Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Vreau sa discut cu cineva care detine magazin online ...

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
și cum îți faci tu magazin on-line pe facebook? chiar m-ai făcut curios..... :D

#20
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Pai poti incepe prin a cauta pe facebook. Daca vrei, iti ofer eu un pont, ecwid.com. Nu vreau sa se considere reclama.
Ai multe posibilitati, si daca te mai pricepi la html/css, e cu atat mai bine. Oricum, iti ofera ei totul...chiar si platformele de plata, furnizori de servicii de transport la nivel international si regional, etc. O sa vezi acolo.

Edited by maryo1990, 19 January 2013 - 23:51.


#21
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
aaaaa, asta știam, dar ultima oară când am verificat nu se putea plăti direct cu cardul, ci prin paypal.....

#22
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
20 mii euro asta ar fi bugetu .... de inceput

Oameni sunteti nebuni fara sa ai vanzari ce rost are sa ai marfa sa te uiti la ea ...... ca oricum dureaza un pic pana promovezi siteul/cresc vanzarile .... si in plus e plin netu de magazine care nu lucreaza cu stocuri mari sau cu stocuri in general ....

Inca o chestie : Daca cumperi din UK se mai adauga ceva taxe ?

Daca gasesti furnizori nu poti face contract sa iti vanda la un pret tu pui produsele pe site si porma cand ai comenzi efective o sa iei de la furnizor ..... ????

Si nu mai vorbiti de partea tehnica lucrez in IT tot ce e legat de tehnic / creare site  + marketing online e rezolvat ...

A si eu nu va cer sa imi ziceti furnizoru vostru minune ca stiu ca suferiti de paranoia de parca as avea aceasi nisa cu voi sau ceva dar vreau sa stiu cum drac efectiv gasestyi furnizori de branduri seriosi ca eu am cautat si am gasit numa destia de vand la kill rochii etc 5-10-15 $  chinezarii spurcate .....

Si exista vre-o metoda sau site in RO unde is trecuti distribuitorii aurorizati gen

aplle distribuitori x y z
G-Star x y z

Multumesc

#23
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Din cate stiu eu, pe etichetele produselor vandute la noi sunt trecuti si distribuitorii in Romania ... ai putea sa dai o raita prin magazine, cauti ce te intereseaza si iei datele de pe eticheta. Ii gasesti atat la produse vestimentare cat si la produsele alimentare sau de cosmetica trecuti pe ambalaj.

#24
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Nimeni nu mai zice nimic ?

#25
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Eu ma gandeam ca pentru inceput sa modific o tema wordpress si modificata ca sa arate ca un magazin online. Trec datele de contact pentru comenzi.

Sau am gasit situl asta : http://www.woothemes.com/woocommerce/


Eu termin porcaria de liceu in cateva luni, dar de ceva timp visez la o afacere  proprie . Vreau sa-mi deschid un mic magazin online cu articole sportive pentru box, MMA, Kick boxing si poate mai adaug si ceva suplimente, dar toate astea la preturi foarte mici. Boxerii amatori din Romania n-au o situatie financiara prea buna si nu-si prea permit echipament. Cat despre MMA si kick boxing, am vazut ca sunt cursuri pe la mine in oras si majoritatea baietilor care trag de fiare la mine la sala se duc si la astfel de cursuri. E o fita! Daca ma paote ajuta cineva cu furnizori seriosi PM.  Bani nu sunt prea multi ca n-am de unde!

Edited by doctore, 31 January 2013 - 03:42.


#26
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

 doctore, on 31 ianuarie 2013 - 03:41, said:

dar toate astea la preturi foarte mici. Boxerii amatori din Romania n-au o situatie financiara prea buna si nu-si prea permit echipament.

Etica in afaceri => faliment in mare parte. Pe tine te intereseaza sa iesi pe profit, ca si afacerist, nu sa faci gesturi de caritate. E frumos ca vrei sa faci asta, nu zic nu, dar ca si afacerist nu trebuie sa gandesti chiar asa, decat daca vrei as vinzi in pierdere.

#27
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Pai vreau sa fac profit si asta era modalitatea mea prin care vroiam sa i-au fata concurentei.  Am gasit pe unu care zice ca are el astfel de echipamente, dar mi le da fara factura. Voi ce ziceti? As putea avea probleme daca le vand mai departe?

#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Zic că nu-i bine a începe să păşeşti cu stângul.
Pielea ta, decizia ta.

#29
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 29.04.2006

 w3bmaster, on 21 ianuarie 2013 - 15:53, said:

Daca gasesti furnizori nu poti face contract sa iti vanda la un pret tu pui produsele pe site si porma cand ai comenzi efective o sa iei de la furnizor ..... ????
asa lucreaza si fashiondays, initial au plecat fara stoc, dar din cauza retururilor au facut si stoc, au un depozit foarte mare...

 w3bmaster, on 21 ianuarie 2013 - 15:53, said:

A si eu nu va cer sa imi ziceti furnizoru vostru minune ca stiu ca suferiti de paranoia de parca as avea aceasi nisa cu voi sau ceva dar vreau sa stiu cum drac efectiv gasestyi furnizori de branduri seriosi ca eu am cautat si am gasit numa destia de vand la kill rochii etc 5-10-15 $  chinezarii spurcate .....
Si exista vre-o metoda sau site in RO unde is trecuti distribuitorii aurorizati gen
aplle distribuitori x y z
G-Star x y z

aici e toate smecheria, sa iti gasesti furnizoru potrivit, nu iti va spune nimeni acest lucru, il afli singur cautand in cat mai multe locuri, riscand uneori, dar numai asa, furnizorii sunt tinuti secret de majoritatea firmelor.
eu am vrut sa fac lucrarea de disertatie pe date de la fashiondays, dar nu am putut sa obtin nimic de la ei, decat o vizita :) nici macar date financiare care oricum le poti afla de la registrul comertului, da poi sa imi spuna ce furnizori au...

#30
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 w3bmaster, on 21 ianuarie 2013 - 15:53, said:

20 mii euro asta ar fi bugetu .... de inceput

Oameni sunteti nebuni fara sa ai vanzari ce rost are sa ai marfa sa te uiti la ea ...... ca oricum dureaza un pic pana promovezi siteul/cresc vanzarile .... si in plus e plin netu de magazine care nu lucreaza cu stocuri mari sau cu stocuri in general ....

Inca o chestie : Daca cumperi din UK se mai adauga ceva taxe ?

Daca gasesti furnizori nu poti face contract sa iti vanda la un pret tu pui produsele pe site si porma cand ai comenzi efective o sa iei de la furnizor ..... ????

Si nu mai vorbiti de partea tehnica lucrez in IT tot ce e legat de tehnic / creare site  + marketing online e rezolvat ...

A si eu nu va cer sa imi ziceti furnizoru vostru minune ca stiu ca suferiti de paranoia de parca as avea aceasi nisa cu voi sau ceva dar vreau sa stiu cum drac efectiv gasestyi furnizori de branduri seriosi ca eu am cautat si am gasit numa destia de vand la kill rochii etc 5-10-15 $  chinezarii spurcate .....

Si exista vre-o metoda sau site in RO unde is trecuti distribuitorii aurorizati gen

aplle distribuitori x y z
G-Star x y z

Multumesc

Amazon, spre exemplu, lucreaza cu stocuri enorme. Anyway, daca vrei sa dai de furnizorii unui anumit Brand, cel mai simplu este sa intrebi direct la producatorul brandului respectiv. Iti va spune exact cine este persoana de contact pe zona in care actionezi. Bafta, desi cu 20TEuro nu faci mare lucru

#31
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Cat platesti ca sa-ti furnizez eu cateva adrese de comercianti en-gros?

#32
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
eu sunt interesat de un script/tema gen emag. sa contina filtre dau vreau sa adaug si reclame adsense pe el iar livrarea produselor nu se face nici o data. stie cineva asa ceva ? ms.

#33
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 w3bmaster, on 30 ianuarie 2013 - 21:14, said:

Nimeni nu mai zice nimic ?

Daca chiar te intereseaza de magazin online, iti pot da ceva sfaturi.
-Unul la mana ca am lucrat la asa ceva (unul chiar destul de maricel pe piata intre 2007-2009 )
- 2 am detinut asa ceva.
- 3 ma ocup mai nou si de SEO, am destule site-uri, inclusiv online aduse in prima pagina din google pe anumite cuvinte cheie.


20 000 de euro intr-un magazin online? Chiar vrei sa lucrezi cu stoc-uri ?? E faliment curat, crede-ma !

In 2007, am bagat 50 000 de E intr-un magazin online pe IT, cu toate ca aveam plata la termen de o luna, cu toate ca nu lucram pe stoc, si tot nu a fost suficient.
Repet: Fara stocuri !

Vrei sa faci o treaba? Adu produse originale dinafara. Lucru pe comanda, cu avans minim 30%. (zic de SUA).
Din UK isi poate lua oricine, atata timp cat e in UE.

Din SUA pot sa le bag, fara sa ma intrebe nimeni nimic la vama.
Vrei si din China marfa? Mergem si pe China ! Am lucrat 3 ani cu China, deja stiu cu ce se mananca.

Ce ofer? Pai magazinul online, know-how-ul si promovarea de care ai nevoie Posted Image

Iar aia ca un magazin online costa nu stiu cate mii de euro -site-ul, iarasi e un mare bullshit.

 doctore, on 31 ianuarie 2013 - 03:41, said:

Eu ma gandeam ca pentru inceput sa modific o tema wordpress si modificata ca sa arate ca un magazin online. Trec datele de contact pentru comenzi.

Sau am gasit situl asta : http://www.woothemes.com/woocommerce/


Eu termin porcaria de liceu in cateva luni, dar de ceva timp visez la o afacere  proprie . Vreau sa-mi deschid un mic magazin online cu articole sportive pentru box, MMA, Kick boxing si poate mai adaug si ceva suplimente, dar toate astea la preturi foarte mici. Boxerii amatori din Romania n-au o situatie financiara prea buna si nu-si prea permit echipament. Cat despre MMA si kick boxing, am vazut ca sunt cursuri pe la mine in oras si majoritatea baietilor care trag de fiare la mine la sala se duc si la astfel de cursuri. E o fita! Daca ma paote ajuta cineva cu furnizori seriosi PM.  Bani nu sunt prea multi ca n-am de unde!

Chiar tu ai zis: e o fita ! Afacerile de fite in Ro sunt practic moarte.
Daca ai astfel de idei de afaceri, nu pot spune decat "faliment placut".
N-au mers si nu merg afaceri care promit foarte multe la ora actuala, si tu te gandesti la gesturi de caritate, vb unui coleg.

Si ca sa ti-o spun pe sleau, multe afaceri de fite gen "club", "piscina". "sala de fiare" sunt practic paravan ptr alte afaceri muuult mai profitabile.
Cu alte cuvinte, acolo se spala bani.

Edited by M4V3RiCk_, 24 March 2013 - 16:37.


#34
vlrstea

vlrstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2012

 w3bmaster, on 21 ianuarie 2013 - 15:53, said:


Oameni sunteti nebuni fara sa ai vanzari ce rost are sa ai marfa sa te uiti la ea ...... ca oricum dureaza un pic pana promovezi siteul/cresc vanzarile .... si in plus e plin netu de magazine care nu lucreaza cu stocuri mari sau cu stocuri in general ....


A si eu nu va cer sa imi ziceti furnizoru vostru minune ca stiu ca suferiti de paranoia de parca as avea aceasi nisa cu voi sau ceva dar vreau sa stiu cum drac efectiv gasestyi furnizori de branduri seriosi ca eu am cautat si am gasit numa destia de vand la kill rochii etc 5-10-15 $  chinezarii spurcate .....

Eu zic sa-i lasi pe cei care inteleg sistemul sa faca afaceri.
Ce vinzi daca nu ai stoc? Iti trebuie o diversivitate cat mai mare de produse pentru a putea vinde ceva, altfel clientul se duce si isi cumpara tot ce are de cumparat dintr-un singur loc nu sta sa cumpere un ciorap de la unul si caciula de la altul, mai ales in online unde se plateste transportul. Nu o sa-ti faci niciodata public daca ii spui ca ii aduci produsul peste 2 saptamani sau ai doar 10 produse pe site.

Iar la faza cu furnizorii esti destul de distantat de realitate. Cine crezi ca o sa-ti dea mura-n gura o lista cu furnizori sau locul in care ii gasesti? Toti cei care avem habar de furnizori am cautat sau am platit bani grei pentru ei, pentru cei rari am cautat prin tari(si nu doar Romania) pe zone de km pentru ca stiam ca pe o raza de x km un furnizor are depozit, chiar crezi ca o sa-ti dau o astfel de lista doar pentru ca ai venit si ai facut o ironie de prost gust pe forum?
Trebuie sa ai "pile" sa gasesti un furnizor bun, cei care ii vei gasi pe internet crede-ma ca nu sunt de incredere. Furnizorii buni cu care lucrez nu si-au facut nicio publicitate, sunt cautati si au clienti de nu pot sa le furnizeze suficienta marfa.


20.000euro sunt suficienti pentru un magazin online, dar cunostintele tale nu sunt nici pe departe la fel de suficiente. Poti invata din mers cand ai un minim de cunostinte, nu cand nu ai nicio idee despre ce vrei sa faci, cui te adresezi, ce vinzi sau cum merg lucrurile.
Daca vrei sa ai o sursa in plus de venituri lasa magazinul deoparte si vinde pe okazii, nu o sa faci nimic daca vei merge pe sistemul pe care intentionezi.

#35
tgg2k

tgg2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2006

 vlrstea, on 08 aprilie 2013 - 14:51, said:


Eu zic sa-i lasi pe cei care inteleg sistemul sa faca afaceri.

Astia sunt din Matrix!!!! Ei inteleg sistemul, tu nu. Ei sunt mari afaceristi, tu esti un investitor marunt care nu se compara cu geniul lor. Sunteti chiar groaznici. Mari afaceristi care au trecut prin foc si greutati. Voi cum ati inceput? V-au dat parintii la absolvirea liceului 500.000 de eur si v-au zis sa va bagati in afaceri? Daca voi sunteti afaceristi slabi care nu stiu sa caute furnizori si ii gasestc pe "pile" macar nu va laudati cu asta. In fine... nu mai are rost sa insist.

Hai s-o dam pe ontopic: 20.000 eur, da?! Maxim 1.000 eur e site-ul, script-ul, hostingul si toate cele, pe cel putin 1 an de zile, iar daca bine stiu, intra si google adsense aici. Toate pe numele tau, fara nici un comision de platit sau alte taxe la cine stie ce site-uri de e-commerce. Stocul... fizic, gasesti oriunde un garaj mare, sura, sopru, doua camere dintr-un apartament, etc. Produse:  2 bucati din 1.000 de modele de chestii cumparate la 5 eur (manusi, treninguri, adidasi, etc). Sau 100 de modele la 50 de eur. Transportul la ce vrei tu e in medie 25% din valoare marfii. Tu le vinzi cu cat le-ai luat plus 1 sau 2 eur si transport. Aia inseamna vreo 12.000-14.000 de eur pentru stoc, potential de castig vreo 20.000. Oricum faci calculul sunt cel mult 15.000 de eur investiti. Iar profitul se vede de la primul articol vandut. Iar incet incet faci primii pasi. Nu va fi usor, oricum, nu zic asta, dar nici imposibil, cum vor altii sa te faca sa crezi.

PS. cauta pe goagal "echipamente sport .ro". Primul site care apare nu cred ca a avut nevoie de o investite mai mare de 10.000 de eur. Mai e un coleg forumist care a inceput o afacere similara cu 700 de eur si 2 produse puse la vanzare.

#36
vlrstea

vlrstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2012

 tgg2k, on 04 iunie 2013 - 18:52, said:


Astia sunt din Matrix!!!! Ei inteleg sistemul, tu nu. Ei sunt mari afaceristi, tu esti un investitor marunt care nu se compara cu geniul lor. Sunteti chiar groaznici. Mari afaceristi care au trecut prin foc si greutati. Voi cum ati inceput? V-au dat parintii la absolvirea liceului 500.000 de eur si v-au zis sa va bagati in afaceri? Daca voi sunteti afaceristi slabi care nu stiu sa caute furnizori si ii gasestc pe "pile" macar nu va laudati cu asta. In fine... nu mai are rost sa insist.

Ar trebui sa citesti tot ce se posteaza inainte sa-ti dai cu parerea. Uita-te la primul paragraf citat de mine si o sa vezi de ce i-am zis ca pe conceptia asta mai bine se retrage.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate