Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ajutor alegere destinatie "luna" miere in iunie!

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Nu e chiar exotic, dar ti-as recomanda Hersonissos-ul/ Creta sau Ayia Napa/ Cipru, chiar si Malaga/Spania.
In toate trei, poti imbina statul la plaja cu vizitatul sau un pic de shopping.
Cu siguranta va incadrati in buget, daca veti rezerva din timp.

As opta pt Ayia Napa, e un fel de Mamaia la noi, mai greu e daca vrei sa inchiriezi auto pt ca se conduce cu volanul pe dreapta :) Mancarea e minunata, aveti ce vizita, cipriotii sunt ok, veti gasi si o gramada de romani, ca peste tot :) Am fost cred ca acum 4 ani, am inca amintiri frumoase de acolo. Ce e un dezavantaj, aeroportul care nu e chiar aproape, dar exista un bus care merge direct, costa vreo 10 E parca.

Mie imi place si Malaga, este situata pe Costa del Sol, puteti vizita Portul, Casa memoriala a lui Picasso, Muzeul de arta moderna, biserici, sau pur si simplu merge prin piatete si pe strazi, are un farmec aparte. Preturile sunt ok, nu mi s-au parut exagerate. Aeroportul e aproape de oras, e linie directa.

Creta, am lasat-o pe locul 3, nu stiu de ce dar nu mi-a placut mancarea in mod deosebit. Recomand inchirierea unei masini, ca sa puteti vizita insula si poposi si prin alte orasele si satuce.


Aparte statul la soare, as recomanda pt luna de miere Parisul, asta daca vreunul dintre voi are o pasiune catre Franta, cultura si limba sa. Mie mi-a placut foarte mult, ce-i drept nici aici nu am fost in luna de miere, ci la 1 an dupa :)

Ca fapt divers, eu am fost in luna de miere in Istanbul, este orasul meu preferat, imi plac limba, obiceiurile, arhitectura, istoria, pozitia geografica, incarcatura istorica, mancarea si nebunia de pe strazi :)

As mai avea de povestit, dar va mai las si pe voi :)

#20
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008

View Postandrulina, on 25 februarie 2013 - 01:11, said:

Ideea e sa pot ajunge si usor intr-o zona, nu sa fie distanta mare dintre aeroport si locatie si nici sa nu ne plictisim.

sugestiile pe care le-am facut mai sus au avut la baza elemente pe care le-am considerat  importante pt o luna de miere : cazari superbe , cu sarm si intime  in peisaje de vis ,  mancarea excelenta  si obiectvele vizitabile in zona .  insa pt asta va trebuie musai o masina . si daca o aveti ,  ma indoiesc ca v-ati putea plictisi . poate doar de atata frumusete !
sa inteleg insa ca vreti o locatie unde sa nu fie nevoie sa inchiriati o masina !
ai primit cateva sugestii f bune pt conditiile astea ( fara inchiriat masina ) , toate demne de luat in calcul .  mai vin si eu cu doua
- coasta de azur - nisa ( de unde ai cele mai facile /ieftine legaturi pt toata coasta ) .
- sicilia - taormina (si va cumparati cateva excursii pt insula de la agentii )
din pacate in iulie e cam full si cald peste tot .

#21
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postandrulina, on 25 februarie 2013 - 00:13, said:

Parisul ... ma gandesc ca in iulie o sa fie ... cald ...

Păi dacă şi-n Paris e cald în iulie, ce să mai zic, m-ai lăsat fără cuvinte !

Ce-ar fi să mergeţi la Sankt Petersburg ? Ar fi superb ! Dar vă trebuie viză.


Sănătate şi tcb !

#22
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
Va recomand Tenerife,puteti sa stati si 2 saptamani daca aveti timp,va incadrati in bugetul de 2500 de euro.
Avion Bucuresti-Madrid sau Barcelona,direct sau escala,o sa fie vara depinde unde gasiti biletele mai ieftine.
Cazarea sa spun 300 camera pentru 7 nopti ,poti alege un studio ,majoritatea au acces la piscina,sala de fitness,plus o bucatarie si chiar terasa/
Sunteti in luna de miere,o sa mancati in oras,un meniu costa cam 10-15 euro,aveti o gama larga de restaurante de unde sa alegeti.
Va recomand sa inchiriati o masina,o sa aveti nevoie daca vizitati insula,sunt foarte multe de vazut,costa in jur de 200 de euro/7 zile si benzina este foarte ieftina.
La dus dar si la intors,o sa dormiti o noapte in Barcelona sau Madrid,exista si zbor direct Bucuresti=Tenerife cu Tarom,costa exagerat de mult.
In alte orase din Europa,Paris,Barcelona,Roma,Istanbul,astea se pot vizita intr=un weekend,eu va recomand Tenerife ,cauta si topicul despre insula si vezi la ce decizie ajungi.

Edited by moschino, 26 February 2013 - 03:39.


#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Pun si eu cateva poze cu locatia amintita de mine, in apropiere de Malaga, este vorba de hotelul Playabonita din Benalmadena de pe Costa del Sol.
Are 4 stele si mancarea e ok, cu exceptia prajiturilor care mi se pare ca se repeta zilnic.

Imagini cu hotelul, din camera, ceea ce se vede de pe geam si ceva din imprejurimi :)

Attached Files



#24
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@moschino din pacate in ultimul timp si preturile pe timpul verii pentru barcelona/madrid sunt destul de mari , companiile stiu deja ca incepe perioada de vacante si pun din start preturi marilte .

#25
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostVASIrulz, on 10 ianuarie 2013 - 22:53, said:

Salut

As avea nevoie de la cunoscatori de niste sfaturi in legatura cu destinatia perfecta pentru o saptamana de miere Posted Image

Buget: pana in 2500euro/2 pers (transport+cazare+ceva maruntisuri)
Perioada: mijloc iunie->iulie
Destinatie: de preferat exotica, dar tinand cont de buget ne-am multumi si cu ceva  care sa se asemene cu exotic.

Ma intereseaza mai mult plaja si relaxare, nu vreu inghesuiala, cumparaturi sau alte minuni.

Multam Posted Image

Salut

De banii respectivi mi se pare cam greu sa gasesti niste oferte exotice in plin sezon. Si daca gasesti, s-ar putea sa nu fie dintre cele mai bune. E aiurea sa fii din scurt cu banii mai ales in luna de miere.
Ca alternativa, ti-as sugera sa incerci Santorini daca nu ai mai fost. E o distinatie superba. Si de banii aia, te descurci foarte bine.

iti pun vreo 2 poze, ca mai multe n-am acum. Posted Image

Attached Files


Edited by mihaigerard, 26 February 2013 - 13:33.


#26
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008

View PostOvidiuNS, on 25 februarie 2013 - 21:52, said:


Păi dacă şi-n Paris e cald în iulie, ce să mai zic, m-ai lăsat fără cuvinte !

Ce-ar fi să mergeţi la Sankt Petersburg ? Ar fi superb ! Dar vă trebuie viză.


Sănătate şi tcb !


Daca ai fost in Iulie la Paris poti sa-mi spui cum e vremea in perioada aia? Eu la tv am auzit anul trecut ca vara e foarte cald, acum nu stiu ce sa zic...in Roma de ex am fost tot asa in iulie si a fost foarte cald, la ora 13 maxim trebuia sa ne intoarcem la hotel si sa stam pana in jur de ora 16 ca altfel lesinam pe strazi de cald.
O sa mai citesc si pe internet si o sa mai caut variante.

#27
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
A fost oferta la ETIHAD cu plecare din IST spre BKK, 562 Euro TTi, plus zbor pana la IST de la Buc inca 100, taxa viza Thailanda 40 Euro, puteti sa iesiti in 1400 bilete avion, cazare BKK si Pattaya poti sa ai un 4 stele foarte bun 100 Euro/zi si sa mai aveti 3-400 ptr cheltuieli, din pacet acum oferta de BKK nu mai e la pretul ala dar poti sa stai cu ochii pe oferte si sa gaesti ceva foarte bun.

Thailanda o destinatie exotica  si ieftina

#28
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008
Eu v-as propune Lisabona si Madeira, asta a fost optiunea noastra pt luna de miere acum 3 ani...info detaliate gasesti pe thread-ul specific.

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012

View Postandrulina, on 27 februarie 2013 - 12:56, said:

Daca ai fost in Iulie la Paris poti sa-mi spui cum e vremea in perioada aia?

Ma bag si eu in vorba, am fost in luna mai spre final si am dardait de frig.
Primul lucru pe care l-am cumparat cand am ajuns acolo, a fost un pulover gros :)

#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postandrulina, on 27 februarie 2013 - 12:56, said:

Daca ai fost in Iulie la Paris poti sa-mi spui cum e vremea in perioada aia? Eu la tv am auzit anul trecut ca vara e foarte cald, acum nu stiu ce sa zic...in Roma de ex am fost tot asa in iulie si a fost foarte cald ...

Nu am fost niciodată la Paris, doar m-am documentat. Abia anul ăsta în iulie vom merge şi noi pentru prima dată.
Documentarea nu o fac niciodată uitându-mă la televizor, acolo spun mai mult aberaţii.
În iulie e semnificativ mai răcoare la Paris decât la Roma, nu există termen de comparaţie. Uită-te pe hartă şi vei vedea unde e Roma şi unde e Parisul (ca latitudine).


Sănătate şi tcb !

#31
cri88

cri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011
Noi am fost in septembrie in luna de miere. Am stat o saptamana in Milano de unde am vizitat Venetia si Verona (cate o zi) apoi am fost intr-o croaziera (Livorno, Marsilia, Tunis, Ibiza, Valencia, Catania, Napoli) si nu am ajuns la 2500 (drum, cazare, mancare, bani de cheltuiala...dar in Milano am stat la o prietena). A fost superb si am avut de toate: si am vizitat, si ne-am relaxat, am facut si plaja (pe vas). Sincer a fost concediul perfect :)

#32
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Eu am in minte o luna de miere mai deosebita, chiar daca o fac in Europa, adica as vrea doua destinatii, sa stam in doua locuri, ma gandeam ca o varianta ar fi sa alegem doua locatii din doua tari diferite, aflate la mica distanta una de alta, la granita ca sa zic asa, sau in aceeasi tara dar sa stam in doua locuri.
Pana acum din ce m-am mai uitat pe net, am pus pe lista Austria - Viena Salzburg, am vazut ca se pot face si diferite excursii prin imprejurimi, Belgia : Bruxelles -Brugges, m-am gandit si la Italia sa o combin cu Elvetia, am vazut niste imagini superbe din Lake Como si Lucerne, dar nu m-am documentat cum se ajunge dintr-o parte in alta, oricum varianta asta presupune mai multa fataiala dintr-un loc in altul, mie imi place Italia enorm, m-as duce de cate ori as avea ocazia, dar sotul meu spune ca prefera sa mergem si in alte tari si sa revenim in Italia mai incolo :)
M-am gandit si la Franta, insa ma gandesc ca Parisul fiind un oras atat de mare, se cam duce din romantism atunci cand esti nevoit sa stai la cozi enorme pt a putea vizita obiectivele, cand dai de anumite mirosuri, cand este foarte aglomerat etc. Am dat de un site foarte bun despre toate regiunile din Franta si am vazut ca aproape de Paris se afla Burgundia si mi-a mai placut din imagine cum arata Strasburg, deci la fel ma gandesc si aici ce variante am ca sa le combin cat mai ok si sa ne fie si usor sa ne deplasam. Eu vreau sa merg undeva unde sa intru in contact cu traditiile, cultura unei tari, iar in Paris nu cred ca poti cunoaste adevaratul farmec al Frantei.
Oricum lista inca este deschisa pt noi destinatii, mai avem timp sa ne gandim si sa alegem cea mai buna varianta :)

#33
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
O lamurire va rog.
Sotul meu s-a orientat pt petrecerea lunii de miere spre destinatii mai pitoresti, a zis ca s-a saturat de vizitat muzee cu picturi, sculpturi si vrea destinatii in care sa admire arhitectura, traditii, cultura, natura etc. La destinatii inca nu ne-am decis, dar s-a uitat pe harta si a spus ca am putea face nordul Italiei cu putin din Elvetia, sau Austria cu putin din Germania, or Franta cu putin din Germania.
Pt asa ceva ne-ar tb masina sa inchiriem, nu am mai procedat asa in nicio vacanta, am preferat sa stam in doua orase si sa ne deplasam cu trenul intre destinatii si sa facem la fel excursii cu trenul.
As vrea sa stiu daca inchiriem masina putem trece in alta tara cu ea? Cam la ce preturi se poate inchiria o masina si cum se procedeaza?
Oricum de intors ne vom intoarce de unde am inchiriat-o, avand in vedere ca avionul il vom lua inapoi spre tara tot de unde vom ateriza pt ca e mai ieftin asa.
Astept pareri si daca cineva a mai facut vacante de genul acesta astept si sugestii. Noi vrem sa stam 14 zile.
Multumesc

Edited by andrulina, 05 March 2013 - 20:56.


#34
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Se poate inchiria masina si trece granita, dar am impresia ca platesti mai mult, un fel de asigurare.
Nu stiu cum e in alte parti, poate e in fctie de firma, imi aduc aminte ca cei de la Sixt nu ne-au lasat sa trecem in partea turca a Nicosiei cu masina.
(Nicosia- Cipru- are 2 diviziuni, una turca si una greceasca)

#35
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postandrulina, on 05 martie 2013 - 20:56, said:

... Sotul meu s-a orientat pt petrecerea lunii de miere spre destinatii mai pitoresti, a zis ca s-a saturat de vizitat muzee cu picturi, sculpturi si vrea destinatii in care sa admire arhitectura, traditii, cultura, natura etc. La destinatii inca nu ne-am decis, dar s-a uitat pe harta si a spus ca am putea face nordul Italiei cu putin din Elvetia, sau Austria cu putin din Germania ...

Şi de ce să mergeţi cu avionul ? Mi s-ar părea mai practic cu maşina proprie. Stabiliţi o bază de 12 nopţi sau două baze de câte 6 nopţi şi faceţi miniexcursii zilnice în circuit.
Iar la ducere şi întoarcere faceţi câte un popas de o noapte la Budapesta sau chiar mai aproape de graniţa cu Austria (de ex. la Mosonmagyarovar), ca să nu fie obositor.
Acuma, eu am zis cum am face noi, pt. că ne e mai comod cu maşina, nu târâm de bagaje prin aeroport, nu ne limitează nimeni numărul şi greutatea bagajelor etc.
E doar o sugestie, voi veţi face cum credeţi că vă avantajează.

Sănătate şi tcb !

#36
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Nu vrem cu masina proprie, ni se pare prea obositor si cu bataie de cap

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate