pe tema aceasta. Aici se cam discuta despre un CD/DVD care sa fie folosit in special intr-un player standalone.
Daca ar fi pentru PC, s-ar face un CD cu CryptCD sau cum ii zice si in momentul in care il deschizi ti-ar cere parola. Degeaba l-ai copia in PC daca nu ai parola.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 23 March 2006 - 20:08.


#88
cristi turculet

cristi turculet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2006
Unde se zgarie mai exact dvd?

#89
vasmir

vasmir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.01.2006
s-a mai postat

Edited by vasmir, 27 March 2006 - 21:55.


#90
cristi turculet

cristi turculet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2006
Am o rugaminte mare la tine o sa fiu recunoscator daca vrei. Iti dau adresa mea de mail si trimite-mi mai multe informatii despre aceasta locul si felul unde se pune punctul. Mersi.  <[email protected]>

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate