Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BRAMAC vs SICERAM

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Daca insistati mai mult nu cred ca aveti sanse mai mari sa apara cineva care sa poata raspunde.
Sfatul meu este sa intrati pe aria de jurnale si sa dati o cautare dupa siceram. Eu imi amintesc ca s-a mai discutat despre aceasta tigla si exista persoane care au montat siceram. O intrebare adresata direct pe un astfel de jurnal cred ca ar ajuta mai mult.

#38
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Multumesc pentru sfat

#39
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009
Am lucrat cu siceram , dar nu pot sa zic ceva de comportarea ei in timp pentru ca am folosit-o numai de 1-2 ani. Singurul lucru diferit de restul tiglelor este lipsa de planeitate adica nu se aseaza bine la montaj dar aspectul final al acoperisului este bun, nu se observa iregularitati. Am folosit-o si la o cabana prin munti si nu am avut probleme cu vantul sau ploaia. Tondach a avut probleme cu loturile de prin 2006 cand au inceput productia la Sibiu dar savantii lor au rezolvat problema : din cate stiu eu au inchis fabrica si aduc tigla de prin Ungaria

#40
nnkufru

nnkufru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2007
Eu am bramac din 2011. fara probleme pana acum. e interesant, daca vorbim de culoare, ca se modifica vizibil in functie de lumina. de la caramiziu inchis pana la portocaliu foarte deschis.
Am ales in functie de recomandarea montatorului- ambele tigle sunt foarte bune- cea pe beton era mai ieftina la momentul respectiv decat cea ceramica. nu a recomandat tondach ci creaton.
Cred ca opinia unui montator este cea mai de folos. Ce stie un vanzator sau un client.... povesti. unul care a montat 100 de invelitori de 15 ani si s-a lovit de garantii si probleme e cel mai in masura sa isi dea cu parerea

#41
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Ieri am fost la un depozit si am cumparat:Bramac= Romana (rosu) si Markant (caramiziu) si Siceram Marsilia(tigla mica).Aveam deja de 2 zile acasa o Francia(tigla mare).
Cand am cumparat Francia era asezata in pozitie complet orizontala si plina de gheata.Cele cumparate ieri:Bramac din depozit(uscate adica) iar Marsilia de pe un expozor(uda).
Dupa ce le-am lovit usor cu un ciocanel,le-am zgaraiat si apoi spart am observat urmatoarele:
-tiglele ceramica au un sunet clar,limpede si foarte placut.Cele din beton au sunete infundate si groase ca tonalitate(e normal) dar placute si ele
-se observa diferenta de pret intre Romana si Markant:vopseaua de pe Markant se razuieste foarte usor si iti da impresia unei vopsele de proasta calitate dar este intr-un strat mai gros.Pe Romana stratul de vopsea s-a luat mai greu si este intr-un strat ceva mai subtire dar mai bine impregnat.
-dupa spargere se observa ca exista vopsea si in structura materialului dar in cantitate mai mica
-bineinteles ca efortul de a sparge Bramac a fost mai mare-e beton doar!
-la tigla ceramica mare(Francia),fiind uscata ,spargerea a fost mai grea.
-am sarit pe ele si au rezistat cu brio toate(am peste 90 kg)
-la fel,au parut foarte bine finisate si plane.Un minus usor pentru Markant-iti da impresia de ieftin.

Nu incerc sa dovedesc nimic,nu am pretentia unor teste ci pur si simplu este joaca unui om care incearca sa-si definitiveze o hotarare!

Attached Files



#42
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Romana era cu strat protector iar Markant-ul fara strat protector?

Incearca si testul cu praful intre Romana si Markant, ar fi interesant de vazut rezultatul.

#43
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Markant nu are strat protector.Romana ,da.

#44
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Util experimentul tau Tedo , parca tigla de beton este putin mai groasa fata de cea ceramica , ai masurat?

#45
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Sunt la fel!De fapt au ,aproximativ,aceeasi greutate si aceleasi dimensiuni...

#46
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Deci @tedo ce decizie iei  cermaica sau bramac ?
Eu m-am decis  bramac romana caramiziu ;)

#47
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

 tataiepure, on 20 ianuarie 2013 - 16:52, said:

Eu m-am decis  bramac romana caramiziu Posted Image
La ce pret e bramacul prin Bucuresti? Desi credeam ca e mai ieftin decat variantele ceramice, din ofertele primite de mine reiese ca Bramacul e mai scump.

#48
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012

 tataiepure, on 20 ianuarie 2013 - 16:52, said:

Deci @tedo ce decizie iei  cermaica sau bramac ?
Eu m-am decis  bramac romana caramiziu Posted Image

Inca nu stiu..Mai studiez...

#49
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Ultima data cand am studiat problema (in toamna) erea mai ieftin bramac :)

#50
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Eu am studiat problema saptamana trecuta si cel putin pe la TM e mai scumpa :)

#51
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Bramac e mai scump daca are protector de suprafata, altfel e mai ieftin. Ca nivel de pret, la tigla de camp: Bramac 27-52 lei/mp. Siceram 29-38 lei/mp. Asta in functie de model. Preturile sunt pe site la Am...ent. In functie de locatie sunt negociabile unele preturi. Nu am zis nimic de accesorii, ca alea sunt procent din pretul celei de camp, in medie.
Am vazut un acoperis demonstrativ la un distribuitor de tigla Siceram care arata bine. Eu o sa votez la vara cu Siceram. De cati ani monteaza Siceram respectivii nu au avut plangeri. Doar la ceva loturi de Tondach, cu probleme la un moment dat. Tigla de beton nu m-a convins, nici ca aspect (cam butucanos dupa gustul meu, rugoasa, pare badarana comparativ cu cea ceramica - no offence, asta a fost senzatia mea) si nici ca pret sau carateristici tehnice de rezistenta in timp. Greutatea este similara, parca o idee mai usoara cea din beton (asta dupa datele de pe site-uri, ca nu le-am cantarit).

Edited by radu_vasile59, 21 January 2013 - 12:29.


#52
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Daca greutatea lor este similara , am sa cer proiectantului sa dimensioneze corespunzator sarpanta pt a sustine greutatea invelitorii
iar cand ajung la faza respectiva am sa vad  pretul corect! din oferte:)

#53
bubusan

bubusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 18.07.2012
Salut Tedo,


Eu as vrea sa cumpar Siceram Francia , mi separe mai eleganta decat tigla din beton . Rezistente stiu ca sunt toate , ma framanta absorbtia apei la tigla ceramica . Daca tot le testezi ai putea sa le cantaresti uscate/ sa le uzi cu apa o perioada si apoi sa le cantaresti din nou ?

Edited by bubusan, 23 January 2013 - 09:25.


#54
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Nu am cantar asa ca...Toti producatorii recunosc aceleasi procente de absorbtie a apei:la tigla din beton=(5-7)%,la cea ceramica=(8-12)% sau ceva de genul asta
Si mie imi place mai mult  Siceram...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate