Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

E Book Reader - Subiect General

- - - - -
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Acest topic este dedicat celor care detin un e book reader sau vor sa isi cumpere unul.

In momentul de fata avem 3 producatori mari si lati care au niste produse destul de bune:

1.Amazon cu a lor Kindle http://www.amazon.co...f=r_kdia_h_i_gl
2.Barnes & Noble prin Nook http://www.barnesand...oble/1108046469
3.Sony PRS-T2 Touch http://store.sony.co...552921666474334

De cateva luni bune tot urmaresc e-book redearele, m-am orientat spre Nook Simple Touch, mai ales ca l-am gasit din intamplare la un pret foarte mic la pcgarage, 410 lei, inainte era 600-800 de lei. M-ai cumpar un card de 8GB clasa 10 si l-am rezolvat.Posted Image

Pareri?

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Depinde ce formate de fisiere vrei sa citesti pe el. Nook sta cel mai prost, doar epub si pdf (fara reflow.)

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Imi place ca e destul de bine finisat, raspunde rapid la comenzi, poti sa il extinzi memoria prin card si suporta cover-uri. Plus ca nu vine cu reclame.
Da, reflow-ul era cam important, .doc suporta? Desi nu cred ca sunt multe carti in acest format.
Pe kindle am inteles ca nu merg cartile cumparate de la librariile noastre, nu suporta sistemul de protectie folosit.

Edited by Papillon_, 15 January 2013 - 10:25.


#4
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
Se poate folosi "Calibre" pentru conversia cartilor in formatul dorit (epub, modi,txt, doc,html, doc). Merge foarte bine si rapid.
Nu merge insa la conversia PDF-uri de carti scanate.

Interesate ebook-readerele. Eu am citit mult pe telefon (mai tin si acum aminte 2008 - 2009 cand imi stricam ochii pe ecranul de 2,4' de la Fujitsu T830 :) Acum pe S2 mi se pare de-a dreptul lux. PDF-urile le citesc pe tableta caci e destul de mare sa nu ai nevoie de re-flow.

Sporuri,

Robert

Robert

#5
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Multumesc mult pentru info.

Pentru citit carti ecranele lucioase de pe telefon/laptop/tableta mi se par "criminale" pentru ochii, nu se compara cu o carte sau un e-book reader. E mai bine daca ai un laptop cu ecran mat dar si acolo apar probleme in timp.

Ar mai fi Kobo Touch http://www.kobobooks.com/touch/ dar parca tot Nook imi place mai mult.
Mai sunt variantele cu iluminare dar sincer pe mine nu ma incalzeste cu nimic pentru ca nu stau sa citesc pe intuneric.

Edited by Papillon_, 15 January 2013 - 11:09.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt practice din 2 motive - contrastul ecranului - fiind in general alb-negru, este mult mai bun in lumina zilei comparativ cu o tableta, si durata enorma a bateriei - nu consuma curent decat ptr schimbarea paginii.
Ca minusuri comparativ cu o tableta, sunt extrem de limitate ca functii - in mod normal fac doar functia de baza - cititul cartilor... la care se mai adauga in functie de producator inca vre-o 2-3 ( player mp3, radio, etc )

#7
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Papillon, inainte de a cumpara un Nook Simple Touch, trebuie sa tii cont de niste chestii:
1) Desi are Wi-Fi, nu ai browser de internet.
2) Continutul nu se poate cumpara decat din SUA, in Romania nefiind disponibil.
3) Oficial, tableta asta nu se vinde decat in SUA, deci e adusa pe canale "gri". Asta inseamna ca in cazul unei defectiuni o sa ai ceva batai de cap cu garantia (o sa astepti mult pana importatorul o trimite inapoi la service, etc.).
4) Partea buna este ca ii poti face root, fiind bazata pe Android. In felul asta poti pastra si softul lor, dar poti avea si celelalte avantaje ale androidului. La cat costa chiar nu cred ca ar trebui sa-ti pui problema pierderii garantiei.

Edited by filip.serban, 15 January 2013 - 11:13.


#8
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
ebook reader-ele sunt doar pentru citit, ele nu vor inlocui tableta (decat daca vor schimba modul de afisarea a informatiei)

@Papillon_: alegerea ta este foarte buna, raportul calitate/pret e f bun; pe de alta parte, e posibil ca ebook-urile cu DRM Adobe sa nu mearga pe nook; tb vazut; si da, cartile de la noi, cu DRM numerg nici pe kindle; dar nook e f bun daca cumperi carti de la ei sau ai carti fara drm

oricum, si pe site-ul nook se gasesc carti in romana

din ebook reader-ele de care ai scris tu, in acest moment kindle paperwhite mi se pare cel mai bun; am unul in teste, o sa scriu si aici cand e gata review-ul

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Niste posesori romani spuneau ca au putut sa cumpere carti de pe magazinul oficial Barnes & Noble cu o adresa de S.U.A si un cont la o banca de la noi.
Stiu ca nu are browser si se poate roota(Android.)

fulgerica

Am tableta, zicea cineva parca pe un forum ca merg si cele cu DRM, la kindle nu au mers niciodata.

#10
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007

View PostPapillon_, on 15 ianuarie 2013 - 11:25, said:


fulgerica

Am tableta, zicea cineva parca pe un forum ca merg si cele cu DRM, la kindle nu au mers niciodata.

nici nu am sustinut ca pe kindle vor merge cartile cu DRM; am spus "si da, cartile de la noi, cu DRM numerg nici pe kindle"

DRM de la noi e cel de Adobe.
Ca sa poti citi pe un ebook reader o carte cu DRM Adobe trebuie sa autorizezi acel ebook reader (Sony PRS T2, Kobo pot fi autorizate). Din ce stiu eu, Barnes & Noble are propriul DRM si nu poti autoriza la Adobe un Nook. Si de aceea poti cumpara carti cu DRM numai de pe site-ul Nook.

#11
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Pe elefant.ro scrie "Formate: ePub (Adobe DRM) sau PDF (Adobe DRM)"  El suporta ePub si PDF...
Un minus e ca la Nook am inteles ca nu vine cu incarcator de priza ci doar usb pentru UE. Nu stiu cum e la celelalte dar nu se poate sa folosesc incarcatorul de la telefon?(HTC Desire X).

Edited by Papillon_, 15 January 2013 - 11:41.


#12
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007

View PostPapillon_, on 15 ianuarie 2013 - 11:39, said:

Pe elefant.ro scrie "Formate: ePub (Adobe DRM) sau PDF (Adobe DRM)"  El suporta ePub si PDF...
Un minus e ca la Nook am inteles ca nu vine cu incarcator de priza ci doar usb pentru UE. Nu stiu cum e la celelalte dar nu se poate sa folosesc incarcatorul de la telefon?(HTC Desire X).

Stiu ce scrie pe elefant. Si mai stiu ca tb sa ai cont la Adobe si sa inregistrezi un ebook reader ca sa poti citi cartile cu DRM. Iar Nook nu poate fi autorizat cu un id Adobe.

Exista 4 mari furnizori de DRM: Adobe, Apple, B&N si Amazon. Ultimii trei se adreseaza doar dispozitivelor proprii.

#13
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Papillon_ - singurul inconvenient pentru nook este contrastul un pic mai slab fata de kindle. adica, caracterele se vad un pic mai difuze - gasesti pe net 10000 de review-uri si side-by-side.
daca vrei sfatul meu... am avut nook in trecut, in prezent am un kindle4 (primit cadou). nook este the best. ca accepta doar mobi and shit... e can-can, pentru ca la noi in tara, majoritatea au acest format, atat in magazine cat si pe net. nook sta perfect in mana si poti folosi fie touch-ul, fie butoanele fizice. la kindle4 rama este mult mai subtire, iar butoanele se apasa mai greu de unde rezulta un chin atat in a-l tine in mana, cat si a da pagina.
bateria... la nook parca nu se mai termina, pe cand la kindle4 tine mult mai putin.
nook se poate roota. kindle4 - no ideea.

tot din proprie experienta iti zic ca pe nook merg - 100% cartile cumparate, cu protectie DRM. am citit cateva. si da, este enervant DRM-ul ala. pot sa apara probleme, dar se rezolva cu editura.

daca as putea sa scap de kindle4 si sa revin la nook, as face-o fara sa clipesc. poate totusi mi-as lua Nook Simple Touch with GlowLight pentru a rezolva problemele de lumina noaptea sau cand se insereaza.


LE: Papillon_ - al meu a venit cu incarcator de priza + adaptor pentru europa.

fulgerica - stai jos, nota 4.

Edited by vladc, 15 January 2013 - 12:15.


#14
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007

View Postvladc, on 15 ianuarie 2013 - 12:14, said:

Papillon_ - singurul inconvenient pentru nook este contrastul un pic mai slab fata de kindle. adica, caracterele se vad un pic mai difuze - gasesti pe net 10000 de review-uri si side-by-side.
daca vrei sfatul meu... am avut nook in trecut, in prezent am un kindle4 (primit cadou). nook este the best. ca accepta doar mobi and shit... e can-can, pentru ca la noi in tara, majoritatea au acest format, atat in magazine cat si pe net. nook sta perfect in mana si poti folosi fie touch-ul, fie butoanele fizice. la kindle4 rama este mult mai subtire, iar butoanele se apasa mai greu de unde rezulta un chin atat in a-l tine in mana, cat si a da pagina.
bateria... la nook parca nu se mai termina, pe cand la kindle4 tine mult mai putin.
nook se poate roota. kindle4 - no ideea.

tot din proprie experienta iti zic ca pe nook merg - 100% cartile cumparate, cu protectie DRM. am citit cateva. si da, este enervant DRM-ul ala. pot sa apara probleme, dar se rezolva cu editura.

daca as putea sa scap de kindle4 si sa revin la nook, as face-o fara sa clipesc. poate totusi mi-as lua Nook Simple Touch with GlowLight pentru a rezolva problemele de lumina noaptea sau cand se insereaza.


LE: Papillon_ - al meu a venit cu incarcator de priza + adaptor pentru europa.

fulgerica - stai jos, nota 4.

era mult mai frumos  daca dadeai niste explicatii plauzibile, decat sa dai cu bata in balta; probabil ca la capitolul bun simt mai ai de invatat

ca sa stiu si eu...cum procedezi ca sa citesti carti cu Adobe DRM pe nook?

#15
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
stiu ca sunt mai de la tara asa... :)
dar sa stii ca google, daca il folosesti cum trebuie, nu te omoara.
uite, sa nu zici ca-s d-ala... e si cu poze... http://www.elefant.r...ditions-12.html

#16
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
La acel link scrie cum se instaleaza ADE, nicidecum nu reiese faptul ca nook poate fi autorizat cu ADE.

Intrebarea e daca Nook poate fi autorizat sa foloseasca DRM de la Adobe.

si ca sa continuu si off-topic-ul: degeaba stii daca nu rezolvi :)

#17
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
hai sa nu o mai lungim: da, se pot citi carti DRM pe Nook. o zic din propria experienta.

daca tot nu ma crezi pe cuvant... uite si mai elaborat: http://bookclubs.bar...p/575651#M17152

#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
vladc multumesc pentru raspuns, am dat comanda de Nook.Posted Image

I-am intrebat pe baieti de la pcgarage si mi-au confirmat ca vine fara incarcator de priza, eram dispus sa il cumpar separat daca il aveau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate