Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Protectie impotriva copierii CD/DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
e posibil cumva sa se scrie un disc fara lead in si/sau lead out?
(nu dati cu paru... daca am zis ceva aiurea...)

ca daca da ma gindesc ca la citire e al dracu de greu ...

#56
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Dar exista vreun soft care sa faca protectie la copiere?

#57
reweb

reweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.10.2004
Si eu sunt curios daca exista un soft sa faca protectia asta!
Sa simuleze cel putin o eroare la sfarsitul DVDului sa "nu" poata fi copiat de un user cu putine cunostinte.
Din cate stiu era asa ceva valabil la CDuri desi ii faceai o imagine cu skip read error si mergea ok, dar ne limitam la userul de rand.


Maine o sa incerc si faza cu cuiul  :D
Pe ce parte fac zgarietura? (din cate stiu este o folie subtire sub partea pe care scri textul pe care se afla info)
Daca o fac la sfarsit pe o portiune neagra DVDul funcioneaza in ambele tipuri de playere?

#58
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
Optiunile de "Copy Protection" (CSS, Macrovision) din DVD Architect sau Encore DVD nu sunt de nici un folos?

#59
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 serghei, on Feb 3 2006, 11:10, said:

Optiunile de "Copy Protection" (CSS, Macrovision) din DVD Architect sau Encore DVD nu sunt de nici un folos?
Ba, da daca ai licentele respective, care se vad separat din cate stiu, si costa o caruta de bani. :D

#60
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Dar de ce mai am eu instalat DVDFab Decrypter? Daca ar merge fara ''cui'', nu si-ar apara el DVD-ul presat la mama lui?

#61
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Hi, hi, Adobe Encore DVD are inclus. Dupa ce termini authoringul te duci la disc->Project Settings->Copy Protection->No Copys... bifezi CSS on.
Iata ce face:
________________________
CSS

Encrypts the video data, and then includes decryption keys that can only be read from the original disc. Duplicated copies do not include the decryption keys, so the video remains scrambled. This method is intended to prevent playing back digital copies of protected data. The encryption keys are processed at the replication level, not by Adobe Encore DVD.

_____________________________
Macrovision

An analog copy protection scheme intended to prevent playing back recordings made from DVD to analog video devices, such as VCRs. Macrovision-encoded data sends electronic pulses to the analog device to disrupt recording sync, thereby scrambling the recorded image. There are three different types of Macrovision protection, all of which you can employ in Adobe Encore DVD.

Note: Using Macrovision copy protection requires that you pay a per-disc site-scam- Your replication service will provide you with more information on this.

_____________________________
Ia sa incerc si eu acum
Va spun acusica daca e asa cum scrie sau nu

Edited by daddy, 03 February 2006 - 13:08.


#62
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 serghei, on Feb 3 2006, 11:10, said:

Optiunile de "Copy Protection" (CSS, Macrovision) din DVD Architect sau Encore DVD nu sunt de nici un folos?


nu au nici un rost. Sunt facute pt. DLT, adica sa creezi un master pe care apoi sa-l multiplici industrial.Protectiile astea nu pot fi puse in cazul in care arzi discul cun DVD-RW.

@ll RTFM...scrie in documentatia de la Encore, unde si cum se aplica protectiile.

Edited by Ankh, 03 February 2006 - 13:20.


#63
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Asa-i. Naspa.
_____________________
Si totusi pentru cantitati mici scrie ca se poate si cu Encore. Eu n-am reusit.

"To produce multiple copies of your DVD, you can produce them yourself, either in Adobe Encore DVD or by using a third-party mastering application. Producing them in Adobe Encore DVD works best for limited quantities and requires the appropriate hardware or software. However, if you require a large quantity of DVDs, use a professional replication facility for mass production. Most replication facilities can accept files in several formats, such as DLT or a DVD image. Contact your replication facility for specific information."

Edited by daddy, 03 February 2006 - 14:04.


#64
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
tocmai....cu Encore faci masterul. Oricum, citatul tau este pt. multiplicare, nu multiplicare + protectie.....:)

#65
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai aia-i faza naspa ca el la mastering are si chestia asta pentru CSS de limitare a nr de copii pe langa optiunea de multiplicare. naiba sa-i mai inteleaga. Eu nu inteleg de ce au mai inclus asa ceva in soft daca tot nu merge.
La Edit->Preference->mastering se poate seta CSS pt secventa pe care vrei sa o codezi iar la project settings are pt protectia intregului proiect. Nu inteleg de ce le-au mai bagat.

Dati si voi in Help la search si scrieti "copy protection" si cititi ce scrie pe acolo. Poate pricepeti mai multe si ne ajutam macar sa intelegem bine principiul si de ce nu face. Eu ma cam grabeam azi cand am scris mesajele astea si am pus citatele alea din Help.


Faza naspa este ca atunci cand bifez protectia CSS sa nu poata fi facuta nici o copie e O.K., dar cand ajunge la burnuit imi da un mesaj ca trebuie sa scrie in zona de boot si sa apas ok ca sa nu mai scrie . Si nu are decat OK si Cancel. daca dau OK face dvd-ul normal fara nici o protectie. Ce mare scofala ar fi fost sa scrie zona de boot? Ca am inteles ca "decoderul" este bagat in boot tocmai pentru a nu putea fi copiat apoi dvd-ul.
Asta nu pricep eu, de ce au mai pus optiunile astea in program? mama lor de bolanjii.  :D
Da' nu ma las pana nu gasesc un program care sa mearga. Am sa am de cautat in noaptea asta.

#66
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
daddy, s-a mai discutat si, personal, am cautat informatii pe Net despre cum se poate obtine asa ceva... S-ar parea ca protectia la copiere poate fi aplicata numai la DVD-urile obtinute prin replicare(presare, cu echipament specializat) nu si la cele obtinute prin duplicare(ardere). Daca afli ceva desi, personal, ma indoiesc, nu ezita sa ne dai de stire.  ;)

#67
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
N-am aflat nimic. Din cate am inteles, DLT-ul ar fi un fel de matrita si apoi se aplica prin presare cum spuneai si tu.
Dar m-am linistit cand am dat search pe google dupa "CSS dvd protection" si mi-a gasit urgent cu sutele programe de decriptare. Pe cand eu voiam invers.   :D
Asa ca o lasam balta. Dar nici ideea cu cuiul sau caterul nu o agreez pentru ca se exfoliaza discul si evident ca se va busi destulde repede.

#68
verarex30

verarex30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.09.2003
Salut. Am si eu o intrebare. "Zona neagra" de la sfirsit, unde se poate zgiria DVD-ul, inseamna cumva finalul filmului (are mai multa imagine "neagra(fara imagine si sunet)" pus pe DVD?. Si daca da, se zgirie/taie dvd-ul la sfirsitul cercurilor scrise pe disc? Scuze de intrebare dar pozele erau de la inceputul DVD-ului si vroiam sa stiu si pentru sfirsitul discului (pentru citit pe PC). Pina acum foloseam metoda cu numele scris la sfirsitul fiecarui disc (scris pe film) dar vad ca se poate si altfel. Multumesc anticipat pentru raspunsuri  :huh:

Edited by verarex30, 04 February 2006 - 23:51.


#69
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 verarex30, on Feb 4 2006, 23:50, said:

Salut. Am si eu o intrebare. "Zona neagra" de la sfirsit, unde se poate zgiria DVD-ul, inseamna cumva finalul filmului (are mai multa imagine "neagra(fara imagine si sunet)" pus pe DVD?. Si daca da, se zgirie/taie dvd-ul la sfirsitul cercurilor scrise pe disc? Scuze de intrebare dar pozele erau de la inceputul DVD-ului si vroiam sa stiu si pentru sfirsitul discului (pentru citit pe PC). Pina acum foloseam metoda cu numele scris la sfirsitul fiecarui disc (scris pe film) dar vad ca se poate si altfel. Multumesc anticipat pentru raspunsuri  :huh:
Da. Baga-i linistit o zgarietura la final. Cat mai spre margine ca sa nu distrugi chiar finalul filmului, eventual sa fie pe roll-ul de final. Daca discul e busit fizic, implicit si unul din fisiere un utilizator normal nu-l poate copia.  :)

#70
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Night Elf, on Feb 5 2006, 06:32, said:

Da. Baga-i linistit o zgarietura la final. Cat mai spre margine ca sa nu distrugi chiar finalul filmului, eventual sa fie pe roll-ul de final. Daca discul e busit fizic, implicit si unul din fisiere un utilizator normal nu-l poate copia.  :)
Chestia e valabila si pentru fisierele divX?
Daca fac punctul la final, nu poate fi copiat in calculator acel fisier? (doar un singur fisier divX am pus pe CD)

#71
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
intimplator am dat peste un dvd care are erori de citire pe fisierele finale.
am incercat dvddecripter si dvdshrink, fara rezultate pozitive.
mai exista vreo solutie?(eventual pe PM)
thks!

#72
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 dorin_2k, on Feb 18 2006, 17:19, said:

Chestia e valabila si pentru fisierele divX?
Daca fac punctul la final, nu poate fi copiat in calculator acel fisier? (doar un singur fisier divX am pus pe CD)
Nu poate fi copiat, e posibil sa nu poata fi nici vizionat!   B)   De ce nu faci niste experimente si sa ne anunti rezultatul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate