Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Izolare fonica pt camera apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
stelutzza29

stelutzza29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2013
Am o problema destul de complicata:
Recent mi-am inchis balconul, iar tavanul e facut din izopan (tot de cei care mi-au facut si tamplatia PVC).
Problema e ca izopanul nu izoleaza deloc fonic. Asa ca aud fiecare picatura de ploaia (si ploua fantastic de mult in perioada asta) si fiecare porumbel care se hotaraste sa vina pe la 6 dimineata pe acoperisul balconului meu (si credeti-ma pe cuvant, sunt tare multi).
Caut deci o solutie de izolare fonica a acoperisului. As prefera in special variantele de izolatie in exterior (nu vreau sa am din nou tot praful din lume in casa pt ca doar ce am terminat cu renovarea). Al vorbit cu un alpinist utilitar, acum trebuie doar sa gasesc materialele pe care le-as putea folosi.

Multumesc oricui are o solutie sa-mi dea!

#38
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pe afara e aproape imposibil fara sa cheltui o groaza de bani.

pe inauntru fara praf aproape deloc: 10/15 cm de vata pusa fara intreruperi si rigips fonic 2 placi, omana groasa de bitum si la final lambriu orice model.

la imbinarea tavan-pereti intai acril si dupa chit de rosturi.

mai exista o vopsea care se da pe afara in strat gros ca sa nu se mai auda cand aterizeaza porumbeii

Edited by msn2, 11 June 2013 - 20:42.


#39
stelutzza29

stelutzza29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2013
Problema este ca nu pot cobori atat de mult tavanul in interior din cauza geamurilor. As putea cobori maxim 7 cm, ceea ce cred ca nu e destul. De aceea caut o varianta pentru exterior.
Reveritor la vopseaua asta de care pomeneai: ce fel de vopsea este? Din aceea cauciucata? Sau alt model? Ai folosit-o si stii ca e eficienta?
Am mai citit pe ceva forumuri ca cineva si-ar fi pus caucuic de 2 cm parca. Ai idee daca asta e o varianta buna? Eu ma gandesc ca de 2 cm e cam subtire si poate nu are niciun efect...zic..

M-am mai gandit la o varinata pt exterior, dar nu stiu daca e viabila: polistiren expandat (din acela care se foloseste la anveloparea blocurilor) peste izopan (n-am inca idee cum l-as putea prinde) peste care sa pun membrana bituminoasa (sau eventual sindrila bituminoasa). Iti pare o solutie viabila?

Merci de ajutor!

Edited by stelutzza29, 12 June 2013 - 11:35.


#40
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
vopseaua aia nu am folosit-o eu, doar am auzit de ea.

polistirenul nu e bun la izolare fonica.

o alta solutie ar fi o usa intre balcon si dormitor.

#41
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna.

Am si eu o mare problema: vecinul de dedesubt e extrem de deranjant. Vorbeste foarte tare, mult si-l aud acum ca si cand ar fi la noi in casa. banuiesc ca asta se datoreaza faptului ca am scos tevile de incalzire si am umplut spatiul cu spuma - acum ceva ani in urma. Mai se poate face ceva in privinta celor gauri?
Pe jos am beton si placi de parchet.
In cele doua camere unde nu au fost tevi, deci nici gauri este mult mai liniste.

Intentionez sa antifonez tot apartamentul la vara, dar pana atunci este vreo solutie sa fac ceva mai liniste?

#42
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Si pe mine ma intereseaza sa-mi izolez camera, am un sistem de sunt superb si vreau sa-l folosesc la capacitate maxima fara sa deranjez pe nimeni,
Ce-i drept pana acum nimeni nu s-a plans la mine de volum dar imi este rusine de vecini totusi, la maxim vibreaza termopanele,deci e clar ca si pe vecini ii deranjaza, chiar daca nu mi-au spus in fata niciodata asta, imi dau eu seama.
Am si o fire mai impunatoare dar si respingatoare, poate de asta vecinii prefera sa ma lase in pace, insa imi este rusine mie, si de multe ori tin volumul la jumate sau la sfert.
Cam  cat ar costa o izolatie fonica pentru o camera de 3m latime 5m lungime 2.30m inaltime, cu usa de 70cm latime 2m inaltime, si o ferestra de 1.5m lungime cu 80cm inaltime.

#43
Repero

Repero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.01.2016
Rog mult un sfat pentru izolare fonica tavan apartament la parterul unui bloc.
Apartamentul este in curs de amenajare pentru un cabinet stomatologic.
Zgomotul deranjant  provine din doua surse:1)Compresor+2)freza stomatologica(turbina).

#44
eugen_udroiu

eugen_udroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.12.2009
Vata minerala bazaltica + rigips  , aici ai tipul de cadru cu tije (   http://dai.ly/xjnvym ) , daca folosesti bride este mai diferit putin (tijele se pot regla mai usor ...Placile de rigips sa fie special pt izolare fonica ( cred ca sunt albastre la culoare dar este bine sa intrebi ) , vanzatorul ar trebui sa stie si sa te indrume in alegerea  grosimii in functie de nevoi.
      Daca nu vrei sa folosesti vata , exista si alternative , polistiren extrodat sau expandat , imbinarile facandu-se cu spuma poliuretanica cu grad de expandare mic sau spuma poliuretanica (aici chemi o firma deoarece se face prin combinatie de substante ...fiind in stare lichida ambalate in bidon sau butoi in functie de cantitate, aceasta din urma fiind pulverizata ...as crede ca poti alege cat vrei sa expandeze ) ,o poti pulveriza pana la primul rand de cadre (se poate taia drept la fata cadrelor si montat urmatorul rand de cadre ...pe care se monteaza rigipsul ...asa mai ai o camera de aer intre rigips si spuma .

#45
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Și eu vreau sa izolez 2 camere la un apartament sus și jos. Jos cântă unul la pian iar sus se mai aude muzica și gălăgie de la vecini. Pe lângă asta am copii care aleargă și mai trântesc una alta.
Am tot cautat variante și am găsit la o firma din Arad mai multe variante: phonewell și niște pluta. Prima cică izolează bine atât fonic cat și zgomote de impact. Știți ceva de aceste materiale, merita investiția?  Sunt destul de scumpe

#46
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare

Vad ca nu s-a mai discutat de ani buni pe subiectul asta si solutii nu prea ar fi ceea ce ma dezamageste.Locuiesc intr-un apartament in bloc nou facut din caramida porotherm din aia cu gauri in ea.La parterul blocului se afla un magazin alimentar care are vreo 15 vitrine frigorifice care fac un zgomot infernal mai ales noaptea.Pur si simplu te dustruge psihic.AM facut reclamatii,nimeni nu ne baga in seama iar proprietarul e un tigan care stiti ce caracter are si o face intentionat.La mine in apartament non stop se aude ca si cum ai sta lana o locomotiva.  
   Chiar nu exista nicio posibilitate macar sa mai atenuez din sunetul ala nenorocit,nu zic sa nu mai aud deloc dar macar o rezolvare .Din cate am citit se cam contrazic unii pe ceilalti.Unii zic ca rigisp si vata e ok,altii ca nu iar solutia cu spuma aia si pluta e costisitoare.Nu imi pemrit sa cheltui 1500E daor sa izolez un dormitor care si asa e destul de mic.
Rog ,cei care au izolat si au simti o diferenta sa imi dea si mie o idee cum sa scap de cosmarul asta!

Edited by alin_afronie, 18 February 2016 - 07:27.


#47
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fa reclamatii peste tot pe unde poti. cel mai usor isi izoleaza el compresoarele frigorifice.

#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Stie cineva ceva de materialele astea?
http://www.sonerg.ro..._fonoabsorbant/
http://www.dedeman.r...00-mm/p/5008562
care cred ca e tot asta:
http://www.confortsi...o/Rigips-Fonic/
sau
https://arabesque.ro...CFUcQ0wodPo0MQw
Alucrat cineva cu asa ceva ,in combinatie cu VB sau HD Foam sau Rockwool?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate