Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cost ridicare casa suprafata 80mp

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

View Postbagerajungle, on 13 ianuarie 2013 - 17:03, said:

Cind o sa vezi "agrementarea " pe pereti sub forma de fisuri interminabile,o sa cauti motivul 1000 de ani,secretul este in compozitia GVP ului(lipsesc citeva componente chimice din compozitie+tratamentul termic "neterminat"),deci agrementarile sint pt idioti,ok certificate de calitate la fel...viziteaza  atent in jurul bucurestiului sa vezi cite "agrementari se vad pe pereti,le vezi din masina/autobuz,ok!

Sa stii ca fisurile iti vin in mare parte de la fundatii si calitatea indoielnica a executiei ... au un rol si caramizile care sunt proaste (in nici un caz ca alea ce au fost testate petnru agrement... ca suntem in romania) si mortarul cu jumatate de ciment furat.
Eu unul inca nu am proiectat vreo casa din caramida portanta - rolul meu este sa ma asigur ca tu nu mori cand vine "ala mare" deci faci casa asa cum zic eu - din beton! mai departe iti poti face zidarii sau chiar chirpici, te priveste. Nici eu nu ma bazez prea mult pe agrementarile materialelor dar nici nu le putem ignora - pana la urma sunt agremente care iti pot asigura "linistea" in situatii delicate ;)

@ Casa cu 25000ron - slabe sanse, sincer nu prea cred posibila aceasta treaba. Ca as iesi maxim de ieftin fa o fundatie de beton adanca de 90cm, lata de 40 jos si de 20 in elevatie (un T intors, armata ... daca-mi dai un PM iti trimit o schita) si lasa mustati 4x fi12 pentru niste samburi (distanta amxima intre stalpisori sa fie de 4m). Fa o pardoseala de beton peste care sa pui direct un parchet (sapa autonivelanta+burete+parchet) .. ai grija sa fie plana. Fa o zidarie din BCA (blocuri de 20x24x60) groasa de 24cm - aliniata la fata exterioara a peretelui (ai grija ca BCA trebuie udat inainte de a fi zidit). Fa centuri 24x20cm armate cu 4x fi12 si etrieri de fi6/20 peste toti peretii. Fa o sarpanta + tavan din lemn.    ... dar nu cred ca o sa poti cumpara toate materialele de banii aia... apoi finisajele si instalatiile or sa coste de doua ori mai mult ca structura ...  Spor la treaba!

#56
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postflp014, on 16 ianuarie 2013 - 02:10, said:

eu stiu ca un vecin de al meu si-a terminat o casa la gata cu 15000 euro . repet, la gata, casa doar P , SU 110 mp , constructie BCA , acoperis table (nu stiu marca) . garaj, 2 bai, 2 dormitoare , 1 bucatarie (mare) si un living . Asa ca eu zic ca se poate sa se incadreze in 25000 RON lejer la rosu pentru 80 mp . Dar vecinul cu siguranta nu a avut proiecte la mai nimic , poate doar ceva ieftin/incomplet pentru autorizatie , in fundatie este numai piatra (cam asa se construieste in zona ... ) , geamuri medii , gard din profile metalice , etc. Dar a terminat-o, s-a mutat si este fericit Posted Image . Nu a avut bani de mai mult , s-a incadrat cu ce a avut. El spera sa iasa in 12000 eur total dar a depasit cu 3000 in final. Ceea ce nu e chiar rau. SI casa a iesit chiar cocheta as putea zice . Dupa 3 ani vad ca nu are nici o crapatura sau ceva defecte majore, urmeaza sa vada in timp cum se comporta , oricum este multumit la cat a investit .
Realizati ca vecinul si a facut un cotet nu casa,sa fim seriosi,sub 150 euro la gata nu exista,poate daca o facea din "tufe de venezia" sau carton de ambalaj frigider...peste 2-3 ani se va apuca de subzidiri si consolidari de stilpi...timpul lucreaza mereu in defavoarea oricarei constructii!

View Postdan_4_you2003, on 15 ianuarie 2013 - 23:40, said:

Posted Image Posted Image Posted Image ..Arata-mi si mie te rog tabelele alea ca m-am saturat sa lucrez in Axis...Ce rost mai are sa calculez daca sunt tabele Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image..
Sint tabele peste tot,dar depinde de la ce "instructor" vrei sa le copiezi,eu unul prefer stefanescu si hangan,fosti dr,ing,profi de seismica si statica la utc bucuresti,mai vechiuti ei asa de fel,dar cu normative f reale,nu aberatiile din ziua de azi,am ajuns sa executam fundatii la case de parca construim blocuri p+4 cel putin.Ai grija cu programele,daca nu s originale,iti da niste erori de ...te poti face de ris,au incercat o cu mine niste "somitati" de proiectante+proiectanti,terminasera cu 10   facultatea,si i am trimis in somaj din greseala lor,sustinuta sus si tare,pina si geometria in plan era grea pt ei s o calculeze,calcul de cl a V a ...fatade si consumuri fatade/schele samd,le iesisera cu vreo 2000 mp mai mult...la pc 52 au comis o grav de tot,si asta le a pus capac,lucrau cu "piraterii",eu nu prea le am cu pc ul ,m am si rupt de mult de proiecte samd,stiam si eu cite ceva,puteam(stiam  cca 70-80% din procedurile de lucru) chiar sa proiectez si calculez structuri,dar nu e de mine,mie imi place betonul,gletul samd,iar mai nou(de vreo 10 ani) samota si adezivul refractar,tevaraia si alte fieratane,ok!

Cu 25000 este posibil sa scoata ceva dar nu cred ca ajunge la acoperis,poate asa mai cu economie la fier si beton,ceea ce nu recomand la nimeni,iar daca o face din BCA recomand tencuirea urgenta,nu lasati peretii de bca "golasi" nici macar 2 saptamini,la caramida poti sa o lasi si 1 an!

#57
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postflp014, on 16 ianuarie 2013 - 02:10, said:

eu stiu ca un vecin de al meu si-a terminat o casa la gata cu 15000 euro . repet, la gata, casa doar P , SU 110 mp , constructie BCA , acoperis table (nu stiu marca) . garaj, 2 bai, 2 dormitoare , 1 bucatarie (mare) si un living . Asa ca eu zic ca se poate sa se incadreze in 25000 RON lejer la rosu pentru 80 mp . Dar vecinul cu siguranta nu a avut proiecte la mai nimic , poate doar ceva ieftin/incomplet pentru autorizatie , in fundatie este numai piatra (cam asa se construieste in zona ... ) , geamuri medii , gard din profile metalice , etc. Dar a terminat-o, s-a mutat si este fericit Posted Image . Nu a avut bani de mai mult , s-a incadrat cu ce a avut. El spera sa iasa in 12000 eur total dar a depasit cu 3000 in final. Ceea ce nu e chiar rau. SI casa a iesit chiar cocheta as putea zice . Dupa 3 ani vad ca nu are nici o crapatura sau ceva defecte majore, urmeaza sa vada in timp cum se comporta , oricum este multumit la cat a investit .
Si eu stiu vreo doi. Si s-a  tot construit in tara asta si cu proiecte si fara proiecte. Foarte bine pentru cine are bani sa bage intr-o casa cat ii cer proiectantii acesteia. Insa, nu toti au acesti bani.

#58
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Salut pe toata lumea...
In ideea de a nu mai deschide alt topic pe acceasi discutie as dori sa va cer parerea pentru a construi o casa de 10x10 P+1 in zona de sud a tarii.
Constructia o voi efectua cu credit bancar si trebuie sa estimez cat se poate de aproape de adevar si am nevoie de parerea celor priceputi si care au mai trecut prin asa ceva.
Terenul are 600 mp care trebuie imprejmuit cu gard pe o distanta de maxim 60 ml deoarece cele laterale deja exista.
Nu am canalizare in zona si am decis sa fac o fosa septica de 4x2x3 (lungime, latime, adancime).
Deocamdata nu am un proiect, dar o sa trebuiasca sa-l fac, si vrem sa avem la parter un living, bucatarie, un dormitor mic pentru oaspeti si un spalator. La etaj 3 dormitoare si o baie, eventual si un dresing.
Pentru fundatie estimez un necesar de 30mc beton, dar nu stiu cum sa calculez fierul si ce fier imi trebuie.
Pentru acest tip de casa apreciez ca adancimea fundatiei sa fie de 90 cm si latime de 50cm este suficienta iar elevatia de 30.
Zidaria o voi efectua cu caramida porotherm de 30(grosimea zidului).La exterior polistiren de 10.
Stalpi de 30x30. Placa de 15cm iar la tavanul etajului va fi centura si apoi inchid cu lemn, inclusiv podul. Nu vreau mansarda si nici beci.
La acoperis nu sunt inca hotarat din ce sa-l fac, tigla sau tabla.
Eventual camera tehnica o voi face in spatiul parterului unde voi face si un put.
As vrea sa stiu:
- Daca pot folosi piatra de rau la fundatie si ce cantitate.
- Costurile fundatiei. (materiale si mana de lucru)
- Costurile pentru instalatia electrica si de incalzire pe gaze.
- Care este timpul care trebuie lasata fundatia si placa pentru a nu crapa.
Am gasit o echipa care imi cere intre 7-9000 euro pentru manopera la toata casa fara electric si incalzire. (30 euro pe metru patrat desfasurat)
Bugetul in care trebuie sa ma incadrez este de 40000 euro.
Sper ca am dat suficiente detalii, astept parerea voastra.

#59
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Casa te duce peste 120 mii de euro aproape la cheie. 100 mp amprenta inseamna 230 mp desfasurati, din care vreo 170-180 mp utili. O mie de euro te costa centrala termica, doua mii gardul cel mai simplu din plasa bordurata cu stilpi de fier, o mie jumate fosa, inca o mie jumate parchetul cu plintele, o mie usile etc. Preturile sunt fara manopera. Nu te arunca sa incepi casa fara a sti ca poti baga momentan in ea vreo 80 mii euro si apoi incet pina la cit ti-am zis in vreo 2 ani. Dar sa vedem si alte pareri.

#60
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postmytzu921, on 10 ianuarie 2013 - 17:03, said:

Salut ,sunt nou pe aici si nou in domeniul constructiilor, am nevoie de cateva indrumari si va cer ajutorul, pai s incep am un teren unde vreau s imi ridic o casa , casa vreau s aibe 2 dormitiare o baie o bucatarie si o camera de zi, fara hol , am cam 250 de milioane ma intereseaza daca accesti bani imi ajung s o construiesc l rosu, fara mana de lucru,doar materialele sa o vad ridicata si invelita  multumesc anticipat

Noroc! Mmmm...nu ti-am vazut proiectul insa am o idee isteata pentru tine, care e posibil sa iti placa:

http://www.popup-hou...-passive-house/

Costuri aproximative pentru 150 mp cam 9-10 000 euro. Timp de constructie, aproximativ 5 zile.
Deja mi-am contractat toate materialele si urmeaza la le primesc.
Daca iti sunt necesare detalii de calcule, da-mi de veste.

Edited by bogdancornel, 03 April 2014 - 10:17.


#61
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Misto casa...la prima rafala de vant iti culegi peretii din pomi. Sa nu mai vorbim de inundatii (are fundatie 0 barat), carii, incendii etc.
Este o imitatie de casa. o solutie de vacanta, cel mult. O casa de care sa nu-ti para rau cand e distrusa din varii motive.
Cred ca initiatorul dorea, totusi, o "casa".

Cred ca este buna in parcuri, la balciuri, ca si terasa/restaurant. Si de locuit, daca alternativele ar fi rulota sau cort.

Edited by bicosu, 03 April 2014 - 15:32.


#62
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbogdancornel, on 03 aprilie 2014 - 10:15, said:

Deja mi-am contractat toate materialele si urmeaza la le primesc.
Daca iti sunt necesare detalii de calcule, da-mi de veste.
De unde ai contractat?
Pune aici calculele sa ne minunam si noi.

Quote

For the structure and insulation of a PopUp-House building (floor, walls and ceiling) it costs about 200 €/m² including labour. To this cost must be added all the finishes: waterproofing, exterior finishes, interior finishes, electricity, plumbing, heating, etc.
In traducere ar fi 200eur la rosu.... pai e ceva mai scumpa decat o casa din caramida (cu fundatie evident)
Avantajul celei de mai sus ar fi ca la o inundatie serioasa pluteste .

#63
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postbicosu, on 03 aprilie 2014 - 15:30, said:

Misto casa...la prima rafala de vant iti culegi peretii din pomi. Sa nu mai vorbim de inundatii (are fundatie 0 barat), carii, incendii etc.
Este o imitatie de casa. o solutie de vacanta, cel mult. O casa de care sa nu-ti para rau cand e distrusa din varii motive.
Cred ca initiatorul dorea, totusi, o "casa".

Cred ca este buna in parcuri, la balciuri, ca si terasa/restaurant. Si de locuit, daca alternativele ar fi rulota sau cort.

Vorbesti aiurea! Dar dehh aici nu pot sa scrie decat amatori carcotasi Posted Image
Fundatia este din beton 100 cm peste nivelul solului(zona deloc inundabila), placajul special tratat pentru exterior, acoperis din tabla ondulata, finisaj exterior clasic. Duritatea polistirenului 30 kg/mc(furnizorul roman confectioneaza blocuri pana la 40 kg/mc)  si transferul termic U=0,11W/mp K; R=9,86mp K/W deci bate la fund lejer BCA-ul. Se calculeaza exact ca si casa de lemn iar fixarea blocurilor se face pe profile de cornier decupat. Proiectul meu are in plus stalpi in colturile camerelor. Daca la vreun cutremur e sa imi cada ceva in cap, atunci va fi o bucata de polistiren Posted Image ... tie probabil o placa de beton. Uragane nu sunt in zona. Deci nu vad rostul sa ma aleg cu un munte de moloz pe o gramada de bani, caci personal prefer sa calatoresc in lume de restul banilor. Extind usor cladirea, o reconfigurez cand imi tuna si cel mai important o pot face pe bani putini chiar si in cazul unui dezastru. Inca nu imi e clar daca atunci cand ma supar si vreau sa plec din zona, fac totul pachet (ca melcu')si o cladesc in alta parte....dar ramane de vazut. Nu iau nimic dupa mine pe lumea cealalta si nimeni nu imi va face o statuie in fata casei Posted Image ...tot cu o lopata de pamant ma aleg in gura.
Proiectul mi l-a facut si semnat o inginera de la AMVIC - 800 euro
Mura-n gura dau doar rudelor, m-a costat destul. Vrei detalii baga mare si sapa, zbate-te...totul costa.
Nu va place ...noroc si la gara...nu imi pierd timpul sa va conving de nimic Posted Image

Bafta!

View Postgabian22, on 03 aprilie 2014 - 15:58, said:

De unde ai contractat?
Pune aici calculele sa ne minunam si noi.

In traducere ar fi 200eur la rosu.... pai e ceva mai scumpa decat o casa din caramida (cu fundatie evident)
Avantajul celei de mai sus ar fi ca la o inundatie serioasa pluteste .


200 euro la preturile lor si piata lor de munca ... dar dehh vorbesc cu copii. Prefer discutiile cu barbati cu minimum de inteligenta si ceva sange-n instalatie, curajosi si deschisi la nou.

Bafta! Posted Image

Edited by bogdancornel, 04 April 2014 - 09:10.


#64
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postbogdancornel, on 03 aprilie 2014 - 10:15, said:


Daca iti sunt necesare detalii de calcule, da-mi de veste.

Si eu sunt deschisa la nou, dar era mai corect sa ne povestesti ca te-ai inspirat de pe acest site si ai adaptat ideea la conditiile si materialele noastre!
Oferta de a furniza detalii de calcule tu ai facut-o, desi noi nu suntem "rude"!

#65
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postdoina-manuela, on 04 aprilie 2014 - 10:04, said:

Si eu sunt deschisa la nou, dar era mai corect sa ne povestesti ca te-ai inspirat de pe acest site si ai adaptat ideea la conditiile si materialele noastre!
Oferta de a furniza detalii de calcule tu ai facut-o, desi noi nu suntem "rude"!

Daca citesti mai bine si nu te avanti in afirmatii bizare "Daca iti sunt necesare detalii de calcule, da-mi de veste." invitatia era strict adresata tipului care a deschis subiectul... nu tuturor celor au comentarii malitioase. Modul de adresare era persoana 1 singular. Cand scriu sau vorbesc o fac si gandind, nicidecum grabindu-ma sa o fac cum multi nu se abtin ... si comenteaza ironic.
Citind toate postarile individului in cauza am constatat ca ori e luat la misto, ori ii scriu super smecheri "cunoscatori" in toate. Daca e sa fac un bine, atunci fac cui consider ca merita.
Inca ceva, ideea este adaptata DOAR la conditiile noastre. Materialele sunt aceleasi si inca ceva in plus... fundatie si stalpi din beton armat deoarece solul dobrogean este argilos.
Pe de alta parte, am oferit pe acest forum ideea pe care o pun in practica, nu tot know how-ul. Puteam sa ii scriu in particular si gata...
Am sapat luni de zile sa ajung la un rezultat. Deci mura-n gura nu se poate ca nu-s casa de caritate. Dar tipic romaneste, se trezeste cate un ametit (sau mai multi) care in loc sa salute o chestie noua, te scuipa-ntre ochi.
Repet, dau moca doar cui consider ca merita efortul, restul puneti osul la treaba si daca aveti suficienta determinare munciti.

Cu respect,

Edited by bogdancornel, 04 April 2014 - 10:37.


#66
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postbogdancornel, on 04 aprilie 2014 - 10:22, said:

Citind toate postarile individului in cauza am constatat ca ori e luat la misto, ori ii scriu super smecheri "cunoscatori" in toate. Daca e sa fac un bine, atunci fac cui consider ca merita.

Astfel de indivizi sunt samsari imobiliari sau "meseriasi" damboviteni, rolul lor e sa induca ideea conform careia fara 1k euro metru patrat util nu se poate, cine e naiv se obisnuieste cu astfel de idei traznite. Avem o multime de destepti care au ingropat zeci de mii de euro in cuburi de beton care nu ofera calitate vieti de locuit.
Prin urmare, evita postarile acestor indivizi.
Asteptam sa ne oferi mai multe detalii, chiar daca sunt putini oameni educati in Romania care iau in considerare si alte posibilitati de constructie a unei case, acestia exista.
Multumim.

Edited by gicafranaru, 04 April 2014 - 10:34.


#67
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postgicafranaru, on 04 aprilie 2014 - 10:34, said:

Astfel de indivizi sunt samsari imobiliari sau "meseriasi" damboviteni, rolul lor e sa induca ideea conform careia fara 1k euro metru patrat util nu se poate, cine e naiv se obisnuieste cu astfel de idei traznite. Avem o multime de destepti care au ingropat zeci de mii de euro in cuburi de beton care nu ofera calitate vieti de locuit.
Prin urmare, evita postarile acestor indivizi.
Asteptam sa ne oferi mai multe detalii, chiar daca sunt putini oameni educati in Romania care iau in considerare si alte posibilitati de constructie a unei case, acestia exista.
Multumim.


Respect! Meriti atentia mea. Cand ajung acasa iti voi scrie in particular cu toate detaliile din planuri.

Edited by bogdancornel, 04 April 2014 - 10:58.


#68
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Super tare conceptul, Pentru astfel de constructi ar trebui cu adevarat usurat procesul de autorizare, poate asa ar mai iesi din mocirla asta urbanistica manelo-crestina Posted Image de locuinte familiare de 400 mp construiti si P+2, Nu am palarie dar ... palaria jos pentru asa ceva Posted Image. Am in plan realizarea unui modul de birou sub o forma asemanatoare  unde la anu, detaliul de realizare a plafonului este genial (voi fura ideea pe cand ajungla faza de finisaje Posted Image ). Singura problema pe care o vad cum se comporta un asemenea produs in timp (10-20 de ani) avand in vedere ca utilizarea medie a structurilor de genu e undeva la 30-40 de ani  fata de constructile actuale care in teorie ar trebui sa reziste peste 100 de ani.
De multe ori e vorba de mentalitate a ramas blocata undeva in ani 90, mai sunt si lucrui bune , sunt multe idei fixe. Dar adevarul e ca din 2000 lumea in afara de beton nu mai vede nimic (baieti destepti care produc beton au avut grija sa avem normative interesante Posted Image

#69
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postlestad_25, on 04 aprilie 2014 - 13:28, said:

Super tare conceptul,

Incantat sa vad inca un om deschis la minte.
Pertinente nedumeririle tale si salut dorinta de a cunoaste/informa. Cu astfel de oameni Romania asta se va misca spre mai bine. Nu trebuie neaparat sa pui in practica dar respect faptul ca doresti sa te informezi.
Teoretic peste 20- 30 de ani sunt oale si ulcele(am 42 ani si durata de viata medie este 69 ani pt barbati), deci nu imi pasa ce se intampla cu constructia. Este dovedit ca urmasii nu locuiesc cu parintii si cauta sa isi exprime identitatea in propria intimitate. Totusi, la cat de rapid si ieftin este sistemul imi fac cate o camera in fiecare an. Sau chiar o constructie noua la 5 sau 10 ani Posted Image ... glumesc, dar nu vreau sa las in urma mea un munte de moloz, greu de depozitat si transportat.Totusi ma indoiesc ca vrei sa mai traiesti inca 100 de ani. Eventual urmasii tai au terenul si in mod cert vor aparea noi solutii de construire.
"vechimea termosistemelor existente in Europa este de peste 40 de ani" in Romania oficial termosistemele agrementate sunt de 25 ani. Aceste date se refera la polistirenul clasic, nu la cel grafitat cu densitate atat de mare, asa cum este sistemul de construire de care discutam. Ca orice produs garantia este impusa prin norme dar produsul depaseste cu mult durata de viata agrementata. Practic este ca si la masini....in cazul de fata, piesele de schimb sunt ieftine Posted Image

Ce se intampla cu toate anveloparile de pereti din intreaga Romanie? Trece termenul garantat si brusc vor cadea?

Candva si BCA-ul era controversat. Iata ca timpul a trecut si a devenit un element de baza in constructii. Cel mai greu de schimbat insa ramane mentalitatea oamenilor. Au invatat sa stea in grota... pai sa nu indraznesti sa ii iei bolovanul de la pestera ca e de rau. In fond e dreptul lor!

Edited by bogdancornel, 04 April 2014 - 14:05.


#70
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu sunt pertinente deloc. Dar cum eu acuma am 29 de ani vreo 40-50 de ani tot mai bantui pe aici (ce reieise la ~10 k euro) in medie voi face 2-3 astfel de casute in bugetul respectiv sper saimi finalizez un P+M mai traditional , dar voi face dupa cate afirmam un astfel de proiect pentru utilizarea lui ca si birou.
Ca idee legislatia mioritica nu are prevazuta din cate stiu eu o transmutare a unei constructii, multe nu are dar asta e. Oricum solutia postata e o varinata pentru multe lucruri

#71
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postlestad_25, on 04 aprilie 2014 - 14:26, said:

Nu sunt pertinente deloc. Dar cum eu acuma am 29 de ani vreo 40-50 de ani tot mai bantui pe aici (ce reieise la ~10 k euro) in medie voi face 2-3 astfel de casute in bugetul respectiv sper saimi finalizez un P+M mai traditional , dar voi face dupa cate afirmam un astfel de proiect pentru utilizarea lui ca si birou.
Ca idee legislatia mioritica nu are prevazuta din cate stiu eu o transmutare a unei constructii, multe nu are dar asta e. Oricum solutia postata e o varinata pentru multe lucruri
Bine, fie cum spui tu ...nu sunt pertinente Posted Image (admiram doar faptul ca iti pui intrebari si nu dai reject din start)
Experimenteaza, aduna cunostinte prin exploatarea directa si in timp lucrurile se vor aseza Posted Image
In fond fiecare are propriul sistem de valori Posted Image

Edited by bogdancornel, 04 April 2014 - 14:52.


#72
softpmail

softpmail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2013

View Postbogdancornel, on 04 aprilie 2014 - 13:52, said:

Incantat sa vad inca un om deschis la minte.
Pertinente nedumeririle tale si salut dorinta de a cunoaste/informa. Cu astfel de oameni Romania asta se va misca spre mai bine. Nu trebuie neaparat sa pui in practica dar respect faptul ca doresti sa te informezi.
Teoretic peste 20- 30 de ani sunt oale si ulcele(am 42 ani si durata de viata medie este 69 ani pt barbati), deci nu imi pasa ce se intampla cu constructia. Este dovedit ca urmasii nu locuiesc cu parintii si cauta sa isi exprime identitatea in propria intimitate. Totusi, la cat de rapid si ieftin este sistemul imi fac cate o camera in fiecare an. Sau chiar o constructie noua la 5 sau 10 ani Posted Image ... glumesc, dar nu vreau sa las in urma mea un munte de moloz, greu de depozitat si transportat.Totusi ma indoiesc ca vrei sa mai traiesti inca 100 de ani. Eventual urmasii tai au terenul si in mod cert vor aparea noi solutii de construire.
"vechimea termosistemelor existente in Europa este de peste 40 de ani" in Romania oficial termosistemele agrementate sunt de 25 ani. Aceste date se refera la polistirenul clasic, nu la cel grafitat cu densitate atat de mare, asa cum este sistemul de construire de care discutam. Ca orice produs garantia este impusa prin norme dar produsul depaseste cu mult durata de viata agrementata. Practic este ca si la masini....in cazul de fata, piesele de schimb sunt ieftine Posted Image

Ce se intampla cu toate anveloparile de pereti din intreaga Romanie? Trece termenul garantat si brusc vor cadea?

Candva si BCA-ul era controversat. Iata ca timpul a trecut si a devenit un element de baza in constructii. Cel mai greu de schimbat insa ramane mentalitatea oamenilor. Au invatat sa stea in grota... pai sa nu indraznesti sa ii iei bolovanul de la pestera ca e de rau. In fond e dreptul lor!

mie mi-a placut un comentariu anterior despre caramizile pline care sunt "testate de milenii".
asa o fi frate, ca imi aduc aminte am vazut le teleenciclopedia despre constructii excavate in mesopotamia etc. dar ce ma intereseaza pe mine sa tina milenii? ca nu faci cetatea lui stefan cel mare. sau ca tine casa la foc. pai in caz de incendiu, caramida si structura ar fi ultimele lucruri de care mi-ar parea rau din casa aia care oricum o sa fie nelocuibila.

in romania nu s-a inventat nici conceptul de labour mobility sa te muti in alt oras dupa job, nici sa refaci toata casa la 15-20 ani ca la americani, doar asa de kicks.
inca 50-100 ani si ajungeti si voi acolo.

cu toate astea, cred ca conceptele astea merg unde este clima mai blanda, vezi australia, mediterana etc. nu stiu cum o sa rezisti la iernile din romania, fie si la cta.
si firma asta vad ca e din marsilia.

"For the moment, the project is a prototype and it’s not yet commercially available.
>>> We will probably not enter the  market before 2015.
To contact us:
Multipod Studio / PopUp House
Marseille - FRANCE"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate